Менаџмент у сточарској производњи

Повратак на

Статус предмета: обавезни

Број ЕСПБ: 5

Услов:

Циљ предмета:

Задатак наставе из овог предмета је, да студенте који су предходно упознати са општим економским, техничким и биолошким принципима из области пољопривреде, упути на такав начин коришћења средстава којима ће се постићи најповољнији економски резултат. Ради реализације овог задатка, студентима се посебно истичу проблеми производне орјентације, односно степена специјализације и нивоа интензивности производње. Студенти изучавају методе рационалног управљања производњом и радом у сточарству.

Садржај предмета:

Теоријска настава:

Предмет проучавања и повезаност са другим научно-наставним дисциплинама. Појам и функције менаџмента; Интензивност сточарске производње; Специјализација и величина производних јединица у сточарству; Мерење и анализа производних и економских резултата на фарми; Функције сточарства у процесу друштвене репродукције. Организационо-економска обележја појединих група сточних хранива; Заступљеност сточарства у регионима и на газдинству; Структура стада и сточног фонда; Оптимални период коришћења проплодних грла и најповољнији моменат продаје производа; Планирање у сточарској производњи; Организација исхране, план и биланс сточне хране у зависности од система и типа производње; Систем индустријске и биолошке производње у сточарству; Линије производње, типови и величина производних јединица; Избор технолошких решења и опреме; Менаџмент и организација производње и рада у појединим гранама сточарске производње; Утицај сточарства на екосистем и животну средину.

Практична настава:

Мерење нивоа интензивности; Степен специјализације и робност производње. Израчунавање основних економских показатеља резултата; Хоризонтална и вертикална интеграција; Заступљеност по врстама животиња и линијама производње; Динамика промене броја и структура стада током процеса производње и планског периода; Репродукција, организација оплођавања и приплођавања. План и биланс сточне хране. Најповољнији моменат продаје стоке. Проучавање и нормирање технолошког и радног процеса.

Литература:

1. Крстић, Б., Лучић, Ђ.(2000):Организација и економика производње и прераде сточних производа,

Пољопривредни факултет, Нови Сад

2. Крстић, Б., Томић, Р., Сорак, Г. (2000): Организација и економика сточарске производње, Практикум, четврто

издање, «Службени гласник», Београд

3. Новковић, Н., Шомођи, Ш.(2001): Организација у пољопривреди, Пољопривредни факултет, Нови Сад

4. Бошњак, Д.(2001): Организација пољопривредне производње (практикум), Пољопривредни факултет, Нови Сад

5. Kay R. D., Edwards W. M., Duffy P.A.(2008): Farm Management, sixth edition, Mc Graw Hill,ISBN:78-0-07-302829-3

6. Field T. G., Taylor R. E. (2009): Scientific Farm Animal Production, An Introduction to Animal Science, ninth edition, Pearson International Edition, ISBN: 978-0-13-701077

7. Бировљев, Ј., Томић, Р. (2009): Менаџмент у агробизнису, Економски факултет Суботица