Екологија акватичних екосистема

Повратак на

Статус предмета: изборни

Број ЕСПБ: 6

Услов: нема

Циљ предмета:

Упознавање са екологијом копнених и морских вода, посебно са аспекта рибарске производње и газдовања на рибарским подручјима. Изучавање еколошких фактора који доприносе постизању стандарда воде за гајење риба и других акватичних организама и одрживом развоју рибљег фонда.

Садржај предмета:

Теоријска настава:

Вода као животна средина. Лимнологија: геологија вода, физика вода - покретљивост, светлост, провидност, температура, густина, хемија вода - растворени гасови и хранљиве соли, биологија вода - карактеристике слатководних организама, енергија и продуктивност. Екологија стајаћица и текућица. Аутотрофни и хетеротрофни организми. Океанологија: физика мора – покретљивост, светлост и провидност, температура и густина, хемија мора - растворени гасови и салинитет. Пелагијал. Бентал. Бунарске воде прве издани. Геотермалне воде. Животне заједнице шаранских рибњака и њихови односи (фитопланктон, зоопланктон, неустон, макрофитска вегетација - емерзна, флотантна и субмерзна, перифитон, фитобентос, зообентос, нектон. Стандарди воде за гајење риба и других акватичних организама у различитим системима. Загађивачи вода (тачкасти-сконцентрисани и расути-дифузни). Отпадне воде и њихова класификација. Употреба рекондиционираних вода и типови аерације који се примењују у аквакултури.

Практична настава:

Физичко-хемијски параметри и њихова сезонска варирања у воденим ресурсима и рибњачким објектима. Оптималне и граничне (леталне) вредности за гајење риба и других акватичних организама. Састав и структура планктонске заједнице и фауне дна отворених вода и рибњака. Тестирање учинка аератора.

Литература:

1. Пујин, В., Гргинчевић, М. (1998): Хидробиологија – приручник за студенте и постдипломце. Еколошки

покрет града Новог Сада, Нови Сад.

2. Ћирковић, М., Јовановић, Б., Малетин, С. (2002): Рибарство – биологија, технологија, екологија, економија.

Универзитет у Новом Саду, Пољопривредни факултет, Нови Сад.