Biblioteka

Lektury on-line:

Cyfrowa biblioteka dla uczniów i studentów w Bibliotece Narodowej

Audiobooki lektur i klasyki literatury, publikacje, artykuły z czasopism naukowych są już dostępne online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Cyfrowa biblioteka została otwarta w ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Biblioteka Narodowa, realizując postulaty Ministerstwa Edukacji i Nauki, w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl przygotowała kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się w domenie publicznej. Kolekcje dostępne są pod poniższymi linkami:

Lektury szkolne. Część 1. Szkoły podstawowe

Bądź z innej bajki

Celem kampanii jest uświadomienie rodzicom i opiekunom, że zagrożenia, z którymi ich dzieci mogą się zetknąć w wirtualnym świecie, są równie prawdziwe jak te pojawiające się w świecie realnym. Internet jest kopalnią wiedzy i rozrywki, jednocześnie nie można zapominać, że jest też źródłem niebezpieczeństw, przed którymi rodzic powinien chronić swoje dziecko.

Kampania jest realizowana przez Ministerstwo Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy ze Stowarzyszeniem Góry Kultury - zwycięzcą konkursu pt. „(Nie)Bezpieczni w sieci – konkurs dla NGO na najlepszą kampanię edukacyjną”.

Dzień Górnika w bibliotece on-line

3 i 4 grudnia Pani Anna Kocur, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmie Śląskim, przygotowała dla uczniów klas I naszej szkoły zajęcia związane z Dnie Górnika. Uczniowie mogli wysłuchać legendy o Skarbniku, obejrzeć przedmioty związane z pracą górników oraz odpowiadać na zadawane pytania. Bardzo dziękujemy za przeprowadzenie zajęć dla uczniów i oczekujemy dalszej owocnej współpracy z naszą biblioteką gminną. Zajęcia zostały przeprowadzone on-line na platformie, z której korzystamy w czasie zawieszenia zajęć stacjonarnych - Microsoft Teams.

Booktalking na zajęciach wychowawczych

Uczniowie wszystkich klas IV – VIII na zajęciach wychowawczych, w grudniu, wzięli udział w projekcie Booktalking. Booktalking to krótkie zareklamowanie książki. Nie jest to streszczenie ani recenzja, ale raczej przedstawienie bohaterów, fabuły czy też kilku scen z książki w taki sposób, by słuchacze chcieli sięgnąć po nią i przeczytać ją samodzielnie. Główną zasadą prezentacji książek metodą booktalkingu jest nieujawnianie wszystkich informacji o książce, ale uwzględnianie tylko kuszących fragmentów. Prezentacje powinny być jak rzut okiem na to, co naprawdę ciekawego znajduje się między okładkami książki. Zajęcia były realizowane w trakcie nauki on-line. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z przeprowadzonych zajęć.


BOOKTALKING.docx
lustrobiblioteki.pl

Odkrywaj skarby w ponad 200 bibliotekach cyfrowych w Polsce i prawie 100 innych na świecie!


5 listopada - Światowy Dzień

Postaci z Bajek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek przypada 5 listopada. Na całym świecie organizowane są wtedy imprezy, których celem jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. W tym dniu postacie z bajek mają swoje święto. Wspominamy je, bo dzięki ich niezwykłym przygodom już od wielu pokoleń poznajemy świat, śmiejemy się i wzruszamy.

W naszej szkole postacie z bajek zagościły w piątek, 6 listopada. Uczniowie młodszych klas przebrali się w tym dniu za swoich ulubionych bajkowych bohaterów. Podczas lekcji opowiadali o współczesnych, najbardziej przez nich uwielbianych postaciach. Próbowali również przedstawić wybranych bohaterów w pracach plastycznych. Nie zabrakło oczywiście samego czytania bajek. Było mnóstwo dobrej zabawy oraz radości z wygranych quizów on-line, w których uczniowie wykazali się doskonałą znajomością bajek.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.pptx

Nasza szkoła bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym - wspierającym rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III

23 września klasa Ib zaczęła swoją przygodę z czytaniem w ramach projektu "Czytam z klasą-lekturki spod chmurki". Poznajemy bohaterów książki "Drzewo do samego nieba" Marii Terlikowskiej . Przygotowaliśmy lekturniki i chmurkę Tosię. Wykonaliśmy już pierwsze zadanie - na jesiennym drzewie przypinamy liście z tytułami książek, które dzieci czytają z rodzicami w domu .


W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa otrzymaliśmy dofinansowanie na zakup książek do biblioteki szkolnej.

Uzyskane środki pozwolą na znaczące wzbogacenie zbiorów bibliotek szkolnych w obu budynkach.


Wydarzenia związane z realizacją programu ministerialnego :

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Konkurs biblioteczny- „Mój ulubiony bohater z bajki”


W naszej szkolnej bibliotece został zorganizowany konkurs plastyczny „Mój ulubiony bohater z bajki”.

Celem konkursu było: propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, popularyzacja bohaterów literatury dziecięcej, rozbudzanie wyobraźni twórczej, rozwijanie zainteresowań, wdrażanie nawyków zdrowej rywalizacji. Wszystkie prace charakteryzowały się niezwykłą starannością wykonania, a także pomysłowością w wykorzystaniu materiałów do ich stworzenia. Techniki jakie zastosowano w pracach były bardzo różnorodne od rysunków poprzez wyklejanki papierem, plasteliną, obrazy malowane farbą, wydzieranki. Wszystkie prace były na wysokim poziomie, dlatego też wszystkie zostały nagrodzone. Uczestnicy konkursu byli bardzo zadowoleni, gdyż otrzymali dyplomy i drobne upominki. Gratulujemy i zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w dalszych konkursach bibliotecznych.

Rozstrzygnięcie konkursu w kategorii klas IV-VIII nastąpi w późniejszym terminie.

Przerwa na czytanie

W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła wzięła udział w I MIĘDZYNARODOWEJ EDYCJI V OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE” . Akcja realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Dnia 23 października społeczność naszej szkoły czytała na przerwach: na schodach, na sali gimnastycznej, na korytarzach, w kąciku relaksu, w szkolnej stołówce itd. czytali najmłodsi, czytali również starsi uczniowie. Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi uczniów na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego w szkole. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!!!!


Dlaczego warto czytać w XXI wieku?

W ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych naszą szkołę odwiedził Pan Grzegorz Kulikowski, księgarz. Uczniowie klas III mieli okazję wysłuchać prelekcji pt: „Czytanie poszerza horyzonty – dlaczego warto czytać w XXI wieku?” Dzieci bardzo uważnie wysłuchały Pana Grzegorza oraz chętnie odpowiadały na zadawane przez naszego Gościa pytania. Wspólnie udało nam się ustalić, że czytanie książek ma same zalety i warto czytać codziennie, nawet przez chwilę.

Udział naszej młodzieży w ogólnopolskiej akcji - NOC BIBLIOTEK

Dnia 9. października uczniowie i uczennice klas szóstych naszej szkoły zostali zaproszeni przez Bibliotekarzy, pracujących w Gminnej Bibliotece Publicznej w Chełmie Śląskim, na zajęcia biblioteczne w ramach obchodów Nocy Bibliotek 2020, która w tym roku odbyła się pod hasłem „Klimat na czytanie”.

Według organizatorów akcji klimat na czytanie to dobry okres na czytanie w czasie ograniczonych możliwości udziału w innych formach kultury i życia społecznego, najbardziej dostępna, przyjazna forma udziału w kulturze, a zarazem szansa na znalezienie w lekturze wsparcia, wytchnienia, pasji, rozrywki. Klimat na czytanie można również interpretować jako wypożyczanie i dzielenie się zasobami – książkami, wiedzą, umiejętnościami w przyjaznej przestrzeni wspólnej, jaką jest Biblioteka, jako sposób na dbanie o dobrostan ludzi i planety oraz ochronę klimatu i właśnie ten ostatni temat został rozwinięty podczas spotkania w chełmskiej Bibliotece.

Warsztaty rozpoczęły się od wspomnienia Światowego Dnia Drzewa przypadającego w następnym dniu (10. października), którego głównym celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. Uczniowie mieli okazję obejrzeć i wysłuchać teatrzyku kamishibai pt. „Opowieści z zielonego parku”. W bajce przybliżono w przystępny dla dzieci sposób informacje o rodzajach zanieczyszczeń powietrza, o tym w jaki sposób one powstają, wpływają na życie oraz zdrowie nasze i innych żyjących istot. W opowieści podkreślono, jakie znaczenie dla powietrza mają rośliny, a w szczególności drzewa, a także w jaki sposób my powinniśmy dbać o środowisko i ochraniać powietrze. Następnie uczniowie wysłuchali fragmentów książki „Skok na smog” Doroty Majkowskiej-Szajer, na podstawie których odpowiadali na pytania na temat zanieczyszczeń powietrza w mini-quizie. Za poprawne odpowiedzi każdy z uczestników zajęć otrzymał tematyczne – ekologiczne naklejki. Na koniec tej części spotkania szóstoklasiści obejrzeli prezentację multimedialną, podsumowującą i utrwalającą zdobyte wcześniej informacje.

Skoro w pierwszej części zajęć bibliotecznych była mowa o klimacie, było i czytanie, to w drugiej części warsztatów przyszła pora na - noc. W całkowitych ciemnościach bibliotekarze przeprowadzili zabawę w odnajdywanie na bibliotecznych regałach książek z nagrodą – zakładką i to według wylosowanego kodu. Zadanie okazało się niełatwe, ale dające wiele satysfakcji.

Młodzież bardzo chętnie uczestniczyła w zajęciach. Bardzo dziękujemy Paniom Bibliotekarkom za przygotowania warsztatów, quizów oraz konkursów. Niestety w związku z obecną sytuacją epidemiczną w kraju wizyta w bibliotece pozostałych klas została przesunięta na ... lepsze czasu. Nasza współpraca z Gminną Biblioteką Publiczną trwa jednak cały czas i na pewno będziemy się mogli jeszcze nie raz spotkać. Dziękujemy i czekamy....

"Na tropie wielkiej zagadki”

W dniu 2 października 2020 roku panie Renta Ticman i Ilona Misterek przeprowadziły zajęcia czytelnicze w świetlicy szkolnej „Na tropie wielkiej zagadki”.

Celem zajęć było zapoznanie dzieci z twórczością Grzegorza Kasdepke, profilaktyka zdrowia, rozwijanie wyobraźni, kształtowanie postaw bycia życzliwym i tolerancyjnym wobec drugiego człowieka.

Na początku zaprezentowano dzieciom książki Grzegorza Kasdepke o przygodach detektywa Pozytywki. Następnie uczniowie wypowiadali się na temat, czym zajmuje się detektyw. Później nauczyciel przeczytał rozdział książki „Detektyw Pozytywka” pt. „Uwaga na owoce!”. Świetliczaki przystąpiły do rozwiązywania zaszyfrowanej na planszy informacyjnej detektywistycznej zagadki „Witaminki, witaminki”.

Podczas ostatniej części zajęć dzieci wykonały legitymację detektywistyczną. Uczniowie z uwagą wysłuchali tekstu i aktywnie uczestniczyli w zajęciach.


Szkoła głośnego czytania

29 września 2020r w świetlicy szkolnej zorganizowano kolejne wydarzenie czytelnicze w ramach ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Uczniowie klas II i IV czytali wybrane wiersze Jana Brzechwy swoim kolegom i koleżankom z klas pierwszych. Uczniowie chętnie wzięli udział w tej akcji, a ich młodsi koledzy z uwagą słuchali wierszy.

Dzień głośnego czytania w SP2 Chełm Śląski


W ramach ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w naszej szkole w ciągu całego roku szkolnego realizowany będzie projekt „Szkoła Głośnego Czytania”.

16-17.09.2020r zorganizowano pierwsze wydarzenie czytelnicze z tego cyklu- przy domku myśliwskim „Błędówka” Koła Łowieckiego „Łabędź”, podczas której pani dyrektor Regina Pioskowik, v-ce dyrektor Ewa Sońta, panie bibliotekarki oraz przedstawiciele Rady Rodziców czytali uczniom klas II-V opowiadania o zwierzętach. Po zakończeniu czytania uczniowie udali się na spacer ścieżką ekologiczno-przyrodniczą po lesie.

Była to ciekawa lekcja przyrody w terenie. Uczniowie mogli zaobserwować jakie zmiany zachodzą jesienią w przyrodzie.

Na zakończenie wycieczki wykonano ciekawe prace plastyczne z żołędzi i runa leśnego.

Mamy nadzieję, że po tej przyjemnej wycieczce uczniowie zaciekawieni wysłuchanymi fragmentami opowiadań, samodzielnie sięgną po książki nie tylko przyrodnicze.




Lekcja biblioteczna - biblioterapia


Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" Justyny Bednarek należą do książek cieszących się wśród uczniów dużą popularnością. Z chęcią czytają nie tylko drugoklasiści (lektura), ale i młodsze/starsze dzieci oraz ich rodzice.


Ciekawie, dobrze napisana książka stała się doskonałą bazą do kreatywnych zajęć w klasie IIa i IIb, w których uczniowie chętnie i aktywnie uczestniczyli - las rąk w górze, głośno wykrzykiwane odpowiedzi na pytania, historyjki ze skarpetkami w roli głównej, śmiech i... zobaczcie sami - oglądając fotorelację - działo się dużo, a panie bibliotekarki mają nadzieję, że lektura została świetnie utrwalona w czasie bibliotecznych zajęć.


22 września 2020 r. klasy III a i III b czytały lekturę Marcina Pałasza pt: „ Sposób na Elfa”.

Dzieci bardzo żywo reagowały na przygody psa, który po pobycie w schronisku został zaadoptowany i poczuł się bardzo szczęśliwy.

Ukazana została szczególna więź łącząca psy i ich właścicieli, a także odpowiedzialność w podejmowaniu decyzji dotyczącej posiadania zwierzęcia, jego zakupie lub adopcji. Po przeczytaniu fragmentów lektury uczniowie wykonali ilustrację obrazującą przygody bohatera książki.




W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa otrzymaliśmy dofinansowanie na zakup książek do biblioteki szkolnej.

Uzyskane środki pozwolą na znaczące wzbogacenie zbiorów bibliotek szkolnych w obu budynkach.


Harmonogram zwrotu podręczników oraz wypożyczonych książek.docx

18 maja 2020 roku obchodziliśmy 100-lecie urodzin Świętego Jana Pawła II. Z tej okazji zapraszamy Was do obejrzenia prezentacji: 100-lecie urodzin Jana Pawła II oraz filmu "Karol Wojtyła - nasz Papież". Zachęcamy również do wysłuchania muzycznego hołdu "Nie zastąpi Ciebie nikt".


Drodzy Czytelnicy!

W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach nie możecie również korzystać z naszych bibliotek szkolnych, dlatego proponujemy Wam kilka innych rozwiązań, z których możecie skorzystać nie wychodząc z domu.

Polecamy zakładki: Biblioteka zdalna, Aktualności oraz Informacje MEN

Zapraszamy do zakładki Konkursy, znajdziecie tam informacje o organizowanych w czasie naszej nieobecności w szkole konkursach plastycznych dla uczniów wszystkich klas.

Pozdrawiamy Was ciepło i do zobaczenia w bibliotece :)

Wasi Nauczyciele Bibliotekarze !

Warto czytac-1.pdf
Slynni_pisarze_o_ksiazkach-prezentacja.pdf

Promujemy czytanie w domu - prezentacja z poradnikiem dla rodziców

Czytanie-prezentacja.pdf

"Ania z Zielonego Wzgórza" - teatr Bagatela zaprasza na wieczorne czytanie, od 13 kwietnia od poniedziałku do piątku o godz. 19:00 - ZAPRASZAMY !!!


Zachęcamy uczniów klas młodszych do słuchania bajek czytanych przez aktorów. Teatr Śląski proponuje Teatralne wieczorynki, bajki czytane w odcinkach codziennie o godz. 19:00.

A Teatr Mały w Tychach zaprasza w soboty na cykl "Bajki z brodą"

Pinokio

Kubuś Puchatek

Edukacyjne bajki dla dzieci - na trudny czas domowej kwarantanny.

Polecamy! Darmowy ebook o koronawirusie

Jak wyjaśnić dzieciom, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać jego rozprzestrzenianiu? Wydawnictwo Olesiejuk opublikowało świetnego, darmowego ebooka

https://biblioteka.pl/artykul/Polecamy-Darmowy-ebook-o-koronawirusie/9618

(źródło: www.biblioteka. pl)

Wydawnictwo Nowa Era zaprasza do udziału w konkursie:

Popisz się talentem 2020

Zapraszamy do udziału w czwartej edycji największego polskiego

konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych!



"Wesoła Nauka" w TVP2 - pasmo dla najmłodszych uczniów.

Ofertę dla najmłodszych widzów, ich rodziców oraz nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej przygotował kanał TVP2. Już od 30 marca br. rusza pasmo „Wesoła Nauka”. Serdecznie zapraszamy do oglądania od godz. 11:05!



Na czas zawieszenia zajęć w szkołach TVP Kultura przygotowała specjalne pasmo edukacyjne “Kulturalna szkoła”. W dni powszednie od godz. 13:00 antena zaprasza na filmy, spektakle i programy kierowane do młodzieży szkolnej.