Zorze polarne 2005-2020

Dlaczego ciągle północ?

Trudne pytanie… Jest pusto i zimno. Ludzi spotyka się jak na lekarstwo, a jak się już spotka, to odpowiadają tylko na pytania. Odpowiadają krótko. Nie ma za bardzo miejsca na nocne dysputy. Może dlatego, że jest zimno?

Jeździmy do Skandynawii od 15 lat. Czy te wyjazdy się nie nudzą? Nie, bo jest pusto i zimno…

Najbardziej lubię noce na dużych zamarzniętych jeziorach. Ciężko jest opisać dźwięk, który wydaje pękający lód. Jest on głęboki i z wnętrza, jak głos ziemi. Jest pusto i zimno.

Jak pada śnieg, to uczciwie. Właściwie nigdy go nie brakowało. Na żadnym wyjeździe.

Pamiętam, jak wjechaliśmy w 2016 r. na Islandię do miejscowości zamieszkanej przez 138 mieszkańców. Był basen, hala sportowa i lotnisko. Do tego pusto, zimno i wietrznie. Owiec było więcej niż ludzi. Pod pretekstem pożyczenia mapy poszedłem do jednej rodziny, ot tak porozmawiać. Rozmawialiśmy przez uchylone drzwi, w szczelinę których wiatr wwiewał śnieg. Może 15 minut. Potem zmarzłem i wróciłem do młodzieży. Herbatę zrobiłem sobie sam.

Jest pusto, zimno i ciemno… Właśnie zapomniałem o ciemności, a właściwie o niekończącej się szarości. Jak w czarno-białym filmie… Łatwo zatracić poczucie czasu...

Leszek Janasik

W latach 2005-2020 w wyjazdach uczestniczyli: Ola Grzejszczak, Magda Janasik, Julia Lech, Zuzanna Matuszkiewicz-Górska, Julia Staręga, Lidia Zastawa, Helena Zielińska, Andrzej Placek, Jan Sienkiewicz, Beniamin Abramczyk, Kacper Cieślak, Kornel Gładkowski, Magdalena Janasik, Oliver Jorgensen, Małgorzata Kopeć, Tobias Pfostl , Aleksandra Wędrowska, Zuzia Janasik, Natalia Gniecka, Paulina Okurowska, Ania Kępa, Antek Kozak, Angelika Piotrowska, Karolina Osiecka, Kuba Rzewuski, Ania Gałązkiewicz, Agata Korneluk, Aleksandra Szymczak, Hania Parkot, Karolina Osiecka, Magda Drązikowska, Michał Grzela, Zuzia Janasik, Natalia Gniecka, Paulina Okurowska, Ania Kępa, Antek Rogala, Angelika Piotrowska, Karolina Osiecka, Kuba Rzewuski, Sylwia Olizarowicz, Agnieszka Wargalla, Ewa Zaraś, Marcin Bieliński, Maciej Mysiński, Piotr Raksimowicz, Jakub Stypa, Monika Kozłowska, Weronika Socha, Mateusz Bach, Arek Opałko, Jakub Sroczyński, Paweł Świeczka, Agnieszka Brzozowska, Ania Drązikowska, Karolina Słojewska, Piotr Mutrynowski, Marta Drązikowska, Radosław Ambroziak, Bartosz Szarek, Paweł Sudra, Anna Soczyńska, Radosław Ambroziak, Bartek Szarek, Borys Cieślak, Jan Jonczyk, Jan Walkiewicz

W 2020 roku odbył się również wyjazd równoległy "weteranów". Uczestniczyli w nim: Kornel Gładkowski, Sandra Kotyńska, Jan Osiecki, Kacper Margas i Tobias Pfostl.

Linki do stron dokumentujących nasze wyjazdy:

2020 - Abisko (Szwecja) + weterani ;-)

2018 - Abisko (Szwecja)

2016 - Islandia

2015 - PN Pallas-Yllästunturi (Finlandia)

2013 - PN Pallas-Yllästunturi (Finlandia)

2010 - Abisko (Szwecja)

2008 - Lofoty (Norwegia)

Wirtualna wystawa fotograficzna - Lofoty 2008

2007 - Lofoty (Norwegia)

2006 - Lemennjoki NP (Finlandia)

2005 - Lemennjoki NP (Finlandia)