2012

Jana Štefaniková

V prostoru restaurace Koliba v Litoměřicích se to během sobotního odpoledne a večera dne 8. září 2012 hemžilo mladými i věkově zkušenými příznivci gymnastického sportu. Přibližně 70 pamětníků i aktivních sportovců gymnastického a trampolínového klubu v Litoměřicích (Pokraticích) ve věku od 6 do 70 let zavzpomínalo na svou sportovní kariéru. Motivem byla také oslava životních jubileí hned několika zasloužilých osob.

Sobotní setkání se neslo v příjemné atmosféře rozhovorů, vystoupení i hudby. V úvodu zacvičili současní adepti na sportovní triumfy své speciální vystoupení na malých trampolínách a na gymnastickém koberci. Současný předseda oddílu, pan Stejskal, poté vzpomenul na některé významné dějinné mezníky klubu i trampolínového sportu v České republice a Československu. Připomenul sportovní úspěchy i historické zásluhy zejména trenérského klanu Michalkových.

Důstojná slova doplnilo euforické dobrovolné rozčlenění hostů na generační skupiny, kde na vrcholu pyramidy a na výslunní publicity se ocitl (prozraďme, že v ten moment nečekaně) Jan Michalko, který se mohl s ohledem na své životní jubileum vzápětí těšit z výtečného dortu v podobě marcipánové trampolíny i ze slavnostního přípitku. Dlouhý had gratulantů jakoby nebral konce. Pronesená přání od přítomných působila velmi emotivně a vepsala se do paměti všech.

A úžasných překvapení ještě nebylo dost. S úderem večera nastoupila tajemná skupina žen a dívek. Veteránky se mísily s budoucími veteránkami. Za zvuků nesmrtelných rytmů několika generací popových hvězd se rozvlnila těla do smělých gymnastických cviků. Během mohutného potlesku se v závěru nečekaně připojil i Honza Michalko.

Pod hvězdnou oblohou i na tanečním parketu všeobecné veselí pokračovalo. Tanečníci vířili i ploužili. Probíhaly rozhovory, výměny slov i kontaktů. Nad přinesenými kronikami a fotografiemi zavládla atmosféra vzpomínek a nezapomenutelných prožitků. A mezi ně jistě navždy bude patřit i toto zářijové setkání na Kolibě.

Gymnastický (později trampolínový) oddíl vznikl v Pokratické tělocvičně v Litoměřicích v roce 1964. Od té doby jím prošly stovky dětí i dospělých. Na vzniku oddílu se zásadním způsobem podílel Jan Michalko a Bohumil Schmidt – oba byli přivítáni mezi hosty setkání.

trenéři

Celoroční práce přinesla své ovoce. Musím ale říci, že nic jsme nedostali zadarmo. Události, které předcházely stříbrné a bronzové medaili Vám ráda přiblížím. Po loňském MČR pořádaném naším oddílem, bych znovu a znovu vynesla do nebes práci rodičů. To, co jsme zažili v Rožnově, nemělo s důstojností tohoto závodu nic společného. Byli jsme tenkrát trochu zklamáni výsledkem, protože jsme čekali víc. Věděli jsme, že děti musejí mít štěstí, ale mají na to, když skočí 100% výkon. To je ale na trampolíně problém… Proto je to tak těžký sport. Vloni to stačilo na 3. místo v soutěži družstev a bylo to o prsa korejské gymnastky. Letos to bylo těžší v tom, že Aleš vyrostl z žactva a obtížnost a výšku sestav musel nahradit stabilní a dobrý výkon Kristýny, Lucky, Adély a Adama.

Po dlouhých diskusích na valné hromadě v lednu 2012 se odhlasovalo, že žactvo bude skákat ve dvou kategoriích. Mladší do 12 let a starší do 15. To v řadách skokanů přineslo úplně nové ambice. Oni věděli, že mohou sáhnou na medaili i jako desetiletí. To v minulosti vůbec nepřicházelo v úvahu. Patnáctiletý kluk s výškou a obtížností úplně vyřadil ze hry malého klučinu. U holek to bylo stejné…

Čeho jsme se ale nejvíc báli, byla psychika. Natrénováno měli, ale prodat to v okamžik O. Těsně před 1. tréninkem jsme měli s dětmi rozhovor, který vnesl do naší práce třešinku na dortu. Děti šly do tělocvičny odhodlané, ale věděly, že když se to nepovede, je to sport a nikdo jim hlavu neutrhne. Naopak. Cítili jsme, že to berou zodpovědně a každý z nich chce podat nejlepší výkon.

Začaly mladší žákyně: Lucka a Aduš. Obě postoupily do finále a přinesly do závodu odhodlání ostatním. Kristýna v kategorii starších žákyň skočila stabilní výkon a zajistila si také finále. Pak šli kluci a v mladších žácích si to pěkně rozdali. V jejich kategorii se ale sestavy sčítali a postup do finále byl se závazkem. To děvčata šla z nuly, tudíž s čistým štítem.

Synchrony dívek se bohužel nepovedly. Holky přišly nejen o finále, ale o medaili kterou měly na dosah.

My i ony vědí, co tomu chybělo a mrzí nás to. Snad příště. Výhodou holek je, že jsou žákyněmi ještě 3 roky a mohou ještě ledacos urvat. Takže závod se vyvíjel pro jednotlivce. Děti ale bojovaly společně a za asistence plyšového maskota, přály si úspěch navzájem.

Áďa skočila moc pěknou sestavu, ale na medaili jí chybí obtížnost. Je to úkol na příští rok. Za družstvo odvedla výkon, který se od ní očekával a ona to dokázala udržet až do konce.

Když Lucka doskákala finálovou sestavu, věděla jsem, že nejedeme domů s prázdnou. Strašně jsme jí to přáli. ( Ke zlatu chyběla výška a jistota provedení). Ale byl to pěkný závod a Lucka skočila a prodala na co měla.

Starší žákyně reprezentovala Týna. Kristýnka je dříč na tréninku. Ale na medaili chybí práce mimi tělocvičnu. Je to škoda, že nemůže být odměněna za práci, kterou odvádí jen na trampolíně. My víme co tomu chybí a rozhodčí to vidí taky. Přejeme Týně úspěch, ale není to jen na nás. Pro družstvo ale bojovala jako lvice. Koeficient obtížnosti moc pomohl k postupu do finále družstev.

A pak šli hoši. Známky se jim sčítaly, protože počet chlapců byl nižší než holek. Adam vloni moc chtěl, ale byl přemotivovaný. Věděli jsme to, že chce stát na bedně, a tak to bylo jenom o hlavě. Nedokážu přesně vyjádřit, na co myslel…., ale trampolínově myslel do posledního výskoku. Ze čtvrtého místa postoupil na 3. místo A měl velkou radost. Kluk nám málem utekl k fotbalu, tak mu tu placku moc přejeme. Snad ho to bude motivovat do další práce.

V družstvech byla letos velká konkurence. A to pro to, že družstva jsou spojena s mladšími a staršími. Proto považujeme bramborou za úspěch. Chyběly nám 0,2 bodu, ale hlavně nám chyběl věk. Děti závodily, nepřežívaly. A to se po nich chtělo. Každý ten výkon měl chybičky, ale …Ale sportovní štěstí stálo při Olomouci. Už nám vyfrnkli jednou. Příště si na ně dáme pozor.

A příště se těšíme na druhé družstvo Litoměřic. Moc ráda bych tam viděla Zorku a Filipa, a možná nás překvapí Klárka, Martin, Matěj a Anička. Uvidíme. S Vaší pomocí, s pílí dětí a naší trpělivostí se sejdeme u hodnocení MČR žactva 2013. Snad se na mne nebudete zlobit, když budu chtít organizovat závod v Litoměřicích. Věřte mi, umíme dělat pěkné a důstojné závody.

Poděkování patří:

Lucii Bulanderové , Kristýně Ulbrichtové, Adéle Havlové a Adamovi Michalkovi

Alešovi, který děti chytal a podporoval při závodu

Městu Litoměřice, které financovalo náklady tohoto závodu

Táně a Blance za dlouhý den na valné hromadě

Dětem a kamarádům kteří fandily doma

Rodičům, kterým jsme udělali radost

Víťově trpělivosti a zkušenostem


Hodnocení 4. Českého poháru - Liberec 7. 10. 2012

Blanka Michalková

První šla na řadu Áďa. Skočila moc pěknou povinnou sestavu a volná byla z 11, takže bodová srážka 1 bodu Áďu posunula dolů. Měla jsem ale radost z obtížnosti sestavy a těšíme se na další závod. Holky postoupily do finále v žákyních obě s juniorskou sestavou a volnou s 3 dvojnými salty. Tuhle obtížnost v téhle kategorii ještě neskákaly. Obě děvčata trochu pokrčila nohy v poloze schylmo, takže se jim nepočítala obtížnost, ale obě dvě bojovaly jako lvice. Sestavy doskákaly a získaly tím závodní zkušenost před MČR žactva. Synchrony, jó to bojovala paní trenérka. Opět se opakovala situace s rozdílnou polohou skočeného prvku, ale tentokrát to byla dost hraniční záležitost. Podala jsem protest, a prostě jsme to zkusily. Ten den byli ale rozhodčí dost přísní a nebyl nám protest uznán. Škoda, děvčata měla našlápnuto na medaili. Snad příště. Je to holek velká slabina, ikdyž jsou dobrým synchronním párem. Lucka postoupila do finále žen z 10 místa. Aleš měl problémy s adaptací v jiné tělocvičně v průběhu rozcvičení. Je to ale zkušený skokan a popral se s tím. V průběhu rehabilitace se věnoval provedení, které bylo vidět a získal pěkné bodové hodnocení za výšku a provedení. Sám se těší, že předvede vyšší obtížnost a je motivovaný do dalšího tréninku...

Ráda bych poděkovala rozhodčím Janě Štefanikové a Táně Novákové


Blanka Michalková

Při rekapitulaci našeho zájezdu jsem zhodnotila, že se jednalo o ozdravný trampolínový pobyt. Původně jsme jeli na závody, ale časem se závody změnily na ozdravák. Nebudu chodit dlouho okolo horké kaše. Dvě finále jsme si přáli, ale byli prostě lepší. S Luckou i s Alešem jsme museli riskovat, protože konkurence byla obtížností výš. Bylo to hop nebo trop. Kdyby se to povedlo, byl by to krásný výsledek, a nebo z ostudy kabát. Do Švédska jezdíme pro inspiraci a chuť trénovat těžší věci, a to se povedlo. Pro mrňouse to byla zkušenost, která buď pobídne nebo odradí. Filip s Adamem zaskákali, co uměli, a za to zaslouží pochvalu. Áďa potřebuje přidat v provedení a ve výšce. Zorka si zažila první stres na závodech, a zjistila, co všechno se dá pokazit. Ale bojovala statečně!!! Klárka byla náhradicí a jela na výlet. Tak jsme k tomu přistupovali, a doufám, že si to všichni užili po svém.

A teď k výletu. Jeli jsme dvěma autokaravany, 2 posádky – bažanti a mazáci. Po 3000 km jsem je pasovala na mazáky všechny. Z kraje posádka Záhorů byla dost hlučná a čekala jsem, že to Roman otočí ještě v Čechách. Ale cesta unaví a děti zjistí, že není úniku. I násobilka a vyjmenovaná slova stanou se zábavou, a každá akce v autosedačce pobaví. Vysílačky byly strašně fajn a komunikace mezi řidiči zadarmo byla perfektní.

Hned první sjezd z trajektu nás zavedl na dánský most a měli jsme možnost vysvětlit si, kdo je vinen zadarmo! Krása! My jsme kultivovaný národ a zvládli jsme to bez výčitek a s úsměvem. Ve finále oni byli daleko kultivovanější a náš omyl nám vrátili obratem na bankovní účet. ( Pro zajímavost: 1800,- tam, 1800,- zpátky krát 2 auta). Byl to zátěžový test pro dospělé a pro děti též. Ty totiž trochu hladověly a chodily kolem auta jak hyeny. Další zastávka byla u hřbitova s parčíkem ( mimochodem, takhle mě pochovejte) a do Herlljungy jsme dojeli po 21 hodině. Další den tréninky, bazén, sauna,….relaxace a pohoda. Počasí nám přálo. Další den kvalifikace, která dopadla jak dopadla a v sobotu finále. Protože jsem rozhodovala jen v sobotu, ostatní odjeli na výlet Goteborgu směr námořní muzeum a podmořský svět. Večer jsme se vydali na cestu do Dánska. A protože už jsme ho jednou jeli, tak jsme zvolili jednodušší a bezpečnější variantu. Přejeli jme trajektem přes moře a noc jme strávili už v Dánsku. Tam nás čekal hrad a pevnost Kronenborg, koupačka u moře, sběr mušlé, krocení labutě a hurá do Legolandu. Cestou byly trochu komlikace s parkováním v Dánsku, ale zdolali jsme překážky a krátce po otevírací době jsme obsadili Legoland. Hesla: ,, Až se ztratíte, sejdeme se u téhle věže!“ ztratily na významu po 20 minutách. Pro děti to byl ráj a pro nás muka, aby se jim nic nestalo. Při zavírací době jsme napočítali stejný počet. Zaplať Pánu Bohu! Cestu domů jsme si zpříjemnili botanickou zahradou a zámkem v Postupimi. Pak jsme se vydali směr Litoměřice.

S láskou v srdci a s úlevou, že předáváme děti zdravé, zapluli jsme do postýlek a léčili se z toho další týden.

Poděkování:

Jednoznačně oceňuji a obdivuji manželé Záhorovi. Klobouk dolu!

Moc bych si přála zažít to ještě jednou, i když tuším, že na tuhle odpovědnost má málokdo. Děkuji.

Děkuji oddílu za finanční podporu při akci.

Děkuji rodičům účastníků zájezdu, že svoje děti podpořili a umožnili jim ten krásný výlet.


Blanka Michalková

Ahoj trampolíňáci!

Jistě čekáte na hodnocení naší největší pořadatelské akce!

Sobota byla pro naše malé a velké závodníky hlavně zkušeností. Potřebují se vyzávodit, aby mohli podat svůj maximální výkon. Pro malé děti, jako je Filip, Zorka, je to jen zkušenost. Lucka se překvapivě dostala do finále jak v žačkách, tak v ženách. To je kus práce, kterou vidí i rozhodčí. Blahopřejeme. Aleš neustál pohárovou atmosféru. Pro Aleše není sestava těžká, ale ovládání psychiky je mnohem těžší.

V neděli se už mohli porovnat a tak se i stalo. Už u malých je zjevný rozdíl. Půlroční věkový rozdíl je hrozně vidět. Takže jen pro inforaci. Ta slečna, co vyhrála v té první skupině, to je první třída a skáče, co se naučila chodit. Naše slečny zaskákaly důstojně a byla jsem na ně moc hrdá. Už jak se stavěly před závodem. Udělaly mi radost. Pak přišla ta slavná trojka: Anička, Anna z Odolky a Zorka. Ta naše Kukina jim vypálila rybník a to fajn, že nám roste zdravá konkurence. Klárka měla medaili z Olomouce, teď se radoval zase někdo jiný. Přesto patří pochvala Klárce za Éčkovou sestavu, Zorce za bojovnost a Aničce za závodní výkon. Skočila líp jak na tréninku. Kluci: Matěj Špringl přišel k medaili docela lehce, ale jestli ho to nastartuje, tak jen dobře. Filipova bramborová byla o dvakrát skrčené nohy v Áčku. Snad se na tréninku rozhodne poslouchat radu a vynahradí si to v Odolce. Ale jeho sestavy jsou stabilní a umí zaskátat sestavu jistě. Marťas měl placku, ale je na čase ztížit sestavu. Kluků je hodně a provedení stačit nebude. Matěj Štěrba je smutný na každých závodech a my jsme smutné se Štěpánkou na každém tréninku. Máťa musí víc zabrat na zemi, aby měl sílu ovládat tělo ve vzduchu. Jiná cesta nahoru není. Adélce jsem medaili moc přála za tréninkovou píli, ale nestačilo to. Škoda, snad se v Odolce zadaří. Adam měl záskok ve čtvrtek před závodem a to je problém, který potřebuje čas. Má před sebou hodně práce. Držíme mu palce. Kikina byla po neMiniliga - Kampa - duben 2012Miniliga - Kampa - duben 2012moci a Lucka se dostává do formy. To je dobře. Lucka potřebuje žhavit na Švédsko. Pokud bude pilně pokračovat v tréninku, má šanci ve Švédsku uspět. A to největší na závěr. Aleši, když se směješ, všechno ti jde líp!!! Směj se!

My rodiče jsme se smáli až na čarodejnicích. Hostitelům děkujeme. Myslím, že jste rádi, že je řada zase na jiných... Bylo to náročné, vím. Ale co by jsme pro ty naše děti neudělali. Poděkování patří všem, co přiložili ruku k dílu. Zásluhou za naši práci je podhazovací molitan na učení nových cviků.

Ještě jednou díky dětem za sportovní výkony a rodičům za podporu při pořádání závodů.

Můžete se podívat na televizní záznam.


Miniliga - Kampa - duben 2012

Blanka Michalková

V rušném prostředí se konalo další kolo Miniligy mezi odddíly Litoměřice – Odolena Voda – Dolní Břežany – a hostující Praha Kampa.

V předškolní kategorii bodovala Áňa Stasová ( 1. místo) a její oddílová kolegyně Majda Trtková ( 3. místo). Z mého pohledu oceňuji nový přístup k hodnocení předškolních dětí, které mají možnost ukázat svoje závodní ambice. Jsou malé, ale velmi šikovné! Máme z nich radost.

Ve školácích ukázala Anička Kupková, že gymnastický projev a napnuté nohy umí vydělat na zlato. Zorka Záhorová to ví taky, ale první sestavu měla z 9 prvků a tak byla stříbrná. Filip Dokoupil už je zkušený závodník, který si vyskákal 3. místo a jeho sestavy jsou stabilní. Den před tím skočil velmi důstojně v 1. Českém poháru, kde si zlepšil svojí pozici.

Na výsledkové listině oceňuji, že naše děti jsou v první třetině vyhodnocených, což považuji za motivující do další tréninkové dřiny. Za to jsme si zasloužili pohárové body a domů přivezli putovní pohár nejlepšího družstva. Za píli a trpělivost dětí, které tentokrát na bedně nebyly, mockrát děkuji. Jsou to: Martin Trtek, Klárka Nevečeřalová a Adam Michalko. Ale ani on nemusí truchlit, protože se poprvé probojoval do finále v 1. Českém poháru a vybojoval krásné 7. místo. Byl to jeho nejlepší výkon.


Blanka Michalková

7 medailí pro Litoměřické trampolíny!

Díky finančním prostředkům z města vyslal oddíl 11 závodníků na Moravu, kde soutěžily děti o Přeborníka Moravy. Uspořádání soutěže stojí oddíly mnoho úsilí a peněžních prostředků. Proto byl závod otevřen i pro nás Čechy. V kategorii nejmladšího žáka uspěl Adam Michalko (1. místo) a o stříbrnou medaili se popral Filip Dokoupil. V žačkách zabojovala a obtížností volné sestavy zachránila 2. místo Zorka Záhorová. Hned za ní o 0.1 desetinu bodu získala bronz Klára Nevečeřalová. V juniorkách se poprvé ukázala a úspěšně Lucie Bulanderová (1. místo) a za ní oddílová kolegyně Kristýna Ulbrichtová ( 2. místo). Za juniory reprezentovMiniliga - Kampa - duben 2012al Aleš Kočvara ( 2. místo), který si zvýšil obtížnost volné sestavy. Získáme zkušenosti pro mezinárodní závod ve Švédsku. Budeme je potřebovat.

Blanka Michalková

2.3.2012 proběhla v Odolena Vodě miniliga skoků na trampolíně. Utkaly se v ní děti z Litoměřic, Odolena Vody, Prahy a začínajícího klubi Dolní Břežany. Tento závod děti připravuje na pohárovou soutěž a učí je seznámit se se závodním prostředím. Naše děti z Litoměřic přijely v oslabení, ale podařilo se jim získat nejvyšší počet bodů pro družstvo. Tím si získaly 1. místo a rozjely miniligu se ctí a šarmem. Litoměřice reprezentovali: Adam Michalko ( 1. místo), Magdalena Trtková - předškoláci (3. místo), Anna Kupková (4. místo), Martin Trtek (5. místo) a Matěj Štěrba ( 7. místo). Soutěže se zúčastnilo 30 dětí.