På denna sida försöker vi samla information om undervisning i svenska som andraspråk med bland annat frågor kring organisation och behovsprövning med mera. Vi hämtar mycket av informationen hos Nationellt centrum för svenska som andraspråk (NC) som arbetar för att nyanlända och flerspråkiga barn och elever i hela skolväsendet, från förskola till vuxenutbildning, ska erbjudas goda förutsättningar att klara sina studier och därmed goda möjligheter att bli aktiva i samhälls- och arbetsliv. Vi försöker även lägga in relevanta länkar till Skolverket.
Är du intresserad av att utveckla organisationen av svenska som andraspråk i grundskolan? Då kan du läsa boken Svenska som andraspråk- för vilka och hur kan undervisningen organiseras som är skriven av Anna Kaya som är lärare i svenska som andraspråk samt även samverkansstrateg på Nationellt centrum för svenska som andraspråk.
I en ny rapport presenterar Josefin Nilsson och Karin Pettersson från Nationellt centrum för svenska som andraspråk vid Stockholms universitet flera förslag kring hur vi kan förbättra den tidiga läsundervisningen för elever som lär sig läsa på sitt andraspråk för att minska läsgapet och säkerställa att alla elever i Sverige får den undervisning de behöver och har rätt till. Filmen kommer från ett seminarium som Svenskt näringsliv anordnade i juni 2025 med rubriken Så minskar vi läsgapet i svensk skola.
Nationellt centrum för svenska som andraspråk har i en artikel uppmärksammat det som kallats "läskris". Du hittar hela artikeln och annat material på samma tema här. Detta är viktig läsning för att förstå vad "läskrisen" innebär ur ett sva- och andraspråksperspektiv.
Skolverket har samlat information om ämnet svenska som andraspråk. Sidan innehåller bland annat tre artiklar som tar upp olika aspekter av undervisning, organisation och behovsprövning. Du hittar sidan här. Artiklarna innehåller även exempel från olika skolor om hur man organiserar undervisningen i svenska som andraspråk.
Nedan ett citat från ovan nämnda sida:
Om man har ämnet svenska och ämnet svenska som andraspråk i samma klassrum behöver man säkerställa att alla elever får den undervisning de har rätt till och behöver. För eleverna som läser svenska som andraspråk innebär det bland annat att alla sva-undervisning ska utgå från ett andraspråksperspektiv. Det är tveksamt att detta uppfylls av att till exempel har utökad undervisningstid med en lektion i veckan som extra stöd för andraspråkseleverna.
Du hittar en text om detta här.
Läs denna intressanta artikel om läsinlärning för elever med annat modersmål än svenska. Du hittar artikeln här.
Skolverket har på uppdrag av regeringen gjort en översyn av svenska och svenska som andraspråk i alla skolformer. I den här rapporten redovisas översynen och ger förslag på olika åtgärder som ska ge alla elever bättre förutsättningar att utveckla sina kunskaper i det svenska språket och nå utbildningens mål. Några exempel på vad rapporten innehåller nedan.
Skolverkets förslag på ett stegvis genomförande:
Tydligare regler och bättre stöd till rektorerna
En ny grundläggande del för elever som är nybörjare i svenska
Stöd till lärarna för att kunna följa sina elevers andrapråksutveckling
Stärkta lärarutbildningar
Stärkta professionsutbildningar
Fortbildning för de lärare som undervisar i dag
Kompetensutveckling i andraspråksutveckling för annan skolpersonal
Fortsatt uppföljning och utvärdering
Rapporten hittar du här
Ett flertal av revideringarna i Lgr22 fokuserar på “andra språk eleven kan” i kursplanen för svenska som andraspråk. Nationellt centrum för svenska som andraspråk har gjort en sammanställning med stöd för hur lärare kan tänka kring detta. Du hittar det här .
En presentation av Anna Kaya utifrån hennes bok om ämnet svenska som andraspråk i grundskolan. Här hittar du bland annat exempel på olika organisationsmodeller för ämnet svenska som andraspråk.
Skolinspektionen har granskat undervisningen i svenska som andraspråk i årskurs 7–9. Förutom själva undervisningen har de också granskat i vilken utsträckning rektorn skapar förutsättningar för en undervisning av hög kvalitet. Hur och med vilken kvalitet rektorn bedömer och beslutar vilka elever som behöver läsa ämnet har också ingått i granskningen. Här hittar du granskningen.
Det här kommentarmaterialet riktar sig till lärare, rektorer och andra som är verksamma inom skolväsendet. Kommentarmaterialet fördjupar beskrivningarna av syftet med undervisningen i ämnet. Det beskriver hur det centrala innehållet utvecklas över årskurserna och vad lärare kan fokusera på när de gör bedömningar i relation till kunskapskraven. Det här kommentarmaterialet gäller den ändrade kursplanen i ämnet svenska som andraspråk som börjar gälla den 1 juli 2022. Du hittar kommentarmaterialet här .
Nationellt centrum för svenska som andraspråk har tagit fram en sida som handlar om de nya kursplanerna i svenska som andraspråk. Här finns olika typer av material som kan stötta skolchef, rektor, utvecklingsledare och sva-lärare att diskutera organisation, systematiskt kvalitetsarbete, planering, undervisning och bedömning gällande svenska som andraspråk utifrån den kursplan som skulle tillämpas från höstterminen 2022. OBS! Även om den nya kursplanen nu funnits i några år kan man använda materialet på sidan för att diskutera hur undervisningen i svenska som andraspråk organiseras på skolan. Här hittar du materialet.