Smalsučiams

ZUIKIO ŽOLYNĖLIAI
ŠALPUSNIS
Žydi ryškiai geltonais žiedais, prieš išleisdamas lapus - kovo–balandžio mėn. Po žydėjimo išauga dideli, apvaliai širdiški, kampuoti, nelygiai smulkiai dantyti lapai. Viršutinis lapų paviršius tamsiai žalias, plikas, apatinis – baltai pilkas, kadangi gausiai padengtas baltais plaukeliais.
 
Liaudies medicina naudoja šalpusnio lapus ir žiedus. Iš jų paruošti preparatai mažina uždegimą, lengvina atsikosėjimą. Jais gydomas lėtinis bronchitas, plaučių ligos, kosulys ir užkimimas, plaučių uždegimas, mėlynės ir sutinimai, sąnarių uždegimai. Šalpusnis tinkama profilaktinė priemonė nuo peršalimo ir gripo.
 
Švieži sumaigyti lapai dedami ant sumušimų, rožės ir kitų skausmingų kūno vietų.
 
Sausais susmulkintais lapais aprūkomas ligonis, jei jį kamuoja dusulys ir pasunkėjęs kvėpavimas.
 
Jų žiedus labai pamėgusios bitės surenka vieną iš skaniausio medaus rūšį.
 
Tyrimais nustatyta, kad šalpusnių ekstraktas stiprina žmonių organizmo atsparumą ir imuninę sistemą.
 
Ankstyvųjų šalpusnių neišsiskleidę arba vos išsiskleidę graižai valgomi švieži arba troškinti, jų dedama į salotas. Teigiama, kad jiems būdingas vos juntamas anyžių kvapas. Labai jaunais lapais skaninamos mišrainės, salotos ir sriubos. Iš šviežių arba džiovintų lapų ruošiama kvapni arbata, o jauni ūgliai verdami cukruje ir valgomi kaip saldėsiai.
 
 
KIAULPIENĖS
Kiaulpienės šaknis gali užaugti iki 0,5 m. ilgio.
 
Lapai – labai geras ankstyvas paukščių ir triušių pašaras.
 
Medingas augalas, teikiantis daug nektaro ir žiedadulkių.
 
Gydymui naudojamos tiek kiaulpienių šaknys, tiek ir antžeminė dalis. Kiaulpienė yra kartaus skonio. Tačiau tai nieko nekenkia. Atvirkščiai - kartumynai yra naudingi.
 
Kiaulpienėse gausu vitamino C, yra ir gyvybės palaikytojų vitaminų E ir A, turi geležies, kalcio, fosforo, jodo, dervos, vaško ir net kaučiuko
 
Kiaulpienė skatina skrandžio veiklą, tulžies išsiskyrimą, gerina apetitą.
 
Šviežios, paskrudintos šaknys gali būti vartojamos kaip kavos pakaitalas. Kiaulpienių kava puikiai grąžina jėgas, suteikia daug daugiau žvalumo nei kavos pupelių kava.
 
Kiaulpienės šaknys audinius dažo rausvai ruda spalva.
Kiaulpienių sriuba:
Reikia: 0,5 litrų mėsos sultinio, 1 morkos, 1 svogūno, 2 bulvių, 100 gramų kiaulpienės lapų, truputį petražolių, pagal skonį druskos. 
Į mėsos sultinį sudėti kubeliais supjaustytą morką, svogūną ir išvirti. Paskui įdėti smulkiai supjaustytų ir prieš tai šiltame vandenyje pamirkytų kiaulpienių lapų, petražolių, pagal skonį druskos ir 3-5 minutes pavirinti. Prieš paduodant į stalą sriubą pagardinti grietine.
 
Kiaulpienių lapų salotos:
Reikia: 100 gramų kiaulpienių lapų, 1 kiaušinio, 2 ridikėlių, pluoštelį svogūnų laiškų, šaukšto majonezo, pagal skonį druskos. 
Lapus užmerkti šiltame pasūdytame vandenyje ir palaikyti 30-40 minučių. Paskui smulkiai supjaustyti, įdėti susmulkintą virtą kiaušinį, svogūnų laiškų, ridikėlių, pasūdyti ir pagardinti majonezu. Tinka ir grietinė arba aliejus.
 
 
DOBILAI
Viduramžiais krikščionybėje dobilų lapai, susidedantys iš trijų lapelių, dažnai buvo laikomi Švenčiausiosios Trejybės simboliu. Tikriausiai viduramžiais kilo tradicija kryžiaus stiebo ir kryžmos galus užbaigti dobilo lapo forma. Tokie kryžiai vadinami trilapiais, juos Lietuvoje iki šiol neretai kuria tautodailininkai. Kartais dobilai dėl gydomųjų savybių buvo siejami su Švenčiausiąja Mergele Marija.
 
Nuoviru iš dviejų šaukštų dobilo žiedų, užplikytų termose litru verdančio vandens ir pasaldintu medumi, gydomas kosulys, peršalimas, astma.
 
Iš saujos žalių dobilų žiedų, pavirtų poroje litrų vandens keletą minučių, galima daryti pavilgus nudegus saulėje arba, supylus nuovirą į vonią, pagulėti joje pusvalandį. Šiuo nuoviru galima plauti pleiskanojančią galvą, mirkyti pavargusias, grybelio pažeistas kojas ar rankas.
 
Dobilų medus šviesiai gelsvos spalvos, švelnaus aromato, kristalizuojasi smulkiais balsvais kristalais.
 
Tinka virškinamojo trakto ligų profilaktikai. Jeigu užkietėję viduriai, rekomenduojama vartoti po valgio.
 
Plinkantiems žmonėms patariama galvos odą įtrinti dobilų sultimis.
 
Lietuvoje tikėta, kad neįprastai išaugę dobilų lapai, turintys keturis arba penkis lapelius, neša laimę, kai kuriuose šalies regionuose keturlapiai dobilų lapai laikyti nelaimės, o penkialapiai - laimės pranašais.
 
Raudonieji dobilai (Trifolium pratense lot.) – plačiai paplitusi žolė, kurios žiedai turi naudingų savybių ir vis plačiau naudojama maisto papildų gamyboje.