Aktualności

ROZSTRZYGNIĘCIE WOJEWÓDZKIEGO  KONKURSU LITERACKIEGO 

„LIST DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA”


9 stycznia 2020 r. w Zespole Szkół w Wysokiej Głogowskiej odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów i nagród zwycięzcom Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „ List do Świętego Mikołaja”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów całego Podkarpacia. Do komisji konkursowej napłynęło aż 144 prace z 33 szkół.  W gronie nagrodzonych znaleźli się również uczniowie naszej szkoły . W pierwszej kategorii wiekowej (klasy IV-VI) II miejsce zajął uczeń klasy Vb - Jakub Wilczak, zaś miejsce III przypadło w udziale uczniowi klasy Va - Natanielowi Ryznarowi. W starszej kategorii wiekowej ( klasy VII-VIII) wyróżnienie  przyznano Oliwii Małeckiej  z klasy VIII.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych literackich  sukcesów.

Justyna Polanowska
Dariusz Czyjt

 

https://lh3.googleusercontent.com/rT2yjxo4X9Jn-_ZzayTveNnFY2iBNuaR_UOlf9xS_YxkF9gUNIQPHogn3qEd58jcK53JAabB_GhYs9zDNQN7v4Wf4oXZCDdknTmXN3EKPCIMsJLaC3aA22dinJ74RHvrAgv8HP_yAIfTTI1ykR2rmX5IH64bTDdTt9DVonWLUZPEypMDmi4QcbuOo688O2tIMCR3vmIBvdqhqIP_eJsbiirWNU7NoTt8AewlcmPgf4Qf62HjfWX7g3-3joKXcQ6TjfbTbqzOE6Ow3EuuLBnc9pU1_Rn3vIj5BV1Ihys2R4neojJq-0jV8i3igxPrtcWxj_IrfVoeYWKw_Zwei0McfsQmd-4JDlA_pG8oLM3Kq7-HGJ2KoQLQGlJ9qBocVJCCnkpt4oYdO8HZZDS70fTU8QZPTXgd5lNAPph1PFoGCSEhtteEBI5vNSseyCC5w71itNiMEF3IHUAf8u_WBrGJ2ZYX1CWUwoKVsw-SqZPA80ghNggpnoJ50T7cuT_LxcyFVzV_0bOZmzU0mVZnQDu1CzQiGUt5a506CpnCnD5tas_hNd1kp9zmsODnev2zvnn2-QO4RMQdtG5gh-No0njhDpxBQ2zwHEzVxSQTkEa8_wPSJ3wwsRaMeaVWeBTnbANHdZEo5og3o9P7YmuHSpT_Sygmt-C8ysS5tE27wLk0gWBcJ-y81fXUB0ttmSRxSeR0gNMCLZdtHA7TDNm4WOAGjT2_G_qxKwGJ1DYdGSp-UQTsHVR5qw=w1666-h937-no 
https://lh3.googleusercontent.com/LFKzaFO5vH4TOhC1nWBy9uvNyFnJooXAEYViD8-Fl4bwcu3G7dnX9eknXnVRz-3UF-HEhZKoEPAornu3ZYNIA6xfjfUvPa3FjSfu7CeuKbBm_G_jQ6u-EmMp10BY_MFuNMRKgYeMxagIhCaZZtkSdPFQyNUl1IUf4vC2W33AJOCiBTFmD7u5AnZ35xz0OJmlX0bycbdiuZFCMRe5MwNqj2zXIpJzpDLE9cxluiv0wHK_yIHXRmftBcDr6nCoVkMTg9GgO0a4LsQK0tUP8r874mVtmM-Th0cOUHMetiZ6SIRqGOX5x3mBw5Nybax4Hkct4reMVCIhPFQZNzmeYSsMZzwvvRwh3XEmUVQ0GI0vfa7SbZsNFbhn18V5KLBLhG3xowPpckp4s489cPVHmgOyV2r_nxIf0RVHSEXBKPRTGKKFmLBNzPE3dDpV5CyYD3t-tQKHhab59j7pPVGh7fYHU-Yolx3Sftr9lLVPifCylUTO--0_3X08qobyvHtnMER3Omdhl14VgN6yeL3Q-cxe3RBgcWDcWM1LGKfAWWJ-dMATVT13P-wMnEGwWYiVZY38fh28_XPiSlhXkSSzuqeTHSJiWmep1jKsBjyGFCLKbtAc6Dc2g-tvbVHC9TkeuMq-snD4N0_0LmwD3pM62eOddSG2c_ImWKNPriTMamfgmTchpGsq5UQuZcOkT4AspJA5vnvXIv8ESNZyVRDXEF4zjIGWWqSNlifiQheMcG_yESnwTY9ibA=w1666-h937-no

PODZIĘKOWANIE

Dyrekcja, Wychowawczyni wraz z Uczniami klasy VII a składają serdeczne podziękowanie Panom:

Piotrowi Klocowi,

Januszowi Koszulińskiemu,

Mirosławowi Lechowi

za pomalowanie sali lekcyjnej numer 15.

 


        (Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)

https://photos.app.goo.gl/KLBQbhPkasHYVXjg8


WYMIANA POCZTÓWKOWA ORAZ LISTY DO ŚW.

MIKOŁAJA W JĘZYKU NIEMIECKIM

    Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas do wysyłania kartek z życzeniami i pozdrowieniami. Dla nas była to również okazja, aby dowiedzieć się, jak składać życzenia w języku niemieckim. Na zajęciach języka niemieckiego uczniowie klasy Va i Vb własnoręcznie wykonali kartki dla uczniów z najróżniejszych regionów Polski. Pocztówki rozesłaliśmy do 20 różnych szkół. Od ubiegłego tygodnia napływają do nas odpowiedzi, które bardzo nas cieszą. Dodatkowo każda klasa napisała wspólny list do niemieckiego świętego Mikołaja, który nazywa się Nikolaus i wielką radość sprawiła nam otrzymana od Niego odpowiedź. 

Joanna MikołajczykDZIEŃ WIGILIJNY 2019 W NASZEJ SZKOLE

W piątek, 20 grudnia 2019r., przeżywaliśmy w naszej szkole Dzień Wigilijny. To szczególny czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, pełen niezwykłej  atmosfery tego wyjątkowego oczekiwania.

    Oczywiście nie zapominamy o swoich obowiązkach i nauce. Jednak to klasowe spotkania opłatkowe wyznaczają rytm tego dnia. A po nich punkt kulminacyjny – Jasełka. W tym roku przygotowali je uczniowie kl. VIII, VII, VI, IV oraz I zachęcając do wyrażania wdzięczności z Wcielenia Syna Bożego poprzez radosny śpiew kolęd.

  W tym przedświątecznym spotkaniu społeczności szkolnej uczestniczyli również zaproszeni goście – przedstawiciele lokalnych władz i organizacji.

Agata Kozłowska

Justyna Kus - Buć


(Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)

https://photos.app.goo.gl/X2GXQGNTpUec2m4b6
 (Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)            

https://photos.app.goo.gl/fG2bcpvkLmnXrU5B7

PAMIĘTAMY O INNYCH...

   Okres przedświąteczny to szczególny czas dla  wszystkich. 
       Wzorem lat ubiegłych, również w tym roku nasi uczniowie i nauczyciele pamiętali o osobach samotnych z naszej miejscowości. W okresie przedświątecznym wolontariusze wraz z opiekunami odwiedzili ich domy, składając seniorom życzenia wraz z przygotowanymi upominkami.
    N
atomiast  pracownicy szkoły przygotowali „Szlachetną Paczkę” dla samotnego mieszkańca naszej miejscowości. 
          Wszystkim życzymy zdrowych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku.

Grażyna Wolanik
Joanna MikołajczykOGŁOSZENIE

W CZASIE ZIMOWEJ PRZERWY ŚWIĄTECZNEJ

ZE WZGLĘDU NA ZAPOTRZEBOWANIE

ZOSTAJE ZORGANIZOWANA

OPIEKA ŚWIETLICOWA

W DNIACH

23, 30 i 31 GRUDNIA 2019 r.


HARMONOGRAM

20 GRUDNIA 2019 r.

W piątek 20 grudnia 2019 r. odbędzie się 5 lekcji skróconych

1.    8.00 - 8.30 przerwa 5 min.
2.    8.35 - 9.05 przerwa 5 min.
3.    9.10 - 9.40 przerwa 15 min.
4.    9.55 - 10.25 przerwa 10 min.
5.    10.35 – 11.05

Od 11.05 - 12.30 – wigilie klasowe


Wydawanie posiłków

8.15 - śniadanie przedszkole

9.40 - obiad klasy I-III

10.25 - obiad kl. IV – VIII

11.00 - obiad przedszkole


12.30 – 13.30 Jasełka na sali gimnastycznej


Po Jasełkach uczniowie uczęszczający na świetlicę przechodzą do sal nr 5, 26, 28, a pozostali uczniowie zostają zwolnieni do domu.


        (Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)

https://photos.app.goo.gl/bW7LkVi6NaYMDaZR9

FINAŁ WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU „JESIENIĄ GÓRY SĄ NAJSZCZERSZE”

W dniu 14 grudnia 2019 roku zespól Szkolne Dźwięki Yęki (Aleksandra Drzał, Wiktoria Koszulińska, Eryk Mazur, Miłosz Witek, pan Tomasz Piwowar) uczestniczył w Dniu Bieszczadzkim organizowanym przez: Stowarzyszenie „Natchnieni Bieszczadem”, Szkołę Podstawową nr 16 w Rzeszowie oraz Politechnikę Rzeszowską, podczas którego nastąpiło rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu „Jesienią góry są najszczersze”. Nasz zespół znalazł się w gronie laureatów zdobywając II miejsce w kategorii piosenka. Na scenie nowej auli Politechniki Rzeszowskiej zaprezentowaliśmy utwór z repertuaru grupy KSU pt. „Moje Bieszczady”. Gratulujemy młodym artystom świetnego wykonania i życzymy dalszych sukcesów. Podziękowania kierujemy również do Rodziców za poświęcony czas i pomoc w zorganizowaniu występu, a także pani Urszuli Mazur za przygotowanie fotorelacji.

Tomasz Piwowar


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

    W piątek, 13 grudnia 2019 r., odbyło się w bibliotece szkolnej pasowanie na czytelnika uczniów kl. I. W niezwykłą podróż do świata bajek i baśni, w krótkim programie artystycznym, zabrali „pierwszaków” starsi koledzy i koleżanki z kl. VI i VII. Później dzieci zapoznały się z obowiązkami czytelnika, zasadami korzystania ze zbiorów naszej szkolnej biblioteki. Po złożeniu ślubowania nastąpił najbardziej wyczekiwany moment, czyli samodzielne wypożyczanie pierwszej książki. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali pamiątkowe zakładki przygotowane przez członków Koła Bibliotecznego.

Agata Kozłowska


 (Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)

https://photos.app.goo.gl/w6mrNGTfpWoEGNAq7

SPOTKANIE Z FUNKCJONARIUSZAMI

KOMENDY MIEJSKIEJ POLICJI W RZESZOWIE

    10 grudnia odbyło się spotkanie uczniów klas I –III z funkcjonariuszami policji, m.in. naczelnikiem wydziału, podkomisarzem Grzegorzem Kotem – tatą jednego z uczniów klasy III, aspirantem Tomaszem Drzałem - absolwentem naszej szkoły.

    Starszy sierżant Karolina Wielg, przewodnik psa patrolowo – tropiącego wabiącego się Bandzior opowiedziała uczniom o swojej pracy z czworonogiem. Przećwiczyła z chętnymi dziećmi sposób zachowania się w przypadku kontaktu z nieznanym psem.  Następnie sierżant Anna Kruk przypomniała uczniom zasady zachowania się podczas poruszania się po drogach, w kontaktach z „osobami obcymi”, podczas przebywania w szkole.

    Podkomisarz Grzegorz Kot oraz aspirant Tomasz Drzał opowiedzieli zebranym
 o pracy komendy, pracy policjanta i drodze, jaką trzeba pokonać, aby zostać funkcjonariuszem policji.

    Tydzień później, aspirant Tomasz Drzał, spotkał się z uczniami klas VII i VIII, aby
w ramach doradztwa zawodowego zapoznać  młodzież z zawodem policjanta i przedstawić ścieżkę kariery edukacyjno – zawodowej prowadzącej do uzyskania kwalifikacji do pracy
 w policji.

    Serdecznie dziękujemy naszym gościom za przyjęcie zaproszenia i interesujące zajęcia, w których uczestniczyliśmy.

Maria Drzał
Grażyna WolanikDZIEŃ WOLONTARIUSZA

    5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. W poniedziałek 9 grudnia 2019 r. zorganizowaliśmy Dzień Wolontariatu w naszej szkole, aby promować ideę dobroczynności. Uczniowie wzięli udział w krótkim apelu, podczas którego członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu opowiedzieli, kim jest wolontariusz, czym się zajmuje i jakie musi posiadać cechy, aby dobrze wywiązywać się ze swojej roli. W swoich wypowiedziach podkreślali, że najważniejsza jest bezinteresowność, zaś największą radość sprawia im uśmiech na twarzy osoby, której pomogli. Zachęcali również innych uczniów, aby dołączyli do Szkolnego Koła Wolontariatu, ponieważ poza satysfakcją, wynikającą z czynienia dobra, można zdobyć także wiele nowych i przydatnych umiejętności oraz miło spędzić czas. Następnie, przy dźwiękach piosenki „Moja i twoja nadzieja”, obejrzeliśmy prezentację multimedialną ze zdjęciami akcji charytatywnych, organizowanych w bieżącym i ubiegłym roku szkolnym. W tym miejscu należy podkreślić, że taką działalność prowadzi nie tylko szkolny wolontariat, ale także Koło Caritas, Samorząd Uczniowski. Z licznymi inicjatywami wychodzą także nauczyciele (m.in. p. Grażyna Wolanik od lat organizująca akcję roznoszenia upominków dla osób samotnych i chorych w okresie przedświątecznym oraz Szlachetną Paczkę. P. Iwona Dziągwa jest inicjatorką akcji „Serce dla Serca”). Uczestnicy apelu uświadomili sobie, że do większości z zaprezentowanych akcji niemal każdy z nich dołożył swoją cegiełkę, ofiarowując na zbiórkę drobną kwotę, korzystając z organizowanych kiermaszy, czy też przynosząc potrzebne przedmioty na zbiórki dla osób ubogich i potrzebujących pomocy. 

Oprócz apelu, tego dnia uczniowie mogli wylosować propozycje drobnych, dobrych uczynków do spełnienia na co dzień oraz cytaty na temat dobra i dobroczynności.  Przez dwa dni sprzedawaliśmy także babeczki, upieczone przez wolontariuszy oraz innych chętnych uczniów naszej szkoły. Ilość wypieków przerosła nasze najśmielsze oczekiwania! Babeczki były przepiękne
i przepyszne, a zebrana dzięki nim kwota zostanie przeznaczona na wspieranie dalszej działalności charytatywnej w naszej szkole.

Przy tak pięknej okazji, jaką jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, serdecznie dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli: Wolontariuszom, Darczyńcom, Uczniom, Rodzicom, Dyrekcji oraz Nauczycielom za wspieranie szkoły w działalności dobroczynnej. 

Joanna Mikołajczyk

(Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)

https://photos.app.goo.gl/ZcHdxGn8JvS1xsS46


        (Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie) 

https://photos.app.goo.gl/5VoruMYiaVF1ZiQd6

IV SPOTKANIE Z MUZYKĄ – POLSKIE TAŃCE

NARODOWE JAKO POPULARYZACJA 

MUZYKI W SPOŁECZEŃSTWIE


    Audycja przybliżyła uczniom Polskie Tańce Narodowe. Powstały one na terenie całej Polski. Wywodzą się z polskich tańców ludowych, które jednak na przestrzeni czasu znacznie odbiegają od pierwowzorów. Wywarły one duży wpływ na budowanie naszej kultury i tradycji muzycznej. Wyróżniamy pięć tańców o charakterze narodowym: krakowiak, polonez, mazur, oberek i kujawiak. Uczniowie wysłuchali w /w tańców. Szukali podobieństw i różnic między nimi. Na ilustracjach obejrzeli stroje tancerzy danego tańca. Na zakończenie przy dźwiękach krakowiaka wspólnie zaśpiewali piosenkę pt. „Płynie Wisła , płynie”.

M. Drzał

A. Mitał
G. Wolanik


PODZIĘKOWANIE

Dyrekcja, Nauczyciele wraz z Uczniami Zespołu Szkół w Wólce Podleśnej


składają serdeczne podziękowanie


Panu Rafałowi Lechowi

Panu Sławomirowi Lechowiza bezpłatne założenie monitoringu na terenie szkoły i przedszkola.


(Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)              

https://photos.app.goo.gl/Y2JV6iorDiy1aFPe8

MIKOŁAJKI KLAS V W MUZEUM BOMBKI 

W NOWEJ DĘBIE

    6 grudnia 2019 roku klasy piąte wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrały się do Muzeum Bombek w Nowej Dębie.

    Po przyjeździe na miejsce powitał nas Mikołaj, który częstował wszystkich cukierkami. Następnie pani przewodnik przedstawiła nam  ciekawą historię tego miejsca poprzez prezentację ciekawej wystawy. Zobaczyliśmy choinki przepięknie przyozdobione bombkami wykonanymi w tej manufakturze. Jedna z choinek była nawet ubrana w ozdoby związane z halloween.

    Następnie zobaczyliśmy w jaki sposób wytwarzane są i ozdabiane bombki. Niesamowite jest to, że cała produkcja wykonywana jest ręcznie. Panie malują wzory specjalnym klejem i posypują brokatem różnego koloru.

    W dalszej części naszej wizyty wzięliśmy udział w warsztatach i sami ozdabialiśmy bombki, które po wysuszeniu zabraliśmy ze sobą. Powstały tu niepowtarzalne wzory od kwiatów po drzewka. Otrzymaliśmy również bombki z naszymi imionami.

    Na koniec naszej wizyty zrobiliśmy zakupy w tamtejszym sklepie.

    Szczęśliwi i bardzo zadowoleni wróciliśmy około godziny trzynastej do szkoły.

Małgorzata Proskura – Buczak
Agnieszka Możdżeń        (Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie) 
https://photos.app.goo.gl/UqzKRAQ8JiHsQSng9

RAJD GÓRSKI „KOPYSTAŃKA” – PTTK

    W drugą grudniową sobotę pasjonaci turystyki wybrali się na zdobycie kolejnych punktów GOT. Naszym celem był szczyt Kopystańka na Pogórzu Przemyskim.

    Wyprawę rozpoczęliśmy od Posady Rybotyckiej, gdzie znajduje się najstarsza murowana obronna cerkiew grekokatolicka w Polsce z XIV wieku. Niestety jest ona nie użytkowana. Następnie udaliśmy się szlakiem żółtym w stronę Kopystańki. Droga na nią wiedzie wśród łąk i lasów. Przepiękna pogoda i rozpościerające się widoki zapierały dech w piersiach. Po dotarciu na miejsce okazało się, że sam szczyt to piękna polana, z której widać było Bieszczady polskie i ukraińskie. Dalej ruszyliśmy do Rybotycz przez Kanasin i Kopyśno, gdzie wstąpiliśmy obejrzeć kolejną cerkiew wokół której znajduje się cmentarz.  Jest to zaniedbany budynek z powybijanymi szybami w oknach. Dalsza droga wiodła przez las, aż do Rybotycz położonych nad górnym biegiem Wiaru. Kiedyś było to tętniące życiem miasteczko, w którym była huta szkła i trzy młyny. Kiedyś w miasteczku prowadziło działalność wielu cenionych rzemieślników, najbardziej znani byli szewcy. Na skraju miejscowości był zamek, którego właścicielem był między innymi Stadnicki zwany Diabłem Łańcuckim. W chwili obecnej to bardzo zaniedbana wieś, ale posiadająca ciekawą historią. Tutaj zakończyliśmy naszą wycieczkę.

    Zdobyliśmy 20 punktów GOT.

    Dziękuje bardzo wszystkim rodzicom, którzy wspierają działalność naszego koła i poświęcają swój czas w sobotę, aby być z nami.

Małgorzata Proskura - Buczak


(Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)            
https://photos.app.goo.gl/eHPmk76GpDH6y4Xs9

ODWIEDZINY ŚW. MIKOŁAJA

    Od samego rana w naszej szkole panował świąteczny nastrój. Wszyscy oczekiwali nadejścia  św.Mikołaja:), któremu brak śniegu nie przeszkodził, aby sie u Nas pojawić.
Św. Mikołaj wraz ze Śnieżynkami odwiedził dyrekcję, nauczycieli, przedszkolaków i starszych uczniów naszej szkoły i wręczył słodki upominek:).

    Dzieci i młodzież, aby godnie przyjąć gościa, założyli najbardziej popularny atrybut świętego- czerwone czapeczki. W podziękowaniu za odwiedziny i słodkości najmłodsi uczniowie i przedszkolaki pięknie zaśpiewali kolędy.

    Społeczność szkolna dziękuje Samorządowi Uczniowskiemu za przygotowanie szkolnych mikołajek, a w szczególności Mikołajowi i jego Śnieżynkom za niezapomniane chwile radości.

Agnieszka Możdżeń
(Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)

https://photos.app.goo.gl/i62Q5wS6HRaN621t9

DZIEŃ WARZYWNO – OWOCOWY

    Bardzo ważne jest prawidłowe odżywianie, szczególnie dla dzieci, aby wzorowo się rozwijały i funkcjonowały. Od tego co jemy, zależy nasz rozwój umysłowy, a w konsekwencji oceny, jakie uzyskujemy w szkole.

    W związku z tym w miesiącu listopadzie i grudniu odbyły się dni warzywno - owocowe które miały na celu przypomnienie, jak ważne jest dostarczanie w codziennym jadłospisie soli mineralnych i witamin. Są to niezbędne składniki pokarmowe regulujące matabolizm organizmu.

    W listopadzie owocem królującym była śliwka, a w grudniu mandarynka. Na korytarzu szkolnym zostały wykonane gazetki, z których można było się dowiedzieć, jakie składnik zawierają te owoce i dlaczego trzeba je uwzględniać w naszej diecie. Uczniowie przynieśli owoce do szkoły i na przerwie śniadaniowej spożywali je, a do obiadu były one również podawane jako deser.

    W grudniu wszystkie klasy na godzinie wychowawczej przygotowały zdrowe przekąski, tj.: kanapki, sałatki warzywne i owocowe, naleśniki z dodatkami owoców. Klasy siódme wykonały na zadanie domowe z biologii jadłospisy, prezentacje i plakaty, które zostały wyeksponowane na wystawie przy sali 11. Każdy uczeń mógł zabrać ze sobą książeczkę z przepisami.

    Pamiętajcie! Tylko odpowiednio zbilansowana dieta gwarantuje zdrowie.

Małgorzata Proskura - BuczakOd dnia 1.01.2020 roku opłaty za żywienie

w szkole oraz opłata stała i za żywienie

w przedszkolu będą pobierane

w dniach od 1 do 5 dnia miesiąca.

Tak jak dotychczas - opłaty stała  i za żywienie przedszkolne pobierane będą w sekretariacie,

a za żywienie uczniów w szkole w holu przedszkola.

Prosimy o terminowe regulowanie opłat.MIKOŁAJKI DLA DZIECI W HOSPICJUM


Szanowni Rodzice zachęcamy do włączenia się do akcji organizowanej w Zespole Szkół w Wolce Podleśnej. Poniżej przedstawiamy listę rzeczy potrzebnych dzieciom. Niech każdy z nas zostanie Świętym Mikołajem.

 

Lista potrzebnych rzeczy dla Podopiecznych i Rodzeństwa domowego i stacjonarnego Hospicjum: 

·Pieluchomajtki rozm: 5,6,   Pampersy rozm: 5,6,7

·Prześcieradła frotte z gumką w rozm.: 70×140, 90×200, 140×200

·Pościel bawełniana w rozm.: 140×200, 160×200, 160×70, 140×100

·Pościel do łóżeczka rozm: 100×135

·Koce 160×200, Narzuty na łóżko 160×200

·Kołdry/poduszki rozm: 160 x 70, 140 x 200, 140 x 100

·Pieluszki tetrowe, Ręczniki

·Zabawki interaktywne, grające, edukacyjne, manualne, drewniane, zręcznościowe

·Karuzele, pozytywki i zawieszki grające do łóżeczka, zabawki do piaskownicy

·Zabawki grające „yokidoo”, huśtawka stojąca SAMBA dla najmłodszych,

·Klocki konstrukcyjne Morphun, Wader Puzzle Blocks, Klocki Jeżyki, Kulko-klocki, Klocki lego

·Pasty i szczoteczki do zębów dla dzieci

·Gąbki kąpielowe, Proszek do prania Persil sensitive

·Kosmetyki Oliatum i Emolium, kosmetyki, maści pielęgnacyjne z vit A, tormentiol, linomag

·Słodycze, czekolady, cukierki, batoniki, syropy owocowe, nutella, miód, ciasteczka owsiane Belvita, dżemy, chrupki kukurydziane, biszkopty, herbatniki, płatki kukurydziane miodowe, czekoladowe i inne, musy owocowe

·Bebilon Nutriton, Nutrikid MultiFibre smak truskawkowy i czekoladowy

·Soczki bobo-vita, bobofruit, napoje, wody mineralne, soki owocowe 100%, sok żurawinowy

·Radioodtwarzacz CD, Baterie AA alkaliczne, pojemniki plastikowe na żywność
·Ubranka dla chłopców rozmiary – 98, 110, 116, 122, 134 (piżamy, spodnie dresowe, koszulki)
AKCJA „ZAMIAST LIZAKA DAJ GROSIK DLA PSIAKA”

Światowy Dzień Zwierząt jest obchodzony corocznie 4 października, w dzień Świętego Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Święto to, ustanowione w 1931 r. na konwencji ekologicznej we Florencji, rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt trwający do 10 października. 

W naszej szkole w miesiącach październik – listopad trwała akcja organizowana przez Klub „Kundelek” i Samorząd szkolny. Ma ona na celu uwrażliwienie młodych ludzi na los zwierząt. Uświadomienie im, że zwierzę to nie zabawka, którą za dwa miesiące czy za rok można wyrzucić czy oddać, bo nam się nie spodobał. Posiadanie pupila to wielka odpowiedzialność ! Wolontariuszki Jagoda i Sylwia uczennice klasy VIII zbierały fundusze i dary rzeczowe, które zostały przekazane do Schroniska „Kundelek” w Rzeszowie. Na korytarzu dolnym została wykonana gazetka, z której można było dowiedzieć się czego potrzebują psy i koty oraz jak najlepiej się nimi opiekować.

Zebraliśmy karmę oraz 150 zł. Bardzo dziękujemy. 

Małgorzata Proskura - Buczak       (Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)           

https://photos.app.goo.gl/kWS5nVDjkmkvZVfe6

TWIERDZA PRZEMYŚL CZĘŚĆ PIĄTA

    W sobotę 30 listopada 2019 roku po raz piąty wyruszyliśmy na zdobycie Twierdzy Przemyśl ostatniej części pierścienia wewnętrznego. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od fortu XIX – Winna Góra, a następnie skierowaliśmy się w stronę fortu XVIII – Lipowica. Przewodnik, który nam towarzyszył opowiadał ciekawe historie związane z tymi miejscami. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób powstały, ilu stacjonowało tam żołnierzy, jakiej byli narodowości. Wszystko to nas bardzo zainteresowało. Dalej udaliśmy się Bramą Sanocką Dolną do fortu XVI Zniesienie – Kopiec Tatarski a następnie przeszliśmy Bramą Dobromilską, zaś zwiedzanie zakończyliśmy na forcie XX - Przekopana.

    Większość budynków fortecznych jest całkowicie zniszczona, pozostały jedynie źle zachowane pojedyncze korytarze i częściowo grube ściany oraz miejsca na artylerie. Pierścień wewnętrzny był chroniony przez zewnętrzny, więc żołnierze stacjonujący tam byli bardziej bezpieczni.

    Po drodze odwiedziliśmy słynną Lecznicę dla zwierząt „Ada”, gdzie (ojciec z synem) leczą dzikie zwierzęta, a szczególnie ptaki. Na ten moment przebywa tam osiemdziesiąt bocianów. Mieliśmy okazję zobaczyć jak są karmione.

    Na koniec naszej wyprawy wstąpiliśmy na ciepły posiłek.

    Pierścień wewnętrzny został zdobyty. To już ostatni wyjazd z tego cyklu. Cel został osiągnięty - odznaki srebrna i złota „Twierdza Przemyśl” zdobyte. Gratuluje wszystkim.

Małgorzata Proskura- Buczak


(Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)         

https://photos.app.goo.gl/UZfwmfiPjBLuCpcn9

PODSUMOWANIE PROJEKTU PRZEDSIĘBIORCZA SZKOŁA

29.11.2019 r. w Zespole Szkół w Wólce Podleśnej odbyło się uroczyste podsumowanie Projektu edukacyjnego „Przedsiębiorcza szkoła” współfinansowanego przez Narodowy Bank Polski. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście:

  • Pan Sławomir Porada – zastępca Wójta Gminy Trzebownisko;

  • Pani Monika Mularz – Dobrowolska specjalista ds. komunikacji społecznej

Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie;

  • Pan dr Artur Ostromęcki – specjalista od spraw przedsiębiorczości i ekonomii;

  • Pan dr Artur Kuliński – prowadzący zajęcia z przedsiębiorczości w projekcie.

Spotkanie rozpoczął Pan dr Artur Ostromęcki swoim ciekawym wykładem nt. „Wywoływanie postawy twórczej w procesie rozwoju przedsiębiorczości”. Następnie Pani dyrektor Renata Poźniak powiedziała kilka słów o projekcie.

Projekt Przedsiębiorcza szkoła realizowany był przez Zespół Szkół w Wólce Podleśnej w okresie od marca do listopada 2019 roku. Celem projektu było zwiększenie poziomu wiedzy i zainteresowania z zakresu przedsiębiorczości przez 60 uczniów szkoły i składał się z dwóch edycji. W ramach projektu zostały przeprowadzone warsztaty „Rozwój postawy przedsiębiorczej” oraz warsztaty „Moja nowoczesna firma”. Podczas warsztatów uczniowie ćwiczyli swoją kreatywność, dowiedzieli się jak buduje się modele biznesowe, jak poszukiwać problemów wartych rozwiązania i jak na nich można zarabiać. Zajęcia prowadzili specjaliści od spraw ekonomii i przedsiębiorczości – pracownicy Uniwersytetu Rzeszowskiego dr Artur Kuliński i dr Mirosław Chudy. Każda z dwóch edycji tych działań zakończyła się konkursem „Wprowadź produkt na rynek”. Zadaniem uczniów było przygotowanie opisu wprowadzenia nowego produktu na rynek. Najlepsze 3 zespoły w każdej edycji otrzymały cenne nagrody. Założone cele udało się zrealizować, a projekt spotkał się z zainteresowaniem ze strony uczniów, którzy z entuzjazmem uczestniczyli w zajęciach.

W kolejnej części spotkania został podsumowany konkurs kończący 2 edycję projektu, a nagrody zwycięskim zespołom wręczyli Pani Monika Mularz – Dobrowolska oraz Pan Sławomir Porada.  

R. Poźniak(Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie) 

https://photos.app.goo.gl/kxZKmihmmK3bHsdb7

SPOTKANIA Z PRZEDSTAWICIELAMI ZAWODÓW

    Przez kolejne dwa dni – 28 i 29 listopada –  gościliśmy w  szkole Rodziców naszych uczniów – przedstawicieli zawodów. Pierwszego jak i drugiego dnia spotkania odbywały się najpierw z uczniami klas I – III, a następnie klas VII – VIII. Celem było zaznajomienie dzieci ze specyfiką wykonywanych zawodów i ukazanie ścieżki kariery edukacyjno – zawodowej.

    Pierwszego dnia Pani Joanna Porada – pracownik linii lotniczych LOT – w bardzo interesujący sposób opowiedziała młodszym dzieciom o funkcjonowaniu lotnisk, szczególnie lotniska w Jasionce, samolach, które obsługują porty lotnicze, historii LOT-u, pracy pilotów, stewardess i innych pracowników lotniska, którzy dbają o bezpieczeństwo i komfort podróżnych. Wszystkie informacje, w tym wiele ciekawostek, popierała  pięknymi ilustracjami, zdjęciami, fachowymi publikacjami i gadżetami.

    Podczas spotkania z uczniami klas starszych rzeczowo przekazała informacje na temat specyfiki zawodu pilota, stewardessy i zawodów związanych z liniami lotniczymi i funkcjonowaniem lotniska. Przedstawiła aktualne oferty pracy oraz poinformowała o źródłach informacji na temat pracy na lotnisku, z których mogą korzystać uczniowie w przyszłości. Wszyscy w skupieniu wysłuchali prowadzącej, na zakończenie zadawali pytania dotyczace wyboru najlepszej ścieżki edukacyjnej, która pozwoli  wykonywać konkretne zawody.

    Podczas spotkania w kolejnym dniu,  z Panią Ewą Ożóg – Baran – przedstawicielem handlowym w branży sprzętu medycznego, dzieci młodsze usłyszały od mamy swojej koleżanki, jak ważna jest profilaktyka wad postawy, jakie są konsekwencje niewłaściwych zachowań (noszenie plecaka, podnoszenie przedmiotów z ziemi). Poznały budowę kręgosłupa, miały również okazję popróbować wkręcać śruby mocujące na implancie kregosłupa.

    Uczniowie klas starszych dowiedzieli się na czym polega praca w tym zawodzie i  jakie wymagania stawiane są przed kandydatami.

    Dziękujemy Rodzicom  za podzielenie się z uczniami swoją wiedzą i doświadczeniem, które mamy nadzieję okażą się pomocne przy wyborze dalszej ścieżki kształcenia  przez uczniów naszej szkoły.

Grażyna Wolanik,
Anna Mitał,
Maria Drzał

         (Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)  

https://photos.app.goo.gl/1sjcjscrHMcvfvta7

Z WIZYTĄ NA OLIMPIE

    W listopadzie 2019r., na lekcjach historii, klasy piąte realizowały edukacyjny projekt Z wizytą na Olimpie. Polegał on na odegraniu wybranego przez siebie mitu greckiego ( lub jego fragmentu ) indywidualnie lub zespołowo.

    Uczniowie musieli wykazać się kreatywnością w zakresie przygotowania tekstu i kostiumu. Lekcje historii, na których realizowany był projekt wzbudzały wiele radości i pozytywnych emocji. Takiego zaangażowania  dawno nie widzieliśmy!

    Niektóre drużyny uczniowskie odgrywały całe mity np. o Demeter i Korze-kl.5b, inne tylko ich fragmenty bądź pojedyncze scenki z życia olimpijskiej 12.

    Dziewczynki do prezentacji wybierały ulubioną ich boginię piękności Afrodytę-tych było najwięcej, Herę-żonę Zeusa czy Atenę-boginię mądrośći. Chłopcy zaś występowali jako potężny Zeus, piękny Apollo, silny Hefajstos czy mściwy Ares. Każdy aktor, przy wyraźnej pomocy rodziców, przygotował kostium i atrybut bóstwa np. tarczę, młot lirę czy pioruny. Wykazał się też zdolnościami oratorskimi. Usłyszeliśmy tu wywiad z Herą, „romantyczną rozmowę małżeńską” między Hefajstosem a Afrodytą oraz spór Ateny z Aresem. To były niezapomniane lekcje.

    Nauka przez zabawę- to chyba najlepszy sposób! A Wy ? Co o tym sądzicie? Zobaczcie zdjęcia z tych lekcji.

I. Dziągwa


 (Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)           

https://photos.app.goo.gl/pCN7aXK7o3x2NAwV9

MIĘDZYGMINNY KONKURS PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ


    Dnia 26.11.2019r. w naszej szkole odbył się Międzygminny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej.

    Celem konkursu była popularyzacja nauki języków obcych, rozwijanie umiejętności wokalnych wśród uczniów, integracja społeczności lokalnej poprzez wspólną zabawę, kształtowanie umiejętności współzawodnictwa, nawiązanie współpracy międzyszkolnej oraz promocja alternatywnych form spędzania wolnego czasu.

    Do konkursu przystąpiło 27 uczestników  z prawie wszystkich szkół z terenu gminy Trzebownisko oraz Błażowej i Sokołowa Małopolskiego.

    Uczestnicy reprezentowali:  ZS w Stobiernej 1, ZS w Stobiernej 2, ZS w Jasionce, SP
w Trzebownisku, ZS w Łukawcu, ZS w Łące,  ZS  w Wólce Podleśnej, ZS w Błażowej oraz ZS z Sokołowa Małopolskiego.

    Konkurs oceniany był przez czteroosobowe  jury w składzie:

p. Joanna Mikołajczyk-nauczyciel języka angielskiego i niemieckiego

2. p. Tomasz Piwowar– nauczyciel muzyki

3. p. Arkadiusz Maciejewski-nauczyciel muzyki

4. p. Justyna Polanowska- nauczyciel języka polskiego oraz animator kultury.

    Jury oceniało poprawność językową, walory głosowe, interpretację utworu oraz ogólny wyraz artystyczny.

    Konkurs poprowadziła uczennica klasy VIII- Sylwia Małecka. O oprawę muzyczną zadbali uczniowie klasy VII – Patryk Surowiec, Grzegorz Gunia oraz Bartosz Lech. Gości powitała pani dyrektor Renata Poźniak, następnie Milena Pietrzyk i Eryk Mazur zatańczyli taniec towarzyski  do piosenki „Seniorita” Shawn’a Mendesa i Camili Cabello  zaśpiewanej przez Patrycję  Lech  przy gitarowym akompaniamencie Aleksandry Drzał.

    Konkurs  podzielony został na dwie kategorie wiekowe: klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII.

    Podczas obrad jurorów, uczestnicy wspólnie z opiekunami zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

    Z każdej kategorii wiekowej zostało wyłonionych po 3 finalistów.

W pierwszej kategorii wiekowej zwycięzcami zostali:

Aleksandra Drzał z ZS w Wólce Podleśnej- I miejsce

Jan Stefanik z ZS w Błażowej- II miejsce

Weronika Pękala z  ZS w Jasionce - III miejsce

 

Wyróżnienie zdobyli: Oliwier Łyczko z ZS w Stobiernej nr 1 oraz  Dominika Zima z ZS w Zaczerniu.

 

W drugiej kategorii wiekowej zwycięzcami zostali:

Maja Bańkowska ze SP w Trzebownisku- I miejsce

Malena Majka z ZS w Sokołowie Małopolskim- II miejsce

Oliwia Pikor z ZS w Łukawcu- III miejsce

 

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy uczestnictwa, a zwycięzcy atrakcyjne nagrody .

Organizatorzy: Edyta Purcha, Joanna Mikołajczyk, Elwira Fabińska

Edyta PurchaW ŚWIECIE GATUNKÓW FILMOWYCH

W dniu 25.11.2019 r. klasy VI, VII a, VII b oraz VIII uczestniczyły w warsztatach filmowych „W świecie gatunków filmowych” w Multikinie w Rzeszowie. W czasie spotkania uczniowie dowiedzieli się, czym jest konwencja gatunkowa, poznali różnice między kinem gatunkowym a autorskim, zobaczyli jak wyglądały pierwsze filmy science fiction. W ciekawy sposób zostały również przedstawione współczesne gatunki filmowe.

Po warsztatach odbyła się projekcja filmu „Między nami Kosmos”. Film wzbudził wiele pozytywnych emocji, opowiadał o dojrzewaniu i szukaniu siebie, a także o tym, że nawet kosmos nie jest w stanie stanąć na drodze do spełnienia marzeń.

Justyna Kus-BućHARMONOGRAM

25 LISTOPADA 2019 r.

Poniedziałek

 

Dwie pierwsze lekcje skrócone

Lekcja 1 - 8.00 – 8.30     przerwa 5 min.

Lekcja 2 - 8.35 – 9.05

 

9.10 – wyjście do kościoła

9.30  - Msza św.

10.45 – powrót do szkoły, obiad dla kl. IV-V

 

Lekcja 4 - 11.00 – 11.35  przerwa 15 min. – obiad klasy I-III

 

Od godz. 11.50 lekcje według podziału godzin


          (Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)         

https://photos.app.goo.gl/brK5yzgfbuXLKh7t7

WYCIECZKA DO WARSZAWY - PTTK

    W sobotę 23 listopada udaliśmy się na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Nasz pobyt rozpoczęliśmy od zwiedzania Starówki. Pierwszym miejscem, które zobaczyliśmy była Kolumna Zygmunta. Następnie przeszliśmy do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, gdzie koronowani byli królowie Polski Stanisław Leszczyński i Stanisław August Poniatowski. Następnie udaliśmy się na Rynek Starego Miasta. Idąc, podziwialiśmy piękne zabytkowe kamienice. Potem udaliśmy się na obiad. Po południu przeszliśmy na Krakowskie Przedmieście. Następnie pojechaliśmy się na „Niewidzialną Wystawę” , która przedstawiała dom, jego podwórze i las. Poruszaliśmy się w ciemności dotykając sprzętów codziennego użytku. Na własnej skórze zobaczyliśmy z czym w życiu codziennym borykają się niewidomi. Wieczorem poszliśmy na kolację do Złotych Tarasów, gdzie każdy mógł zrobić zakupy. Następnie udaliśmy się do Hotelu Aramis, gdzie spędziliśmy noc. Niedzielę rozpoczęliśmy od mszy w kościele, a potem śniadanie. Po wykwaterowaniu ruszyliśmy do Muzeum Geologii. Tu obejrzeliśmy wystawę kamieni, reliktów i amonitów oraz szkielet mamuta włochatego i sejmuri. Kolejną atrakcją był wjazd na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki. Stąd podziwialiśmy panoramę stolicy. Później przeszliśmy na obiad, a po nim do Muzeum Etnograficznego. To był ostatni punkt naszej wycieczki. Po nim udaliśmy się w podróż powrotną do domu. Mimo późnego powrotu, zmęczeni, ale szczęśliwi stawiliśmy się na lekcje w szkole. 

Małgorzata Proskura -Buczak


(Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)          

https://photos.app.goo.gl/YM6qPUAbykRsQymo6

FIZYKA DLA SMYKA – OPTYKA

    21 listopada uczniowie klas I – III uczestniczyli w trzecich z kolei tego typu zajęciach prowadzonych przez Akademię Nauki z Rzeszowa. Tym razem tematem spotkania była optyka.

    Patrząc przez okulary dyfrakcyjne, dzieci zobaczyły wszystkie kolory światła – barwy tęczy. Szybko odkryły, że szybkość światła powoduje, iż kolory mieszają się i widzimy tylko biel. Poprzez doświadczenia, prowadząca wyjaśniła i pokazała jak powstaje tęcza. Doświadczając, uczniowie poznali zasadę działania peryskopu, kalejdoskopu i kuli disco. Wyjaśniła zjawisko fatamorgany i działanie lasera, podkreślając przy tym, jak może być niebezpieczny dla oczu.

    Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli we wszystkich doświadczeniach, zadawali mnóstwo pytań, pokazali, że potrafią wnioskować i łączyć fakty. Niektórzy wykazali się sporą wiedzą z omawianych treści.

    Z niecierpliwością czekamy na kolejną "Fizykę dla Smyka".

Grażyna Wolanik,
Anna Mitał,
Maria Drzał

JESIENNE SPOTKANIE OPIEKUNÓW I WOLONTARIUSZY SZKOLNYCH
KÓŁ CARITAS

    W środę, 20 listopada 2019r. w Instytucie Teologiczno – Pastoralnym w Rzeszowie odbyło się spotkanie Opiekunów i Wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas. Nasze Koło reprezentowali uczniowie kl. VII a: Oliwia Koszulińska, Maja Pszczółkowska, Arkadiusz Bratek i Mateusz Lech wraz z panią Agatą Kozłowską.

    Podczas spotkania ks. dr Piotr Potyrała – wicedyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej i diecezjalny koordynator SKC przypomniał główne myśli „Przesłania Ojca Świętego Franciszka na III Światowy Dzień Ubogich” oraz wskazał możliwości i propozycje konkretnych działań wolontariuszy SKC na polu miłosierdzia. Gościem specjalnym był znany duszpasterz i raper – ks. Jakub Bartczak, którego koncert był wymownym świadectwem wykorzystania swych talentów na chwałę Pana. Spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnej modlitwy „Anioł Pański”, a zakończyliśmy „Koronką do Bożego Miłosierdzia”.

    Potem już pozostał czas tylko na słodki poczęstunek.  My jednak czas agapy przedłużyliśmy wraz z wolontariuszami SKC z Łukawca jeszcze o spotkanie przy pizzy.

Agata Kozłowska

 
 

 

            (Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)   

https://photos.app.goo.gl/qK9SXiQdRU3UeRaA9

OPERACJA MEDIACJA

    19 listopada przypada  Międzynarodowy Dzień Mediacji, zaś 21 listopada Międzynarodowy Dzień Życzliwości. W naszej szkole oba święta zostały połączone i odbyły się 21 listopada.

    W przeddzień uczniowie naszej szkoły wykonali gazetki ścienne, informujące o przebiegu mediacji,  wymaganiach, które należy spełnić, by zostać mediatorem rówieśniczym. Przedstawili  korzyści płynące z takiego sposobu rozwiązywania konfliktów.

    W tym dniu nasi szkolni mediatorzy rówieśniczy zaplanowali i przeprowadzili wiele "uśmiechniętych" akcji. Z korytarzy szkolnych uczynili prawdziwą "Aleję Życzliwości". Na ścianach i oknach zawiesili złote myśli i sentencje. Pani dyrektor i wicedyrektor, nauczyciele, uczniowie i pracownicy obsługi losowali z kosza "życzliwych sentencji" jedną, która miała towarzyszyć im przez cały dzień, czyniąc go milszym.

Ci uczniowie, którzy ubrali się na żółto (kolor mediacji), nie byli w tym dniu pytani na lekcjach.

Samorząd Uczniowski przygotował również drzewo życzliwości pod hasłem : "Za co komuś dziękuję", gdzie chętni uczniowie i nauczyciele mogli zawieszać swoje podziękowania, pozdrowienia i życzenia.

Szkolni Mediatorzy wraz z Samorządem Uczniowskim nie zapomnieli też o najmłodszych w naszej szkole. Do nich skierowana została akcja pod hasłem "Wszystkie cytrynki mają kwaśne minki". Każdy, kto spróbował zjeść plasterek cytryny i nie skrzywił się, dostawał naklejkę z uśmiechniętą buźką.

To był naprawdę bardzo miły dzień w naszej szkole.


 (Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)       

https://photos.app.goo.gl/F3GbnCtWNhC3Kyqj9

GMINNY KONKURS PLASTYCZNY

 POLSKIE SYMBOLE NARODOWE

    Biało – czerwona flaga, godło z Białym Orłem w koronie i „Mazurek Dąbrowskiego“ to symbole polskiej państwowości, najważniejsze znaki wyrażające naszą tożsamość. Konkurs plastyczny Polskie Symbole Narodowe został zorganizowany przez naszą szkołę po raz drugi. Cieszy się dużą popularnością. Wpłynęło 77 prac z ośmiu szkół z naszej gminy. Komisja przyznała liczne nagrody oraz wyróżnienia, aby docenić pracę uczniów, wzmocnić poczucie własnej wartości i zachęcić do rozwijania zdolności i zainteresowań, m.in. historią Polski.  Wszystkie prace zostały wyeksponowane na korytarzach szkolnych i były dopełnieniem wystroju szkoły podczas uroczystości środowiskowej organizowanej z okazji Święta Niepodległości „Polsce Śpiewam“.

    Konkurs sprzyja uwrażliwieniu uczniów na wartości patriotyczno – narodowe, jest ważnym elementem oddziaływań wychowawczych na pierwszym etapie edukacyjnym.

Grażyna Wolanik,
Anna Mitał,
Maria Drzał

W dniu 19.11.2019 r. (wtorek)

od godz.13:30 nieobecna będzie Pani przeprowadzająca dzieci przez jezdnię.


Bardzo prosimy Rodziców
 

o uwrażliwienie dzieci, aby zachowały szczególną ostrożność i stosowały się do zasad bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez jezdnię.


III SPOTKANIE Z MUZYKĄ MAZOWSZE, ŚLĄSK – AMBASADORZY POLSKIEJ KULTURY


W czasie spotkania uczniowie klas I- III poznali krotką historię powstania zespołów  pieśni i tańca Mazowsze oraz Śląsk. Muzycy ubrani w stroje ludowe zaprezentowali charakterystyczne cechy stroju lubelskiego, rzeszowskiego i łowickiego. Przy dźwiękach – skrzypiec, cymbałów i basetli wysłuchali min. pieśni Furman i Karliczek.  Audycja przybliżyła uczniom piękno polskiej muzyki ludowej.

M. Drzał

A. Mitał

G. WolanikPODZIĘKOWANIE

Dyrekcja, Wychowawczyni wraz  z Uczniami klasy VIIb składają serdeczne podziękowanie 

Tomaszowi Baranowi,

Marcinowi Ostrowskiemu,

Andrzejowi Surowcowi

oraz Lucynie Kępie

za pomalowanie sali lekcyjnej numer 16.
W imieniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zwracamy się z prośbą do rodziców dzieci klas I - V objętych „Programem dla szkół” o wypełnienie ankiety  oceniającej działania związane z promocją „Programu dla szkół” 2018/2019. Ankieta dostępna jest na stronie KOWR:  Link  http://www.kowr.gov.pl/ankieta/5W DNIU 14.11.2019 r. (CZWARTEK) O GODZINIE 16:30


odbędzie się spotkanie z rodzicami uczniów szkoły podstawowej
oraz wychowanków przedszkola.

W planie:
1. Spotkanie ogólne z Dyrektorem szkoły na korytarzu szkolnym.

2. Prelekcja  dla rodziców nt. „Uzależnienie to nie tylko alkohol i narkotyk – co każdy rodzic powinien wiedzieć o niebezpieczeństwach płynących z Internetu” – szkolenie poprowadzi pani Marta Grecka.
3. Spotkanie w salach z wychowawcami klas.

Klasa I - sala w budynku przedszkola
Klasa II - sala nr 14
Klasa III - sala nr 13
Klasa IV - sala nr 1
Klasa V a - sala nr 3
Klasa V b - sala nr 11
Klasa VI - sala nr 19
Klasa VII a - sala nr 15
Klasa VII b - sala nr 16
Klasa VIII - sala nr 12

4. Rodziców dzieci przedszkolnych zapraszamy do konsultacji z wychowawcami.

Serdecznie zapraszamy


DLA NIEPODLEGŁEJ

    Od kilkunastu już lat gminne obchody Święta Niepodległości związane są z Zaczerniem. To tam od lat organizowane są centralne uroczystości związane z tym szczególnym dla nas Polaków świętem. Tak było i w tym roku. 7 listopada na miejsce uroczystości pojechała delegacja naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym. Ceremonię rozpoczął wspólny przemarsz do kościoła delegacji szkół wraz z pocztem sztandarowym miejscowej OSP. Tam, do zebranych, dołączyła kompania honorowa 31. Batalionu Lekkiej Piechoty z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej z Rzeszowa.

    W czasie homilii nie zabrakło akcentów patriotycznych, odniesień do historii Polski i zmagań wolnościowych. Po nabożeństwie, we wspólnym pochodzie, wszyscy udali się pod zaczerski Pomnik Poległych. Upamiętniono na nim m. in. nazwiska Legionistów poległych w latach 1918 – 1920. Tam, od odśpiewania hymnu państwowego, rozpoczęła się główna celebra. Po krótkich przemówieniach i programie artystycznym przygotowanym przez uczniów szkoły w Zaczerniu odczytano Apel Pamięci. Po nim kompania honorowa Batalionu Lekkiej Piechoty oddała salwę honorową, po której delegacje z gminy przystąpiły do składania wieńców i wiązanek. Ostatnim punktem programu była kompilacja pieśni legionowych w wykonaniu zaczerskiej orkiestry dętej. Uroczystość zakończyła żołnierska defilada.

K. Ś.

KONCERT "POLSCE ŚPIEWAM"

https://photos.app.goo.gl/AVEdgWa8qqMibHbt6

    Już po raz piąty w naszej szkole odbył się koncert pieśni patriotycznych z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości pod hasłem „Polsce śpiewam”. 8 listopada o godzinie 17.00 zebrali się w sali gimnastycznej uczniowie wraz ze swoimi rodzinami, licznie zgromadzeni mieszkańcy wsi oraz władze samorządowe, które reprezentował zastępca wójta gminy Trzebownisko- pan Sławomir Porada. Koncert rozpoczęliśmy uroczystym odśpiewaniem hymnu Polski, następnie zaprezentowali się uczniowie z klas III i IV, którzy wykonali taniec z flagami „Dla Niepodległej”. Niezwykle wzruszającym momentem dla wszystkich zebranych był występ sześcioletniego Antosia Piwowara, który zaśpiewał piękną piosenkę pt. „Co to jest niepodległość”. Wspólnemu śpiewaniu pieśni patriotycznych z okresu I i II wojny światowej towarzyszył chórek uczniowski. Nowością w tym roku był szkolny zespół instrumentalny „Szkolne Dźwięki- Yęki” (Miłosz Witek - perkusja, Eryk Mazur – gitara basowa. Wiktoria Koszulińska - skrzypce), który przy wsparciu akordeonisty- pana Tomasza Piwowara- akompaniował śpiewanym utworom. 

https://photos.app.goo.gl/AVEdgWa8qqMibHbt6
 Po raz kolejny do wspólnego świętowania przyłączyli się strażacy z OSP w Wólce Podleśnej. W tym roku szeregi mundurowych zasilili także żołnierze zawodowi mieszkający w naszej miejscowości. Kolejną niespodzianką był występ pań z Koła Gospodyń Wiejskich, które zaprezentowały się w utworze „Siekiera motyka”. Tegoroczne spotkanie urozmaicił także występ pana Kazimierza Lecha, który wraz ze swoimi wnukami – Amelką Lech z klasy III oraz Szymonem Lechem z klasy VII a wykonał utwory pt. „ Białe róże” oraz „ Jak długo na Wawelu”. W trakcie spotkania zebrani mogli podziwiać obrazy namalowane przez mieszkańców Wólki Podleśnej – pana Kazimierza Lecha oraz Mariana Iżaka. Prace, które zechcieli nam zaprezentować, będzie można jeszcze przez tydzień oglądać na wystawie w naszej szkole. Przed zebraną publicznością wystąpili także uczniowie z klasy „0” wraz ze swoimi rodzicami, a także nauczyciele naszej szkoły.

    Na koniec spotkania głos zabrał pan Sławomir Porada – zastępca wójta gminy Trzebownisko, który podziękował wszystkim zebranym za wspólne świętowanie niepodległości, a następnie pani dyrektor- Renata Poźniak zaprosiła wszystkich na kolejny koncert „ Polsce śpiewam”, który odbędzie się już za rok. Serdecznie dziękujemy pani Urszuli Mazur oraz panom- Radosławowi Sworsztowi i Ryszardowi Beresiowi za wykonywanie zdjęć w trakcie spotkania i tym samym uwiecznienie go w naszej pamięci. Tegoroczny koncert przygotowali – Iwona Dziągwa, Anna Mitał, Justyna Polanowska, Dariusz Czyjt, Monika Szostek oraz Tomasz Piwowar.

Justyna Polanowska

 (Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)           
https://photos.app.goo.gl/6hwGWopSvMn4PhXw7

    "SZKOŁA DO HYMNU"

    8 listopada 2019 roku o symbolicznej godzinie 11:11 uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wspólnie odśpiewali cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego" w ramach akcji "Szkoła do hymnu". W ten sposób dołączyliśmy do ponad 4 milionów uczniów i 400 tysięcy nauczycieli z przeszło 20 tysięcy szkół w Polsce i za granicą. 

    Jest to wielkie przedsięwzięcie, które jest kontynuacją ubiegłorocznej akcji "Rekord dla Niepodległej".  Wzięło w niej wówczas udział ponad 5 mln uczniów i nauczycieli z ponad 24 tyś placówek.

    Po uroczystym odśpiewaniu hymnu narodowego, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zapalili znicze i złożyli kwiaty pod pomnikiem. To pomnik upamiętniający zamordowanych mieszkańców Wólki Podleśnej i okolicznych wsi podczas II wojny światowej oraz zajścia z okresu ruchów chłopskich pod przewodnictwem Wincentego Witosa I. Znicze zapłonęły również pod Dębem Pamięci, który jest poświęcony zamordowanemu w Katyniu kapitanowi Franciszkowi Gwizdakowi.

    Mamy nadzieję, że w przyszłym roku nasza społeczność szkolna, również weźmie udział w akcji “Niepodległa do Hymnu”.

Agnieszka Możdżeń

https://lh3.googleusercontent.com/3NFlxdx0tFGenEdLYRc29rX2OkPdgKDa2BaYjGd_T5giqoMwCh5KrXxCMP2aC4eZ47dsC5pMFmmWK2dQHag55uE1DRunMHd57KamqgvnAEbRHDLVYnndfFTK5nV1tQFO0TUXQjvQYPUefWlx2dGm4Agz0q3bnaciJS_AoQeGzm8h7xhAzMc2z0pMNhIdely4Ku7HB19R5Vef7VFKi0Qchch2QCNP-0g0aQlcpy2YYltQc-Xx1HGl8TrQpwcKBgZaldU7e6QwQy7ztJ_-qkQmYNQRkDzn-qM9_aUrdsW1gQavInersaxdeZTyxqDqx1vDDZqErKG3gTxm-v8kNloDtNdudR-bAfUeyIrPqIEFzWWZBSljiTBsV_Lg3eiIm_TwjLXp2gDUZcfNDZ3_k89vjaDXHWp0sEYkxwMXbRT7QkLNK9R4QPMIHDOtTzsAgCNZxVZlLnh8ueilfOK-MlyqAxsYVtSvQJPMthPhQP5COgM5ehAufPz2Z1pO0MUVKU890WoQkR2YALLzw2Uisc6h0jYlEeX3BgrbuYWFR2gH0khab5PIcqq90eNnXJsikFIoZx090s0ZvkNG0KzyW2W4GWH7k6RQfMDp34y1zHvw8I-r7ukP9mioYAr6bfPPS8kd8aGBW_pVOaQP6VMyAS5JQoZOe4ByaN-JmmgeJ5AfNxpByk4uWyBdQWhn_H8_lixK8bDsk5vwZVbE2AITqspEMOnKSh7p2-4BzjRmsB2g1txFMb7mXA=w707-h938-no


         (Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)  

https://photos.app.goo.gl/yjDm3QC2Kn1sd2AEA

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI
Z BAJEK


W dniu 6 listopada 2019 roku w  świetlicy szkolnej odbył się konkurs na najładniejsze przebranie za wybraną postać z bajki. W ten sposób włączyliśmy się w obchody ,,Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek". Taki dzień obchodzony jest na całym świecie i ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.

Nasi wspaniali uczniowie uczęszczający do świetlicy chętnie wzięli udział w konkursie oraz zaskoczyli swoim zaangażowaniem i kreatywnością. Wśród wielu postaci z bajek nie zabrakło Kota w butach, księżniczek, królewien, Minionka, Pajęczycy Tekli, czarownic, Czerwonego Kapturka, Myszki Miki, Batmana, Pippi Langstrumpf, Gargamela, Kościotrupa czy Lorda Vadera. Wszyscy uczniowie, którzy przebrali się za dowolną postać z bajki, otrzymali dyplom za udział w konkursie oraz słodki upominek. Jury, w skład którego wchodziła pani dyrektor, pani Agata Kozłowska, a także opiekunowie świetlic: pani Elwira Fabińska, pani Katarzyna Story oraz pan Dariusz Czyjt, wyłonili również troje uczniów, którzy zaskoczyli najładniejszym przebraniem za wybraną postać z bajki. Wybór nie był łatwy, lecz członkowie jury, którzy pod uwagę wzięli pomysłowość, własny wkład w przygotowaną kreację, a także ciekawy sposób zaprezentowania postaci, jednogłośnie przyznało pierwsze miejsce Amelii Walat - (Pippi Langstrumpf). Drugie miejsce natomiast przypadło Aleksandrze Pileckiej - (księżniczka), a trzecie miejsce zdobył Dominik Mazur - (Lord Vader). Nasi laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy naszych uczniów do czytania bajek, ponieważ każda bajka nie tylko bawi i rozwesela, ale także uczy i przekazuje wartościowe prawdy życiowe!

Opracowała: Katarzyna Story (Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)        
https://photos.app.goo.gl/75XpRrNv5avsBVVeA

    WYCIECZKA DO MARKOWEJ

    6 listopada klasy VII i klasa VIII pod opieką swoich wychowawczyń wybrały się na wycieczkę do Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić muzeum wraz z przewodnikiem i dowiedzieć się o relacjach polsko-żydowskich przed i w trakcie II Wojny Światowej, o początkach prześladowań wobec Żydów oraz o bohaterskich Polakach, którzy ratowali ich, nierzadko sami ponosząc najwyższą cenę. Uczniów bardzo zaciekawiła interaktywna wystawa, z zainteresowaniem spoglądali oni na monitory multimedialne, wyświetlające najciekawsze informacje. Duże wrażenie wywarły na nich również „okienka”, wydające podczas otwierania odgłos strzału pistoletu. Znajdowały się w nich fotografie, pokazujące, w jakich miejscach ukrywani byli Żydzi w okresie II Wojny Światowej. Następnie uczniowie wzięli udział w bardzo interesujących warsztatach, podczas których dowiedzieli się, kto to jest „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” i w jaki sposób można otrzymać ten tytuł.

    Na zakończenie wycieczki udaliśmy się na cmentarz w Markowej, gdzie pomodliliśmy się na grobie rodziny Ulmów (Marii i Józefa wraz z 7 dzieci), bohaterów z Markowej, którzy zostali zamordowani za ukrywanie 8 Żydów właśnie w tej miejscowości. Odwiedzając ich mogiłę włączyliśmy się jednocześnie w akcję „Szkoła Pamięta”, której celem jest upamiętnianie ważnych postaci i wydarzeń dla historii naszej Ojczyzny.

Joanna Mikołajczyk


        (Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)  

https://photos.app.goo.gl/7R7w6wRhPSdRqgnb7

BohaterON- włącz historię!

W miesiącu październiku nasza szkoła razem z przedszkolem włączyła się w ogólnopolską kampanię mającą na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników powstania warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. „BohaterON w Twojej Szkole” to projekt edukacyjny, który polegał na zorganizowaniu akcji tworzenia laurek i pisania listów do żyjących powstańców.

Wszystkie klasy szkoły podstawowej oraz grupy 4-5 i 5-6-latków uczestniczyły w prowadzonych zajęciach poświęconych tematyce powstania warszawskiego oraz losów powstańców. Z pomocą mapy, osi czasu oraz przykładowych ćwiczeń, dzieci z zainteresowaniem słuchały o wydarzeniach z roku 1944. Po zajęciach teoretycznych nadszedł czas na zadania praktyczne. Podzieleni na grupy zmierzyli się między innymi z poszukiwaniem bezpiecznej drogi, a także wskazywaniem odpowiednich sprzętów, które pozwoliłyby powstańcom na zbudowanie barykady. Wykonywali również karty pracy i z zapałem kolorowali symbol Polski Walczącej oraz lilijki harcerskiej. Na koniec przedszkolaki, a także dzieci z klas 1-6 wykonały laurki dla walczących o naszą stolicę. Młodzież z klas 7 - 8 napisała wiele pięknych, osobistych i wzruszających listów. Chociaż sztuka pisania ich powoli zanika, nasi uczniowie wykazali się dobrym stopniem jej opanowania. Teraz pozostaje czekać na odpowiedzi powstańców.

Łącznie przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej stworzyli i napisali ponad 170 laurek i listów!

Po zakończonych pracach, całość została wysłana do Fundacji ROSA, która przekaże życzenia i prace dzieci Powstańcom.

        Może w przyszłym roku zorganizujemy akcję pisania kartek dla całej społeczności lokalnej?

Monika Szostek
Iwona Dziągwa


KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI

W dniach 22.10 – 22.11.2019 r. w bibliotece szkolnej można nabyć, w dobrej cenie, atrakcyjne książki dla wszystkich: dzieci, młodzieży, dorosłych.

   W ofercie: bajki, bajeczki, wierszyki, kolorowanki, opowiadania, powieści, poradniki...

Dla każdego coś miłego!

ZAPRASZAM

w godzinach pracy biblioteki

(informacja na tablicach ogłoszeń)

 Serdecznie zapraszam
NAUCZYCIEL BIBLIOTEKARZ


 (Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)          

https://photos.app.goo.gl/jsSJkQ2juFRGc22k7

PASOWANIE NA UCZNIA KLASY I SP

    28 października uczniowie klasy 1 w obecności rodziców, Pani Dyrektor, Pani Wicedyrektor, wychowawczyń kl. 1 i 2 i zaproszonych nauczycieli złożyli uroczyste ślubowanie po czym zostali pasowani na ucznia.

    Na początku uroczystości dzieci kl. 1 i 2 wkroczyły na „scenę” krokiem poloneza. Następnie miało miejsce uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia. W drugiej części uczniowie zaprezentowali słowno-muzyczny program, podczas którego pokazali swoje umiejętności  recytatorskie, taneczne i wokalne. Dzieci recytowały wierszyki, śpiewały piosenki, zatańczyły elementy krakowiaka, wykonały układ taneczny do piosenki W Literkowie i Trzy słówka.

    Występ obu klas został nagrodzony wielkimi brawami. Po programie artystycznym bohaterowie dnia otrzymali legitymacje szkolne i pamiątkowe dyplomy z rąk Pani Dyrektor, prezenty od uczniów klasy II oraz od rodziców.

    Na zakończenie, po pamiątkowym zdjęciu, wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów kl. 1. 

Mitał Anna

Wolanik GrażynaNADZWYCZAJNY MIESIĄC MISYJNY

    W Światowy Dzień Misyjny 2017 r. papież Franciszek skierował na ręce prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, kard. Fernando Filoniego, „List z okazji setnej rocznicy ogłoszenia Listu apostolskiego „Maximum illud”o działalności prowadzonej przez misjonarzy na świecie”.

    Ogłosił w nim październik 2019 roku Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym
Zachęcał w nim do osobistego spotkania z Jezusem Chrystusem – poprzez Eucharystię, słowo Boże, modlitwę osobistą i wspólnotową, czerpanie ze świadectwa świętych, którzy ponieśli męczeńską śmierć na misjach, realizację miłości w formie wspierania ogromnego dzieła misji ad gentes.

    W przeżywanie Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w naszej parafii włączyli się chętnie członkowie Koła Misyjnego. Już 4 października 2019 r., w pierwszy piątek października, zachęcili wszystkich zebranych w kościele do modlitwy w intencji rodzin i pokoju w ramach organizowanej na całym świecie Dziecięcej Godziny Eucharystycznej.

    W Niedzielę Misyjną, 20 października 2019 r., „mali misjonarze”  uczestniczyli wspólnie w Eucharystii, czynnie włącząjąc się  w Liturgię Słowa (czytania mszalne, modlitwa wiernych). Po Mszy św. przewodniczyli modlitwie różańcowej, powierzając Bogu przez ręce Maryi misjonarzy, a szczególnie pochodzącą z naszej parafii S. Robertę, troskę o powołania misyjne i wszystkich, którzy tej modlitwy potrzebują.

Agata Kozłowska

https://lh3.googleusercontent.com/LDY7mne1vE1poEwpUdKztMSZCTx9qGVgSH9aBPffCBB6BmGUCzvG_Js2_6xrTBQHx0MW8nFboyqryGInDMoNzCo5xSbrXJgFzpJyN-qrUDnTYzT5YtVb3DXrj5TVU6XRKqylFXmG6ITOsw5UuiZP76dhQYMc99tZ4zfJub5H-tcW12mmqtYDmRWSlaoZ6R5S0qP5nwlB9VC8vH0EPKbsmn72cF9UtSX3_gJsgLSdKW54TtENSCobs9twkTDV1aHblr6OjHDUouRz-2Qc0nTa1jclLBJq3IEJIjhCuOtSdmSMGLfclYgFfb3yaqpacjWQvSlsBTqXApKC4g0tnoNCl4c83zyebrN2XOPXvRIeYhh69FB2TfEn0a2mFVIvu8Vnk9Hr8oEMVrQlIbXMaEYlem4Wn377dGMIYyq36-4FOaDd8pdbPSo1kV-BmHj-xjNs062rKiYWrpZ1ROX8RzpBZ7SCfcspnYpiojtIuV6Zdx4xk0SaAsFLaZYQqnm-M8dvFua7p5Ec5wGCosON279fGNjUIdn3C2_v-xVJjidD7HR69z2pKmXTptBS3ZeM_fq-WMWyjl2b6_c87EXfurFJNdGSMfbwVZSM2gsGhUTGmD7sCkglALsjELu1X-1_4dtF_I80ncSgx3Y8LKDs9xBpZQrP65Pq6n35SqCrfHDHNsqcM7BRNKB5nm4DUH33fGXpvoxr8RIFZX6WpoIaqFJ5Y0Aj42yyzydreIhcLioPblwroV8wig=w1780-h1248-no

ŚWIATEŁKO PAMIĘCI DLA ŁYCZAKOWA

    W październiku 2019 r. nasza szkoła wzięła udział w  akcji „Światełko pamięci dla Łyczakowa”. To wspólny pomysł Polskiego Radia Lwów i Polskiego Konsulatu we Lwowie, a na Podkarpaciu także po raz kolejny wielka społeczna akcja, której koordynatorem jest Telewizja Rzeszów. W jej ramach nasza społeczność uczniowska wraz z nauczycielami zbierała biało-czerwone znicze, które 1 listopada zapłonęły na lwowskich nekropoliach, a także na polskich grobach. Szkolny Klub Wolontariusza oraz Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami serdecznie dziękuje uczniom i ich rodzicom za przyłączenie się do zbiórki.

E.FabińskaKONKURS „WOJNA W OCZACH DZIECI”

    Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, został zorganizowany przez bibliotekę szkolną plastyczny konkurs czytelniczy dla kl. II i III pt. „Wojna w oczach dzieci”. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej w oparciu o książki: Joanny Papuzińskiej „Asiunia”, Pawła Beręsewicza „Czy wojna jest dla dziewczyn?”, Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i niedźwiadek”. Konkurs został przeprowadzony na przełomie października i listopada 2019, we współpracy z nauczycielami nauczania zintegrowanego. Wzięło w nim udział 22 uczniów z kl. III i 11 z kl. II. Prace zostały wykonane bardzo starannnie, a uczestnicy oprócz talentu plastycznego i znajomości tematu wykazali się kreatywnością i pomysłowością. Aby docenić pracę uczniów, przyznano nie tylko miejsca, ale również liczne wyróżnienia. Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody książkowe przybliżające im znane postacie z historii Polski. Prace zostały wyeksponowane w bibliotece szkolnej oraz na tablicy obok biblioteki.

Agata Kozłowska

 (Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)  
https://photos.app.goo.gl/goUKHedbFXfc3P8n7II SPOTKANIE Z MUZYKĄ STANISŁAW MONIUSZKO – MUZYCZNY PATRON 2019 ROKU


W czasie audycji uczniowie klas I- III poznali ciekawostki z życia Stanisława Moniuszki – Ojca Polskiej Opery Narodowej, autora 268 pieśni, wielu oper, operetek, baletu i muzyki kościelnej. Mieli okazję posłuchać pieśni zebranych w Śpiewniku domowym: „Dziad i baba”, „Złota rybka”, „Prząśniczka”, „Ojcze z niebios, Boże Panie”. Artyści swoim wykonaniem zachwycili młodych odbiorców, którzy dzięki tej nietypowej lekcji muzyki mieli okazję poczuć się jak w prawdziwej operze. Niezwykłość i wyjątkowość tego spotkania uczniowie podkreślili przychodząc w strojach odświętnych.

Maria Drzał,
Grażyna Wolanik,
Anna Mitał

 (Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)
https://photos.app.goo.gl/Dj2AYhygbuWVSBXg8

SPOTKANIE Z SAPERAMI 

30 października uczniowie klas I – III uczestniczyli w spotkaniu z Patrolem rozminowania Nr 30 w Rzeszowie. Starszy chorąży Paweł Małek – tato jednej z uczennic naszej szkoły – opowiedział dzieciom o pracy i zadaniach patrolu, którym dowodzi.

            Okazuje się, że chociaż od zakończenia działań II wojny światowej  minęło sporo  ponad pół wieku,  to nadal spotykamy się w życiu codziennym z jej pozostałościami. Znaleziska zabezpieczane przez patrol to moździerze, bomby, granaty, pociski, broń, miny, pociski rakietowe, materiały wybuchowe, amunicja.

            Starszy chorąży podkreślił konieczność zgłaszania rodzicom, a następnie na policję przypadków znalezienia przedmiotów bliżej nam nieznanych lub mających znamiona uzbrojenia wojskowego. Dzieci dowiedziały się jak odpowiedzialna i niebezpieczna jest praca sapera oraz poznały ścieżkę kariery edukacyjno – zawodowej prowadzącej do pełnienia służby w Wojsku Polskim.

            W ostatniej części spotkania uczniowie pod nadzorem wszystkich żołnierzy z patrolu mieli możliwość dotknąć, założyć, wypróbować wybranego sprzętu, umundurowania wykorzystywanego  podczas wykonywania zadań.

           Serdecznie dziękujemy naszym Gościom  za lekcję patriotyzmu, w której mogliśmy uczestniczyć.

Grażyna Wolanik
Anna Mitał
Maria Drzał


SPOTKANIE Z KOSMETOLOGIEM


    27 października 2019r. klasy 7a, 7b, 8 uczestniczyły w spotkaniu z panią kosmetolog Justyną Łyczko, która jest byłą absolwentką naszej szkoły.

    Pani kosmetolog ciekawie opowiedziała o podstawowych problemach nastolatków w okresie dojrzewania ze skórą, włosami, dłońmi paznokciami . Podała wiele sposobów na walkę z niedoskonałościami skóry-zarówno tych domowych jak i profesjonalnych wykonywanych w gabinecie kosmetycznym. Omówiła metody na piękne  i lśniące włosy, zadbane dłonie i paznokcie, świetlistą i promienną cerę. Uczniowie odważnie zadawali pytania dopytując o najdrobniejsze szczegóły z zakresu higieny okresu dojrzewania.

    Nie zabrakło też pytań z doradztwa zawodowego. Jaką szkołę wybrać? Jakie kursy i szkolenia warto zrobić? Gdzie? I czy jest jakaś różnica pomiędzy kosmetyczką a kosmetologiem? Zainteresowanie uczniów było ogromne-zwłaszcza dziewcząt. Szkoda, że tak szybko lekcja się skończyła!

I.Dziagwa


OGŁOSZENIE

Informujemy, że w czwartek 24.10.2019 r, z powodu prac w ramach budowy sieci wodociągowej,
nastąpi przerwa w dostawie wody w naszej miejscowości w godz. 9:00-17:00.
W związku z tym, zmianie ulega jadłospis Zespołu Szkół w Wólce Podleśnej.

 W dniu 23.10.2019 r. podano:

Rosół wołowo-drobiowy z makaronem i zieloną pietruszką

Bitki ze schabu w własnym sosie, ziemniaki, surówka z kapusty czerwonej z jabłkiem i olejem, woda mineralna


W dniu 24.10.2019 r. na obiad zostaną przygotowane:

Kapuśniak na wywarze mięsnym z ziemniakami, wiejską kiełbasą i zieloną pietruszką, chleb

Kopytka z masłem i tartą bułką, kalarepa do chrupania, herbata owocowa

 

Śniadania i podwieczorki dla przedszkola pozostają bez zmian.
(Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)           

https://photos.app.goo.gl/zmXELsCPQeX7orWLA

WYCIECZKA KLASY III, VA I VB
DUKLA – KORCZYNA
  

Dnia 23.10.19r. odbyła się wycieczka klasowa uczniów z klas III, Va i Vb. Najpierw zwiedziliśmy wystawę przyrodniczą pt. „Fauna i flora Pogórza Dukielskiego” i obejrzeliśmy film  „Przyroda Rezerwatu Tysiąclecia Góry Cergowej”.

    W kościele Ojców Bernardynów poznaliśmy historię życia Św. Jana z Dukli.

    Następnie w Pustelni Jana, Ojciec Władysław podzielił się z nami świadectwem swojego życia zakonnego. Mieliśmy też możliwość napicia się wody ze świętego źródełka.

    W Korczynie braliśmy udział w warsztatach czekoladowych w Pijalni Czekolady M. Pelczar Choedation -  jedynej w Polsce w stylu starej fabryki czekolady. Dzieci poznały proces produkcji czekolady. Samodzielnie wykonały lizaki  i czekolady, które zabrały ze sobą. Miały możliwość skosztować różnych smaków w tym czekolady różowej z kakaowca z Wysp Kości Słoniowej.

    Było słodko i wesoło.

Małgorzata Proskura-Buczak,
  
Maria Drzał,
  
Agnieszka Możdżeń


OGŁOSZENIE

Uprzejmie informujemy, że Pasowanie na ucznia klasy I
z przyczyn losowych jest przełożone na 28 października 2019 (poniedziałek) na godzinę 13.00


 (Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)

https://photos.app.goo.gl/Zm2SAraMq5nWikne8
RAJD GÓRSKI – „PIENINY MAŁE”

    19 października bardzo wczesnym rankiem wyruszyliśmy na kolejny rajd , tym razem wyprawa odbyła się w „Pieniny Małe”.

    Wędrówkę rozpoczęliśmy od urokliwego V – kształtnego Wąwozu Homole, którego dnem płynie potok Kamionka. Wąwóz ma długość 0,8 km , a strome ściany z białego i czerwonego wapienia krynoidowego, które mają wysokość około 120 m porastają rośliny. Następnie przeszliśmy na wzgórze Wysoka, podejście to było bardzo strome, ale udało się. Po zdobyciu najwyższego szczytu „Pienin Małych” ruszyliśmy w stronę Durbaszki i dalej na szczyt Szafranówki. Stąd podziwialiśmy piękne widoki zarówno po stronie Polskiej jak i Słowackiej. Podczas wędrówki spotkała nas miła niespodzianka. Bacowie spędzali owce z hal i przez około dwie godziny przeplatały nam się drogi. Donośny ale miły dźwięk dzwoneczków towarzyszył nam aż do Szczawnicy. Było to stado liczące 800 sztuk. Około 15 dotarliśmy do celu - Schroniska PTTK „Orlica”, gdzie podbiliśmy książeczki GOT.

    Na tym wędrówkę zakończyliśmy pokonując 19 km, zdobyliśmy 28 punktów GOT.  

Małgorzata Proskura - Buczak


https://lh3.googleusercontent.com/w90F01VLlyW-hzfqg8PKASbmOWiBWoNtQt0DqdIwtdgFUSNcmhqhkDW0iROJnmMfiD8yGA4KLP-i-5_ZRMneFiHGcOKPAG-El7TTSizoB12ARHmoyLbTK0QoJc65lReVad9yLo94kFd73J-yQ8hAi7dQhQF9FOpSSuIC9ge2YyPhLpI0AmqF7IOfSruxhZsDjWo0zAu9FeWdtwLhS472ZQAftSDgon9mDwa4axGeuwOuYmunwnJm-KVz9ZYPKKUaPNj3hVVt233KF5a26NYDo6NFzKLyBMMoYfV-3z8-Y2lXtVr1PfRc2GVI8ACZfqiCctlOLa91uKWZc26BbtijORb0UZ6IEY_9XIRIcbWLtgW0r_7p7hnCuyKCKb-NDE-Urc1gECSibEmTjhEpQMs1XDa9jrL8n6ESd0qPP5J02Pgx_e05slwnX3Wxyn-BjwvlL07Vy4-6s3RHGdTmMogqW-1lMwCbYnjrt0PL5KtyZ6LNK8RfTTd67pgmgqAHROIkJiN1WiCmJQtRpFOscUM111Oto68STFjZpCQUYoaFUDwNVKc_PkIGIwEd2yH4RpZ4-IYA2mzg1IG9PS0r_NhuPu5XaL_0Jf5LnMJ5erKkeOLg8jCAFladSZ9DqryNsJ_xRqEU1ojcO-NDoKDO7n3zO66fdt1rur2-SX_FVp_S172aHp3B1NZXeKhgWmDiY0oQ2InL4xk-X0xFLT3IYSYIu1MWmwrxwvDv-ozW84UYaeVMtL_QEw=w1135-h937-no

CODE WEEK 2019 - EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA
W ubiegłym tygodniu nasza szkoła po raz drugi wzięła udział w tygodniu kodowania Code Week 2019. W ramach tego wydarzenia grupa uczniów z klasy drugiej uczestniczyła w zajęciach programowania w Scratch Junior. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w czasie zajęć i chętnie wezmą udział w kolejnych tego typu wydarzeniach. 
Naszą inicjatywę można znaleźć na stronie projektu: https://codeweek.eu/events

Katarzyna Piotrowska


https://lh3.googleusercontent.com/JN6V9gNX8p9floi1rBbTQaqdw0SE1WKurcFI6Ss1Ns2C9spJc4CwCZUYsYKttUuaEvWSFqV2MgVIpaEeQeEGEdAz9uhnjcDCV1Niz_paMCC8OMmxXguRPxDaFHWuKbEfRlEvikXqiliyrGO0tsVZx-nVoO50ntcCObgt7X6R-FtagSG-ldwsf8ifCUqVbWjEmgw0WMcKR6gnKzYjh5yNDDlcVFzjKLlW31vcZTH7Ovq7rorGyYz8mpsmZ18tXy_Jm6qGCL-WQKXt1_Kd_hGCK-eGY8K3G4kHq7P_nx7-CJJ4B-vVpOeGQHxZ5puCtz2dbFjhhHcm5sU4IDfsYKwNCE8CM58nVDUCHYuRbyjbGGoG0dRpy1LhcGJA5Ax6NQ_PeIp1VTfsdEKd3tz8jrJ97hlnYVqDAb4x5NgtKSxVhuJ-XLOw_1g-3MHIwu8AYfRpLrKuSvWTiWMCYjIY5cd6kqqDC4IMiMmrart5Tqum8pP6eaZdQVqWsA2KPjn5_KGUtGMFuoF_xTEgNd6eVWDoXfSdkRSXdSVIQZBo1MpT1ulh_1qkY83mKoiELrTV1pDiOa9ULxFTqg1sjAk7lW9NtBt2rLKFEsCdXwd51N2on3ZVMeSiY4OluhWlYhtYU9xzYqv80fnleZBnfftpXXlv9x6KbawMPnIAt9mAIJwCFqfTgfjyU7Qbe2io1b1y_cDhZ67J9qsApJqLOkKGM5BbFRbFMZgKynOqOM65f2tBFOf4U1e2Iw=w1666-h937-no
 
https://lh3.googleusercontent.com/qVJolv63vt5E_WqI8Jx0H9-cB2bIeN8Z7Axh8DZ8Kxb1ALdD2avekT4gQDdKYPS2bSmLbbcLqX878_expOmLhCzFMsilCPuECcspUjo1Skqfv-5s6SZiqkhl4hxvi_b5-m5YNGKW1XNvJ85KwpsrSkh_yPuHjM687NDNMQbkOFfeafXRYtMNEsbzUy9br6DCloxTSHeCkm_p0BnLkqLC8B__JAXXSlQ53pCKtgFBrylXJRV2O4GLuw0MovfwwKPItibDLNg8NzAabAzl9UzA62BPWsbk7Ol9VtegH8OGzdtcom1nk3rF2tBgrQLdPWfYEDHSIMDQUjbmwJrTMMjoTVfNCA1zUQgyuSfsiVyMv-Ez53wfltal3H3UO1kUNAFiVvTpCZ9507Gog7scHsij3ZukAK5fgccSa-VGUsBd-hJxjFW8-54EyYJTX-Cz-8rr9FjVbfVoCAIj8Il3aQfLygEeg0HxchgTvg2I3FK5wu9tdEN8vnWkcCVv8NWosPXMAFRmqpmYeh_xNOQXSd01TTCs29mD7g1zaiI7i9gXMQNj1gx0qyamUhEC_FzY36J2aewOVWeTt9KJOZEoR-5CWD21W1jrN9jizLv9dmImN2PTlPFBaV_vbQEjQJkMgNAppJnQEANUmK3a4FXW_MBKBErnmYvLwLoHQaYNgH0_88mbrjt_i4H9Hbmu3X6IcFJhw8J7obFu_k6A891GjXnOFtM3r-8861MH2symOE09In7yOGqw-Q=w1168-h657-no 
https://lh3.googleusercontent.com/RU5IfLicgsyMropGd5u4aSj0IwHyRaUM1TaIrG4k1qGX7MQosAg4cVTenQM4FY-wrKC3cXUvhAuE5CZy1shEO608RxnIT-LsRciYvjkaZ2wHX49a8Rx1aV_ajP7hsjsDhT8B8W-UKnfkWjCULxWYrqmj1WwGzPJoO3VkIAHVheLLATdNidjIwltA__yIH2VFMx7Bz4O5lWOmCttTvlquaeoU_xlVHPn3fHon2P70Yrz7egXjoKndD421Z37eNqjhJipShk9TzfMhG6_QC4dObG6I7LuVbu16z4J4CqViCs60IHXWFa3nXTSRJeU8HRnEPbG37uYTqgKb-e-eYXPsiykoB3TD5jIThkbGA-6C5p-3npyiig3lWNjfhiLgV6T9PKQHBsqa7nQVnY_6vlkmgl5JWXptAQP108BXK4gPVHlFKJkaHl6rAGarErYls9v_FU9702lN9wgw3cF9vMhyhWWm14jxUIn0Zc2EyLDYJ4KuJ2eRdrojf0cBrdx6_Lll23tvffM8i03qSk5Px04FJ_IU39EZCHaXGEAY2OYbXJ-s47GqoCJsY1I2CEw2Biqo5dohzWIHnr7yHLDFXm6GHAWCt8caSfEcrRlFVA-oi6C4UTUOtBjKShvn6nAXwuDwmeQkOzLNY-j_-Iil4ngJnqYi79jkCfr5MKzsSOAw17rhr2f330_jWQHracn9P66JO7Lw00T1fo2gVe6-APsj0w8X7YafBBU3ERudWQw1RU4hpr5Uxw=w1168-h657-noHARMONOGRAM PROFILAKTYCZNYCH SZKOLEŃ DLA UCZNIÓW

 Wtorek 15.10.2019  sala nr 1

Lekcja 2 i 3

klasa VIII

„Budowanie poczucia własnej odrębności i tożsamości. Skąd jestem – szukanie swoich korzeni, wzorców. Kim jestem – poznanie siebie, swoich zasobów.”  

Lekcja 4 i 5

klasa VII a

„Szkody jakie powodują w rozwoju fizycznym, emocjonalnym i społecznym alkohol, narkotyki i dopalacze.”  

Lekcja 6 i 7

klasa VII b

„Szkody jakie powodują w rozwoju fizycznym, emocjonalnym i społecznym alkohol, narkotyki i dopalacze.”  

 Środa 22.10.2019  sala nr 3

Lekcja 2 i 3

klasa V b 

„Być przyjacielem i mieć przyjaciół. Czym jest przyjaźń. Zasada wzajemności. Ja jako idealny Przyjaciel.’’

Lekcja 4 i 5

klasa VI 

„Profilaktyka uzależnień behawioralnych.’’

 

Czwartek 29.10.2019  sala nr 3

Lekcja 3 i 4

 klasa  IV

„Poznawanie siebie. Uczenie się języka emocji i ich rozpoznawanie u siebie. Radzenie sobie z trudnymi emocjami w sposób akceptowany.’’

Lekcja 5 i 6

klasa Va

„Być przyjacielem i mieć przyjaciół. Czym jest przyjaźń. Zasada wzajemności. Ja jako idealny Przyjaciel.’’

    (Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)          

https://photos.app.goo.gl/7McqKcooy1icEN3ZA

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM FIRMY SYLVECO

    14 października 2019r., w ramach doradztwa zawodowego klasy siódme i ósma uczestniczyły w spotkaniu z panią Urszulą Mazur-pracownikiem firmy kosmetyczno-farmaceutycznej SYLVECO, która zajmuje się przede wszystkim produkcją naturalnych kosmetyków na bazie ziół, zbóż i betuliny uzyskiwanej z  kory brzozy. Pani Urszula ,wykorzystując wiele fotografii, opowiedziała uczniom historię założenia firmy, którą można streścić powiedzeniem od zera do milionera. Pomysł, pasja, hobby, wiedza pomysłodawcy, nieżyjącego już p. Pieli, zaowocował powstaniem ,pierwotnie w Stobiernej - obecnie w Łące, znanego w Polsce i Europie zakładu produkcyjnego. Dziś firma zatrudnia przede wszystkim mieszkańców gminy Trzebownisko. Są to pracownicy linii produkcyjnych, operatorzy wózków widłowych, obrabiarek CNC, chemicy, pakowacze i inni. Nadal potrzebuje młodych pracowników - jest to szansa dla naszych uczniów na stabilną i dobrze płatną pracę. Na podsumowanie naszego spotkania p.Ula podpowiedziała naszej młodzieży, jakie szkoły wybrać, ukończyć, by znaleźć zatrudnienie w tej firmie.

I.Dziagwa

J.Mikołajczyk


        (Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)

https://photos.app.goo.gl/B6VJMPZeMo6xXTEi8
XIX DZIEŃ PAPIESKI W WÓLCE PODLEŚNEJ

    Dzień Papieski to szczególny czas zagłębiania się w nauczanie św. Jana Pawła II i dziękczynienia za świadectwo jego życia. Z tej okazji podejmowane są różne działania i inicjatywy na szczeblu ogólnopolskim, diecezjalnym i parafialnym.  Włączyli się w nie również uczniowie naszej szkoły, którzy pod kierunkiem pań: Joanny Mikołajczyk i Agaty Kozłowskiej przygotowali montaż słowno – muzyczny poświęcony osobie św. Jana Pawła II. W nawiązaniu do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego „Wstańcie, chodźmy!” naszą „wędrówkę” rozpoczęliśmy od Jerozolimy, a konkretnie Getsemani i Wieczernika, w których nasz Wielki Rodak upatrywał źródła swego biskupiego powołania (o czym pisał w książce „Wstańcie, chodźmy!”). Później  przyszedł czas na niespodziewaną nominację na biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej i przerwaną wyprawę na kajaki, o czym w bardzo wymowny sposób, w krótkiej scence przypomnieli uczniowie z kl. VII i VIII. Nie mogło zabraknąć również, wciąż przeżywanego przez Polaków z wielkim wzruszeniem, pamiętnego „Habemus Papam” z 16 października 1978 r. oraz wykonanego brawurowo przez zespoły śpiewające „Słowiańskiego”. W czasie programu poszukiwaliśmy również odpowiedzi na pytanie: „Czego nauczył nas Jan Paweł II? Czego nauczył mnie? Ciebie?”                                                               

   Obchody Dnia Papieskiego w Wólce Podleśnej były, podobnie jak w diecezji, wydarzeniem rozciągniętym w czasie. Nasze świętowanie rozpoczęliśmy 11 października, a trwało do 18 października. W niedzielę 13 października 2019 r. zaprezentowaliśmy program o Janie Pawle II w kościele parafialnym w Wólce Podleśnej licznie zgromadzonym parafianom. W tym przedsięwzięciu pięknym śpiewem wsparli nas: Schola parafialna wraz z zespołem instrumentalnym pod batutą pana Eugeniusza Koszarskiego. Natomiast przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas podczas Mszy św. odczytali czytania liturgii Słowa. W dniu 18 października 2019 r. „młodzi aktorzy” wraz z towarzyszeniem chóru szkolnego, którego opiekunem jest pan Tomasz Piwowar, zaprezentowali program artystyczny z okazji XIX Dnia Papieskiego społeczności szkolnej.

Agata Kozłowska(Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)

https://photos.app.goo.gl/8LfWS5yvuMUsF58F6
RAJD GÓRSKI 
TRZY KORONY – SOKOLICA PTTK

W sobotę 12 października 2019 roku  wyjechaliśmy do Pienińskiego Parku Narodowego. Trzynastu członków naszego Koła Turystycznego weszło na szczyt „Trzech Koron”-  oraz „Sokolicę”. Było ciężko, ale widoki z obu szczytów zrekompensowały nasz trud. Widoczne w oddali Tatry, przełom Dunajca i płynące po nich tratwy zapierały dech w piersiach. Ponadto jesienne kolory drzew pozostawiły niezapomniane wspomnienia. Zresztą zobaczcie sami.
Zdobyliśmy 22 punkty GOT.

Iwona Dziągwa
(Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)
https://photos.app.goo.gl/M8dZxySR5ofRUPdk6


PIELGRZYMOWANIE RZESZOWSKIM SZLAKIEM ŚWIĘTYCH

Tegoroczne obchody Dnia Papieskiego rozpoczęliśmy już 11 października 2019 r., włączając się w inicjatywę diecezjalną jaką jest pielgrzymowanie ze św. Janem Pawłem II Rzeszowskim Szlakiem Świętych. Na trasę pielgrzymowania wybrali się przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas i Koła Misyjnego nawiedzając miejsca związane ze św. Janem Pawłem II i osobami, które papież beatyfikował i kanonizował. Były to: Ratusz Rzeszowski, kościół farny, Bazylika Ojców Bernardynów, kościół św. Krzyża, Krzyż Ofiar Komunizmu.

Z każdym z tych miejsc związana jest konkretna praktyka modlitewna m.in.: modlitwa różańcowa w intencji rodzin, odnowienie przyrzeczeń chrztu św.,  adoracja krzyża, modlitwa w intencji poległych w obronie Ojczyzny.

Pielgrzymowanie zakończyliśmy w Katedrze Rzeszowskiej uzyskując Dyplom Pielgrzyma Papieskiego.

   W wędrówce ulicami Rzeszowa „młodym pielgrzymom” towarzyszyli: pani katechetka i rodzice.

Agata Kozłowska(Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)

https://photos.app.goo.gl/ESno1TqEwinbGBX9A

ŚWIĘTO KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

    11 października 2019 r. nasza szkoła świętowała Dzień Edukacji Narodowej. Święto to zwyczajowo jest nazywane Dniem Nauczyciela. Wyjątkowość tego dnia podkreśliła uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas IV, V i VI pod kierunkiem pani Elwiry Fabińskiej i Katarzyny Piotrowskiej. Występ uczniów uświetniły występy chóru, solistów i instrumentalistów pod batutą p. Tomasza Piwowara.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością:

  • Zastępca wójta Gminy Trzebownisko Pan Sławomir Porada

  • Radny Gminy Trzebownisko i sołtys wsi Wólka Podleśna Pan Józef Lech

  • Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Pani Emilia Ożóg

  • Prezes LKS „Leśna Wólka Podleśna” Pan Andrzej Orłoś

oraz byli pracownicy naszej szkoły.

         Pani Dyrektor Renata Poźniak podziękowała wszystkim za wytężoną pracę. Następnie wręczyła Nagrody Dyrektora szczególnie wyróżniającym się nauczycielom naszej szkoły. Z ogromną radością dowiedzieliśmy się, że pani dyrektor Renata Poźniak, za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej przyznany przez Ministra Edukacji Narodowej. Nagrodzona została także  pani Małgorzata Proskura – Buczak. Otrzymała Medal Srebrny za Długoletnią Służbę, który jest przyznawany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, jako nagroda za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa. Następnie Zastępca Wójta Gminy Trzebownisko pan Sławomir Porada wygłosił krótkie przemówienie, którego zwieńczeniem było wręczenie Dyrektorowi Zespołu Szkół w Wólce Podleśnej Nagrody Wójta. Życzenia złożyli również przedstawiciele Rady Rodziców.

         Po części oficjalnej społeczność szkolna obejrzała występ uczniów. Nie brakowało szczerych życzeń, wyrażonych w formie wierszy, zabawnej scenki teatralnej, przedstawiającej proces wypiekania ucznia. Na koniec została przedstawiona prezentacja, która dotyczyła systemów szkolnictwa w różnych zakątkach świata.
         Uczniowie dzięki występom przypomnieli sobie, że "całe życie jest szkołą".

Katarzyna Piotrowska
Elwira Fabińska


10 października 2019 roku nauczycielka naszej szkoły pani Małgorzata Proskura – Buczak w Kuratorium Oświaty w Rzeszowie z rąk Wojewody Podkarpackiego pani Ewy Leniart w obecności pani Małgorzaty Rauch Podkarpackiego Kuratora Oświaty otrzymała Medal Srebrny Za Długoletnia Służbę.

GRATULUJEMY!!!

 UCZNIOWIE MAJĄ GŁOS!


10 pażdziernika 2019 w naszej szkole odbyły się uczniowskie prawybory parlamentarne, w których uczestniczyli uczniowie klas 7a,7b,8. ”Obwodową komisję wyborcząstanowił samorząd uczniowski, a profesjonalną  urnę wyborczą i kabiny do głosowania dostarczył pan sołtys po wcześniejszych uzgodnieniach z Urzędem Gminy w Trzebownisku.

 Oto wyniki naszych decyzji:
Pis - 44 głosy
Konfederacja - 8 głosów
KO - 3 głosy
PSL - 13 głosów.

Frekwencja wyborcza wyniosła 95%! Brawo uczniowie! Dorośli powinni brać z was przykład. Taką frekwencją pobiliśmy rekord w Polsce!

 Iwona Dziągwa


Dzień Komisji Edukacji Narodowej

11 października 2019 r.(piątek)

Harmonogram

8.00 - 11.35 - zajęcia szkolne (lekcja 1,2,3,4) według podziału godzin

11.35 - 11.50 - II danie i zupa dla klas I-III

11.50 - 12.00 - przygotowanie do akademii

12.00 - 13.00 - AKADEMIA Z OKAZJI DNIA KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ 

         Po akademii uczniowie uczęszczający na świetlicę przechodzą do sali nr 5 i 28, 
a pozostali uczniowie zostają zwolnieni do domu.

Przypominamy, że dzień 14.10.2019 r. (poniedziałek)  jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych dla uczniów Szkoły Podstawowej na podstawie Rozporządzenia MEN z dnia 11.08.2017 r. W tym dniu zapewniamy opiekę świetlicową w godzinach 6.45 – 17.00, natomiast przedszkole pracuje bez zmian.


PODZIĘKOWANIE

Dyrekcja, Wychowawczyni wraz  z Uczniami klasy II składają serdeczne podziękowanie 

Elżbiecie i Damianowi Kozłowskim,
Joannie i Waldemarowi Poradom,
Zbigniewowi Ciupakowi
i Adamowi Pęksie 

za pomalowanie sali lekcyjnej.
https://lh3.googleusercontent.com/U9RyD81fNIodlgbMnMpgJdgFPOzKBG3Doj6UEmt1aPeSgX1NObAy9rv-Xjcjp7bdYKgk5HCxkC8BXf6tkkzlGzDIywZNR79gZgqQ6jDahEayaLLIzp4HGqOsH_N3HdgKkFuKP1RTMuOuhIBQYmYYNyadr8txq6FyhBnGXc-YFMyu8mJR_9ab6q2xNuJbMRWzOsdbSeTt7Z7gWxMubxZ-jZV-aEMnS0xwRPQN7sOlM5DViT9DnM3hKZKHY5iXyhA4xxU1Db-EufUEZFfaq_He7YeFcQsv49QX9MAj04KA68FbvgSkFi2g7hcv27k-mkzYWRUOe1keOgtzV3cYoVCd5dxeHrchf_6sSP1hE4WQZgSecdPcNWI_F4KZ7J5CeBv73Un2s9qrCOCrgAQYQ6GxlA3wCoNE2hi-foQ6xHnaEuxx5SgC4DkgLKn85otMo22I4Ld_AIZGjkE9fDlijm1_1ainDwVEa-PfI8ZHZUrXo8dhvaK15lQlyeSKB3qNbrOL_n9dfYFIH7541ry7o9ODZ-L9KH-srJTN8GVdFIP4Ip59SNnAH9WH4X9Ys57qSs6IA-lL3zCldnX2ZeKujNGdhp77FA9bsAefAduP3EGVG3HD2zltjAG3rhZRuNMASzAMFQ2Jk7JrdEsYpyWDOVLloLk6M8ZHuxjgpwsJghkXdwXD_n_p9wla-mGQf3rGpGD-AW2GsUkF9CWIyUaYMS4BNYDmeVp8Fnks5CtEQvpxG4TjL0omeA=w737-h768-no

GOLDEN BOYS!

    Kolejny raz Tyczyn gościł uczestników drużynowych biegów przełajowych. 8 października męska reprezentacja naszej szkoły ponownie udała się do tej szczęśliwej dla nas miejscowości. Na wytyczonej, w malowniczym XIX wiecznym podworskim parku Wodzickich, trasie przyszło nam rywalizować z najlepszymi ekipami powiatu na dystansie dziesięciu rund po 800 metrów każda. Początek zawodów jeszcze nie zapowiadał ostatecznego triumfu, gdyż przez dwie pierwsze zmiany nasi lekkoatleci biegli na 3-4 miejscu, ale za to z niewielką stratą do prowadzących. Kolejni zmiennicy przycisnęli na tyle mocno, że od szóstego okrążenia prowadziliśmy, systematycznie powiększając przewagę. Przed ostatnią rundą wiedzieliśmy, że tylko kataklizm może odebrać naszym chłopcom zwycięstwo i kiedy na ostatniej prostej ujrzeliśmy biegnącego samotnie samotnego naszego reprezentanta – dotarło do nas, że obroniliśmy tytuł sprzed roku! Ponownie zostaliśmy mistrzami! Sztafeta w składzie: Bartosz Lech, Artur Gancarz, Miłosz Kapłan, Adrian Gancarz, Szymon Lech, Michał Baran, Szymon Ostrowski, Eryk Piekło, Patryk Surowiec i Kamil Bielecki w nagrodę jedzie dalej - do Leżajska.

K. Ś.


ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

         (Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)
https://photos.app.goo.gl/ZQMwuJWJg3eEb2FP9
Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają” pod takim hasłem nasza szkoła już po raz drugi dołączyła do grona szkół biorących udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Również i w tym roku akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem nie tylko wśród uczniów, ale również wśród nauczycieli. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki, zachęcenie do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Jest to również okazja dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.

W tym dniu na wszystkich przerwach od samego rana Komisje Egzaminacyjne, w skład których weszli wybrani uczniowie naszej szkoły odpytywały kolegów i koleżanki ze znajomości tabliczki. mnożenia Te „Matematyczne spacery” spotkały się z dużym entuzjazmem szczególnie wśród młodszych uczniów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również stanowiska komputerowe, gdzie uczniowie mierzyli się nie tylko z poprawnymi tabliczkowymi odpowiedziami, ale również z czasem. W tym dniu Komisje egzaminacyjne przy pomocy wyciąganych przez uczniów losów odpytywały społeczność szkolną ze znajomości tabliczki mnożenia. W czasie zabawy „Skakanka” połączyliśmy nie tylko tabliczkowe umiejętności, ale również ocenialiśmy sprawność fizyczną naszych zawodników.

Te wesołe zabawy wyłoniły wielu szkolnych Ekspertów Tabliczki Mnożenia, a nagrodą za ich „tabliczkowe” umiejętności był otrzymany certyfikat i ocenę celująca z matematyki.


AUDYCJE MUZYCZNE W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

30 września rozpoczęliśmy kolejny sezon artystyczny - audycje muzyczne prowadzone przez muzyków Filharmonii Podkarpackiej.
I spotkanie - "Kultura w kulturze" - muzyczny savoir - vivre. W czasie spotkania uczniowie dowiedzieli się:
- jak "kultura" wychodzi poza swoje ramy i wychodzi naprzeciw odbiorcom opuszczając ramy Filharmonii, Teartu, Opery i przybywa do dzieci do szkół;
- jak powinni zachowywać się w instytucjach kulturalnych, w czasie audycji w szkole;
- jakie stroje obowiązują w takich miejscach;
- poznali nowy instrument - fagot.

Grażyna Wolanik
Maria Drzał
Anna Mitał
        (Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)          
https://photos.app.goo.gl/hqPU71wo9YeDj8tm8

SZTAFETA MIĘDZYPOKOLENIOWA „SIEDLISKO

 JANCZAR” –PSTRĄGOWA PTTK

        28 września 2019 roku wybraliśmy się na wycieczkę z członkami PTTK w Rzeszowie.

Dzień rozpoczęliśmy trasą  z Wielopola Skrzyńskiego, miejsca,  w którym  urodził się Tadeusz Kantor. Wędrowaliśmy przez Kamieniec do Pstrągowej. Po drodze spotkała nas niespodzianka. Musieliśmy się przedostać przez rzeczkę.  W tym celu ułożyliśmy konary i gałęzie  w poprzek strumyka, po których każdy mógł  swobodnie przejść na drugi brzeg. Następnie wspięliśmy się na Kamieniec. Podziwialiśmy  piękne widoki Pogórza Strzyżowskiego. Później kierowaliśmy się w stronę Siedliska.

     Po dotarciu na miejsce zjedliśmy kiełbaski z grilla. Mieliśmy okazję popróbować smalec wiejski z owocami. Następnie jeździliśmy konno i braliśmy udział w zabawach.  W tym dniu odbyło się podsumowanie konkursu „Na szlaku z PTTK Rzeszów”, którego laureatką została uczennica klasy VI Aleksandra Drzał.

 Członkowie PTTK zdobyli po 12 punktów GOT.

W dobrych humorach, cali i zdrowi wróciliśmy do domów.

Małgorzata Proskura - Buczak
LAUREATKA KONKURSU „NA SZLAKU Z RZESZOWSKIM PTTK”

28 września podczas Sztafety Międzypokoleniowej uczennica naszej szkoły klasy VI
Aleksandra Drzał odebrała nagrodę z rąk pracowników Oddziału Wojewódzkiego PTTK Rzeszów.

Opiekun konkursu Małgorzata Proskura - Buczak  (Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie) 

https://photos.app.goo.gl/u6UZhuY369xtR14Q8

WYCIECZKA DO LEŚNEJ WOLI


25 września uczniowie klasy I i II wraz z opiekunkami pojechali na wycieczkę do Leśnej Woli do stadniny koni. Wyjazd miał na celu integrację zespołów klasowych oraz zapoznanie uczniów z zawodami związanymi z prowadzeniem stadniny. Dzieci z bliska poznały jak żyją konie w stajniach i wysłuchały ciekawych informacji na temat  zwyczajów i charakterów wybranych koni. Wszystkie miały możliwość zasmakować krótkiej przejażdżki konno i bryczką. Wyjazd zakończył się wspólną zabawą na placu zabaw i poczęstunkiem. 

Grażyna Wolanik
Anna Mitał
        (Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie) 
https://photos.app.goo.gl/hfykRzndc1KfzxZe6

Tydzień Sportu „Be Fit” - 23 – 27. 09. 2019

              Koniec września już nieodłącznie wiąże się w naszej szkole ze sportem i promocją zdrowia. Tak było i w bieżącym roku wraz z kolejną edycją akcji pod hasłem - „Be Fit”. Sportowy rozkład zajęć został umieszczony na tablicy ogłoszeń, by jak największe grono zainteresowanych mogło się z nim zapoznań i wziąć udział w projekcie. W tegorocznej odsłonie zainteresowanym zaproponowano: pokaz udzielania pierwszej pomocy; międzyklasowe rywalizacje sztafet; turniej gier i zabaw; rozgrywki piłkarskie; rozgrywki koszykówki; konkurs plastyczny o tematyce sportowej lub promującej zdrowie; zdrowe podjadanie – pogadanki na temat diety i zdrowego odżywiania; marszobiegi terenowe i... niespodzianki...


http://www.ko.rzeszow.pl/_wp/wp-content/uploads/2018/12/prezentacja_rekrutacja_2.pdf


(Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)          

https://photos.app.goo.gl/BBxGQH6JS5mQnPfv7

PODKARPACKI FESTIWAL NAUKI

w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce

    20 września 2019 klasy VIIa, VIIb i VIII uczestniczyły w niebywałym święcie nauki zorganizowanym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce. Na dwóch poziomach tego budynku odbywały się warsztaty z zakresu fizyki, chemii, informatyki, historii , astronomii i wielu innych. Można było przenieść się w wirtualną rzeczywistość -zjechać rollcosterem 9D (nasi dali radę, choć miny były nietęgie), pojechać autem 5D, pilotować samolot  czy drona w goglach, wejść do gry komputerowej w goglach czy pobawić się z jeżdżącymi robotami. W tunelu aerodynamicznym  za pomocą kina 5D nasi uczniowie przemierzyli podkarpackie trasy rowerowe, w kuchni molekularnej próbowali jaskółczych jaj, a na koniec w planetarium obejrzeli prawdziwy spektakl nieba.

    Spotkania z uczniami szkół średnich, studentami, którzy jako wolontariusze tam pracowali, czy pracodawcami ze strefy tj MTU,  Lufthansy dały naszym dzieciom dużo do myślenia nt ich przyszłości. NIECH ŻAŁUJĄ CI KTÓRYCH TAM NIE BYŁO! To najlepsze podsumowanie tego wydarzenia wypowiedziane przez jednego z naszych uczestników.

Iwona DziągwaAKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA 201919 i 20 września w naszej szkole odbyła się Akcja „Sprzątanie Świata”. Przedszkolaki sprzątały teren wokół szkoły. Uczniowie szkoły podstawowej zadbali o czystość terenów przy boisku wiejskim, placu zabaw, poboczu drogi głównej oraz starej drogi w stronę kościoła i dzielnicy „Nowe Miasto”.

W tym roku hasło przewodnie brzmiało:

„NIE ŚMIECIMY - SPRZĄTAMY – ZMIENIAMY”

Przed przystąpieniem do akcji wychowawcy poszczególnych klas przeprowadzili pogadanki na temat dbania o środowisko naturalne. Wraz z uczniami ustalili zasady zachowania podczas sprzątania naszej miejscowości w ramach międzynarodowej kampanii „Sprzątanie Świata”. Na korytarzach szkolnych zostały wykonane gazetki tematyczne.

Akcja „Sprzątanie Świata” odbyła się w Polsce po raz 26. Działaniom tym towarzyszyła zbiórka surowców wtórnych i ich segregacja. W całym kraju odbyły się liczne konkursy i happeningi mające na celu ochronę środowiska naturalnego. W naszej szkole, jak co roku, zbieraliśmy zużyte baterie i nakrętki. Dbanie o naszą Matkę – Ziemię nie zakończyliśmy na dwudniowej akcji. W naszej szkole trwać będzie cały rok!

https://lh3.googleusercontent.com/nV-tRRWVVCMSrK6xHbGgqvMdiiqTunjJ-hI54hvygPnwASPtg8Ek6Eiqv3e1WqDaNKf1_9i_VH_bTXc47ZE-Of1U9KH3lyz4L8fSxJp5zX95uf8Zjc-v1kEytIznAZs5WbYbSVOR3YA2wIpTxlMeH6A2uKf0blIOCst2OFc-JQu-9lXkXeCQpQajwvihJoGcBe_q6TpY4FkXMrHwgbL99HmnbwDop2H_1a4O973cP9IruBxmrmFplMbbTeqwC4hMwgEWP8DhLGysptOzI4pG5u9cPuG2H4hkKNEj61cUIlCHAaXM23Ra6fYELxJbXg8KIHdsYKn0VkOXvtaaTRpjXVp4jZmxF81Cf-O2vSLx0QkZdeY4hVeWKuke49rBgNfknniW9GAUtVfAJVRtDWIEHjjv_BY4R2wwbjRmv8nDBnrNjUt0ZsjQn35ztZyMLvSMyzCITwsGD8VAxtYZ6lFGdU_f5v7lEx1KnZqwdKQjOUimf3wRh_wnmwvUHCx42QY5mqLJT2cTVAP6aqU2dizmSmSqYdh1d4a18HTaXROBRT0sSZzvJSiWoA7GokiLx0PBJtgOf4pttaK7weRhk8jRg317QIGGYlx6BK7DWEcTIqzMMK_5nhVOBmnJK7RnbUYR5Ano05rijxNh1aHFRaJn_6ilACNaO0bIGHvCMaq_MR6aUXHBtwkELQtw=w1250-h937-no 
 https://lh3.googleusercontent.com/06oi9Q3UMmkvZtmjLOXp4fjByrajGEXyIussJKPSVrVEMuD0tx9h-ZQLcPvpc1TL-kmbo_ansFpLFN409xkbWYxMHVL-TBFM8az9Gyf8AI-PFpelYlql6KdNYhKF_hlMasAUd4QanQDrG3BlJaP5xy4vN6el055XJW8Ob1OOGC83xuC_ckfGJ23KIRiZkitoU-WhHKcxSaWM5Pxrl-Bo_qEyncGnK3RpeJba_-ydLXlhOF5WUWgdQ9SqsjuDm5B1fY7bNoL0Akah4Knl1MUhZQKiLNpXxe5-MH9cqDi5QIfM_WsXnj4aO5kxfPuOErKmWM6cPWSK0hCSJ5DJO6arFoAJKAQQ-JwI0782p301VM1uxKGkXjj1gE6anSwm5UCDzXp_G8K8mcfbkVl91bw8HI2l59DdqR5U4DI-zmRYq-HLuvQ0uqdIlIfinhOySg43rmoHFGft1cAtzd-vczWRqESslWR88-NLofOwaa-7nWYlOpRJZ_vE_CLBnbxf1UTaTcnTP_I9zYSWjoyrc0heIGO2JeKb4PcusI37gvBOs0prBn9t6aSCV6jlX_wP2upmdeOmjPhdBAoPUd4MLers-Rgok8iK7UF0ymcIU_mZOkuOz_iCITQnEN87YfJ8RSRnazI-bTHOol_jgx8WG2IfrsbO9qgJXHGT7hdjFtr6utbi-tA0eqVFgSae=w1250-h937-no


SPOTKANIE KLAS VII I KLASY VIII Z DZIENNIKARZEM

    

19.09.2019r. uczniowie klas VII oraz klasy VIII odbyli spotkanie z dziennikarzem- panem Adamem Cyło, który prowadzi swój portal internetowy Gospodarka Podkarpacka. Pan Adam wprowadził naszych uczniów w tajniki swojego zawodu, opowiedział jakie trzeba mieć wykształcenie oraz umiejętności, aby zostać dziennikarzem, jak wygląda praca dziennikarza w gazecie i w portalu internetowym, skąd czerpać informacje oraz jakie informacje są interesujące dla odbiorców. Uczniowie prześledzili wraz z dziennikarzem sposób powstawania cyklu artykułów na jego portalu dotyczących budowy G2A Areny w Jasionce. Następnie uczniowie mieli możliwość zadać dziennikarzowi nurtujące ich pytania. Okazały się one bardzo ciekawe i rzeczowe, a dziewczętom i chłopcom z najstarszych klas pomogą zdecydować, czy interesuje ich w przyszłości kariera dziennikarska. Zajęcia okazały się bardzo interesujące dla uczniów, którzy już nie mogą doczekać się spotkań z przedstawicielami innych zawodów.

Joanna Mikołajczyk

 


ŻYWA LEKCJA HISTORII

         (Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)  

https://photos.app.goo.gl/pcKcJws6RWWnYqMs9

19 września w naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii, w której uczestniczyli uczniowie klas IV-VIII. W ciekawy i humorystyczny sposób mogliśmy dotknąć średniowiecza. Poznaliśmy kodeks rycerski, techniki walk rycerskich, życie rycerzy w tej epoce. Nasi koledzy i koleżanki występowali jako aktorzy i bardzo dobrze się w tej roli spisali. Mogliśmy np. sprawdzić jak ciężka jest kolczuga, zbroja płytowa czy miecz. Odbył się również turniej rycerski. Dużo się nauczyliśmy i na pewno będziemy mieć lepsze oceny z historii.

Obok można obejrzeć kilka fotek z tej imprezy.


                                                                                            I.Dziągwa
(Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)                
https://photos.app.goo.gl/WS9K1AsGxQoFAD6a7
NASZE „ZŁOTKA”

17 września 2019 przyszło naszej szkolnej drużynie stanąć w szranki z reprezentacjami lekkoatletycznymi powiatu. Wśród wielu konkurencji nasi uczniowie startowali: w skoku w dal, biegu na 1000 m, 600 m, biegu na 100 m, rzucie dyskiem i oszczepem. Pierwsze oznaki dobrej formy uwidoczniły się w jednym z pierwszych zmagań – biegu na 600, podczas którego Gabriela Wilczak, nasza zawodniczka prowadziła niemal przez cały dystans, ostatecznie przegrywając... sama ze sobą. Narzuciła całej stawce mordercze tempo, którego na końcówce nie wytrzymała. W rezultacie dała się wyprzedzić na ostatnich metrach zajmując 5 miejsce.

            Znacznie lepiej powiodło się Sylwii Małeckiej reprezentantce w biegu na 100 m. Nie dość, że w cuglach wygrała eliminacje to swoją formę potwierdziła również w biegu finałowym zwyciężając z dużą przewagą nad pozostałymi, zostając tym samym mistrzynią tej konkurencji. Również bliski mistrzostwa był Kamil Bielecki – kolejny reprezentant w biegu na 100 m. Wygrał bieg eliminacyjny, a w finale dał się wyprzedzić jedynie sprinterowi z Dynowa. W rezultacie stanął na drugim stopniu podium.

            Sukcesy odnieśli nasi miotacze, a właściwie miotaczki. Startujące w konkurencjach: rzutu oszczepem - Wiktoria Koszulińska i rzutu dyskiem - Jagoda Mazur wygrały swoje zmagania z rywalkami zajmując najwyższe miejsca na podium.

            Wszyscy nasi medaliści uzyskali kwalifikacje na zawody wojewódzkie. Poza medalistami szkołę reprezentowali również: Szymon Lech, Wiktoria Tomasik, Patryk Surowiec i Eryk Piekło. Mimo, że nie zdobyli medali zaliczyli całkiem udane występy.

Zawody odbyły się na stadionie „Resovii”. 
W DNIU 12.09.2019 r. (CZWARTEK) O GODZINIE 16:30

odbędzie się spotkanie z rodzicami uczniów szkoły podstawowej oraz wychowanków przedszkola.

W planie:

1. Spotkanie ogólne z Dyrektorem szkoły na korytarzu szkolnym.


2. Spotkania w salach z wychowawcami klas.

Klasa I - sala w budynku przedszkola

Klasa II - sala nr 14

Klasa III - sala nr 13

Klasa IV - sala nr 1

Klasa V a - sala nr 3

Klasa V b - sala nr 11

Klasa VI - sala nr 19

Klasa VII a - sala nr 15

Klasa VII b - sala nr 16

Klasa VIII - sala nr 12

3. Rodziców dzieci przedszkolnych zapraszamy do konsultacji z wychowawcami.

Serdecznie zapraszamy(Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)

https://photos.app.goo.gl/x9SH766UJ4vbkPfr9

Tradycyjnie w pierwszy piątek września Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie  Zespołu Szkół w Wólce Podleśne spotkali  się na Narodowym Czytaniu 2019.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru  ośmiu z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Wśród nich znalazła się „Katarynka” Bolesława Prusa. To ją wybrali nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i poloniści do wspólnego Narodowego Czytania w naszej szkole. Samo czytanie zostało poprzedzone krótką prezentacją dotyczącą autora, epoki i genezy utworu.

Czekamy z niecierpliwością na kolejne Narodowe Czytanie…

Justyna Polanowska
Dariusz Czyjt


PROJEKT "PRZEDSIĘBIORCZA SZKOŁA" 
Zespół Szkół w Wólce Podleśnej organizuje w terminie od września 2019 r. do listopada 2019 r. projekt „Przedsiębiorcza szkoła", który jest współfinansowany przez Narodowy Bank Polski. Udział w projekcie jest bezpłatny. Zachęcamy do udziału uczniów klas VIIa, VIIb i VIII Szkoły Podstawowej.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

(Aby wyświetlić galerię, kliknij na poniższe zdjęcie)

https://photos.app.goo.gl/o3eGUz3Uy25UviRS6

„Niech ten rok będzie obfity w marzenia, które nabierają realnych kształtów.

Niech każdy będzie sobą.

Niech każdy rozwija swoje pasje i talent.

Niech nie będzie bezsensownych wyścigów donikąd.

Niech każdy będzie uważny na drugiego człowieka.

Niech nie będzie zmarnowanych dni.

Niech nasza szkoła będzie czymś więcej!”

W dniu 2 września w naszej szkole odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2019/2020. Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy, jak zawsze, mszą św. w kościele parafialnym, po czym uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami udali się do szkoły, gdzie Pani Dyrektor przywitała wszystkich serdecznie i życzyła owocnej pracy w nadchodzących miesiącach.

 Po uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego i hymnu szkoły, uczniowie klasy III i VII b zaprezentowali program artystyczny. W tym roku była to pantomima, skłaniająca do refleksji nad rolą szkoły w naszym życiu. Uczniowie pokazali, że „szkoła to coś więcej niż wyścig” i że oprócz nauki ważna jest współpraca i pomoc koleżeńska. Przypomnieli również o mijającej 1. września osiemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej i obiecali pamiętać o tych tragicznych wydarzeniach.

Po części oficjalnej, uczniowie spotkali się z wychowawcami w salach lekcyjnych i zapoznali z planem zajęć na nowy rok szkolny.

Życzymy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom owocnego roku szkolnego pełnego sukcesów!

 

Joanna Mikołajczyk
Sylwia Kozdroń
Elwira FabińskaUroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego 2019/2020

 Zespołu Szkół w Wólce Podleśnej odbędzie się dnia 2 września 2019 roku.

W kościele parafialnym w Wólce Podleśnej o godzinie 900  zostanie odprawiona Msza Święta.

Około godziny 1015  (po powrocie do szkoły pod opieką wychowawców) odbędzie się 

uroczysta inauguracja Nowego Roku Szkolnego w Zespole Szkół, 


a po niej 

spotkania uczniów z wychowawcami w klasach.

         Serdecznie zapraszamy dzieci, uczniów i rodziców!

W tym dniu wszyscy uczniowie otrzymają podręczniki,
prosimy o przyniesienie plecaków/reklamówek na książki.

 02.09.2019 r. – pracuje świetlica szkolna 


Informujemy, iż zgodnie z Zarządzeniem Dyrektora Zespołu Szkół w porozumieniu z organem prowadzącym od września 2019 r. zmianie ulega wysokość stawek żywieniowych.

 SZKOŁA PODSTAWOWA

ZUPA- 1,20

II DANIE -2,80

ZUPA + II DANIE – 4,00

 

PRZEDSZKOLE

ŚNIADANIE – 1,60

OBIAD – 2,00

PODWIECZOREK – 1,40

ŻYWIENIE W PRZEDSZKOLU Z PODWIECZORKIEM – 5,00

ŻYWIENIE W PRZEDSZKOLU BEZ PODWIECZORKA – 3,60

 

Opłaty za obiady szkolne zbierane będą w holu przedszkola od 25 dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc rozliczeniowy do 5 dnia miesiąca rozliczeniowego.

 Opłaty za żywienie i opłatę stałą w przedszkolu zbierane będą w sekretariacie szkoły do 8 dnia każdego miesiąca.

 Opłaty można dokonywać również na konto bankowe.

Wpłatę opłaty stałej za pobyt dziecka w przedszkolu można dokonywać na konto:

82 9191 0000 2001 0008 5081 0003

Wpłatę z żywienie dziecka  można dokonywać na konto:

12 9191 0000 2001 0008 5081 0002
Uprzejmie informujemy, że w dniu 29 sierpnia 2019 roku (czwartek) w godzinach od 17.30. do 18.30. 
w Publicznym Przedszkolu w Wólce Podleśnej odbędzie się spotkanie adaptacyjne dla nowo przyjętych dzieci na rok szkolny 2019/2020.

Serdecznie zapraszamy dzieci wraz z Rodzicami.

Prosimy o zabranie ze sobą obuwia zmiennego.