Archiwum‎ > ‎Rok 2013/2014‎ > ‎

Aktualności

Profilaktyczny festyn rodzinny

opublikowane: 14 lip 2014, 08:05 przez Małgorzata Śliwa   [ zaktualizowane 14 lip 2014, 08:05 przez Małgorzata Śliwa ]

Festyn rodzinny „Razem się uczymy, razem mieszkamy,

razem się bawiąc o zdrowie dbamy”.

14 czerwca 2014r

 

14 czerwca 2014r na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ostroszowicach odbył się festyn rodzinny- profilaktyczny pod nazwą „Razem się uczymy, razem mieszkamy, razem się bawiąc o zdrowie dbamy”. Organizatorami imprezy było Stowarzyszenie Przyjaciół Gór Sowich, ZS-P w Ostroszowicach, Rada Rodziców, Rada Sołecka oraz OSP w Ostroszowicach przy wsparciu Gminy Dzierżoniów.

Podczas festynu starsze osoby mogły przebadać zawartość związków chemicznych

w wydychanym powietrzu, dla młodszych uczestników przygotowano wiele atrakcji. Wśród nich była zabawa muzyczna z wodzirejem, konkurs plastyczny, muzyczny. Odbyło się też spotkanie z członkami Stowarzyszenia „Druga runda” z Wrocławia, którzy zorganizowali turniej gier logicznych.

            Przeprowadzony został klasowy mecz piłki nożnej dla uczniów klas starszych. Dla młodszych przygotowana została trasa wyścigowa gokartem oraz przejażdżka bryczką.

Dla wszystkich uczestników przygotowane zostały słodkości, kiełbaska z grilla oraz napoje.

Podsumowanie projektu ekologicznego

opublikowane: 6 lip 2014, 10:33 przez Małgorzata Śliwa   [ zaktualizowane 6 lip 2014, 10:33 przez Małgorzata Śliwa ]

Sprawozdanie z udziału szkoły w projekcie ekologicznym „Młodzi przyjaciele drzew”

 

 

            Na przełomie maja i czerwca dzieci z klasy 4, 5 i 6 wzięły udział w trzech wyjazdach autobusem gminnym.

Wyjazdy były związane z przejściem ścieżkami przyrodniczymi w okolicach Mościska (Mościsko , Nowizna), Piławy Dolnej (Dobrocin, Roztocznik) i Tuszyna (Uciechów, Jędrzejowice, Kiełczyn, Tuszyn). Dzieci zwiedzały zabytkowe budowle- kościoły (XIII w.- XVI w.),  pozostałości po okolicznych pałacach i dworach- poznając przy tym ich historię. Poznały też historie  oraz losy pobliskich wsi. Oglądały zbiorniki wodne w Ostroszowicach i Owieśnie. Zapoznały się z ofertą Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego w Uciechowie, z polem golfowym w Jędrzejowicach, z historią lokalnych krzyży pokutnych. Dzieci podczas zajęć wypełniały karty pracy. Największą atrakcją było oglądanie lokalnych pomników przyrody.

Dopełnieniem projektu były dodatkowe konkursy przeprowadzane wewnątrz szkoły dotyczące m/in.  nadania imienia dla drzewa, zdjęcia z drzewem (portret drzewa), pracy plastycznej o drzewie czy napisaniu wiersza o drzewie.

W szkole odbyło się też spotkanie i pogadanka z p. Ryszardem Schneiderem – leśnikiem z Jodłownika, który w ciekawy sposób opowiedział dzieciom o pracy w lesie, o stanie pobliskiego drzewostanu i potrzebie ochrony przyrody.

Dzieci brały aktywny udział we wszystkich wydarzeniach. Poznanie historii regionu i obejrzenie na własne oczy wielu ciekawych miejsc stanowiło dla nich niewątpliwie dużą wartość merytoryczną i wychowawczą.

Powiatowy Dzień Bezpieczeństwa

opublikowane: 4 cze 2014, 11:55 przez Małgorzata Śliwa   [ zaktualizowane 4 cze 2014, 12:44 ]

2 czerwca 2014 r. uczniowie klasy VI uczestniczyli w Dzierżoniowie w imprezie plenerowej  z okazji Powiatowego Dnia Bezpieczeństwa. 

Głównym celem imprezy było przekazanie mieszkańcom powiatu,
a w szczególności dzieciom i młodzieży, jak zachowywać się
w sytuacjach zagrożenia oraz jak udzielać pomocy przedmedycznej.

Podczas pikniku edukacyjnego zorganizowano różnorodne atrakcje:
- miasteczko ruchu drogowego, 
- pokaz specjalistycznego sprzętu dzierżoniowskiej policji i straży pożarnej,
- pokaz sprzętu ratownictwa medycznego,
 - prezentacja samochodów rajdowych;
- prezentacja sprzętu pływającego oraz przedstawienie zasad    bezpieczeństwa nad wodą;
- promowanie zasad zdrowego odżywiania (owocowy poczęstunek),
 - konkursy i inne zabawy dla dzieci ( m.in. dmuchane zjeżdżalnie, malowanie twarzy, konkursy plastyczne, przejażdżki rowerem w miasteczku ruchu drogowego i inne).

Duże zainteresowanie wzbudził pokaz ratowania osób zakleszczonych w samochodzie z użyciem specjalistycznych nożyc do rozcinania karoserii samochodu.

 Dzieciaki miały ogromną frajdę, zasiadając na motocyklu policyjnym, w wozie strażackim, na łodzi ratunkowej  czy mierząc kask strażacki. Odważni dali się nawet zamknąć w części pojazdu policyjnego przeznaczonego dla przewozu skazanych. 

Dzień umilały dzieciom sympatyczne maskotki - Komisarz Lew i Loguś, które rozdawały cukierki i sympatyczne uściski.

Dzieci uczestniczące w konkursach otrzymały drobne upominki. Impreza była udana, odwiedziło ją około 500 dzieci ze szkół i przedszkoli powiatu dzierżoniowskiego.

Młodzi przyjaciele drzew

opublikowane: 1 cze 2014, 16:50 przez Małgorzata Śliwa   [ zaktualizowane 6 lip 2014, 10:31 ]

Na terenie gminy Dzierżoniów znajduje się 17 pomników przyrody m.in. dęby, lipy, buki. Aby spopularyzować wiedzę o ochronie tych drzew w gminnych placówkach oświatowych prowadzony jest projekt edukacyjny pn. "Młodzi przyjaciele drzew".

W działaniach edukacyjnych bierze udział ponad pół tysiąca uczniów i przedszkolaków. Zarząd WFOŚiGW we Wrocławiu podjął decyzję o dofinansowaniu tego projektu kwotą 17 400,00 zł. W programie są m.in.: konkursy: fotograficzny, plastyczny i literacki.

Nauczyciele przyrody każdej ze szkół podstawowych z terenu gminy opracowali ścieżki edukacyjne. Uczniowie realizując ścieżki uczestniczą w wycieczkach ekologicznych i poznają zabytki, obiekty sportowe i rekreacyjne oraz pomniki przyrody na terenie gminy Dzierżoniów. Niebawem odbędą się także spotkania z leśnikami. Zaplanowano wydanie gry planszowej i folderu "Pomniki przyrody gminy Dzierżoniów". Podsumowaniem wszystkich działań będzie happening ekologiczny połączony z festiwalem piosenki pn. "O czym szumi las".

Zielona Szkoła-Zakopane

opublikowane: 30 maj 2014, 23:01 przez Małgorzata Śliwa   [ zaktualizowane 31 maj 2014, 00:14 ]

Zielona szkoła Zakopane2014


Na Wzgórzach Kiełczyńskich

opublikowane: 30 maj 2014, 22:59 przez Małgorzata Śliwa   [ zaktualizowane 4 cze 2014, 13:04 ]

W ramach ogólnopolskiej kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł" w dniu 22 maja 2014r. w Książnicy, pod patronatem Przewodniczącego Rady Gminy Dzierżoniów Grzegorza Powązki oraz Wójta Gminy Dzierżoniów Marka Chmielewskiego już po raz siódmy odbyła się impreza profilaktyczno - sportowa pn. "Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich".

Impreza, jak co roku, odbywała się dwutorowo. Uczniowie gminnych szkół podstawowych oraz występujący gościnnie uczniowie Szkoły Podstawowej z Grodziszcza na placu sportowo-rekreacyjnym w Książnicy, rywalizowali w III Drużynowym Wieloboju Lekkoatletycznym o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Dzierżoniów, natomiast gimnazjaliści w VII Rajdzie Turystycznym o Puchar Wójta Gminy Dzierżoniów prowadzącym tym razem ścieżką edukacyjną po Wzgórzach Kiełczyńskich. Ponadto uczniowie szkół podstawowych rywalizowali w biegach sztafetowych odbywających się w ramach ogólnopolskiej akcji "Polska biega".
Nasza szkoła zdobyła co prawda ostatnie miejsce, ale przecież nie o wynik tu chodziło, ale o ducha walki, którego nigdy nam nie brakuje. Na drugi rok może być tylko lepiej.

Wycieczka historyczna do Osówki

opublikowane: 13 maj 2014, 16:13 przez Małgorzata Śliwa   [ zaktualizowane 13 maj 2014, 16:31 ]

    Wycieczka historyczna po kompleksie Riese w Osówce. 


   7 maja 2014r w ramach realizacji zadania pod nazwą „Organizacja i przeprowadzenie zajęć w zakresie wychowania i wartościowego sposobu życia” odbyła się wycieczka edukacyjna do podziemnego kompleksu Reise w Górach Sowich. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Przyjaciół Gór Sowich
w Ostroszowicach  i  Krzysztof Twardak - nauczyciel wychowania fizycznego w  Szkole  Podstawowej im. M. Kopernika w Ostroszowicach, a uczestnikami dzieci z Ostroszowic, Jodłownika, Wiatraczyna, Owiesna oraz  Kietlic.

       Uczniowie  klasy czwartej, piątej i szóstej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ostroszowicach  zobaczyli szereg podziemnych korytarzy i budowli naziemnych do dziś owianych mgłą tajemnicy co do ich przeznaczenia. Zwiedzając sztolnie pod opieką przewodnika zdobyli wiedzę na temat zdarzeń na frontach II wojny światowej, budowy kompleksu. Poznali losy ludzi pracujących przy projekcie Riese, oraz wiele innych ciekawych historii związanych z Osówką, Górami Sowimi, Dolnym Śląskiem.

            Podczas wycieczki uczestnicy kształtowali swój pogląd na temat odpowiedzialności człowieka wobec przyrody, jego miejsca w przyrodzie, poczucia jej piękna. Obserwowali zmiany zachodzące w środowisku naturalnym na tle regionu, kraju.

          Wycieczka edukacyjna zakończyła się posiłkiem przy ognisku.  

          Impreza została zrealizowana w formie wspierania zadania publicznego przez Gminę Dzierżoniów.

Oficjalne otwarcie boiska

opublikowane: 13 maj 2014, 16:11 przez Małgorzata Śliwa   [ zaktualizowane 4 cze 2014, 12:57 ]

W poniedziałek 28 kwietnia 2014r. w Ostroszowicach było biało-czerwono. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika oraz wychowankowie Gminnego Przedszkola Publicznego z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego uroczyście obchodzili kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Przy okazji wspomnień związanych z Konstytucją dokonano oficjalnego otwarcia nowego obiektu sportowego o jaki wzbogaciła się nie tylko placówka ale i miejscowość.

Otwarcia boiska dokonali goście, którzy tego dnia odwiedzili Ostroszowice: Dorota Gromadzka - radna Sejmiku Wojewódzkiego, Dariusz Kucharski - Wicestarosta Powiatu Dzierżoniowskiego, Marek Chmielewski - Wójt Gminy Dzierżoniów oraz Klaudiusz Sobczuk - uczeń klasy I i Urszula Zając - dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ostroszowicach. Obiekt poświęcił ksiądz kanonik Michał Jaremko - proboszcz parafii p.w św. Jadwigi w Ostroszowicach.

Boisko zostało nie tylko oficjalnie otworzone, poświęcone ale i sprawdzone. Rozgorzała bowiem na nim prawdziwa sportowa rywalizacja. Wiele emocji samym sportowcom, jak i licznie zgromadzonym kibicom dostarczyły wyścigi rzędów. Z wielkim zaangażowaniem walczyło ze sobą 8 drużyn, w skład których wchodzili przedszkolacy, uczniowie, rodzice, nauczyciele i przedstawiciele Urzędu Gminy Dzierżoniów.

Wszyscy zawodnicy walczyli jak na prawdziwej olimpiadzie, a kibice zaopatrzeni w biało-czerwone flagi, w które wszystkich uczestników zaopatrzył Krzysztof Twardak - nauczyciel i radny Rady Gminy Dzierżoniów, dopingowali ich głośnymi okrzykami. Zawodnicy musieli wykazać się sprawnością fizyczną, znajomością symboli narodowych oraz mapy Polski. Wszystkim zebranym dopisywał nie tylko humor ale i pogoda - deszcz nie padał! Impreza w ciekawy sposób łączyła treści patriotyczne oraz sportowe co spotkało się z uznaniem uczniów i przybyłych gości.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia imprezy i serdecznie zapraszamy do korzystania z boiska wielofunkcyjnego w Ostroszowicach.


Tydzień dla Ziemi

opublikowane: 13 maj 2014, 16:08 przez Małgorzata Śliwa   [ zaktualizowane 4 cze 2014, 13:51 ]

Tegoroczny finał Światowego Dnia Ziemi '2014 pod hasłem "Zmieniaj nawyki - nie klimat!" już za nami. 
W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie Listy dla Ziemi. 
Listy dla Ziemi to edukacyjna akcja proekologiczna zainicjowana przez Fundację Ekologiczną ARKA w 2013 roku. Zwieńczeniem akcji jest pisanie przez dzieci w szkołach listów na wykonanym z makulatury papierze. W listach młodzi ludzie namawiają dorosłych do działań proekologicznych. W gminnym konkursie na pisanie listów wyróżniono list Natalii Wójcik, uczennicy klasy VI.

V Turniej Piłki Siatkowej

opublikowane: 13 maj 2014, 16:07 przez Małgorzata Śliwa   [ zaktualizowane 13 maj 2014, 16:41 ]


16 kwietnia 2014r w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Ostroszowicach odbył się V Turniej Piłki Siatkowej Szkół Podstawowych o Puchar Wójta Gminy Dzierżoniów.         
W rywalizacji uczestniczyły reprezentacje szkół składające się z trzech dziewczynek i trzech chłopców, a zawody rozegrane zostały systemem „każdy z każdym”.

W końcowej rywalizacji 1 miejsce oraz puchar zdobyła Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Piławie Dolnej, srebrne medale otrzymała Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tuszynie, trzecie miejsce przypadło Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Ostroszowicach, czwarte zaś Szkole Podstawowej w Mościsku.

Wszyscy uczestnicy zmagań sportowych otrzymali z rąk Wójta Gminy Dzierżoniów pana Marka Chmielewskiego oraz Sekretarza Gminy pana Ryszarda Brzeskiego pamiątkowe medale.

Naszą szkołę reprezentowali: Julia Machaj, Dominika Wójciak, Kinga Siemsia, Damian Hamela, Maciej Wendelski oraz Bartłomiej Kucharek.
1-10 of 41