Archiwum‎ > ‎Rok 2010/2011‎ > ‎

AktualnościPowódź, pożar dniem czy nocą...

opublikowane: 23 cze 2011, 16:31 przez Małgorzata Śliwa   [ zaktualizowane 23 cze 2011, 18:03 ]

Karolina Niemczyk z Ostroszowic

laureatką wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem „Powódź, pożar, dniem czy nocą - straż przychodzi ci z pomocą”

 

W marcu bieżącego roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika
w Ostroszowicach wzięli udział w XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem: „Powódź, 
pożar, dniem czy nocą - straż przychodzi ci z pomocą.

Organizatorem konkursu jest Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej przy współpracy z Wydziałami Zarządzania Kryzysowego Urzędów Wojewódzkich

Konkurs promuje wśród dzieci i młodzieży wiedzę na temat służb ratowniczych, szczególnie straży pożarnej, uczestniczących w usuwaniu skutków wypadków, pożarów, nieszczęśliwych zdarzeń i klęsk żywiołowych oraz popularyzuje zasady bezpiecznego zachowania
i właściwego postępowania w przypadku występowania różnego rodzaju zagrożeń.

Spośród 87 zgłoszonych do konkursu prac na szczeblu powiatu dzierżoniowskiego, prace wykonane przez uczniów SP w Ostroszowicach: Daniela Kaletę i Karolinę Niemczyk zostały zauważone i przesłane do etapu wojewódzkiego. 


W wyniku rozstrzygnięcia konkursu na szczeblu wojewódzkim laureatką głównej nagrody w grupie wiekowej 9 – 12 lat została Karolina Niemczyk.

Uroczyste wręczenie dyplomów i upominków odbyło się w dniu 10.06.2011 r. w Sali Sejmikowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.

Nagrodzone prace zostały przekazane do Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej
w Warszawie gdzie wezmą udział w eliminacjach centralnych.

Karolince gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w eliminacjach ogólnopolskich.


                                        nagrodzona pracaCoś z niczego

opublikowane: 23 cze 2011, 14:51 przez Małgorzata Śliwa   [ zaktualizowane 23 cze 2011, 16:00 ]

       
 

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w szkolnym,  a później w gminnym konkursie ekologicznym pn. "Coś z niczego". Uczniowie wykonali prace z surowców wtórnych (makulatura,folia,  plastikowe butelki,  aluminiowe puszki itp.). W konkursie szkolnym jury wyłoniło pracę uczniów klasy V Łukasza Podolskiego i Mateusza Śliwy. Praca ta zajęła II miejsce w konkursie gminnym. Autorom gratulujemy pomysłu i inwencji twórczej.


Na zdjęciu Ł. Podolski i M. Śliwa  ze swoim eko-dziełem.

Wielkie kucharzenie

opublikowane: 23 cze 2011, 14:30 przez Małgorzata Śliwa   [ zaktualizowane 23 cze 2011, 15:46 ]

       W dniu 14. 06. 2011 r. w Zespole Szkolno-Przedszkonym w Ostroszowicach uczniowie klas IV - VI w ramach kampani "Trzymaj Formę" przygotowywali owocowo - warzywne przysmaki. Były sałatki, koktajle, lody owocowe, kanapki, szaszłyki, tosty, gofry i wiele innych ciekawych potraw. Młodzi adepci "kucharzenia" z dużym zaangażowaniem przygotowywali swoje smakołyki. 
Było  kolorowo i smakowicie. Stoły uginały się od różnych 
owocowo warzywnych potraw. Wszyscy otrzymali certyfikaty udziału w imprezie.
Młodszy rachmistrz Gminy Dzierżoniów

opublikowane: 23 cze 2011, 14:11 przez Małgorzata Śliwa   [ zaktualizowane 23 cze 2011, 15:58 ]

         Dnia 24 maja 2011 r. w Gimnazjum Gminnym odbył się Konkurs Matematyczny pn. "Młodszy Rachmistrz Gminy Dzierżoniów". Celem konkursu było wyłonienie osoby pośród uczniów klas VI Gminy Dzierżoniów, która najlepiej potrafi posługiwać się liczbami bez użycia kalkulatora i nadanie tej osobie tytułu "Młodszy Rachmistrz Gminy Dzierżoniów".
Naszą szkołę reprezentowali:
                                       Daria Murawska,
                                        Patrycja Wróblewska,
                                        i Daniel Szachniewicz.
Konkurs składał się z dwóch etapów. Do drugiego etapu kwalifikowali się uczniowie, którzy wykonali poprawnie 80% całości obliczeń, czyli 36 działań.
        Po długich zmaganiach z matematyką zakończonych dogrywką najlepszych umysłów uczeń naszej szkoły Daniel Szachniewicz zajął II miejsce i uzyskał tytuł "Młodszego Rachmistrza Gminy Dzierżoniów". Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w gimnazjum.
                                 

                                              Na zdjęciu: najlepsi rachmistrzowie Gminy Dzierżoniów

Młodzi pasjonaci przyrody w ,,Świetliku”

opublikowane: 6 cze 2011, 15:44 przez Małgorzata Śliwa   [ zaktualizowane 23 cze 2011, 17:15 ]

W czasie ferii zimowych uczniowie klasy trzeciej i pierwszej ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Ostroszowicach spotykali się ze swoimi wychowawczyniami p. Elżbietą Juziuk – Janicką i Alicją Najwer i przygotowywali się do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Nauk Przyrodniczych ,,ŚWIETLIK”

Organizatorem konkursu jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Celem tego konkursu jest zainteresowanie dzieci otaczającymi je zjawiskami przyrodniczymi, rozwinięcie umiejętności właściwego ich interpretowania oraz rozbudzanie w dzieciach pasji, dzięki której zrozumieją, że nauka może stanowić ciekawą alternatywę dla gier komputerowych i telewizji.

Podczas zimowych warsztatów uczniowie wykonali doświadczenia wyjaśniające powstawanie piorunów, działanie siły odrzutowej, ukazujące ruch powietrza oraz szereg innych, których opisy można było znaleźć na stronie ,,Świetlika”. Sprawiło im to wiele radości i satysfakcji co widoczne jest na załączonych zdjęciach.
Dzieci mały nadzieję, że wykonane doświadczenia i eksperymenty oraz poczynione obserwacje pomogą im w dobrym przygotowaniu się do konkursu, który odbył się 31 marca.
Nasze wyniki przeszły najśmielsze oczekiwania. Na 16 osób biorących udział w konkursie nagrodami uhonorowano 13.
Na poziomie klasy trzeciej 35 osób z  Polski uzyskało w konkursie maksymalną ilość punktów. Wśród nich znalazła się
Natalia Wójcik uzyskując nagrodę główną.
Nagrody za drugie miejsca otrzymali: Martyna Kostan, Damian Hamela, Julia Machaj i Marta Szady z klasy III oraz Żaneta Działa z klasy I.

Trzecie miejsca wywalczyli: Magda Kolasa, Dominika Wójciak, Kinga Siemsia, Miłosz Pelc  i Nicola Jakubiszyn z klasy III.
Wyróżniono także Justynę Rakieć z klasy III oraz Kamilę Gajdę i Krysię Lasotę z klasy I.
        Natalce Wójcik i pozostałym uczestnikom konkursu gratulujemy i mamy nadzieję, że w przyszłym roku zechcą wziąć udział w kolejnej edycji konkursu ,,Świetlik”.Bezpieczne wakacje

opublikowane: 3 cze 2011, 15:33 przez Małgorzata Śliwa   [ zaktualizowane 23 cze 2011, 17:28 ]

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ostroszowicach      bierze udział w akcji organizowanej pod hasłem „Bezpieczne wakacje”. Nadchodzi czas letniego odpoczynku, w związku z tym realizowane są zajęcia, które mają na celu uświadomić dzieciom realne zagrożenia związane z wypoczynkiem, zabawą oraz podróżą. Dzięki temu, dzieci zapoznają się modelami bezpiecznych zachowań oraz sposobami szybkiego reagowania na zagrożenia. Dzieci uzyskają również informacje o podstawowych numerach alarmowych i sposobach przekazywania wezwania. Dodatkowo uczniowie będą mogli dodać do nowych kontaktów w telefonie komórkowym- numer ICE (międzynarodowy symbol informujący służby ratownicze do kogo należy dzwonić w razie nagłego wypadku).„5 PORCJI WARZYW, OWOCÓW LUB SOKU”

opublikowane: 31 maj 2011, 11:25 przez Małgorzata Śliwa   [ zaktualizowane 23 cze 2011, 18:05 ]

Uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej w Ostroszowicach wzięli udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym ,,5 porcji warzyw, owoców lub soku”.
       Ważnym elementem działań edukacyjnych w ramach tego programu było wyjaśnienie dzieciom w przystępny 

sposób korzyści płynących ze spożywania warzyw, owoców             

i soków oraz kształtowanie właściwych postaw i nawyków, które zaowocują w przyszłości.

Dzieci uczestniczyły w serii zajęć edukacyjnych, brały udział w quizach z wiedzy o zdrowym odżywianiu przygotowanych przez wychowawczynie, panie Elżbietę Juziuk – Janicką, Iwonę Cebulską i Alicję Najwer. Uczennice klasy III: Julia Machaj, Magda Kolasa, Dominika Wójciak, Natalia Wójcik i Marta Szady  pod kierunkiem Elżbiety Juziuk – Janickiej  przygotowały na konkurs plastyczny plakat promujący program „5 porcji warzyw, owoców lub soku. Ich praca została wyróżniona i umieszczona w galerii prac konkursowych.

Dziewczynkom serdecznie gratulujemy.

Chętnych do porównania prac uczniów SP z Ostroszowic z ich rówieśnikami z Polski odsyłamy na stronę organizatora konkursu.

http://www.5porcjiwszkole.pl/Nauczyciele


  nagrodzona praca

Odkrywamy Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich

opublikowane: 31 maj 2011, 09:10 przez Małgorzata Śliwa   [ zaktualizowane 23 cze 2011, 16:10 ]

    W ramach ogólnopolskiej kampanii "Zachowaj trzeźwy umysł" w dniu 18 maja 2011 roku w Książnicy, po raz czwarty odbyła się impreza profilaktyczno-sportowa "Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich" . Honorowy patronat objął Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski.

    W bieżącym roku szkolnym hasłem przewodnim kampanii dla uczniów szkół podstawowych było "Rosnę, myślę,dbam” . Coroczne spotkania  stały się okazją do  rozwijania zainteresowań, uzdolnień, pasji i poszukiwaniem ścieżek własnego rozwoju. 

    Uczniowie klas IV - VI czterech szkół gminnych wystawili swoje reprezentacje, które rywalizowały ze sobą w zawodach sportowych. Po zmaganiach z własnymi słabościami każdy mógł się posilić kiełbaską i odpocząć przy ognisku.

Beatyfikacja Jana Pawła II

opublikowane: 31 maj 2011, 08:55 przez Małgorzata Śliwa   [ zaktualizowane 31 maj 2011, 09:02 ]

1 maja 2011 r. przy aplauzie półtora miliona wiernych papież Benedykt XVI ogłosił swojego poprzednika na Stolicy Piotrowej – Jana Pawła II błogosławionym. 

„Swoim świadectwem wiary, miłości i odwagi apostolskiej, pełnym ludzkiej wrażliwości, ten znakomity Syn narodu polskiego, pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeć do Kościoła, głosić Ewangelię”. 

Z tej okazji odbył się w naszej szkole apel przygotowany przez uczniów klas I - VI pod kierunkiem siostry M. Borowik. Uczniowie w interesujący sposób przedstawili ciekawe momenty  z życia papieża Jana Pawła II.

ROCZNICA KONSTYTUCJI 3 MAJA

opublikowane: 11 maj 2011, 11:44 przez Małgorzata Śliwa   [ zaktualizowane 11 maj 2011, 11:46 ]


Dnia 5 maja 2011 odbył się apel poświęcony22o rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja (przygotowany przez uczniów klasy VI). Uczniowie w realistyczny sposób przedstawili czasy rządów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i sam fakt uchwalenia Konstytucji. Ustawa ta była pierwszą ustawą zasadniczą w Europie i drugą w świecie. Wprowadzała wiele istotnych zmian reformujących życie naszego kraju w tamtym okresie. Reformy te nie podobały się naszym sąsiadom zwłaszcza Rosji. Podczas apelu odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego” i pieśń patriotyczną tamtego okresu pt.: „Witaj majowa jutrzenko”.   Występy kolegów wspomógł swoim występem Mateusz Lasota, który zagrał na akordeonie piosenki: „ Jak długo w sercach naszych” i „Pojedziemy na łów” a dziewczęta: Angelika, Iza i Dominika zatańczyły. Podziw wzbudziły stroje Króla (D. Szachniewicz) i królewskiego marszałka (P. Wróblewska). Fakt odczytania konstytucyjnych postulatów podkreśliły dźwięki werbla (D. Murawska). Oprawa muzyczna i cały apel bardzo się wszystkim  podobały. Występujący uczniowie zostali nagrodzeni brawami.

 

                                                                                                                             Opracował: Mateusz Lasota                     

1-10 of 24