Wycieczka do kopalni soli

opublikowane: 02.05.2016, 10:34 przez Zespół Szkół nr 1 Bobowa


Niezapomniana podróż w czasie

Dnia 27 kwietnia uczniowie klasy 2a SP wraz z opiekunami zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, która dziś po prawie ośmiu wiekach wydobywania soli wygląda jak podziemne miasto.

Zwiedzanie kopalni dzieci rozpoczęły od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Zjechały windą na głębokość 212 metrów. Tuż po zjeździe, na uczestników wycieczki czekała kolejka, którą przemierzyli kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze można było zobaczyć wiele ciekawych miejsc.

Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie.  W opowiadaniu o bocheńskiej soli sympatycznej przewodniczce pomogły multimedialne postaci: królowie polscy, kupcy genueńscy. Za pomocą holograficznych, interaktywnych inscenizacji i przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. Zwiedzający mieli wrażenie, jakby praca górników w kopalni odbywała się tuż obok nich. W pamięci zwiedzających na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, pracę wypalaczy metanu jak również zalanie wodą podziemnych chodników.

Kolejną atrakcją było zwiedzanie kaplicy św. Kingi, gdzie uczniowie poznali legendę o pierścieniu św. Kingi i odkryciu soli na bocheńskiej ziemi.

Po zwiedzaniu uczniowie mieli czas na posiłek, rozmowę, zabawę, grę w piłkę nożną i zakup pamiątek. Trzygodzinny pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją i świetną zabawą.

Opiekunami wycieczki byli: nauczyciele Agnieszka Święs, Patrycja Kuk, Jolanta Połeć i rodzice. 

Kopalnia Soli Bochnia.pptx


Próbna ewakuacja

opublikowane: 27.04.2016, 10:28 przez Zespół Szkół nr 1 Bobowa   [ zaktualizowane 28.04.2016, 04:04 ]


Ewakuacja w barwach narodowych

Dnia 26 kwietnia przeprowadziliśmy w szkole próbną ewakuację. Na sygnał dźwiękowy wszyscy uczniowie i nauczyciele opuścili sale lekcyjne kierując się do najbliższego wyjścia ewakuacyjnego. Miejscem zbiórki był plac szkolny. Cała ewakuacja trwała cztery i pół minuty, a uczniowie wraz z opiekunami opuszczali budynek szkoły sześcioma wyjściami ewakuacyjnymi. Za zorganizowanie planu ewakuacji odpowiedzialny był pan Łukasz Kruczek.

Zgromadzenie całej społeczności szkolnej w jednym miejscu stało się okazją do wręczenia nagród na forum szkoły wyróżnionym uczniom w gminnym "Konkursie na Najładniejszą Pisankę Wielkanocną" zorganizowanym przez Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa. Nagrody wręczała pani dyrektor CKiPG Bobowa Małgorzata Hołda-Kuchnik. Podczas spotkania dyrektor szkoły pan Adam Urbanek dokonał też podsumowania akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocywręczył podziękowania wolontariuszom WOŚP.

Zebranie wszystkich uczniów na placu szkolnym było również okazją do zrobienia wspólnego próbnego zdjęcia w barwach biało-czerwonych na zbliżający się Dzień Flagi. Zdjęcie wykonano pod kątem próby pobicia rekordu Guinnessa. 

2 maja 2016 r. o godz. 14.00 odbędzie się uroczyste otwarcie stadionu sportowego w Bobowej połączone z próbą pobicia rekordu Guinnessa na największą liczbę osób niosących flagę jednocześnie. Potrzeba 2300 osób!!!

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu! 

Próbna ewakuacja.pptx


W programie m.in.:
14.00  Otwarcie uroczystości
14.30  Pokaz iluzjonisty
15.00  Czwórbój lekkoatletyczny
16.00  Uczczenie ŚWIĘTA FLAGI poprzez próbę pobicia rekordu               Guinnessa na największą liczbę osób niosących flagę                       jednocześnie
17.00  Mecz piłkarski Dziennikarze vs Samorządowcy

Przewiduje się:
Liczne atrakcje i zabawy dla dzieci
Oprawę muzyczną dj RK.Mechanics
                                                                                        

Tydzień promocji zdrowego odżywiania w ZS nr 1 w Bobowej

opublikowane: 26.04.2016, 09:30 przez Zespół Szkół nr 1 Bobowa   [ zaktualizowane ]

„Żyj smacznie i zdrowo”

W bieżącym roku szkolnym wzorem lat ubiegłych nasze Gimnazjum przystąpiło do projektu „Żyj smacznie i zdrowo”. W ramach tego projektu uczniowie kl. III c Gimnazjum zorganizowali tydzień promocji zdrowego odżywiania w naszej szkole. 

Pierwszym krokiem był konkurs na plakat promujący zdrowe odżywianie. Najpiękniejsze plakaty umieszczono na korytarzach szkolnych. Następnie na lekcjach zajęć technicznych uczniowie przygotowali „szwedzki stół” ze zdrową żywnością, który był eksponowany w pracowni technicznej. Tam też chętni mogli spróbować przygotowanych potraw oraz zapoznać się z ich wartością odżywczą. 

Podsumowaniem tygodnia promocji zdrowego odżywiania było przedstawienie w wykonaniu kl. III c Gimnazjum pt. ”Żyj zdrowo”. Uczniowie w sposób humorystyczny piętnowali złe nawyki żywieniowe zachęcając do spożywania zdrowych, pełnowartościowych produktów. Ponadto chcąc podkreślić, jak ważne jest jedzenie warzyw i owoców wszyscy oglądający przedstawienie przy piosence  „Witaminki, witaminki...” zostali poczęstowani jabłuszkami.

Projekt nadzorowała Barbara Pater, a w przygotowaniu przedstawienia pomagali jej: Wiesława Tarasek, Halina Fyda, Tomasz Skórski, Łukasz Kruczek. 

Żyj smacznie i zdrowo.pptx


Z wizytą w zerówkach

opublikowane: 26.04.2016, 08:23 przez Zespół Szkół nr 1 Bobowa


Co słychać u przedszkolaków?

W zerówkach zawsze coś się dzieje. Widać to m.in. w dekoracjach sal i  pracach uczniów. Dzisiaj odwiedziliśmy z obiektywem wszystkie cztery grupy przedszkolne. I co zobaczyliśmy?

Zobaczyliśmy, że do zerówek już dawno zawitała wiosna. Wszystkie sale są wiosennie udekorowane. Wszędzie pełno kwiatów, dużo zieleni, gdzieniegdzie jeszcze wielkanocne zajączki czy pisanki. Mimo, że za oknem rzadko bywa  słonecznie, w tak przystrojonych salach jest zawsze wesoło i przyjemnie. Nad wszystkim czuwa uśmiechnięta Pani Wiosna.

W ostatnim czasie dzieci poznawały zgodnie z programem nauczania swoje miejsce zamieszkania. Odbyły wycieczkę po Bobowej, poznały bobowskie zabytki i herb swojej miejscowości, co obrazuje wystawa prac plastycznych.

W kwietniu obchodzimy światowy Dzień Ziemi. W nawiązaniu do tego święta dzieci uczą się o planecie Ziemi, otaczającej nas przyrodzie i ochronie środowiska. Dzieci mocno angażują się w różne akcje ekologiczne. Aktywnie uczestniczą w zbiórce butelek plastikowych i nakrętek, segregują śmieci, sprzątają teren szkolny w ramach akcji „Sprzątanie świata”. Preferują ruch i zabawy na świeżym powietrzu. Za swoje działania na rzecz planety Ziemi dostaną wkrótce Order Ekologa!

To tylko niektóre zagadnienia, którymi zajmują się przedszkolaki pod opieką swoich wychowawczyń. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o poczynaniach przedszkolaków, odwiedź zerówki! Zapraszamy!!!

Z wizytą w zerówkach.pptx


IV Beskidzko-Pogórzański Turniej Piłki Siatkowej

opublikowane: 25.04.2016, 12:34 przez Zespół Szkół nr 1 Bobowa   [ zaktualizowane 25.04.2016, 12:40 ]Bobowa siatkówką stoi

W sobotę, 23.04.2016 na hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1 
w Bobowej odbył się IV Beskidzko-Pogórzański Turniej Piłki Siatkowej dla Gimnazjalistek o Puchar Burmistrza Bobowej. 

Cele turnieju to: popularyzacja piłki siatkowej w społeczności lokalnej, popularyzacja sportowego trybu życia wśród dziewcząt gimnazjów, wyłonienie najlepszej drużyny turnieju, popularyzacja walorów Rejonu Beskidzko-Pogórzańskiego. 
Turniej zorganizowali:
1. Burmistrz Bobowej
2. Starostwo Powiatowe w Gorlicach
3. Zespół Szkół nr 1 w Bobowej
4. MKS Podkarpacie Bobowa
5. Zespół Szkół Ogólnokształcącychw Bobowej
6. Zespół Szkół Zawodowych w Bobowej
7. Bank Spółdzielczy w Grybowie oddział w Bobowej

Uroczystego otwarcia turnieju dokonał dyrektor ZS nr 1 w Bobowej Adam Urbanek, a towarzyszyli mu: wicestarosta Powiatu Gorlickiego Jerzy Nalepka, przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Tabiś, dyrektor ZSO Tadeusz Rak, wicedyrektor ZSZ Beata Król. 

W turnieju uczestniczyły dziewczęta z gimnazjów, z którymi mogły grać dziewczęta szkoły podstawowej danej miejscowości. W sumie w turnieju zagrało 15 drużyn, które po zaciętych meczach uplasowały się na nastepujących miejscach:

1 miejsce - Bobowa 1
2 miejsce - Biała Niżna
3 miejsce - Gromnik
4 miejsce - Stróże
5 miejsce - Siedliska 1 
6 miejsce - Moszczenica
7 miejsce - Łużna 1 
8 miejsce - Brzana
9 miejsce - Siedliska 2
10 miejsce - Bobowa 3 SP
11 miejsce - Stróżna SP
12 miejsce - Ciężkowice
13 miejsce - Bobowa 2
14 miejsce - Bobowa 4
15 miejsce - Łużna 2 SP

Skład zwycięskiej drużyny z Bobowej:
1. Mucha Julia
2. Jaworecka Patrycja
3. Król Diana
4. Wojtaczka Natalia
5. Witek Weronika
6. Łaś Zuzanna

Zwycięzcy otrzymali puchary za miejsca 1-8, medale za miejsca 1-3, dyplomy za miejsca 1-15 oraz statuetki dla najlepszej atakującej, rozgrywającej, zagrywającej, najmłodszej zawodniczki, przyjmującej, najlepszej zawodniczki turnieju, wyróżniającej zawodniczki w drużynie. Nagrody ufundowali organizatorzy. 

Nagrodzone zawodniczki:
Najmłodsza zawodniczka - Buraś Weronika
Najlepsza atakująca - Zięba Natalia
Najlepsza zagrywająca - Król Wiola
Najlepsza przyjmująca - Mucha Julia
Najlepsza rozgrywająca - Witek Weronika
Najlepsza zawodniczka - Król Diana

Wyróżniające zawodniczki:
1 Gromnik - Pruchnicka Aneta
2. Moszczenica  -Dąbrowska Oliwia
3. Stróżna - Durałek Arleta
4. Łużna 2 - Burkot Kamila
5. Biała Niżna - Kostecka Paulina
6. Bobowa 2 - Motyka Martyna
7. Bobowa 3 - Rudolphi Maria
8. Brzana - Maciaszek Kinga
9. Łużna 1 - Rafa Anna
10. Bobowa 4 - Warzecha Alicja
11. Siedliska 2 - Gąsior Patrycja
12. Stróże - Kuk Katarzyna
13. Siedliska 1 - Sarkowicz Sylwia
14. Ciężkowice - Uchwał Katarzyna
15. Bobowa 1 - Jaworecka Patrycja

Nagrody wręczali i gratulowali zaproszeni goście. 

Turniej Beskidzko-Pogórzański.pptx


Warsztaty w Szymbarku

opublikowane: 22.04.2016, 12:24 przez Zespół Szkół nr 1 Bobowa


Jak się robi mydło?


Dnia 18 kwietnia 2016 r. klasa 1b szkoły podstawowej pod opieką wych. pani Doroty Fryczek i pani Małgorzaty Lichoń po raz kolejny odwiedziła Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Reinfussa w Szymbarku.  

Uczniowie wzięli udział w nietypowym spotkaniu z historią w odniesieniu do zdrowego sposobu życia. Zobaczyli, jak wykorzystując  ekologiczne produkty można wykonać proste, użyteczne przedmioty. 

Podczas zajęć wykonali mydełka glicerynowe o rozmaitych kształtach, zapachach i kolorach. Uczniowie wrócili bardzo zadowoleni z warsztatów.  


Warsztaty w Szymbarku.pptx


Spektakl "Gramatyka polska"

opublikowane: 22.04.2016, 00:31 przez Zespół Szkół nr 1 Bobowa   [ zaktualizowane 22.04.2016, 01:18 ]


Nietypowa lekcja języka polskiego

W czwartek, 21 kwietnia na sali gimnastycznej uczniowie gimnazjum, a następnie uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej obejrzeli godzinny spektakl pt. "Gramatyka polska" w wykonaniu aktorów Agencji Artystycznej PRO-ART-KRAK z Krakowa. Program stanowił uzupełnienie wiedzy z języka polskiego i dotyczył odmiennych i nieodmiennych części mowy oraz części zdania. 

Z dużą dozą humoru i w zajmujący sposób krakowscy artyści: Wojciech Habela i Jacek Lecznar zaprezentowali utwory znanych polskich twórców, m.in. Aleksandra Fredry "Paweł i Gaweł", Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Skumbrie w tomacie", bajkę Ignacego Krasickiego "Kruk i lis", śmieszny wierszyk "Dziesiecioro cyberniątek" czy też poważny utwór Jana Kochanowskiego "Czego chcesz od nas, Panie". Aktorzy recytując te utwory wprowadzali kolejne części mowy czyli czasownik, liczebnik czy zaimek. 

Na przygotowanych planszach aktorzy przypinali kolejne części mowy klasyfikując je na odmienne i nieodmienne. Zajęli się też częściami zdania. Na koniec zaangażowali do działania wybranych uczniów, którzy mieli za zadanie prawidłowo sklasyfikować wyrazy. 

Miejmy nadzieję, że po tej nietypowej lekcji polskiego części mowy i części zdania wszystkim weszły do głowy. 

Spektakl gramatyczny.pptx


Egzamin gimnazjalny 2016

opublikowane: 20.04.2016, 14:12 przez Zespół Szkół nr 1 Bobowa


Trzydniowe zmagania gimnazjalistów zakończone

W dniach 18 - 20 kwietnia br. 67 gimnazjalistów naszej szkoły przystąpiło do egzaminów CKE. Pierwszego dnia gimnazjaliści zmierzyli się z zadaniami z historii i WOS-u oraz języka polskiego. W drugi dzień uczniowie rozwiązywali zadania z przedmiotów przyrodniczych oraz matematyki. Trzeciego dnia zdawali egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym.  


Wyniki egzaminów gimnazjalnych zostaną ogłoszone 17 czerwca.

Wyniki egzaminu gimnazjalnego brane są pod uwagę przy przyjęciu do szkoły ponadgimnazjalnej. W postępowaniu rekrutacyjnym brane są pod uwagę także wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum oceny z języka polskiego i matematyki oraz z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalonych przez dyrektora danej szkoły, świadectwo ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem, szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie, aktywność społeczna.

W przypadku kandydatów ubiegających się o przyjęcie do klas wymagających szczególnych indywidualnych predyspozycji brane są pod uwagę wyniki sprawdzianu uzdolnień kierunkowych.

Egzamin gimnazjalny.pptx


Rejonowa mini piłka siatkowa dziewcząt

opublikowane: 20.04.2016, 13:28 przez Zespół Szkół nr 1 Bobowa   [ zaktualizowane 20.04.2016, 13:29 ]


III miejsce dla SP Bobowa

W dniu 14.04.2016 r. na hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1 w Bobowej odbyły się Mistrzostwa  Rejonu w mini piłce siatkowej dziewcząt. W turnieju rejonu wzięło udział cztery drużyny reprezentujące swoje powiaty, w tym drużyna z SP Bobowa reprezentująca powiat gorlicki. 

Wszystkie mecze były ważne i emocjonujące. Bobowskie dziewczęta uległy drużynie z Nowego Sącza 0:2, pokonały zaś drużynę z Krosna 2:0. Najwięcej emocji dostarczył Bobowiankom mecz z drużyną z Krynicy, w którym Bobowa przegrała 1:2.


Końcowa tabela: 

I miejsce - SP Krynica

II miejsce - SP Nowy Sącz

III miejsce - SP Bobowa

IV miejsce - SP Krosno

SP Bobowa reprezentowały: Rudolphi Maria, Semla Gabriela, Szczepanek Kinga, Kipiel Katarzyna, Szczepanek Aleksandra, Niepsuj Julita, Świech Olga, Jurek Magdalena, Kuropatwa Karolina oraz Dulęba Weronika.

Przypominamy, iż dziewczęta grają w dwóch składach wymiennie oraz nie można ich mieszać w dwóch pierwszych setach - co jest oczywiście dużym utrudnieniem dla rywalizacji w gminie, powiecie czy REJONIE. W przypadku seta trzeciego drużyna występuje w mieszanym składzie.

Myślę, że poziom tegorocznych zawodów był dość wysoki. I tak naprawdę dzień, pozytywne nastawienie oraz dyspozycja dziewcząt decyduje o wyniku turnieju - mówi Marta Niepsuj, trenerka dziewcząt. Ja jestem zadowolona, dziewczęta bardzo chętnie biorą udział w dodatkowych zajęciach, są systematyczne i pracowite. Powiem krótko - tak trzymać dalej!


Rejonowa mini piłka siatkowa dz.pptx


Powiatowe sztafetowe biegi przełajowe

opublikowane: 20.04.2016, 13:00 przez Zespół Szkół nr 1 Bobowa   [ zaktualizowane 20.04.2016, 13:03 ]

Bobowa wywalczyła drugie 
i trzecie miejsce

II miejsce w Powiatowych IMS w sztafetowych biegach przełajowych rozgrywanych 13.04.2016r. w Zagórzanach wywalczyli chłopcy z naszej szkoły. Wystąpili w składzie: Kuk J, Śliwa T, Wąsowski M, Górski O, Prokop A, Wojtaczka K, Nowak B, Lichoń J, Podobiński D, rez. Szpila K, Paczuła S. Uzyskując II miejsce chłopcy zakwalifikowali się na zawody wojewódzkie, które odbędą się w Nowym Targu.

Miejsce na podium, po zaciętej, emocjonującej i wyrównanej walce, wywalczyły również dziewczęta. Zajęły III miejsce. Skład zespołu: Szczepanek A, Lach E, Semla J, Kuropatwa K, Motyka A, Bara A, Dębosz K, Szczepanek K, Wąs M, rez. Semla G, Chmielowska W.

Zarówno dziewczęta jak i chłopcy bardzo cieszyli się ze zdobytych medali.

Biegi.pptx


1-10 of 405