Gimnazjada rejonowa w piłce siatkowej dziewcząt

opublikowane: 15 kwi 2015, 10:12 przez Zespół Szkół nr 1 Bobowa


Bobowianki wywalczyły srebro

W poniedziałek, 13 kwietnia 2015 r. na hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1 w Bobowej odbyła się Rejonowa Gimnazjada w piłce siatkowej dziewcząt. W zawodach startowały 4 drużyny: Bobowa, Grybów, Kamienica, Nowy Sącz. 

Dziewczętom z Bobowej nie udało się niestety obronić tytułu z poprzedniego roku. W decydującym meczu gimnazjalistki z Bobowej przegrały z Gimnazjum w Grybowie. 


Ostateczna klasyfikacja turnieju:
1 miejsce - Gimnazjum Grybów
2 miejsce - Gimnazjum Bobowa
3 miejsce - Gimnazjum Nowy Sącz 
4 miejsce - Gimnazjum Kamienica

Skład naszego zespołu:
Iwańska Katarzyna
Bajerska Aleksandra
Mucha Julia
Jaworecka Patrycja
Król Diana
Magiera Aneta
Witek Weronika
Wszołek Weronika
Kipiel Klaudia
Flądro Anna
Opiekun: Jadwiga Wiejaczka

Gimnazjada rejonowa dziewcząt w piłce siatkowej


Gminny Konkurs Ekologiczny

opublikowane: 15 kwi 2015, 09:28 przez Zespół Szkół nr 1 Bobowa   [ zaktualizowane 15 kwi 2015, 09:32 ]


Ekologiczne zwycięstwo Bobowej

Dnia 31 marca 2015 r. w Zespole Szkół w Brzanie odbył się XV Gminny Konkurs Ekologiczny dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W konkursie wzięło udział 21 uczniów ze szkół podstawowych z terenu gminy i 9 uczniów ze szkół gimnazjalnych z terenu gminy. 

Uczniowie rozwiązywali test złożony z 40 zadań. 

Tematyka - Formy ochrony przyrody w Małopolsce. 

W konkursie czołowe miejsca zajęły 4 uczennice z Bobowej:

w kategorii szkół podstawowych
1 miejsce - Martyna Popiela kl. 4b (opiekun Teresa Pres)
2 miejsce - Gabriela Magiera kl. 5b (opiekun Magdalena Bogusz)

w kategorii szkół gimnazjalnych
1 miejsce - Eliza Iwańska kl. 3b (opiekun Teresa Pres)
2 miejsce - Agata Mucha kl. 3a (opiekun Teresa Pres)

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie powiatowym!

OGŁOSZENIE

opublikowane: 10 kwi 2015, 23:12 przez Zespół Szkół nr 1 Bobowa   [ zaktualizowane 10 kwi 2015, 23:20 ]

INRORMACJA

W związku z weryfikacją dochodów rodzin, które w grudniu 2014 r. pobrały stypendium szkolne Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Bobowej informuje, że w związku z wypłatą II tury stypendiów szkolnych, należy w terminie od dnia 13-04-2015 r. do dnia 17-04-2015 r. złożyć w Ośrodku Pomocy Społecznej oświadczenia wraz z dokumentami potwierdzającymi sytuację dochodową rodziny za miesiąc marzec 2015 r. 

Dokumenty niezbędne do ustalenia dochodu rodziny za miesiąc marzec 2015 r. 

Oświadczenia o: dochodach rodziny (tj. renta, emerytura, wynagrodzenie netto, dochód z pracy dorywczej, zasiłek rodzinny wraz z dodatkami, zasiłek dla bezrobotnych, stypendia o charakterze socjalnym ze środków publicznych, dochód z gospodarstwa, wymiar KRUS za I kwartał)                                                                                                                                Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej
                                                                                                                                        mgr Agnieszka Wypych

Sprawdzian szóstoklasisty 2015

opublikowane: 1 kwi 2015, 10:21 przez Zespół Szkół nr 1 Bobowa   [ zaktualizowane 1 kwi 2015, 10:24 ]Sprawdzian szóstoklasisty 2015 

już za nami!


Dzisiaj (01.04.) w naszej szkole 49 uczniów klas szóstych pisało sprawdzian szóstoklasisty. To pierwszy rocznik, który pisał test szóstoklasisty w nowej formule. W tym roku po raz pierwszy uczniowie pisali sprawdzian z języka obcego. 

O godzinie 9:00 uczniowie rozpoczęli rozwiązywanie sprawdzianu z języka polskiego i matematyki. Pierwsza część sprawdzianu trwała 80 minut. W przypadku uczniów, którym przysługuje wydłużony czas pisania sprawdzianu np. dyslektyków, ta część trwała trochę dłużej, 120 minut.

O godzinie 11.45 szóstoklasiści zmierzyli się z testem szóstoklasisty z języka angielskiego, który trwał 45 minut, a w przypadku dyslektyków 70 minut. Z języka obcego wszystkie zadania rozwiązywane przez uczniów były zadaniami zamkniętymi.

Niektórzy uczniowie twierdzili, że sprawdzian szóstoklasisty 2015 był prosty. Innym sprawiał jednak sporo trudności.

Mamy nadzieje, że wyniki sprawdzianu będą zadowalające. 

Wielkanoc

opublikowane: 1 kwi 2015, 09:20 przez Zespół Szkół nr 1 Bobowa   [ zaktualizowane 1 kwi 2015, 09:31 ]

ALLELUJA! 
BIJĄ DZWONY

We wtorek  (31.03.) na sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia dla dzieci z zerówek i klas 1-3 szkoły podstawowej z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.  Akademię przygotowali uczniowie klasy 3a SP pod opieką wychowawczyni pani Małgorzaty Janus.

Na uwagę zasługuje piękna, świąteczna dekoracja upamiętniająca Wielki Tydzień przygotowana we współpracy z rodzicami. Podczas akademii trzecioklasiści w barwny sposób zainscenizowali wydarzenia Wielkiej Nocy. Przybliżyli widowni obrzędy i zwyczaje wielkanocne takie jak święconka, pisanki, palmy, lany poniedziałek nie szczędząc przy tym wody. Ponadto deklamowali wiersze, śpiewali pieśni i piosenki wielkanocne wyrażające radość ze Zmartwychwstania Chrystusa. Nie zabrakło też życzeń i świątecznego upominku w postaci wielkanocnej baby.

Na koniec głos zabrał dyrektor szkoły pan Adam Urbanek, który życzył uczniom zdrowych, spokojnych świąt i prosił o przekazanie tych życzeń rodzicom.

Święta Wielkanocne


Dzień Patrona Szkoły

opublikowane: 31 mar 2015, 10:31 przez Zespół Szkół nr 1 Bobowa   [ zaktualizowane 31 mar 2015, 14:26 ]


Obchody Dnia Patrona Szkoły
z udziałem gościa specjalnego

W poniedziałek, 30 marca br. mieliśmy w szkole szczególne święto, obchodziliśmy bowiem Dzień Patrona Szkoły.  Tego dnia uroczystość odbyła się w pięknej, nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej, gdzie zebrali się wszyscy uczniowie i nauczyciele. Na tę uroczystość zaproszeni zostali znamienici goście: byli dyrektorzy szkoły pan Jan Potoczek, pan Kazimierz Szczepanek, dyrektor ZEAS-u pan Andrzej Sagan, przewodnicząca Rady Rodziców pani Teresa Groń, emerytowani nauczyciele, władze gminy. Gościem honorowym była pani prof. dr hab. n. med. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz - absolwentka naszej szkoły.

Pani profesor Magdalena Olszanecka-Glinianowicz jest z zawodu lekarzem, ale także nauczycielem akademickim, pełni funkcję Prezesa Towarzystwa Badań nad Otyłością, jest dyrektorem NZOZ Centrum Leczenia Zaburzeń Metabolicznych.  

Na początku uroczystości dyrektor szkoły pan Adam Urbanek dokonał krótkiej prezentacji szkoły i jej osiągnięć ze szczególnym uwzględnieniem nauki.  Następnie uczniowie zaprezentowali sylwetkę Stanisława Staszica - patrona naszej szkoły. Towarzyszył im chór szkolny pod batutą pana Andrzeja Małeckiego wykonujący piosenki patriotyczne. Głos zabrali również przybyli goście: pan Jan Potoczek i pan Bogdan Krok wspominając w swoich wypowiedziach naszą szkołę.  

Nasz gość specjalny pani profesor Magdalena Olszanecka-Glinianowicz udzieliła na forum szkoły obszernego wywiadu, za który bardzo dziękujemy.

A oto fragmenty wywiadu:

- Jakie cechy umiejętności pomogły pani w osiągnięciu sukcesu?

- Na pewno sumienna praca, chociaż ja nie uważam, że osiągnęłam szczególny sukces. 

- Pochodzi pani z maleńkiego miasteczka, wtedy jeszcze wioski – to utrudniało, czy ułatwiało pani życie? Było przyczyną kompleksów, czy źródłem siły?

- Ja mam właściwie mało kompleksów. Dla mnie nieważne jest, czy ktoś urodził się w małym czy dużym mieście. Ważne jest, z jakimi ludźmi się pracuje. Ważna jest własna praca. Dumna jestem z tego, że ukończyłam LO w Bobowej. Wzruszyłam się dzisiaj na wspomnienie tamtej szkoły. Uważam, że dobre są takie powroty do przeszłości. Może kiedyś też dostanę zaproszenie na podobne spotkanie do liceum w Bobowej. Dzisiaj uczniowie wybierają szkoły kierując się ich rankingiem, ale samo chodzenie do szkoły z tradycjami nie wystarczy. Trzeba jeszcze pracować.

- Kiedy wraca pani wspomnieniami do szkolnych lat, co przychodzi pani na myśl?

- Z lat szkolnych najlepiej pamiętam lekcje wychowania fizycznego. Z wszystkich przedmiotów miałam piątki oprócz WF-u u pana Urbanka.

- Gdyby miała pani wskazać osobę, która odegrała jakąś szczególną rolę na pani drodze do sukcesu, kto by to był?

- Pani Maria Wojtas, która uczyła mnie matematyki i dużo wymagała. W liceum pani Maria Kubicka, która też uczyła matematyki, a matematyka to moja pasja i ma też trochę wspólnego z biologią. Pan profesor Religa i jeszcze kilku profesorów naszej uczelni. 

- Dzisiaj jest pani szanowanym naukowcem, lekarzem, ale zanim pani do tego doszła, spotykała pani różne trudności, przeszkody. Jako uczniowie też  borykamy się z różnymi kłopotami. Jak sobie z nimi radzić?

- Wiele od nas zależy. Musimy się zmierzyć z naszymi problemami. Ważna jest też bliska osoba, która nie zawsze pomoże rozwiązać problem, ale nas wysłucha.

- Z pewnością obserwuje pani współczesne dzieciaki, młodzież - co pani myśli o naszym pokoleniu?

- Jako nauczyciel akademicki zauważam, że reforma szkolnictwa nie doprowadziła do wzrostu wiedzy u młodzieży. Uważam też, że komputeryzacja nie powinna zastąpić nauki pisania i czytania. Poza tym współczesne pokolenie jest podobne do mojego.

- Gdyby miała pani udzielić nam młodym ludziom na progu życia jakiejś rady – jak ona by brzmiała?

- Mam takie dwa hasła. Pierwsze: „Umiesz liczyć, licz na siebie” i drugie: „Nic dwa razy się nie zdarza”.

- Dzisiaj obchodzimy Dzień Patrona Szkoły, którym jest Stanisław Staszic. Co może Pani powiedzieć o tej postaci?

- Patron jest trudny, jest pozytywistą, a pozytywiści są realistami, mówią o pracy, wytykają przywary, w całej jego twórczości przewija się wątek uświadamiania, że trzeba się wziąć do pracy. My Polacy mamy „zrywy narodowe”, a z przekazu Staszica można się wiele nauczyć. Jest to niełatwa postać dla uczniów szkoły podstawowej, ale warto z niej czerpać wartości.

- Dziękujemy za wywiad.

- Ja również dziękuję i na koniec chciałabym jeszcze życzyć wszystkim uczniom sukcesów w nauce a nauczycielom powodzenia i dalszych sukcesów w pracy zawodowej.


Od kilku lat pielęgnujemy w szkole tradycję, iż podczas obchodów Dnia Patrona Szkoły wręczane są statuetki dla uczniów wyróżnionych w nauce i zachowaniu za pierwszy semestr oraz olimpijczyków. W tym roku uczniowie odebrali statuetki z rąk naszego gościa honorowego – pani profesor Magdaleny Olszaneckiej-Glinianowicz. Gratulujemy nagrodzonym!

W przygotowaniu imprezy brali udział nauczyciele: M. Michalik, M. Bogusz, E. Podobińska, A. Walicka-Zagórska, A. Małecki, A. Sokołowska, J. Wiejaczka, M. Niepsuj, D. Włodarz, J. Połeć.

Na koniec dyrektor szkoły pan Adam Urbanek podziękował wszystkim nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości, a imprezę podsumował tymi słowami: Mam nadzieję, że pani profesor zmotywowała uczniów do jeszcze większej pracy, bo sama jest przykładem na to, iż w naszej szkole można dużo się nauczyć, jeśli się tylko chce i solidnie pracuje. 


Dzień Patrona


Misterium Męki Pańskiej

opublikowane: 27 mar 2015, 12:17 przez Zespół Szkół nr 1 Bobowa"Dzień, w którym umarł Chrystus"


Zbliża się kolejna rocznica Śmierci Jezusa Chrystusa, w związku z tym cała społeczność szkolna została zaproszona na Misterium Męki Pańskiej zatytułowane: „Dzień, w którym umarł Chrystus”.  Spektakl odbył się w piątek 27.03.2015 r. w naszej szkole, a wyreżyserowała go siostra Rozaria we współpracy z panią Agnieszką Mól.

Na scenie widzieliśmy Jezusa oskarżanego przez faryzeuszy, rzymskich żołnierzy prowadzących Go na Golgotę, towarzyszącą Mu Maryję, Weronikę ocierającą Mu twarz, Szymona Cyrenejczyka pomagającego Mu dźwigać krzyż, apostołów, umywającego ręce Piłata, lud jerozolimski.

Aktorzy wcielili się nie tylko w biblijne postaci, ale również w role współczesnych ludzi z branży filmowej.  W sumie na scenie wystąpiło prawie 30 młodych aktorów – uczniów Szkoły Podstawowej w Bobowej. Spektakl  spotkał się z uznaniem publiczności i nagrodzony został gromkimi brawami.

Poprzez to Misterium realizowaliśmy wielkopostną tradycję wspólnego przeżywania Męki Pańskiej i przygotowywaliśmy się duchowo i artystycznie do zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.

Na koniec głos zabrał pan dyrektor Adam Urbanek, który wyraził swój podziw dla gry młodych aktorów i pogratulował im oraz ich opiekunom „dojrzałego” występu.  Na forum szkoły wręczył też dyplomy za udział w konkursie „Marzanna Małopolska”.


Misterium Męki Pańskiej pt. „Dzień, w którym umarł Chrystus” można zobaczyć jeszcze 

Niedzielę Palmową w Domu Kultury „Koronka” o godz. 16.30. 

Serdecznie zapraszamy! Wstęp bezpłatny. 


Misterium Męki Pańskiej


Żyj smacznie i zdrowo!

opublikowane: 26 mar 2015, 14:25 przez Zespół Szkół nr 1 Bobowa   [ zaktualizowane 27 mar 2015, 05:15 ]


V edycja programu

„Żyj smacznie i zdrowo!"

 

W bieżącym roku szkolnym tak jak w latach ubiegłych uczniowie  Gimnazjum Zespołu Szkół nr 1 w Bobowej wzięli udział w programie edukacyjnym „Żyj smacznie i zdrowo” skierowanym do uczniów gimnazjów w całej Polsce. Celem programu jest przekazanie młodzieży zasad prawidłowego i smacznego odżywiania, zachęcanie ich do pierwszych prób gotowania, rodzinnego spożywania posiłków. W ramach programu podejmowane są również ważne społecznie tematy marnowania żywności, niedożywienia, a także zmniejszania ilości odpadów, zużycia energii i wody.                 

Po zgłoszeniu się do programu nasza szkoła otrzymała bezpłatny zestaw dydaktyczny (scenariusze lekcji, materiały edukacyjne na płytach CD, plakaty i plansze edukacyjne, książeczki kulinarne).                                                                                             

W ramach zajęć technicznych, w oparciu o materiały edukacyjne zostały przeprowadzone lekcje w kl. IIIc gimnazjum, co było warunkiem  udziału w Ogólnopolskim Konkursie „ Żyj smacznie i  zdrowo”.                              

Nasze Gimnazjum w konkursie reprezentują :

Kinga Nowak z kl. IIIc gimnazjum w kategorii: plakat

Wioletta Król i Joanna Świątańska z kl. IIIc gimnazjum w kategorii: wydarzenie społeczne

Jako wydarzenie społeczne uczennice  wybrały spotkanie z dziećmi klasy Id szkoły podstawowej. Pod kierunkiem nauczycielki zajęć technicznych pani Barbary Pater przygotowały lekcję na temat „Chcę być zdrowy- jem warzywa i owoce”.

Celem lekcji było pogłębienie wiedzy dzieci na temat znaczenia dla zdrowia człowieka jedzenia warzyw i owoców, a także kształtowanie nawyków ich codziennego spożywania. Dzieci miały poprzypinane do swoich bluzeczek papierowe, kolorowe warzywa i owoce, utrwalały sobie ich nazwy, określały ich kształt, kolor, smak.                                                                                                            

Podczas spotkania dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące warzyw i owoców, brały udział w zabawach dydaktycznych - rozdzielania owoców i warzyw znajdujących się w wiklinowym koszu. Ponadto uczestniczyły w zabawach  ruchowych. Wiele radości dostarczyła im zabawa „Czy wiesz co jesz?”. Uczniowie mając zasłonięte oczy częstowali się kawałkami owoców i warzyw i odgadywali, co jedzą. Podczas zabawy radości nie było końca. Lekcja zakończyła  się degustacją owoców.                                                                                    

Prace konkursowe zostały zgłoszone i przesłane do organizatora  konkursu, a jego rozstrzygnięcie nastąpi do 30-tego kwietnia 2015 r. 

Żyj smacznie i zdrowo

            

Zerówki na spektaklu

opublikowane: 26 mar 2015, 08:30 przez Zespół Szkół nr 1 Bobowa


Wyjazd na spektakl

W dniu 20 marca 2015 r. dzieci klas zerowych pod opieką swoich pań wychowawczyń: Justyny Urbanek, Doroty Gorgosz, Barbary Potoczek, Marii Ziomek i innych opiekunów: Krystyny Abram, Magdaleny Bogusz, Magdaleny Sowa, Jolanty Wojtaczka oraz rodziców wybrały się autokarem do Grybowa na spektakl „Szkatułka Krasnala Chichotka”. Bajkę w reżyserii Wojciecha Banasia zaprezentowali aktorzy Warszawskiego Teatru Edukacyjnego.

„W krasnoludkowym lesie mieszkał krasnal  Bajdurek i malutki krasnal Chichotek. Wszystkowiedzący Bajdurek  znał tysiące bajek, a Chichotek miał się tylko śmiać. Chichotek  nie chciał się uczyć i dlatego zgodnie z surowym prawem musiał wyruszyć w świat, między ludzi. Tam też samodzielnie zdobywał różne doświadczenia, ale naraził się na niebezpieczeństwa, których mógłby uniknąć, gdyby słuchał starszych i korzystał z ich wiedzy.” O tym i o znaczeniu miłości rodzicielskiej i o jeszcze większym znaczeniu miłości dzieci do rodziców opowiadała ta piękna bajka „Szkatułka Krasnala Chichotka”.

Całość oprawiona była w piękną dekorację i kolorowe kostiumy. Piosenki i kontakt aktorów z publicznością sprawiły, iż dzieci bardzo dobrze się bawiły. Wszyscy wrócili do szkoły bardzo zadowoleni.

kl.0


Powiatowa gimnazjada chłopców

opublikowane: 26 mar 2015, 02:24 przez Zespół Szkół nr 1 Bobowa


Brąz dla Bobowej

Na hali w Bieczu rozegrana została Gimnazjada Powiatowa w piłce siatkowej chłopców. Brązowy medal zdobyła drużyna Gimnazjum w Bobowej . 

Bobowianie w grupie wygrali z rówieśnikami z Łużnej 2:0 i przegrali po bardzo zaciętej walce 1:2, jak się później okazało z Mistrzami powiatu. W meczu o III miejsce drużyna z Bobowej wygrała 2:0 z Gimnazjum w Moszczenicy. 

Gimnazjum w Bobowej wystąpiło w składzie : Kosiek Jakub, Zięba Mateusz, Myśliwiec Przemysław, Szarek Konrad, Skupień Michał, Krok Mateusz, Gucwa Piotr, Fladro Artur, Zarzecki Bartosz, Orłowski Krystian, Wojtaczka Eryk, Smoszna Michał, trener Popardowski Paweł.

Powiatowa gimnazjada chł


1-10 of 281