Micro White

  Jaká je?

  • Kola: 20cm x 3,5cm
  • Celková délka: 90cm
  • Délka desky: 33cm
  • Světlost: 3,5cm
  • Výška desky: 5cm
  • Šířka desky: 12cm
  • Rozchod kol: 70cm
  • Váha: 4,7kg
  • Nosnost: 100kg
  • Materiál desky: hliník

  Ideální dopravní prostředek do města. Díky velkým kolečkům nemá problém s jízdou po téměř jakémkoliv městském povrchu. Je možné ji rychle a jednoduše složit a vzít ji s sebou do MHD nebo schovat v práci pod stůl.

  Ve městě se na ní rychle dostanete všude tam, kam potřebujete. Není problém na ní za den najezdit 20 kilometrů.

  Jak na ní jezdit?

  Technika jízdy a odrazu

  Nebudu opisovat již jednou napsané věci - vše o technice jízdy na koloběžce najdete na stránkách Plzeňského klubu koloběhu a dalších odkazech uvedených níže.

  Varování pro microjezdce: Při plandavějších nohavicích kalhot nepředkopávejte odrazovou nohu na úroveň předního kolečka. Pak se vám nezachytí pravá nohavice za páčku aretačního rychloupínáku a vy si pod sebou nepodkopnete koloběžku. Tak jako já...

  (zdroj: www.kickbike.com)

  Zatáčení

  Zatáčení pro vás bude vždy jednodušší na tu stranu, na které máte odrazovou nohu (volná noha vám dodá jistotu a v případě nezvládnutí zatáčky můžete došlápnout na zem). Proto je velmi důležité umět za jízdy střídat nohy a před ostřejšími zatáčkami mít odrazovou nohu na vnitřní straně oblouku zatáčky.

  Střídání nohou

  Protože se při jízdě více namáhá noha, která stojí na desce (při odrazu dělá "malé" dřepy), je potřeba nohy pravidelně střídat.

  Nejjednodušší způsob střídání nohou je vidět na následující animaci.

  • Vždy po několika odrazech vytočte nohu na desce trochu do strany a udělejte si tak místo pro položení současné odrazové nohy.
  • Po dalším odrazu položte odrazovou nohu na uvolněné místo na desce a následující odraz udělejte již druhou nohou.
  • Při odrazu si nohu na desce srovnejte do vám pohodlné pozice.

  Střídání nohou trénujte v klidu a pomalu. Cílem není umět co nejrychleji měnit za jízdy nohy, ale dělat to s jistotou, bezpečně a bez nutnosti koukat se na nohy.


  Více k technikám střídání nohou:

  Obrubníky a nerovnosti

  Koloběžka není svojí konstrukcí vhodná pro skákání a přeskakování překážek. Při takovéto činnosti hrozí poškození desky a úchytů kol. Nejjednodušší a nejbezpečnější způsob překonávání nerovností a obrubníků je "dlouhý krok", při kterém přenesete koloběžku přes překážku nebo na/z obrubníku. S trochou cviku lze překonávat překážky bez výrazné změny tempa a snížení rychlosti.

  Sjezd

  Koloběžka není přímo určena pro rychlé sjezdy, přesto se na ní dá poměrně svižně jezdit z kopce. Je ale třeba dávat pozor na nerovnosti, ve kterých by se mohlo zaseknout kolo nebo by se o ně dřela deska. Při vyšší rychlosti se také začnou zhoršovat jízdní vlastnosti koloběžky - hůře zatáčí, účinnost brzdy se výrazně snižuje.

  Jak jezdí?

  • Asfalt 5/5

  • Zámková dlažba 3/5

  • Dlažba 2/5

  • Nezpevněné cesty 1/5

  • Písek 0/5

  Zlepšováky

  Koloběžka sice nemá k dokonalosti daleko, ale drobná vylepšení ji nemohou uškodit.

  Zvonek

  Původně jsem si myslel, že taková zbytečnost jako zvonek na mojí koloběžce nemá místo. Při časté jízdě po městě se ale začnou objevovat situace, kdy bude potřeba na sebe upozornit a ne vždy to lze vyřesit pokřikováním. Cyklistický zvonek za par korun udělá tuto praci za vás.

  Přední blatník

  Při jízdě po dešti mi začal chybět přední blatník - od předního kola mi voda bez problémů dostříkne až na kolena. Není moc příjemné jezdit s mokrýma nohama tak jsem s blížícím se podzimem začal řešit, jak takový blatník vyrobit. Nakonec to za mě nepřímo vyřešili jiní - při koupi "velké" koloběžky od firmy Kbike jsem si objednal i přední plastový blatník.

  Je to cca 7 cm široký pruh poloprůhledného plastu, který se zkrátí na příslušnou délku a přidělá se pomocí elektrikářských (zdrhovacích) pásek ke koloběžce. Blatník by samozřejmě bylo možné udělat z jakéhokoliv kusu plastu, ale ten kbikový byl zrovna k dispozici a barevně na koloběžce neruší.

  Blatník jsem nechal delší tak, aby překrýval kloub skládacího mechanismu a zabraňoval jeho špinění.

  Zadní blatník

Koloběžka není podle údajů výrobce určená pro provoz v dešti nebo za mokra. Pravděpodobně proto není zadní blatník/brzda dostatečně dlouhý a voda přes něj stříká až na nohavice. Abych nemusel po dešti chodit pěšky, vyrobil jsem si prodloužení blatníku z plastu. Jako zdroj materiálu posloužila láhev od mléka a jako pojivo izolepa.

Zadní blatník přináší kromě suchých kalhot ještě jedno nemalé vylepšení: takto zatížená brzda o poznání méně rachtá a jízda je tak výrazně tišší.  Micro Black

   Koloběžka se také vyrábí v černé variantě pod názvem Micro Black. Koloběžky jsou až na barvu stejné.

  • katalogová stránka MB

Přidejte si odkaz:delicious.comfacebook.com