Obsah stránok

Mojou veľkou záľubou je fotografovanie. Okrem bežného fotenia rád skúšam a vymýšľam rôzne postupy a pomôcky pre špeciálne druhy fotografie, hlavne pre makrofotografiu, ale aj pre fotografovanie pod vodou, fluorescenčnú fotografiu, focus stacking a infrafotografiu. 

Makrofotografia

Zvlášť mi učarovala makrofotografia, fotenie malých objektov v prírode a detailov prírody. Na pohľad obyčajné drobné miesta, kvetiny či tvory, majú po dostatočnom zväčšení svoju poetiku tvarov a farieb, ktorú nemôžeme vidieť voľným okom. Mojou ambíciou je sprostredkovanie tejto poetiky pomocou makrofotografie. Niekedy pôsobia detaily prírody ako vrcholné umelecké dielo, inokedy ako strašidlo z vesmíru. Niekomu je pohľad na takéto detaily nepríjemný, zvyčajne na hmyz, na pavúky, ale aj tieto tvory majú svoju krásu tvarov a farieb, len nie sme zvyknutí bežne ich vídať.

Makrofotografia pod vodou

Pod vodnou hladinou leží zázračný svet. A nielen pod morskou hladinou, ale aj pod hladinou obyčajných potokov a mlák. A ešte zvláštnejší je svet maličkých tvorov a rastlín pod hladinou. A tento svet sa dá fotografovať aj pomerne jednoduchými prostriedkami. Rozširujeme si tak možnosti makrofotografie.

 

Focus stacking

Focus stacking je úžasná technológia skladania snímok zaostrených na rôzne miesta objektu do jednej snímky s celým objektom zaostreným. Vlastne s trochou trpezlivosti a technického vybavenia to je úplne jednoduché. Väčšinou sa prezentujú skladané makrá hmyzu s veľkým zväčšením. Ale určite nesklamú ani fotografie s menším zväčšením. Mne sa napríklad veľmi zapáčili skladané makrá detailov rastlín a dokonca aj celých rastlín.
 

Fluorescenčná fotografia

Mnohé látky a teda aj celé objekty vyžarujú vlastné viditeľné svetlo pri osvetlení ultrafialovým svetlom, hovoríme že fluoreskujú. A aj toto zvláštne svetlo sa dá zachytiť fotoaparátom a vznikajú samozrejme , ako ináč, zvláštne fotografie. Obyčajné rastliny či živočíchy vidíme, tentokrát doslova, v inom svetle. Fraby fluorescenčného žiarenia odhaľujú rôzne štruktúry objektov a odlišujú rozdielne látky na objektoch.

Infrafotografia

Nič nové pod slnkom, infrafotografia je známa už od praveku fotografie. Digitálne fotoaparáty to majú s IR po prekonaní základných prekážok pomerne jednoduché.

 
 
Budem len rád keď sa tieto stránky stanú pre čitateľov inšpiráciou a zdrojom informácií. V prípade potreby ma kontaktujte mailom, rád poradím, pomôžem.
 
Ing. Zdenko Kodyš, Bratislava
zkodys(zavináč)gmail.com