BIAŁA SFORA  FCI Kennel

Jack Russell Terrier


News     Hodowla     Psy     Suki    Szczeniaki   O rasie  Galeria   Filmy  Linki    Kontakt

Rys historyczny

Wzorzec

Charakter

Rasa ta wzięła swój początek w Anglii dzięki wysiłkom pastora Johna Russella. John (dla przyjaciół Jack) Russell żył w XIX wieku w angielskim hrabstwie Devon. Był pastorem, jednak religijne powołanie nie przeszkadzało mu w polowaniu, jeździe konnej i działalności na niwie Kennel Klubu, był bowiem cenionym znawcą i sędzią terrierów. Zajmował się także hodowlą: jego celem było wyhodowanie niezmordowanego małego teriera, odpowiedniego towarzysza i pomocnika dla równie niezmordowanego myśliwego. Na pamiątkę pastora - myśliwego jego imieniem nazwano niewielkie czworonogi, które wśród brytyjskich miłośników łowiectwa zasłynęły jako praktycznie niezniszczalne. 

 Protoplastka Jacków: suczka Trump

   Żywe, bardzo inteligentne małe teriery o białej sierści przez długie lata nie były uznawane jako samodzielna rasa. Do grona psów rasowych zaliczono je dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.

 Jako pierwsza uznana została odmiana Parson Jack Russell terrier, a dopiero w następnej kolejności na wystawach pojawiły się właściwe Jack Russell terriery. Odmiany te różnią się między sobą przede wszystkim wzrostem i proporcjami ciała: właściwy Jack Russell jest krótkonożny i powinien być nieco wydłużony, podczas gdy Parson ma kończyny dłuższe, jest bardziej "kwadratowy" i częściej ma sierść szorstką.