ZIEMIA i MY‎ > ‎

Nasz 1%

Jak co roku, zwracamy się do naszych sympatyków z prośbą o przekazanie 1 % swojego podatku dochodowego naszemu Stowarzyszeniu.

Czym różnimy się od innych organizacji pożytku publicznego zbierających 1 % ?

    Może tym, że nasza działalność wyda owoce w przyszłości, choć konkretne działania prowadzimy tu i teraz.

    Żyjemy w czasach, w których dokładnie widać, że praktycznie każda dziedzina naszego życia ma wpływ na środowisko naturalne. Wpływ bezpośredni lub pośredni, z którego często nie zdajemy sobie sprawy. Trwa teraz przecież ożywiona dyskusja na temat energetyki i jej kształtu w przyszłości.

    Z naszych obserwacji wynika, że poziom wiedzy przyrodniczej wśród młodzieży jest coraz niższy. Wcale nie idzie za tym zdolność analitycznego myślenia, ani samodzielnego poszukiwania informacji.

    Nie może tak być, że człowiek XXI wieku nie wie, jaki wpływ na środowisko naturalne ma jego codzienne życie, gorzej - jak to środowisko wygląda i funkcjonuje. Taka niewiedza prowadzi w prostej linii do katastrofy , także tych naszych osobistych katastrof, bo np. nie wiemy dlaczego jedna żywność jest zdrowa a druga nie, dlaczego powietrze wokół nas nie jest świeże, dlaczego zapadamy na alergie.

    Dlatego nasze stowarzyszenie skupiające pasjonatów ekologii, stara się mówić o tym wszystkim poprzez bezpłatne:

  • warsztaty,
  • wyjazdy w teren,
  • seminaria,
  • happeningi,
  • wydawnictwa.

    Jest nas niewielu, ale robimy wiele, wedle naszych sił i środków.

    W poprzednich latach pieniądze otrzymane od Was w ramach 1 % przeznaczaliśmy na sfinansowanie wyjazdów terenowych młodzieży na terenu ciekawe przyrodniczo np. byliśmy z dziećmi z Bytomia -Łagiewnik w Nadleśnictwie Brynek, z dziećmi z Dąbrowy Górniczej i Sosnowca oglądaliśmy sortownię śmieci Lipówka II.

    Obecnie staramy się poszerzyć i udoskonalić naszą bazę edukacyjną, aby móc na bieżąco i stale służyć pomocą i radą wszystkim zainteresowanym.

    Od 2011 r. prowadzimy punkt edukacyjny, w którym gromadzimy dokumenty, literaturę i różnego rodzaju pomoce dydaktyczne, z których każdy może bezpłatnie skorzystać. Ze względów lokalowych mamy jednak dość ograniczone możliwości. Chcemy go poszerzyć i udostępniać codziennie. Ale potrzebujemy środków. Liczymy na Was.

Comments