Organizacja wesela

Ten jedyny dzień w życiu zapada głęboko w pamięć i serce - po wielu wręcz latach budząc gorące emocje i wspomnienia. Wracając pamięcią do tego dnia udajemy się w sentymentalną podróż rozpamiętując właściwie każdy element przyjęcia i każde wydarzenie. Z punktu widzenia czasu widzimy, jak ważny jest wybór miejsca i profesjonalna pomoc przy organizacji.


Organizacja wesela
Możemy zorganizować przyjęcie weselne we własnym zakresie, ale z oczywistych powodów taki wariant ogranicza nas w zakresie ilości zaproszonych gości. Proszę również dobrze zastanowić się, czy w rzeczywistości nie jest warto przeznaczyć dodatkowe środki i zorganizować wesele przez wyspecjalizowaną spółkę tak, żeby Państwa posiadamy też mogły cieszyć się tym wydarzeniem, a nie obsługiwać gości.
Namawiam zatem na wariant skorzystania z usług lokalu weselnego, restauracji, czy restauracji przyhotelowej. Te dysponują własnymi lokalami w związku z tym najczęściej nie ponoszą Wy kosztów wynajęcia sali, co najmniej w moim odczuciu taki koszt nie powinien wystąpić w kalkulacji. O ile posiadają Wy dużo gości przyjezdnych warto skorzystać z oferty restauracji przyhotelowych - zapewnią w tym samym momencie zakwaterowanie. O ile nie ma takiej potrzeby, wówczas sprawdzona restauracja będzie dobrym wyborem. "Sprawdzona" to w moim odczuciu taka, o której usłyszeli Wy pochlebną opinię, ale i taka, gdzie na Państwa zapytanie w sprawie przyjęcia zareagowano szybko i fachowo. Pierwsze złudzenie też jest najistotniejsze. Dobre odczucia niewątpliwie przeniosą się pozytywnie na zaproszonych gości.
Wybór miejsca organizacji wesela wyznacza także jego termin. O ile przyjęcie ma odbyć się w sezonie letnim, warto skorzystać z oferty lokali mających swoje ogrody, tarasy, etc. - zwyczajnie miejsce na świeżym powietrzu, które umożliwi np. zorganizować grill lub przygotować palarnię dla gości. W tym miejscu chciałabym nadmienić, iż coraz częstszym, dobrym zwyczajem staje się upraszanie gości o nie palenie przy stołach biesiadnych w trosce o komfort ludzi niepalących. Jeszcze jedna podpowiedĄ: zielony plener to bajkowa sposobność zorganizowania sesji zdjęciowej dla młodej pary. Żadne atelier fotograficzne nie zaoferuje tak pięknego tła dla uwiecznienia tego wydarzenia jak natura: żywe kwiaty, zielone drzewa a ma możliwość łąka, jezioro? Podsumujmy, jeżeli już mają zamiar Wy większe wesele to niewątpliwie w zewnętrznym lokalu, jeżeli już w sezonie letnim - to z możliwością wyjścia na zewnątrz, jeżeli już posiadają Wy dużo przyjezdnych gości - to lokalu oferującym zakwaterowanie. Lokale przyhotelowe posiadają jeszcze tę jedyną przewagę, że najczęściej oferują pokój dla młodej pary, co daje sposobność przebrania i poprawienia makijażu oblubienicy, złożenia prezentów, czy zwyczajnie jest miejscem relaksu i wytchnienia.

Wybór menu. W tym miejscu pojawia się najwięcej sugestie i pytań. Co podać, czy zgodnie z polską zasadą stoły posiadają się uginać, jakie alkohole wybrać i ile? Spróbujmy przez to przebrnąć.
Na starcie przywitanie młodej pary - tradycyjnie chlebem i solą. W pewnych sytuacjach młodzi nie wolą zadośćuczynić tej tradycji. Ja jednak namawiam, że jeżeli już wyłącznie rodzice sobie tego życzą, to ustąpcie Wy młodzi. Czas szybko leci - Państwo kiedyś będziecie żenić osobiste dzieci i też będziecie chcieli zrealizować osobiste marzenia. Proszę ustąpcie w tej kwestii - warto! Dla zdecydowanych przypominam tradycyjne zapytanie, bo w każdym momencie stremowane posiadamy przed powitaniem wszystko zapominają. A zatem mamunia młodego trzyma tackę z kieliszkiem wódki i kieliszkiem wody złączonymi wstążeczką. Mamusia młodej trzyma chleb i sól. W chlebie wydrążamy nieznaczny otworek na sól i kładziemy na nim dwa kawałki chleba, żeby Młodzi mogli łatwo spełnić tradycję. Mamusia młodej mówi: "Witam Was moje dzieci (tutaj można rozbudować przywitanie). Moja córko, co dobierasz: chleb, sól czy pana młodego?" Oblubienica odpowiada: "Chleb, sól i pana młodego, żeby pracował na niego". Młodzi całują chleb i zjadają po kawałku chleba umoczonego w soli. Następnie mamunia młodego podaje tackę z kieliszkami wódki i wody. Tutaj dwa spostrzeżenia: proponuję, żeby jeżeli już względy zdrowotne nie są przeszkodą, naprowadzić młodą na wypicie wódki (młode są najczęściej bardziej stremowane niż ich mężowie) oraz dodatkowo proszę używać kieliszków z cienkiego szkła. Byłam świadkiem, jak chciano "przedobrzyć" i młodzi dostali wódkę i wodę w ciężkich kryształowych kieliszkach. Kiedy na szczęście rzucili za siebie kieliszki, te nie stłukły się. To był zły znak. No, ale Państwa to nie będzie niewątpliwie dotyczyć. W czasie przywitania kelnerzy powinni roznieść dla wszystkich gości aperitif, którym najczęściej jest wino musujące (niesłodkie). Właśnie odbywa się toast za zdrowie młodych, tradycyjne przeniesienie młodej przez próg i możemy zaczynać właściwą biesiadę.
Zwyczajowo w mojej polskiej tradycji, na gości czekają już stoły zastawione zimnymi przekąskami (niewątpliwie muszą być półmiski wędlin, przekąski z ryb, sałatki, świeże warzywa/pikle, sosy, pieczywo / masło). O ile przyjęcie zacznie się od obiadu, na stołach nie powinny być ustawione talerze przekąskowe, gdyż goście w tym samym momencie zaczną się częstować. Ważne jest wyłącznie w takim przypadku, żeby ciepłe dania zostały wydane sprawnie i goście mogli zasycić 1szy głód. Namawiam do rozpoczęcia przyjęcia ciepłym obiadem, gdyż ten będzie stanowił dobrą podstawę do niewątpliwie spożytej w dużych ilościach wódki. Po wydanym obiedzie kelnerzy powinni podać talerze przekąskowe, w tym miejscu rozpoczyna się najczęściej część taneczna wesela pierwszym walcem. Uff, najgorsze za nami! Już właśnie wszystko będzie kręcić się własnym rytmem. Emocje opadają, żołądki coraz bardziej nasycone, w głowie nierzadko zaczyna się już kręcić od alkoholu. Właśnie moje dobre rady: dostosujcie Wy menu głównie do pory roku, w jakim odbywa się przyjęcie. Flaki w gorący czerwcowy dzień to nie najlepszy koncepcja na danie.
Comments