ZESPÓŁ "SARATOWSKA POLONIA"

                                    
 Zespół "Saratowska Polonia" zawiesił działalność latem 2013 Zespół „Saratowska Polonia” powstał w styczniu 1999 roku z inicjatywy Narodowo-Kulturalnego Centrum „ Dom Polski ” w Saratowie. W skład zespołu weszły solistki polskiego pochodzenia, śpiewające w chórze kościelnym.W maju 1999 roku kolektyw uczestniczył w koncercie z okazji spotkania członków Narodowo-Kulturalnego Centrum „Dom Polski ” z polską delegacją, na czele z Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Ambasadorem Rzeczpospolitej Polskiej w Rosji Andrzejem Załuckim. Koncert odbył się w ramach „Dni polskiej kultury i ekonomiki” w obwodzie Saratowskim. W czerwcu tego roku zespół wystąpił  w koncercie galowym „Gwiazda narodów Powołża” w Saratowskim Teatrze Opery i Baletu.    

    Zespół „Saratowska Polonia” śpiewa w czasie Mszy świętych  w kościele, występował w czasie poświęcenia nowego kościoła katolickiego w Saratowie (2000 rok).   

    Ministerstwem Kultury obwodu Saratowskiego zespołowi „Saratowska Polonia” przyznano tytuł ,,Kolektywu Narodowego” za profesjonalizm i mistrzostwo artystyczne. Ceremonia uchonorowania miała miejsce 21 maja 2006 r. w Miejskim Centrum Kultur Narodowych w czasie IV Festiwalu Piosenki Polskiej „Polska w Sercu”.

W lipcu 2009 r. zespół otrzymał Złoty Medal od Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" za zasługi dla rozwoju chóralistyki polonijnej i polskiej.

W repertuarze zespołu polskie i rosyjskie pieśni ludowe i popularne, katolicka i prawosławna muzyka religijna, utwory współczesnych kompozytorów polskich.

 Udział w festiwalach, koncertowanie w Polsce zespołu realizowane są przy wsparciu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" i Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

                                                                     

                                                              Założyciele zespołu "Saratowska Polonia":

                                                                                      

                                                                                         

   Jan Jankowski

                                                                                Prezes PNKC "Polonia" ("Dom Polski")


Margarita Glazunova 

kierownik artystyczny 

   

 Maria Savelyeva-Glazunova


                                                                                                                 Natalia Glazunova