להשיג בסטימצקי, צומת ספרים ודורון ספרים

 

מהמבוא לספר, מאת אלי גיא

 

 

ראובן וימר חוֹנך סדרה של אסופות משלים מעובדים המולבשים בלבוש פיוטי: לכרך הנוכחי יצטרפו בקרוב כרכים דומים של משלי לדינו, משלי וימר ומשלי איגיון (נונסנס). וימר הוא הולל-מילים ופרובוקטור הגולש בעונג בין הקטבים המגדירים את הסוגה. לכן ראוי שהספר הראשון בסדרת הספרים הנוכחית יהיה דווקא ספר „משלי זן“, שהרי תמצית הזן היא בשחרור התודעה מהרגלי התפיסה וההיגיון שלנו.

 

 

המבחר שלפנינו הוא אוסף סיפורי זן שאפשר לקראם כמשלים, או מעשיות שהיו יכולות להיות סיפורי זן (למשל מעשיות נאסר א-דין, מסורת החסידות או סיפורי ג'וחא).

 

וימר מלקט וממציא סיפורים וכותבם מחדש בצורת משלים בסגנונו האישי, שזרעיו נזרעו בשנות עבודתו הרבות כפרסומאי והפִרְי העסיסי שלהם הבשיל בתרגום הכרך הענקי „כל משלי לה-פונטיין“. טכניקת המשקל-החרוז-ההברקה ששימשה לו במאות תשדירי פרסומת להטבעת המסר הפרסומי במוחותיהם של המאזינים משמשת לו כאן לעבד את הפרוזה של המעשיות לסגנון המרחף בין דקלום לפיוט, ולהתייצב בשורת מסורת ארוכה של כותבי מעשיות ומשַׁלים שקולים וחרוזים.

 

סגנון כתיבתו של וימר הולם אפוא את השקפת העולם של הזן: הכול משתקף בכול, הכול פתוח לדיון ולהתגרות, הכול משמש מקור השראה, והעולם מואר באור רציני ומגוחך בעת ובעונה אחת: קחו פטיש וסכין לנפץ בהם את אלילי כובד הראש והחשיבות העצמית ולשחוט את הפרות הקדושות של הלוגיקה ושל הערצת-היתר, וכמובן, אל נשכח להיכנס בעצמנו לטווח חִצֵי העוקצנות וההקנטה-בלי-חשבון, כדי שלא ייפקד גם מקומו של הלגלוג העצמי –ואולי נצא כולנו ענווים יותר וחכמים יותר...

 

65 משלים, 160 עמודים. קיץ 2008, להשגה בחנויות סטימצקי ודורון ספרים

 

 

 

הקלק על

משני עברי המשל

("במקום הקדמת המחבר") 

 רשימת מקורות לספר 

תוכן העניינים