Historia logotypu Atlantic


W poniższym opracowaniu starałem się przedstawić różnorodne loga zegarków firmy Atlantic, wykorzystując wiedzę zawartą w Internecie (głównie w opisach ofert aukcji Allegro) jak również zdobytą podczas rozmów z zegarmistrzami. Wiele z poniższych wycinków zdjęć tarcz zegarków jest bardzo niskiej jakości, która wynika z jakości samych zdjęć (zdjęcia zamieszczane w Internecie są konwertowane do mniejszej rozdzielczości ze względu na szybkość ich otwierania). Pomimo tego mam nadzieję, że uważny czytelnik zauważy różnice, które opisuję poniżej.


Napis Atlantic jest płaski. Literki, choć tego wyraźnie nie widać, są ze sobą połączone sprawiając wrażenie pisanych odręcznie. W literze „A” nie występuje zwykła kreska pozioma lecz artystyczny „zawijasek”. Zwracam na to uwagę ponieważ nie wszystkie loga, których krój przypomina pismo odręczne posiadają tak „pisany” ten element. Dodatkowym elementem różniącym „pisaną” literę „A” w tym modelu od innych, jest „zawijasek” z jej lewej strony. Tutaj jest zawinięty, ale nie do środka a jedynie w sposób tworzący niedomknięty okrąg. Ten element również wygląda inaczej w logach „pisanych odręcznie”. Literka „c” kończąca napis, choć również wyraźnie tego nie widać, łączy się z linią podkreślającą co ma miejsce najczęściej w tego typu logo ale są wyjątki, o których dalej.
Napis Worldmaster nie występuje w tym modelu (ani żaden inny sugerujący model). Tu z modelu z lat 50-tych z mechanizmem z nietypową ilością 18 kamieni.
Źródło: oferta aukcji Allegro.

 


Napis Atlantic jest płaski. Podobnie jak w poprzednim modelu, literki są ze sobą połączone. To co odróżnia ten napis od poprzedniego to, poza grubością samej czcionki, „zawijasek” z lewej strony litery „A”, który w tym modelu jest wyraźnie zawinięty do środka niczym sprężyna. Dodatkowo nad napisem występuje widoczny znak „Artiflex” (taka nazwa występuje obok takiego samego znaku na denku koperty), który według jednych jest oznaką rzadkich modeli „artystycznych” a według innych oznaką techniki trwałego pokrywania elementów tarczy. Mnie osobiście bardziej podoba się pierwszy opis sugerujący rzadkość danego modelu choć każdy stary model jest niepowtarzalny.Napis Worldmaster jest płaski i klasyczny. Pisząc „klasyczny” mam na myśli to, że tego typu napis występuje najczęściej. Litera „W” rozpoczynająca napis jest pisana standardowo z „zawijaskiem” z prawej strony stanowiącym niejako daszek (ale nie do końca) dla literki „o”, a ten z lewej cofa się w stronę napisu na wysokości 2/3 litery „W”. Tu z modelu SUPER z lat 50-tych z mechanizmem z 17 kamieniami.
Źródło: oferta aukcji Allegro.

 


Napis Atlantic jest płaski, ale w porównaniu z poprzednim, po dokładniejszym obejrzeniu, wydaje się bardziej zamaszysty. Literki są ze sobą również połączone. „Zawijasek” z lewej strony litery „A” jest proporcjonalnie większy, sięgający prawie jej ˝ wysokości. Artystyczna krzywa wewnątrz litery, zastępująca standardową linię poziomą, wyraźnie bardziej wykręca się w lewo i jest o wiele dłuższa. Tu również występuje znak „Artiflex” choć jest proporcjonalnie mniejszy i obejmuje swym zasięgiem mniej liter.
Napis Worldmaster jest płaski i prawie klasyczny. Litera „W” rozpoczynająca napis jest pisana standardowo z „zawijaskiem” z lewej strony cofającym się w stronę napisu, ale na około wysokości 1/2 litery „W”, natomiast ten z prawej jest bardziej wysunięty i stanowi całkowity daszek dla literki „o”.
Tu z modelu z lat 60-tych z mechanizmem z 17 kamieniami.
Źródło: oferta aukcji Allegro.

 


Napis Atlantic jest płaski. Literki podobnie jak powyżej są ze sobą połączone. Nad napisem, jak w poprzednich modelach, również tutaj występuje znak „Artiflex” i jest dość duży, sięgający literki „n”.
Napis Worldmaster jest płaski ale nie klasyczny. Na uwagę zasługuje tutaj pisownia litery „W”, której „zawijasek” z prawej strony w klasycznym napisie stanowił daszek dla literki „o” a tutaj wręcz przeciwnie ucieka od niej cofając się do wnętrza litery „W”. Poza tym sam napis jest wyraźnie bardziej rozwlekły aniżeli jego klasyczny odpowiednik. Tu z modelu z lat 50-tych z mechanizmem z 17 kamieniami (prawdopodobnie – bardzo słaba jakość zdjęcia).
Źródło: Grzegorz K.

 


Napis Atlantic jest płaski, ale szczerze mówiąc nie podoba mi się w ogóle i przypomina bardziej czyjąś „radosną twórczość” niż oryginalny napis firmowy - nie mogę się tu dopatrzyć napisu Atlantic a widzę raczej coś w rodzaju Atanic. Literki są ze sobą połączone sprawiając wrażenie pisanych odręcznie, ale raczej koślawo.
Napis Worldmaster jest płaski ale i tutaj „zawijasek” z prawej strony wyraźnie ucieka od literki „o” cofając się do wnętrza litery „W”. Tu z modelu z mechanizmem z 17 kamieniami.
Źródło: oferta aukcji Allegro.

 


Napis Atlantic jest płaski.
W modelu tym zamiast napisu „Worldmaster” występuje napis „Sailmaster” niespotykany w innych. Tu z modelu z mechanizmem z 21 kamieniami.
Źródło: oferta aukcji Allegro.

 


Napis Atlantic jest płaski. Również tu literki są ze sobą połączone sprawiając wrażenie pisanych odręcznie. Nad napisem wyraźnie widoczny znak „Artiflex” choć i tu jest proporcjonalnie mniejszy niż w innych modelach.
Napis Weltmeister zamiast Worldmaster jest również płaski. To prawdopodobnie kolejny model dedykowany na rynek zagraniczny (niemiecki). Charakterystyczny w tym napisie jest krój literki „r”, inny niż w klasycznym napisie Worldmaster co może świadczyć o jego wieku. Oprócz tego modelu, jeszcze tylko jeden w niniejszym opracowaniu, zamieszczony poniżej, posiada tak niespotykany krój tej literki.
Tego typu logo spotykane raczej w modelach z wczesnych lat 50-tych. Tu z modelu EXTRA z mechanizmem z 17 kamieniami.
Źródło: oferta aukcji Allegro.

 


Napis Atlantic jest wypukły i metalowy. Literki są ze sobą połączone. Literka „c” kończąca napis, również tutaj jest wyraźnie połączona z linią podkreślającą.
Napis Worldmaster jest płaski, i o czym mówiłem, zawiera niespotykany w żadnym innym modelu z napisem „Worldamster” (pomijam powyższy model „Weltmeister”) krój literki „r” co również może świadczyć o jego wieku. Również litera „W” rozpoczynająca napis ma niespotykanie inaczej skierowany w dół „zawijasek” z lewej strony, który zdaje się dochodzić do podnóża napisu. Tego typu logo spotykane raczej w modelach z wczesnych lat 50-tych. Tu z modelu PRIMA z mechanizmem z podwyższonym mostkiem z 21 kamieniami.
Źródło: Wojciech K.

 


Napis Atlantic podobnie jak powyżej jest wypukły i metalowy. Również tutaj literki są ze sobą połączone sprawiając wrażenie pisanych odręcznie. Co ciekawe w tym modelu, linia podkreślająca nie łączy się z literką „c” ani w żadnym innym miejscu. Nad napisem wyraźnie widoczny znak „Artiflex”, również wypukły i metalowy.
Napis „Worldmaster” tak jak widać jest płaski i klasyczny. Tego typu logo spotykane raczej w modelach z wczesnych lat 50-tych. Tu z modelu PRIMA z mechanizmem z 21 kamieniami.
Źródło: Sebastian Z.

 


Napis Atlantic jest wypukły i metalowy. Literki podobnie jak wyżej są ze sobą połączone. Nad napisem wyraźnie widoczny znak „Artiflex”, również wypukły i metalowy. Literka „c” kończąca napis wyraźnie łączy się z linią podkreślającą całość.
Napis „Worldmaster” w tym modelu jest płaski i klasyczny. Tego typu logo spotykane raczej w modelach z lat 50-tych. Tu z modelu SPECIAL z mechanizmem z 17 kamieniami.
Źródło: oferta aukcji Allegro.

 


Napis Atlantic jest wypukły i metalowy (choć może nie widać tego na tym zdjęciu, które jest bardzo słabej jakości). Literki są ze sobą połączone. Nad napisem wyraźnie widoczny znak „Artiflex”, również wypukły i metalowy. Literka „c” kończąca napis jest połączona z linią podkreślającą całość.
Napis „Worldmaster” w tym modelu jest płaski i klasyczny. Tego typu logo spotykane raczej w modelach z lat 50-tych. Tu z modelu SPECIAL z mechanizmem z 17 kamieniami.
Źródło: Wojciech K.

 


Napis atlantic jest wypukły i metalowy złożony tylko z małych literek umieszczonych w sposób wyraźnie oddzielający je od siebie. Dodatkowo występuje tu mała literka „a” umieszczona powyżej napisu, która jest dodatkowym znakiem rozpoznawalnym firmy Atlantic w późniejszych latach.
Napis Worldmaster jest płaski i klasyczny, litery są jednak bardziej smukłe i wydłużone, ale na uwagę zasługuje tu literka „r” kończąca napis, która została wydłużona o charakterystyczny element nie występujący nigdzie indziej.
Tego typu logo spotykane raczej w nowszych modelach z lat 50-tych/60-tych. Tu z modelu SUPER DE LUXE z mechanizmem z 21 kamieniami.
Źródło: Sebastian Z.

 


Napis atlantic (choć tu wygląda jak atiantic zapewniam, że jest to atlantic), podobnie jak powyżej, jest wypukły i metalowy złożony tylko z małych literek umieszczonych w sposób wyraźnie oddzielający je od siebie. Również ty występuje dodatkowa mała literka „a” umieszczona powyżej napisów, która jest znakiem rozpoznawalnym firmy Atlantic w późniejszych latach.
Napis Worldmaster jest płaski i klasyczny.
Tego typu logo spotykane w nowszych modelach z lat 50-tych/60-tych. Tu z modelu SUPER DE LUXE z mechanizmem z 21 kamieniami.
Źródło: oferta aukcji Allegro.

 


Napis atlantic jest płaski i podobnie jak powyżej złożony tylko z małych literek umieszczonych w sposób wyraźnie oddzielający je od siebie. Napis Worldmaster nie występuje w tym modelu.

Tu z modelu SUPER z lat 70-tych z mechanizmem z 21 kamieniami.
Źródło: oferta aukcji Allegro.

 


Napis atlantic jest płaski złożony tylko z małych literek umieszczonych w sposób wyraźnie oddzielający je od siebie. Mała literka „a” występuje tutaj w kwadratowej otoczce.
Napis Worldmaster również w tym modelu nie występuje.
Tu z modelu z lat 70-tych z mechanizmem z 17 kamieniami umieszczonym w asymetrycznej (ośmiokątnej) kopercie.
Źródło: oferta aukcji Allegro.

  


Napis atlantic jest płaski złożony tylko z małych literek umieszczonych w sposób wyraźnie oddzielający je od siebie. Mała literka „a” jest wygrawerowana na wypukłym kwadracie umieszczonym powyżej napisów. Napis Worldmaster nie występuje tutaj ponieważ jest to model Speedswitch i jak widać na dołączonym zdjęciu napis ten jest również płaski.

Tu z modelu Speedswitch z lat 70-tych z mechanizmem z 15 kamieniami. Źródło: oferta aukcji Allegro.

 

 


Napis Atlantic jest wypukły i metalowy. Literki nie są ze sobą połączone choć sprawiają wrażenie pisanych odręcznie. Nad napisem występuje znak rozpoznawalny firmy Atlantic występujący w najnowszych kolekcjach XXI wieku. Znak ten to nic innego jak połączona kotwica i cyrkiel, które mają kojarzyć się z oceanem i wyzwaniami z nim związanymi.
Napis Worldmaster jest płaski i klasyczny.
Tu z najnowszej (masowej produkcji) kolekcji Worldmaster ART DECO z mechanizmem z automatycznym naciągiem z 21 kamieniami.
Źródło:
www.atlantic-watch.pl

 

Na tym kończę ten krótki przewodnik po logach zegarków firmy Atlantic, mając nadzieję, że będzie pomocny przy określaniu, przynajmniej w przybliżeniu, wieku zegarków tej marki.

Tak jak wspomniałem, każdy stary model jest niepowtarzalny i wart tego, aby go mieć w swojej kolekcji. Przygoda jest tym ciekawsza, że takich okazów nie można kupić w żadnym salonie z szyldem Atlantic, gdzie miły gość w garniturze prezentuje najnowsze dzieła techniki robione masowo, a trzeba go znaleźć samemu, nierzadko naprawić i odnowić, i dopiero wtedy z dumą nosić „cykające cudo” wymachując nim dumnie przed dorobkiewiczami z nowiuteńkimi Tissotami, Omegami i tego typu kwarcowymi (o zgrozo!) zegarkami za kilka tysięcy złotych prosto z salonu, tyleż ładnymi ile powtarzalnymi.

14 września 2003r
Wojciech Kutermankiewicz


wersja pdf (160KB) do ściągnięcia tutaj:
http://xatlantic.helwecja.com/Atlantic_logo.pdf


Comments