Ziołolecznictwo‎ > ‎Zioła‎ > ‎zioła - R‎ > ‎

Rumianek pospolity

<<powrót

Rumianek

 • - ma działanie przeciwzapalne - osłabia reakcje alergiczne
 • - nasila procesy regeneracji
 • - stosuje się przy nieżytach dróg oddechowych
 • - pobudza apetyt
 • - wzmaga wydzielanie żółci
 • - pomocny w zapaleniach okrężnicy
 • - pomocny przy migrenie
 • - stosuje się w nieżytach żołądka
 • - pomocny przy bezsenności
 • - ma słabe działanie uspokajające
 • - stosuje się przy przeziębieniach
 • - pomocny do płukania jamy ustnej przy bólach zębów
 • - jako okłady stosuje się przy egzemach, czyrakach, żylakach odbytu,
 • - jako inhalację stosuje się przy grypie
Rumianek
 

Rumianek już od wieków jest stosowany jako środek leczniczy, bardzo dobry, bo naturalny i dostępny w dowolnych ilościach. Rumianek jest rewelacyjny nie tylko dla dorosłych, ale także dla małych dzieci i niemowląt.

Roślina ta ma dobry wpływ na mięśnie umożliwia ich rozluźnienie. Dlatego też, rumianek, zaleca się zwłaszcza osobom cierpiącym na kłopoty z układem pokarmowym, różne zaburzenia układu pokarmowego. Herbatka z rumianku łagodzi kolkę u niemowląt, uśmierza ból brzucha.
Rumianek, przez to, że reguluje pracę jelit, pomaga w leczeniu biegunek a także zaparć. Jest bezpieczny, ponieważ jest naturalnym środkiem, który stosowany jest od wieków przez ludzi, którzy mają problemy z układem trawiennym, bólami żołądkowymi, także tymi związanymi z napięciem i stresem.

Olejki zawarte w rumianku są pomocne w zapobieganiu wrzodów, przyspieszają proces gojenia się wrzodów które już istnieją. Rumianek można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie, właśnie jako herbatka rumiankowa. Rumianek ma właściwości antyseptyczne,
 działa przeciwko bakteriom, jest dobrym środkiem na pleśniawki Candida albicans.

Rumianek jest naturalnym, domowym środkiem na zapalenie żołądka, wrzody, żylaki na nogach. Używa się go także na oparzenia. Herbatka rumiankowa może być bardzo pomocna w obniżeniu gorączki. Warto ją pić w czasie przeziębienia, bólu gardła, kaszlu, w czasie grypy.

Zioła te również są dobre dla kobiet rodzących, herbata rumiankowa może być zastosowana w czasie porodu. Kobieta może ją pić po to, aby zmniejszyć bóle skurczowe macicy.

Kolejna sprawa, związana ze skutecznością rumianku, to choroby oczu. Warto je przemywać rumiankiem, herbatką z rumianku. Nawet niemowlakom przemywa się oczy herbatką z rumianku. Stosowanie rumianku jest również polecane przy chorobach skórnych, np. egzema i grzybica.

Innym sposobem użycia rumianku są inhalacje parowe. Pomagają łagodzić astmę czy gorączkę sienną, zapalenie zatok. Napar z rumianku warto stosować też przy zwykłym katarze.
Rumianek może być też dodawany do kremów. Nasiadówki z rumianku łagodzą hemoroidy i
zapalenia pęcherza moczowego.
Może być stosowany jako ogólny śro
dek przeciwbólowy, na bóle głowy, migreny, bóle zęba, bóle reumatyczne, bóle ucha, bóle mięśni podczas grypy, nerwobóle.


Rumianek pospolity

Działanie: Rumianek łagodzi skurcze jelitowe, zmniejsza mdłości, wspomaga wydalanie gazów.

Działanie niepożądane: Zwiększa ryzyko krwawień. Stosowany zewnętrznie może - u osób ze skłonnościami do alergii - podrażniać skórę lub oczy. Duże dawki rumianku przyjmowane w ciąży rodzą ryzyko poronienia.

Rumianek pospolity - podsumowanie
 • Rośnie na polach, nieużytkach, w ogrodach. 
 • Surowiec: koszyczki rumianku. 
 • Składolejek, związki flawonoidowe pochodnie kumaryny, cholina, śluz,  Witamina C. 
 • Rumianek jest składnikiem mieszanek ziołowych Nervosan, Pyrosan, Vagosan. 
 • Wchodzi w skład wielu preparatów: Cholegranu - wątroba, Gastrogranu - zaburzenia żołądkowo-jelitowe, Nervogranu - na uspokojenie. 
 • Wyciągi spirytusowe Azulan. 
 • Olejek rumiankowy wchodzi w skład drażetek Uldenol i Ulventrol zalecanych w chorobie wrzodowej 
 • oraz maści i czopków Aesculan - hemoroidy. 
p. Maria Treben poleca 
Herbatka - skurcze i bóle, dolegliwości żołądkowe, zwyrodnieniu śluzówki żołądka, zaburzenia miesiączkowania, braku miesiączki, dolegliwości podbrzusza, bezsenność, zapalenie najądrza, gorączka, rany, bóle zębów, wszelakie zapalenia, stany zapalne oczu, podrażnienia oczu, zapalenie spojówek, wykwity skórne, zdenerwowanie, hemoroidy, katar i zapalenie zatok przynosowych, nerwobóle, łamaniu w kościach.
Olejek - sparaliżowane kończyny.


Rumianek na zapalenie, rany, zatrucia

Rumianek (Matricaria homomilla) ma właściwości przeciwzapalne, niszczy wiele rodzajów bakterii, pomaga w alergiach, reguluje trawienie, pracę nerek i uśmierza bóle. Działa też uspokajająco, używany jest jako pomocniczy środek przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Zewnętrznie zaleca się rumianek przy owrzodzeniu skóry, żylakach czy oparzeniach, a także przy chorobach oczu, takich jak zapalenie spojówki lub zapalenie tęczówki.

Napar z rumianku
Napar przygotowujemy z 1 - 2 łyżek kwiatów, które zalewamy 2 szklankami wrzącej wody i naparzamy pod przykryciem 15 minut. Odstawiamy na 5 minut i przecedzamy. Pijemy po pół szklanki 3 razy dziennie między posiłkami.
Napar ten działa przeciwzapalnie na przewód pokarmowy, jest rozkurczowy i wiatropędny. Taki sam napar można stosować zewnętrznie do płukania jamy ustnej, okładów i tamponów.

Kąpiel z rumianku na dolegliwości skórne
 • 100 g koszyczków rumianku zalewamy 3 l wody, doprowadzamy do wrzenia, trzymamy 15 minut pod przykryciem, przecedzamy i wlewamy do wanny z ciepłą wodą.
Kosmetyk

Rumianek to znakomity kosmetyk, który i w tej dziedzinie ma wszechstronne zastosowanie. Duża ilość kosmetyków jest oparta na jego bazie a zawierają je maseczki dla cery bardzo suchej, suchej, suchej łuszczącej się, dla cery wrażliwej i cery tłustej z trądzikiem, cery wrażliwej na glicerynę, przy podrażnieniach skóry. Jest również komponentem w kremach łagodzących podrażnienia skóry przy goleniu, dla mężczyzn.
Tak więc można samemu używać rumianku w formie przemywań z tego ziela (stosować napar łącznie z parzonymi główkami rumianku).

Ból głowy i zatoki

Rumianek używany jest w wielu dolegliwościach.Jeden z najsłynniejszych zielarzy ks. Grzegorz Soroka umieszcza to ziele niemal we wszystkich swoich mieszankach. Działa jak balsam jako okład przy bólach głowy. Garść kwiatu rumianku i ziela nostrzyka kładziemy na płótnie i zanurzamy na krótko we wrzątku i okład - w momencie, gdy nie będzie parzył - przykładamy na twarz. Oddychajmy głęboko aromatem ziół. Okład trzymamy tak długo dokąd jest ciepły (15 - 20 minut). Powinno to wystarczyć do "rozpłynnienia" się ropy i opuszczenia komór zatokowych. One są bowiem częstym powodem bólu głowy.

Nerwica żołądka
Bardzo skuteczna mieszanka w w przypadku nerwicy żołądka:
 1. koszyczek rumianku 50 g
 2. ziele nostrzyka       30 g
 3. ziele melisy            30 g
Łyżkę ziół zalać szklanką wrzątku, pozostawić pod przykryciem 10 - 15 minut. Pić ciepły napar po pół szklanki 3 razy dziennie przed jedzeniem.

źródło: Poradnik Uzdrawiacza