Proste sposoby na choroby‎ > ‎Choroby‎ > ‎Lista chorób‎ > ‎Reumatologia‎ > ‎Osteoporoza‎ > ‎

Zapobieganie osteoporozie

Zastosowanie witaminy D w zapobieganiu złamaniom 
Środki dostępne bez recepty, w osteoporozie 

Aby wapń był przyswajany przez organizm (też dotyczy magnezu) musi być spożywany w proporcji 2:1 wapń - magnez (w tej kolejności) 
Kupując więc wapń należy zwracać uwagę na skład, w jakim stosunku są do siebie oba te pierwiastki. 


niedotyczącym kręgów zależy od podawanej dawki. Jej wysoka podaż może redukować liczbę złamań o co najmniej 20 proc. w grupie pacjentów powyżej 65 roku życia.
Przeprowadzona metaanaliza uwzględniła 20 badań randomizowanych, w których porównano skuteczność stosowania doustnej witaminy D z wapniem lub bez niego, z samym wapniem i placebo. Skuteczność wyrażała się w zmniejszeniu liczby złamań kości innych niż kręgi.

Zapobieganie złamaniom kości było zależne od dawki witaminy D oraz od osiąganego poziomu 25-hydroksywitaminy D we krwi. Im większa dawka witaminy D oraz im wyższy poziom kalcydiolu, tym lepszy skutek profilaktyczny.

Skuteczność leczenia profilaktycznego nie zależała od dodatkowej suplementacji wapniem.

Źródło: Arch Intern Med. 2009;169(6):551-561


Dieta

Zapobieganie rozwojowi osteoporozy polega między innymi na zmianie sposobu żywienia. Należy eliminować potrawy odwapniające, zawierające fosfor i jego związki: mięso, wędliny, czekoladę, sery topione, a także warzywa, w których obecny jest kwas szczawiowy: szpinak, rabarbar, pomidory. Wpływają one bowiem na poziom wapnia w naszym organizmie. 
Do jadłospisu warto wprowadzić produkty bogate w wapń: mleko, żółte sery, kapustę włoską, brokuły, por, seler, ziemniaki i koper włoski.

Ruch

Znaczącym czynnikiem spowalniającym rozwój choroby jest ruch, ćwiczenia gimnastyczne i pływanie. Im silniejszy i sprawniejszy aparat mięśniowy, tym mniejsze obciążenie dla układu kostnego. Wykonując ćwiczenia i prace fizyczne, należy pamiętać jednak o chronieniu kręgosłupa przed nadmiernym wysiłkiem.

Kuracja witaminowa

Duże znaczenie w leczeniu osteoporozy ma zażywanie witaminy D. Pamiętajmy jednak, że to nie tylko kapsułki. Dostarczają jej także kąpiele słoneczne, tran oraz wątroba dorsza, halibuta, tłuszcz ryb, tuńczyka i sardynek, masło, żółtka jaj.
Dostarczanie wystarczającej ilości witaminy K
Witamina K, która głównie występuje w zielonych, liściastych częściach roślin, odgrywa bardzo istotną rolę w regulowaniu poziomu wapnia i tworzenia się kości. 
Niski poziom tej witaminy został powiązany z małą gęstością mineralną kości u kobiet, ale nie u mężczyzn. Jedna porcja dziennie brokułów, brukselki, ciemnozielonej sałaty czy kapusty włoskiej jest w stanie zaspokoić dzienną rekomendowaną dawkę, która jest na poziomie 120 mikrogramów na dobę dla mężczyzn i 90 mikrogramów na dobę dla kobiet

Kuracje ludowe
  • Skorupki z kilku jajek umyć gorącą wodą i osuszyć. Gdy wyschną, sproszkować w młynku do kawy. Przyjmować 1 łyżeczkę dziennie z płynami lub dosypywać do potraw. W miesiącach zimowych można podwoić dawkę.
Sok z rzepy
  • 100 g soku z rzepy podzielić na 3 części, pić rano, w południe i wieczorem. Kuracja trwa przez miesiąc, po jej zakończeniu i 2 - tygodniowej przerwie można ja powtórzyć.
Sok z liści rzepy, liści mniszka lekarskiego i korzenia marchwi
  • Uzyskane w sokowirówce soki zmieszać w proporcjach 1:1:3. Dawka dzienna to 100 g: dzielimy ja na trzy części, pijąc w dowolnych porach.
Kąpiele
  • 1 kg pruszu siana zalać 4-5 litrami wody. Zagotować, pozostawić pod przykryciem aż do wystygnięcia. Przecedzić i wlać do wanny. Dopełnić wodą nieprzekraczającą temperatury 40oC. Czas kąpieli  - do 15 minut. Stosować kilka razy przez trzy dni.
  • Po 25 g kłączy tataraku i kory dębu oraz 100 g ziela macierzanki zalać 2 litrami wody. Ogrzewać na wolnym ogniu przez pół godziny. Odstawić na 15 minut, odcedzić i wlać odwar do wanny. Dopełnić ciepłą wodą. Czas kąpieli do 20 minut.


Informacje prasowe

Gdy jesteśmy młodzi nasz szkielet waży około 15-20 kg. Najmocniejsze kości mamy pomiędzy 20 a 25 rokiem życia. Około 35 roku życia nasze kości tracą na wadze około 1 procenta masy rocznie.

Badania udowodniły, iż demineralizacja kości jest szybsza o około 3-5% gdy palimy papierosy, nadużywamy alkoholu, pijemy dużo kawy, w naszym codziennym życiu brakuje aktywności fizycznej, a dieta jest uboga w wapno i witaminy D. Negatywnie na nasze kości wpływa również przewlekłe przyjmowanie: kortykosteroidów, hormonów tarczycy, leków nasennych. Osteoporozie, w przypadku kobiet, sprzyjają również częste porody oraz menopauza. Choroba dotyczy obu płci, jednak w przypadku mężczyzn proces zrzeszotnienia kości rozpoczyna się 10-15 lat później.

Marihuana w profilaktyce osteoporozy?
Przeprowadzono dość liczne badania, z których wynika, że marihuana może łagodzić ból. Wyselekcjonowano także pochodną tej narkotycznej substancji, która - nie oddziałując na psychikę pacjentów - zmniejsza uczucie bólu i hamuje stan zapalny w przypadku stwardnienia rozsianego i zapalenia stawów. Okazuje się, jednak że niezmodyfikowana „trawka" może także wzmocnić kości u osób starszych.
Naukowcy przekonują, że marihuana może mieć właściwości terapeutyczne dla układu kostnego u osób starszych. Zaznaczają jednocześnie, że substancja wykazuje odwrotne działanie w przypadku ludzi młodych.
Nowe badanie wykazało, że marihuana ma odmienny wpływ na gęstość kości u osób w różnym wieku. U ludzi starszych może wykazywać działanie zapobiegające rozwojowi osteoporozy.
Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu uważają, że marihuana może hamować ubytek kości, a nawet stymulować ich regenerację.
Osteoporoza atakuje 30% kobiet i 12% mężczyzn w wieku starszym.

 

Przepis znaleziony w Wydawnictwie Pulsar - Wiedza

Naturalny lek na osteoporozę

Żyjmy zdrowo • Recepty naszych babć

Składniki:
1 jajko (tylko wiejskie, z pewnego źródła, nie może być pęknięte)
około 1 szklanka soku z cytryny (ok. 4 – 6 cytryn w zależności od wielkości, bez uszkodzeń skórki)

Sposób przygotowania:
Jajko dokładnie umyć w zimnej lub letniej wodzie, najlepiej przy użyciu szczoteczki.
Cytryny umyć, wycisnąć około 1 szklanki soku. Sok przelać przez gęste sitko.
Włożyć cale jajko w skorupce do szklanki i zalać do pełna sokiem z cytryny. Szklankę przykryć białą, papierową serwetką nie powlekaną folią lub papierem śniadaniowym.
Odstawić na 10 dni w ciemnym miejscu – nie stawiać bezpośrednio na słońcu.
Po 10 dniach delikatnie wyjąć jajko ze szklanki na łyżce, tak aby nie uszkodzić skorupki.
Pozostały w szklance sok z cytryny pić 3 razy dziennie po 1 łyżeczce, np. z herbatą.

UWAGA:
Skorupka może być bardzo miękka, łatwo ją przeciąć łyżką. W przypadku rozlania się jajka należy – bezwzględnie – wylać całą zawartość szklanki!
Także jajko wyjęte w całości (tzn. bez uszkodzenia) nie nadaje się do spożycia – należy je wyrzucić!

Dodatkowe informacje:
Sok starcza na około 10 dni, nie zmienia smaku. Do soku cytryny przechodzi około 85% wapnia ze skorupki jajka. Jest to jedyny sposób na przyswajanie naturalnego wapnia przez organizm w 100%.
Naturalną kurację należy kontynuować nieprzerwanie – jajko zalewane sokiem cytryny należy nastawiać co 10 dni.
Poprawa widoczna jest po upływie kilku lub kilkunastu miesięcy.
Przykład:
Badania dentysometryczne jednego z monitorowanych pacjentów już po 9 miesiącach kuracji wykazały cofnięcie się osteoporozy o 16%.

UWAGA:
W żadnym wypadku nie wolno przerywać terapii zalecanej przez lekarza. Należy cały czas pozostawać pod kontrolą specjalisty. Zaleca się bezwzględnie poinformować lekarza prowadzącego o dodatkowej naturalnej kuracji sokiem cytryny wzbogaconym o wapń.