Katar (też sienny)

Katar

Smarować śluzówkę nosa maścią propolisową lub miodem.
Japończycy leczą katar parokrotnym zanurzaniem łokci w gorącej wodzie.

Katar sienny
Łyżeczkę herbaty z krzewu afrykańskiego zalać szklanką wrzątku.
Zaparzać pod przykryciem 3 minuty. W ciągu dnia pić napój w ilości
nie przekraczającej 1 l


Katar

Walczymy z nim różnymi sposobami. Ma swoje miejsce w licznych anegdotach o pozornie szybkim i skutecznym leczeniu. Cokolwiek by o nim nie powiedzieć, leczyć go trzeba, gdyż częste, przewlekłe katary prowadzą do stanów zapalnych zatok, uszu i gardła.
Wirusy wywołujące przeziębienie mogą uszkadzać komórki nerwowe. Dotyczy to nie tylko alergików, u których z byle powodu może pojawić się katar, ale każdego z nas. Takie wnioski wypływają z badań przeprowadzonych w ostatnim czasie na myszach w Mayo Clinic College of Medicine. Wirusy te potrafią przechodzić przez barierę krew – mózg. U myszek uszkadzają one hipokamp, który odpowiada przede wszystkim za utrwalanie wspomnień w pamięci. Uczeni uważają, że podobnie może być u ludzi – często powtarzające się infekcje stopniowo mogą niszczyć neurony, co w podeszłym wieku może prowadzić do znacznych problemów z pamięcią. Dlatego też naukowcy podkreślają, iż warto zawsze każde, nawet najbardziej błahe przeziębienie odleżeć w łóżku.

 
Zwykły katar czy sienny?

Nie zawsze jest to łatwo stwierdzić. Kichanie, obfita wydzielina z nosa, trudności w oddychaniu, kaszel występują zarówno przy wirusowym, jak i alergicznym nieżycie dróg oddechowych. Są jednak pewne cechy, które je różnią. Zbliża się okres pierwszych pyleń i warto zapoznać się z objawami:
 1. Zwykły katar rozwija się stopniowo i trwa krócej, często towarzyszy mu podwyższona temperatura. Katar sienny pojawia się nagle, jest bardziej uporczywy i przebiega bez gorączki.
 2. Katar sienny powtarza się zawsze o tej samej porze roku, kiedy w powietrzu unoszą się wywołujące go pyłki. W przypadku zwykłego kataru nie ma takiej prawidłowości.
 3. Przy katarze siennym wyciek z nosa zwykle jest wodnisty i klarowny. Przy katarze z przeziębienia - gęściejszy i nieprzejrzysty.
 4. Przy pyłkowicy oczy zawsze są zaczerwienione i łzawią. Przy zwykłym katarze zdarza się się to raczej rzadko.
 5. Objawy kataru siennego ustępują podczas deszczu, bowiem oczyszcza on powietrze z pyłków.
Te wskazówki pomogą w określeniu - skąd wziął się katar i co jest jego przyczyną. Wizyta u lekarza nigdy nie zaszkodzi !
Co wiemy o katarze (prawda i mity)

1.Katar zawsze trwa tyle, ile ma trwać, niezależnie od tego, co zrobisz.
 • Mit: Leczony katar nie tylko trwa nieco krócej, ale jest mniej uciążliwy niż ten, pozostawiony samemu sobie. Leki zmniejszają obrzęk i ilość wydzieliny oraz uczucie zatkania nosa.

2.
Nie ma skutecznego leku na katar.
 • Prawda: Katar towarzyszy zwykle infekcji wirusowym, a na wirusy nie ma skutecznego leku. Pozostaje jedynie łagodzenie objawów, jakimi np. jest właśnie katar.
3. Katar to nie choroba
 • Prawda: Jest jednak jej przykrym objawem. Jest reakcją organizmu na atak wirusów.
4. Katar jest zaraźliwy
 • Prawda: Nieżyt błon śluzowych wywołują rhinowirusy, czyli po prostu wirusy. Wystarczy, że ktoś na nas kichnie, by nas zaatakowały.

5. Katarowi zwykle towarzyszy ból głowy

 • Mit: Poranny ból głowy pojawia się czasem, ale tylko przy katarze ropnym, który właściwie zmienił się już w zapalenie zatok.

6. Nieleczony katar kończy się zwykle zapaleniem zatok

 • Mit: Choć czasem tak się zdarza. Kiedy mija przeziębienie, a katar wciąż nas nie opuszcza, najprawdopodobniej problem leży w zatokach. Boli wtedy głowa, szczególnie w okolicy czoła i nasady nosa.

7. Inhalacje zmniejszają katar

 • Prawda: Ułatwiają oczyszczanie nosa i nawilżają wysuszoną śluzówkę. Do ich przygotowania możesz użyć naparu z rumianku czy tymianku z dodatkiem 2 łyżek soli kuchennej i 2 łyżeczek sody oczyszczonej.

8. Bez znaczenia, jak czyścisz nos

 • Mit: Bardzo ważny jest odpowiedni sposób oczyszczania nosa. Najpierw powinno się wydmuchać jedną dziurkę, potem drugą. Gdy czyścimy obie jednocześnie, wydzielina może dostać się przez trąbkę słuchową do ucha środkowego i spowodować zapalenie.

9. Na katar najlepsze są krople do nosa i spraye

 • Mit: Działanie kropli tylko na chwilę przynosi ulgę i nie usuwa kataru. Podrażniają one jednak śluzówkę, co powoduje zwiększenie kataru. Stosowanie kropli dłużej niż trzy dni jest nawet niebezpieczne. Ich nadmiar, zamiast pomagać, powoduje obrzęk śluzówki w nosie i jej przewlekłe zapalenie. Czasem może nawet prowadzić do zaniku błony śluzowej.

10.Chustki szmaciane są delikatniejsze od jednorazowych

 • Mit: Chusteczki, które doskonale znamy z naszego dzieciństwa, nie są najbardziej higieniczne. Jednorazówki są pod tym względem znacznie lepsze. Choć rzeczywiście, chusteczka z mięciutkiej bawełny, mniej ociera nos. Ale zostają na niej drobnoustroje, nie nadaje się więc tak naprawdę do ponownego użycia. Drobnoustroje te giną dopiero podczas prania w temperaturze powyżej 70oC.

11.Na otarty nos najlepszy jest tłusty krem

 • Mit: Bolące od ciągłego wycierania skrzydełka nosa najlepiej smarować maścią z witaminą A. 

12.Kropli do nosa nie powinny stosować dzieci

 • Prawda: Błona śluzowa u dzieci jest bardzo wrażliwa. Maluchom najlepiej zakraplać do nosa sól fizjologiczną (rozpuszcza wydzielinę, która wypływa z noska i łatwo ją wytrzeć) lub zrobić inhalację