Novinky

Budete přesměrováni na NOVÉ STRÁNKY :-)


Druhá sezóna Zbraslavských jarmarků 2011 je úspěšně za námi. Nashledanou se za příznivých podmínek pro realizaci projektu těšíme v dubnu v novém roce. Rodinné centrum Pexeso by rádo  touto cestou poděkovalo za vstřícný přístup:

 

Městské části Praha Zbraslav, spolupořadateli projektu

a také Všem partnerským subjektům, kteří se podíleli na jejich realizaci. 


Veliké díky patří:


Cukrárně U Zámku
Elektroservisu J.E.S.
Leros s.r.o.
Občanskému sdružení Borůvka a Nadaci Jedličkova ústavu

Restauraci Škoda Lásky
Základní Škole Hauptova 

Obrovské díky patří mnoha dobrovolníkům, bez jejichž pomoci by nebylo v našich silách jarmarky zrealizovat. Dobrovolnické nadšení a společné zapálení pro věc nav&iacu te;c vtisklo jarmarkům přátelskou a příjemně komunitní tvář. Veliké díky patří:

 

Bryanu Mikulášovi
Banszelové Míše 
Balvínové Nataše
Bernardovým Míše a Honzovi
Carzoli Květě

Drašarové Daně
Gasior Míše
Habalové Markétě
Chůmové Janě
Jirkovskému Ondřejovi
Juřinové Tereze
Klímové Lence
Kovářové Lence
Matasové Janě
Malé Zuzaně
Nechutovi Pavlovi
Nykelové Lence
Rejnové Elišce 

Rybkové Martině

Slavíčkové Heleně
Synkové Simoně
Šupkové Pavle

Talpovým Martině a Lukášovi 
Vejpustkovým Liborovi a Monice
Werenycké Martě

Zájedové Lídě

Zapletalové Hance

Poděkovat musíme také všem prodejcům za inspirativní nápady, upřímný záměr v podnikání a profesionální a zároveň laskavý přístup jak k realizačnímu týmu, tak k návštěvníkům.

 

A v neposlední řadě děkujeme všem návštěvníkům a sympatizantům akce za podporu jarmarků a za dotvoření přátelské atmosféry.

Nashledanou v nové sezóně 2012!

Těšíme se na Vás, Vaše Zbraslavské jarmarky.


Série Zbraslavských jarmarků v roce 2011 je za námi. Děkujeme všem příznivcům, partnerům, dobrovolníkům a prodejcům za podporu, díky níž mají trhy svůj unikátní ráz a do nového roku 2012 přejeme vše dobré.

 

Seznam partnerů a dobrovolníků najdete zde.

 

Těší nás velmi, že si trhy zachovaly i ve své druhé sezóně vysokou návštěvnost a staly se oblíbenou komunitní akcí pro celou rodinu. Splnila se tím naše vize projektu. Jsme rádi, že díky úspěšné grantové žádosti pro MŽP, kterou Rodinné centrum Pexeso sepsalo a podala MČ Zbraslav, mohly být během října a listopadu pořízeny nové stánky a jiné vybavení pro efektivnější organizaci, realizován bohatší doprovodný program a investováno do legislativních požadavků.

 

Těšíme se v případě příznivých podmínek pro existenci projektu opět naviděnou s čerstvou jarní sklizní, pravděpodobně v dubnu. Informace brzy upřesníme.

 Nashledanou se těší,

 

Rodinné centrum Pexeso Zbraslav, organizátor projektuPředvánoční nákup na Zbraslavských jarmarcích

Trhy 10.12. již budou orientovány na předvánoční nákup, proto budou převažovat rukodělní výrobci v Kreativáriu a výrobky neziskových organizací. Zůstávají ale i stálí potravináři s celoročním sortimentem.  Zelináře již bohužel ohrožují teploty pod nulou, jejich účast tedy budou odvislá od toho, jak milosrdné bude počasí. Pan Aujeský z farmy Pesema by měl přijet i v mrazivém počasí. Aktuální seznam prodejců naleznete zde.

 

Nováčkem trhu je „Mlsný Budha“, sympatický koncept teplého a studeného občerstvení, domácích zavařenin a surovin od místních farmářů. Pan Orsos, majitel firmy, představuje svou filosofii podnikání takto:Naše produkty se snažíme vyrábět podle tradičních receptur s minimálním užitím umělých konzervantů,  vše co je je k výrobě potřeba pochází z osvědčených zdrojů. Nesnažíme se o kvantitu, ale spíše o kvalitu a pokud je to možné plnit i individuální přání. Abychom alespoň trochu pomohli přírodě, snažíme se pro zavařeniny využívat již použité sklenice, které rádi odebereme i od vás (sklenice před použitím důsledně vyvařujeme). Jelikož náš nový domov si nyní budujeme na vesnici, kde spolupracujeme s místními farmáři, můžeme vám také nabídnout jejich produkty jako např. vejce, hovězí maso, klobásy, sádlo“. 

Více na www.mlsnybudha.cz

 

Výborné domácí paštiky (včetně speciálních vánočních tvarů) a čabajky nabídne paní Veinerová z Mělnicka.

 

Zveme také ke stánkům chráněných dílen a neziskových organizací

Bona, o.p.s. – nezisková organizace usilující o opětovné začlenění lidí s duševní poruchou do společnosti a o zkvalitnění jejich života při zachování důstojných životních podmínek. Na trhu budou prodávat výrobky svých klientů, www.bona-ops.cz

Borůvka – nezisková organizace, která se snažíme pomoci ke snadnějšímu a radostnějšímu životu mladých lidí s postižením a jejich blízkým. V první řadě je to Nadace Jedličkova ústavu a Jedličkův ústav a školy. Na trhu budou prodávat rozmanitou škálu výrobků spřátelených chráněných dílen. www.osboruvka.cz

Člověk v tísni (projekt Nama) – na konci roku 2001 se nevládním organizacím poprvé otevřela možnost spustit na africkém kontinentě rozvojové projekty z peněz oficiální rozvojové pomoci české vlády. Člověk v tísni se rozhodl působit v Namibii, která sice patří k nejvyspělejším africkým zemím, ale také ke státům nejvíce zasaženým pandemií HIV/AIDS. Koupí Fair Trade výrobků přímo z Namíbie projekt podpoříte. www.nama.cz

Ledovec - nezisková organizace, která nabízí lidem s duševním onemocněním a/nebo mentálním handicapem z plzeňského regionu podporu při udržování a zlepšování kvality jejich života v běžných podmínkách, na trhu budou nabízet výrobky svých klientů (svíčky, tkané výrobky, ruční filc a nábytek). www.ledovec.cz

Prosaz – nezisková organizace, která sdružuje především lidi se zdravotním postižením z celé České republiky se stejnými zájmy a podobným stylem trávení volného času. Hlavní činností je péče o zdravotně-sociální stav takto postižených spoluobčanů. Na trhu budou nabízet výrobky ze svých chráněných dílen, www.prosaz.cz

Sananim - nezisková organizace, která působí v oblasti drogových závislostí. Lidem ohroženým drogami a jejich blízkým poskytuje pomoc v síti programů a služeb, které tvoří komplexní systém prevence, péče, léčby a resocializace. Na trhu budou nabízet výrobky chráněné keramické dílny. www.sananim.cz

Zajděte po trzích do restaurace "Škoda Lásky"na "farmářské" meníčko. 

Vždy v sobotu v den trhu nabízí resturace některá jídla připravená z masa v biokvalitě nebo z domácího chovu nebo zeleninu z farmy z Nymburka. 

Jídla s označením BIO jsou od firmy BIODOMŮ, která dodává kvalitní biohovězí ze Šumavy. 

Prohlédněte si celé menu zde

Literární bazárek Radky Ševčíkové na podporu Pexesa pokračuje!!!


Na minulém Zbraslavském jarmarku se uskutečnil velmi úspěšný knižní bazárek, a proto pokračuje dál a další literární bazárek se uskuteční 26.11. Tentokrát rozšiřeno o nabídku knih o DVD a CD.
Podpořte i vy literární bazárek.
Máte doma knihy, DVD či CD (nekopírované verze), které již nemají u vás užítí? - darujte je Radce Ševčíkové.
Noste je prosím do pátku 25.11. Do Pexesa či v sobotu přímo na jarmarky.
Nebo si je přijďte od Radky v sobotu koupit.
Výtěžek z Literární bazárku bude darován Rodinnému centru Pexeso na úhradu nájemného.

PŘEDEM DĚKUJEME
KLUB DOBROVOLNÍKŮ A PŘÁTEL PEXESATrhy 26.11. již budou orientovány na předvánoční nákup, proto budou převažovat rukodělní výrobci v Kreativáriu. Zůstávají ale i stálí potravináři, kteří mají sortiment celoroční. Zelináře již bohužel ohrožují teploty pod nulou, jejich účast tedy budou odvislá od toho, jak bude milosrdné počasí. Pan Aujeský z farmy Pesema by měl přijet i v mrazivém počasí.


Adventní Zbraslavské jarmarky jsou za dveřmi.
 
Přijďte stejně jako loni 26.11. a 10.12. od 9 do 13 hodin na Zbraslavské náměstí nakoupit neotřelé dárky přímo od tvůrců  a neziskových organizací a užít si předvánoční atmosféru s bohatým programem pro děti i dospělé. 
Doprovodný program adventních trhů původně plánovaný v bývalé zámecké myslivně přesouváme kvůli nečekanému prodlení v dokončení rekonstrukce přímo na náměstí. Rozhodli jsme se improvizovat vytápěným stanem anebo dílnami přímo venku na trhu. Držme si společně palce, že počasí bude milosrdné :-). Děkujeme za pochopení a na doprovodný program srdečně zveme! Za Zbraslavské jarmarky, Rodinné centrum Pexeso Zbraslav.
Více ZDE.Na adventních trzích 26.11. nesmí chybět vánoční příběh pro děti! 


Ve vytopeném stanu na náměstí hned u trhů bude divadlo Loutky bez hranic hrát od 11:00 kouzelný příběh "Vánoční svatba sněhuláka Karla" aneb co se děje na vánočním stromku, ještě než se rozsvítí a když se nikdo nedívá?

Sněhulák Karel se musí oženit, ale nevěsta Evička visí na druhé straně stromku. Co s tím? Stihnou to?

Dobrodružná loutková pohádka s vánočním koncem. 30min představení pro děti od 3 let. Prohlédněte si fotografie z posledních Zbraslavských jarmarků v sekci Foto z akcí

Pozor změna! 

Namísto kapely Rajtaraj zahraje ke staročeským hrám na trzích 12.11. "Szmyrum a Chechuum" - kapela hrající podle jejich slov poeticko-minimalistický folklór.

 

Malá ukázka:

http://chechuum.cz/muzika.php


Na co se můžete těšit 12.11.?

Například na výborné mléčné výrobky a sýry ekologické produkce Dobré farmy z Máslovic, kvalitní chlazená kuřata nebo jablka či hrušky z přechodného období z Litoměřicka. 
Více v seznamu prodejců.Zářijový burčák z Vinařství Syfany

 

Někteří zákazníci, kteří zakoupili v září na trhu burčák z vinařství Syfany nebyli spokojení s jeho kvalitou. Přečtěte si vyjádření a vysvětlení spolumajitele, pana Zborovského, jednomu z zákazníků, kteří burčák reklamovali.


I když je pan Zborovský přesvědčen o dobré kvalitě svého burčáku, nabídl kompenzaci nespokojeným zákazníkům v podobě lahve červeného vína z jejich produkce. Protože na trh již do konce roku neplánují přijet, můžete se o ně přihlásit v den trhu (12.11., 26.11. a 10.12. mezi 9 - 13 hodinou) u koordinátrky trhu Jany Handrejchové (tel.: 724 011 883).S farmářskou sezónou se Zbraslavské jarmarky 12.11. rozloučí staročeskými hrami.


Hledáme prodejce na Adventní trhy 26.11. a 10.12.
-------------------------------------ARCHIV-----------------------------------------

 
Zbraslavské jarmarky 29.10. tentokrát s "Prapohádkou", levandulovým čajem  anebo výbornými brambory z ekofarmarmy Čapí letka.

 

Bohužel musíme oznámit, že avizovaný bleší trh jsme kvůli malému zájmu o prodej zrušili. Doufáme, že akce bude mít větší úspěch například na jaře. Na další jarmarky 12.11. a 26.11. plánujeme malé literární bazárky. Chcete-li věnovat nějaké knížky, které už doma nepotřebujete, doneste je prosím na recepci Rodinného centra Pexesa v zadním traktu zbraslavské polikliniky.

Také nemůže tuto sobotu přijet Jindra Kelíšková s plánovanou výrobou krasohledů, akce bude přesunuta do adventního programu 26.11. Podrobnosti zveřejníme v půlce listopadu.

Ze stálých prodejců se kvůli delší nemoci prodejce bohužel omlouvá až do konce trhů Zefa Volary. Hledáme vhodnou náhradu prodejce hovězího a skopového masa. 

Z prodejců potravinových přinášíme několik tipů: Výborné kravské i kozí mléko, jogurty i sýry a také skvělé brambory i k uskladnění přiveze ekofarma Čapí Letka z Mokřice u Příbrami. Včelař Jan Šaroch z Rudné bude nabízet vedle medu i horkou medovinu. Bohatý dušičkový sortiment vlastní výroby nabídne pan Macháček nebo pan Salač či paní Svobodová.

 

 

Pestrý výběr keramiky, zimních doplňků pro děti a dospělé i orginálních hraček pro děti nabídne naše "Kreativárium".

A jaký doprovodný program tektokrát nabízíme?

Pro děti je pod stromy u náměstí od 11:00 připraveno divadélko Toy Machine  s výtvarně nápaditě pojatým představením „Prapohádka“. „V dobách PRAvěkých v PRAhistorii lidstva létali motýli větší než pračlověk a žížaly dosahují gigantických rozměrů. A na všechny otázky má odpověď  starý praděda, kterému se vždy do příběhů připlete velký chlupatý GUGU! HUTAHUTANAMAMUTA!“ V případě nepříznivého počasí bude divadlo přesunuto do prostor Rodinného centra Pexeso v zadním traktu polikliniky. Vstup zdarma.

 

Děti také budou moci tvořit z bylinek v dílně „Z pytlíku babky kořenářky“

 

 

Mezi 9 - 11 hodinou. Ekocentrum Koniklec připravilo v tuto dobu pro děti vědomostní soutěže o lesních zvířatech.

                                                 

 A mezi 9:30-11:00 nám nakupování zpříjemní harmonikář Jindra Kelíšek.

 

 

 

 
 


Co chystáme na další trhy: dovádění po staročesku a brzy již adventní trhy

Na loučení s farmářskou sezónou 12.11. Vám za doprovodu veselé živé hudby nabídneme staročeské podzimní hry: nejen děti si jistě rády vyzkoušejí tlouct špačka, točit káču, pohánět obruče, cvrnkat kuličky, obírat se o fazole, házet bramborou anebo bojovat o jablka. Trhy kvůli posunu času a také chladným ránům začnou od tohoto data o hodinu později, tedy až v 9 hodin a můžete je přijít navštívit až do 13 hodin.

Fanouškové ekozemědělství a ekopotravin mohou shlédnout výstavu „Krajina na talíři“ Hnutí Duha. O třídění odpadu se děti více dozvědí v interaktivním workshopu „Duchové popelnic“ Ekocentra Koniklec.

Následující trhy se budou odehrávat již ve znamení Vánoc. Na dvou Adventních trzích 26.11. a 10.12. ale stále potkáte své oblíbené prodejce z trhů farmářských, kteří mají sortiment celoroční.

Rodinné centrum Pexeso ve spolupráci s MČ Praha – Zbraslav zde vytvářejí prostor pro nákup originálních dárků přímo od jejich tvůrců. Filosofií akce je, aby si návštěvníci akce namísto anonymních dárků v supermarketu mohli odnést nápadité dárky. Můžete si vybrat mezi výrobky neziskových organizací a chráněných dílen nebo se nechat okouzlit neotřelými nápady domácích výrobků. A budete-li mít chuť, prodávejte na trzích i své vlastní výtvory! Můžete prodávat i minimální množství. Nemusíte mít živnostenský list. Stačí se přihlásit na
j.handrejchova@pexeso.org.

Vánoce ale nejsou jen dárky, a proto ani na našich jarmarcích nesmí chybět adventní zvyky a obyčeje, horká čokoláda, medovina, dobrý čaj, tvořivé dílny pro děti i dospělé…zkrátka všechno, co ke správné adventní atmosféře patří. Připravujeme také odpolední adventní program v "pohádkových" prostorech bývalé zámecké myslivny nedaleko náměstí. Podrobnosti budou zveřejněny na začátku listopadu.

 

 

 

Program 29.10. 9 - 11 hod. "Co se děje v lese"Mraveniště a jeho obyvatelé (MŠ)

Puzzle mraveniště v lese (MŠ)

Puzzle ochrana lesa (1. stupeň ZŠ)

Poznávačka, co je ze dřeva (1. stupeň ZŠ)

Stromová patra (MŠ + 1. stupeň ZŠ)


 
Více informací o ekocentru Koniklec naleznete zde
 
 
 
 
 
Program 12.11. 10 - 12 hod "Duchové z popelnic"
 
 
 
Třídění s duchy v hradu (MŠ + 1. stupeň ZŠ)

Bioodpad - čich (MŠ + 1. stupeň ZŠ)

Nebezpečný odpad - hmat (MŠ + 1. stupeň ZŠ)

Životní cyklus papíru - 1. stupeň ZŠ

Historie obalů - 1. stupeň ZŠ
 
 
 
 

Více informací o ekocentru Koniklec naleznete zde  
 
 
 
 
  

POZOR! 29.10. změna programu divadélka "pod stromy".Z organizačních důvodů zahraje namísto Divadla Damu Praha Toy Machine s originálním představením "Prapohádka".  Praprapra…Pohádka


Maminko já vím jak jsem přišel na Svět. Byl jsem miminko u tebe v bříšku a tak jsem tam seděl a nudil se a tak jsem jednoho dne zaklepal na okýnko. Tak jsem tady!“ František Bouzek (3,5 roku)
Odkud jsme se vlastně vzali?Chodili po zemi dinosauři? Opravdu nosí čáp děti?
 
V dobách PRAvěkých v PRAhistorii lidstva létali motýli větší než pračlověk a žížaly dosahují gigantických rozměrů. A na všechny otázky má odpověď starý praděda, kterému se vždy do příběhů připlete velký chlupatý GUGU!
 


HUTAHUTANAMAMUTA

Autorská loutková pohádka pro děti


Připravili:Dorka Bouzková,Pavel Heřmann,Tomáš Běhal

Od 11:00 na Zbraslavském náměstí "pod stromy". V případě nepříznivého počasí bude divadlo přesunuto do prostor Rodinného centra Pexeso v zadním traktu polikliniky.
 

-------------------------------------ARCHIV-----------------------------------------

 
Podzimní BLEŠÁK 29.10.
Trh s použitým zbožím bude samostatnou součástí potravinového a řemeslného trhu od 8 do 12 hodin na Zbraslavském náměstí.
 
Přijďte prodat, směnit nebo darovat použité VĚCI "S DUŠÍ", které už nepotřebujete, ale jiným ještě udělají radost.
Knihy, květiny, potřeby do domácnosti, hračky, dekorace, umění...     Vyjma obuvi a ošacení.
 
Účast zdarma, maximální velikost prodejního místa 2x1m. Pořadatel si vyhrazuje právo odmítnout prodejce, který nesplňuje Pravidla trhu.
Přihlášky a bližší informace na j.handrejchova@pexeso.org, na telefonu 724 011 883 nebo na recepci RC Pexeso.
Plakát na tutu akci naleznete zde.
 
 
Jaké budou trhy 15.10.
Nejdříve omluvy: Z tohoto trhu se bohužel museli z organizačních důvodů omluvit:
Zefa Volary, Kršnův Dvůr (více kváskového chleba žitného i pšeničného slíbila přivézt Pekárna Noir) a také Vinařství Syfany.
 
A tipy: Chlazená kuřata z Pracejovic, přečtěte si o nich více v Příběhu farmáře Berana. Ovocnářství Schauer přiveze kromě různých odrůd jablek a hrušek z ekozemědělství (z přechodného období) i výborné domácí křížaly a marmelády. Dušičkové vazby bude nabízet pan Macháček ze Zbraslavi a pan Salač z Klášterce nad Ohří.
 
 
Větší rozsah bude mít tentokrát Kreativárium, můžete se těšit například na tři        výrobce originální keramiky, osobité pletené čepice pro děti i dospělé nebo hračky.
 
 
 
Z doprovodného programu zveme mezi 9:00 - 11:00 na dílnu RC Pexeso připravenou ve spolupráci v včelařem Janem Šarochem z Rudné na téma "Od včely k medu". Děti si vyzkouší, jak a s čím včelař pracuje a ochutnají různé tradiční i netradiční druhy medů.
 
 
 
 
Od 9:30 do 11:00 zahraje Vojtěch Vaško s kolegy svižný klezmer. Ukázka zde.
Od 11:00 pak zveme pod stromy u pekárny všechny děti na Pohádku z Kerkonoš.

Po celou dobu trhu můžete ochutnat recepty z nové knihy Hany Michopulu "Recepty z faramářského trhu".

Držme si společně palce, že k nám bude počasí přívětivé, jako tomu bylo doposud :-).

Podzimnímu sychravějšímu počasí snad budeme moci brzy čelit 10 ks dřevěných prodejních stánků a dvěma kusy párty stanů pro doprovodný program. Obojí bylo zakoupeno z grantu Revolvingového fondu MŽP pro projekt Zbraslavských jarmarků připravený RC Pexeso ve spolupráci s MČ Praha Zbraslav. Stánky jsou prozatím uskladněny na Městské části. Doufáme, že MČ brzy rozhodne o jejich používání pro trhy.
 
 
 
 
 
Podzimní BURZA 15.10.
 
Tip na podzimní nákupy: Navštivte v sobotu společně s jarmarky také PODZIMNÍ BURZU
dětského oblečení, potřeb a hraček.
 
                                                                       
 
Tradiční samoprodejní burza proběhne v sobotu 15.10. od 9:00 do 11:30
v nových prostorách Rodinného centra Pexeso v zadním traktu zbraslavské Polikliniky.
Vstup je volný a pro děti je k dispozici zdarma herna. 
 
 
 
 
Ochutnávka na Zbraslavské Jarmarky 15.10.
 
Co se bude dít na tržišti...
 

Hledáte tipy na rychlé a výborné recepty se surovinami z trhu?

Na Zbraslavských jarmarcích 15.10. proběhne od 8 do 12 hodin prezentace knihy

Hany Michopulu "Recepty z farmářského trhu aneb jak snadno a skvěle vařit z českých sezónních surovin".

 

 I. díl kuchařky je zaměřen za podzim a zimu, takže nabídne spoustu dobrot například z hrušek, jablek, vlašských ořechů, zelí či řepy.  Více o této knize naleznete zde.

 

Samozřejmě budete moci ochutnat recepty přímo na místě.

Přijďte se inspirovat!

 

 

Co se bude dít pod stromy...
 
15.10. zveme opět na divadélko, tentokrát už se zase vracíme "pod stromy" (naproti pekárně na náměstí, u jednosměrné ulice). Pohádka z Kerkonoš tu začíná od 11:00.
 
POHÁDKA Z KERKONOŠ
Parádní výbavu mám, rozmarýna se mi zelená, a teďka abych byla zavřená v komoře a už nikdy nevylezla.“
 
Láska hory přenáší. Když jí zlí páni pod nohy klacky kladou, je tu Krakonoš, aby dobrým lidem pomohl. A pokud se mu příliš nechce, sílu mu dodá to, co umí česká hospodyňka nejlépe. Televizní kuchařky zapomínají na české jídlo. A proto – maminky, připravte si tužky, bude se vařit z kvásku, kmínu a hub!
Pohádka pro předškolní děti a děti prvního stupně, ve které Krakonoš samozřejmě rozhodí květiny a hory překročí.
 
 
 
 

Dobroty na podzimnění

 
 
Pokud zavítáte v sobotu 1.10. do Městské zahrady na Podzimnění, můžete ochutnat spoustu podzimních dobrot. Sestry Maškovy upečou do zahrady báječný štrůdl a povidlové buchty, Góvinda bude podávat výbornou dýňovou polévku a bramborové placky a Vinařství Syfany dobrý poctivý burčák a pro děti možná hroznovou šťávu.

 

 

 

Tak přijďte do zahrady něco z dýní a jiných symbolů podzimu vydlabat i zdlábnout :-)

 

 

Co najdete na trzích 1.10.

 
Podzimní trhy 1.10. nabídnou například nebo jablka či hrušky bez chemie z přechodného období ovocnářství pana Schauera z Litoměřicka. Ekofarma Čapí Letka po delší odmlce bude opět na trhu nabízet výrobky z kozího a kravského mléka, brambory vážené i na uskladnění. A pokud je stihnou připravit, možná si u nich v den trhu dáte také výborné pečené brambory.
 
Pstruhařství Mlýny jako novinku opět zařazuje pstruha lososového, štiku a candáta.
 
 
Pan Buřič doveze opět čerstvé lisované šťávy bez chemie z jablek a hrušek od pana Schauera a z karotky a červené řepy z Nedomic u Staré Boleslavi. 
 
 
 
Zahradnictví Salačových nabídne hrnkové a řezané chryzantémy, dušičkovou vazbu. 
Paní Jalůvková s drůbeží bohužel nezvládá kapacitně a tak jsme se domluvili na pravidelné účastí pana Berana s chlazenými kuřaty. Více o způsobu chovu najdete v “Příběhu farmáře Berana“.
 
 
 
 
 
 
V Kreativáriu najdete například originální ručně šité i háčkované hračky pro děti.
 
 
 
 
Vše o férovém pěstování květin se dozvíte u stánku Ekumenické akademie Praha.
 
Tip pro pivní experimentátory - vyzkoušejte na jarmarcích v sobotu Novoměstský pivovar! Pivo v Novoměstském pivovaru se vaří v zařízení firmy Ziemann a používají se výhradně české suroviny tj. český slad a žatecký chmel. Vaří se klasickým způsobem - varna, spilka a ležácký sklep. Světlý nebo tmavý 11° nefiltrovaný kvasnicový novoměstský ležák je bez konzervačních látek a obsahuje komplex vitamínů řady B spolu s dalšími minerálními látkami. Pivo je nefiltrované a má tzv. opálovou barvu kvasnic. Více na http://www.npivovar.cz/
 
Aktuální seznam prodejců naleznete zde.
 
 

1.10. BUDOU ZBRASLAVSKÉ JARMARKY S KOLUMBIJSKÝMI RYTMY, DIVADÉLKEM A PODZIMNĚNÍM V MĚSTSKÉ ZAHRADĚ.

 
Doprovodný program na náměstí9:30-11:00 kapela Regateos s brazilskými rytmy

Kolumbijský hudebník Ernesto Javier Beltrán hrající na kytaru a spolu s dalšími českými spoluhráči na housle a flétnu spojuje hudbu jižní Ameriky s prvky hudby vážné i nevážné. Původní skladby a aranžmá jsou originální pro toto trio. Kytara:Ernesto Javier Beltrán, flétna:Michaela Nerudová, housle: Anna Štěpánová.

 
 
 
Podzimnění v Městské zahradě od 10 do 13 hodin

Oblíbená Pexeso akce tentokrát v příjemném prostoru Městské zahrady. Divadélko, dýňová výstava, dýňový dlabanec, tvoření z kaštanů, výroba draků a vše, co patří k podzimu. Dospělým tvoření zpříjemní dobrý burčák a dobrá káva.

 
 
 
11:00 Divadelní soubor Marky Míkové Damm – „HUSY NA TAHU“. 

Husy na tahu aneb Co jsme všechno viděli, když jsme k Vám letěli. I obrovské věci ztrácí z pimprlové perspektivy na své velikosti a skutečnost vypadá až neskutečně. O tom vědí husy své. Někomu z toho kolikrát naskočí i husí kůže. Představení je určeno nejmenším dětem, ale pobaví i dospělé. Je totiž improvizací, do které se mohou zapojit i diváci. Při tom se zpívá, tančí a hraje na tahací harmoniku.  Hrají: Marka Míková a An tonín Novotný, Loutky: Zuzana Štancelová

 
 
 

Aktuální plakát naleznete zde.

 
 
 

Přijďte prodávat na Zbraslavské jarmarky. Máte přebytky ze zahrádky? Vítáme zahrádkáře. Šijete, pletete, vyrábíte podomácku originální věci s nápadem? Rádi Vás na trhu uvidíme. Přijďte si užít příjemnou komunitní atmosféru. Více zde

 
 

-------------------------------------ARCHIV-----------------------------------------

 
 

Zbraslavské jarmarky 10.9. a 17.9. slibují dobrý nákup, ale také dětské divadlo, tvořivé dílny, muziku a dobré pivo. 

Poslední prázdninové trhy byly trochu "chudší". Sešlo se totiž několik organizačních komplikací prodejců a chybělo tak hlavně maso a uzeniny. Za to se velmi omlouváme.
Další trhy už slibují tradiční pestrý sortiment. Dorazí opět Zefa Volary i oblíbené Uzenářství Novotný.
A hlavně bude opět výborná drůbež jako od babičky. 10.9. bude na trhu paní Jalůvková z farmy Štěpánovsko s drůbeží za výborné ceny z ekochovu. V sortimentu najdete vykrmemé husy, kuřata, jarní kuřátka, kohouty kapouny, slepice, králíky nebo čerstvé máslo mlékárny Olešná. Paní Jalůvková se bude na trhu objevovat vždy jednou do měsíce. Objednávky předem můžete zasílat na mail paní Jalůvkové a.j.2000@seznam.cz nebo ji kontaktovat na její mobil 774 113 895. Ceník a sortiment najdete zde.
17.9. pak namísto štěpánovské farmy můžete kvalitní kuře nakoupit u Jana Berana z Pracejovic. Pan Beran slíbil naše trhy přijet vyzkoušet", tedy pokud již stihnou jejich kuřata narůstm a udou mít co prodávat. Jejich kuřata mají váhu kolem 3 kg, jsou krmená bez urychlování drceným obilím. Pokud bude prodej na
Zbraslavi úspěšný, měli by se střídat na trzích pravidelně s paní Jalůvkovou. Tak si přijďte pro kuře na nedělní oběd!
 
Nováčkem trhu bude také 10.9. Ovocnářství Schauer se sortimentem jablek, hrušek, švestek bez chemie z přechodného období.
 
 

Doprovodný program 10.9. a 17.9.

 

Až do října pokračujeme s DIVADÉLKY pro děti. Budou probíhat pod stromy u náměstí naproti pekárně, takže rodiče mohou mezitím spokojeně nakupovat. Od 11:00 zahraje 10.9. divadelní soubor Marky Míkové Damm představení Cirkus Kus-Kus. Cirkus kus-kus je domácí cirkus, který vznikne, když dvě sestry jednou dostanou chuť stát se klauny. V jejich cirkuse vystupuje pět klaunů a spousta artistů: baletka, žonglér, cvičený pes, husa, která umí počítat, anebo surikata. Více na http://www.damm.snadno.eu/Cirkus-kus-kus.html
 
17.9. se pak ve stejný čas mohou děti těšit na krásné představení Divadla Krasohled "Tři přání". Loď po moři pluje, rybář se raduje, za vlnou vlna jde a rybka čaruje. Základem totoho divadla je živá hudba na jevišti. Je hledáním cesty různých materiálů ( vlna, dráty, korále, proutí ...) k pohádce a dětem. Více na http://www.krystyna.cz/divadlo. Příspěvek na divadélka je 30 Kč/osobu od 2 let.Těšit se můžete i na živou muziku. 10.9. mezi 9:30-11:00 nakupování zpříjemní MUZICÍROVÁNÍ s "Harmonií rodiny Dvorníkových s pásmem lidových písní a tanců nazvané "Nastavte slunci tvář". Pana Dvorníka znáte jako prodejce celozrnného pečiva z jeho pekárny. Děti se mohou zapojit do společného muzicírování i tanečků. Během nakupování pak můžete děti mezi 9:00-11:00 "odložit" do tvořivé dílny "slámování"17.9. se pak můžete těšit na náměstí mezi 9:30-11:00 na kapelu Jarrah s world music(flétna, rámové bubny nebo arabská loutna). Tvořivé dílny pro děti od 9:00 do 11:00 se budou věnovat "loučení s ptačím zpěvem". Více na www.jarrah.cz
Vedle tradičního pestrého sortimentu můžete na trzích 17.9. ochutnat pivo Novoměstského pivovaru
 
O divadelních představeních najdete více informací v nové sekci Divadélka pod stromy
 

10.9.. se můžete těšit například na výborné sušenky, kvalitní drůbež jako od babičky nebo jablka či hrušky bez chemie.

 

 Výborný lesní (medovicový) tmavý med a také květový pastovaný i květový tekutý nabídne Anna Mensová. Stanoviště jejích zhruba 20-ti včelstev je na okraji lesa. První jarní květová snůška pochází převážně z luk a pastvin, v okolí se nachází minimum polí. Rodina včelaří v dřevěných úlech, snaží se minimálně do včelstev zasahovat a ponechává je přirozenému rozvoji.

Na trhu se také tentokrát opět objeví z loňska oblíbený svérázný nadšený pěstitel tradiční i netradiční zeleniny podle zásad ekologického zemědělství Bořek Novák ze Lhotky u Dobříše. Určitě se u jeho stánku zastavte, Bořek vždy nabídne zákazníkům výborné recepty na zpracování jeho výpěstků.

A s dýňovou sezónou u nás začíná opět široký sortiment dýní prodávat pan Brotánek z dýňové farmy Bykoš u Berouna.

Tip pro pivní experimentátory - vyzkoušejte na jarmarcích v sobotu Novoměstský pivovar!  Pivo v Novoměstském pivovaru se vaří v zařízení firmy Ziemann a používají se výhradně české suroviny tj. český slad a žatecký chmel. Vaří se klasickým způsobem - varna, spilka a ležácký sklep. Světlý nebo tmavý 11° nefiltrovaný kvasnicový novoměstský ležák je bez konzervačních látek a obsahuje komplex vitamínů řady B spolu s dalšími minerálními látkami. Pivo je nefiltrované a má tzv. opálovou barvu kvasnic. Více na http://www.npivovar.cz/

Kompletní seznam prodejců ZDE

 
 

TERMÍNY TRHŮ

Další trhy jsou 10.9. a pak hned 17.9. Po týdnu nepravidelně jsou kvůli jiné akci na náměstí v následujícím týdnu. Další termíny jsou již pravidelné, každých 14 dní až do 10.12. (tedy 1.10., 15.10., 29.10., 12.11., 26.11., 10.12.)

 

Na trzích 17.9. se můžete těšit na INFOSTÁNEK FAIR FLOWERS

 
Infostánek Fair Trade Ekumenické Akademie Praha - tentokrát zaměřený na férové pěstování květin - přijďte se zeptat na cokoli co vás k tématu zajímá.

Základní ideou projektu FAIR FLOWERS / FÉROVÉ KVĚTINY je šířit informace o pracovních, sociálních a ekologických podmínkách, ve kterých pracují obyvatelé rozvojových zemí při produkci řezaných květin.

Krásné, všemi barvami hýřící květiny, které míjíme u stánků, ve výlohách květinářství nebo je vidíme v halách supermarketů, skrývají za svojí krásou nedůstojné podmínky, za kterých byly vypěstovány v zemích subsaharské Afriky, Střední a Jižní Ameriky a jihovýchodní Asie. Odvrácenou tváří těchto krásných květin jsou pro pohled z Evropy děsivé sociální a zdravotní podmínky místních obyvatel, které na květinových farmách pracují a dále negativní dopady produkce květin na životní prostředí v těchto oblastech.

 
 

Zbraslavské jarmarky v „novém kabátě“

 
Rodinné centrum Pexeso, o.s. sepsalo grantovou žádost k Ministerstvu životního prostředí (výzva Podpora farmářských trhů). Město ji jako žadatel podalo a žádost byla v plném rozsahu schválena (celkem 149 583 Kč). Město tak může z těchto peněz financovat nákup prodejních stánků, párty stanů pro doprovodný program, financovat přípravu a úklid tržního místa, anebo dovybavit tržní místo tekoucí pitnou vodou, jak to vyžaduje legislativa. Tato vybavení, pořízená z připraveného grantu, bude samozřejmě možné použít i pro veškeré jiné Zbraslavské akce.
Oblíbené Zbraslavské jarmarky dostanou brzy „nový kabát“. Díky získané dotaci z grantu Ministerstva životního prostředí budou totiž pořízeny prodejní stánky, které zpříjemní prodej i nákup.
V rámci projektu byla také získána dotace pro atraktivnější doprovodný program. O ni jsme v projektu zažádali, abychom mohli akci koncipovat nejen jako možnost kvalitního nákupu tuzemských surovin pro Zbraslavské občany a obyvatele blízkého okolí, ale také s cílem realizovat jarmarky jako pravidelnou a příjemnou kulturně-komunitní akci pro celou rodinu.
Stejně jako tomu bylo před prázdninami, mohou se od 27.8. návštěvníci opět těšit na pravidelné vystoupení muzikantů i kapel na náměstí (zpravidla mezi 9:30 až 11:30) a pro děti i dospělé budou připraveny na náměstí či v Městské zahradě kreativní dílny a workshopy s tématikou přírody, ekologie a spotřebního chování. V příjemném prostoru Městské zahrady chystáme v září a říjnu od 11:00 divadélka pro děti. Těšit se děti mohou například na představení Havraní slib (10.9.), Tři přání (17.9.), anebo Husy na tahu (2.10.). Na každý trh je zván k prezentaci jeden lokální pivovar s pivem s unikátní recepturou. Na trhu tedy budete moct ochutnat například pivo z Novoměstského pivovaru (10.9.) či Berounského Medvěda (17.9.).
Je velmi těžké udržet pravidelnost trhů. Proto se omlouváme, ale v září trhy proběhnou kvůli jiným akcím na náměstí v nepravidelných termínech: 10.9. a 17.9. Ale od tohoto data již budou pokračovat každých 14 dní až do 10.12.
Vedle zmíněných tipů vás samozřejmě čekají oblíbení stálí prodejci, u nichž nakoupíte čerstvé ryby, mléčné výrobky, maso, pečivo i čerstvou zeleninu a bylinky.
Vítáme také nové prodejce hlavně z okolí. Máte-li tedy na zahrádce letos přebytky, jste na trhu vítáni i třeba jen s málem. Vyrábíte-li cokoli podomácku, rádi vás také na trhu uvidíme. V případě zájmu napište na jana.handrejchova@pexeso.org.
 
Tak přijďte s celou rodinou na dobrý nákup, jídlo a pití i kus řeči se sousedy!
 
 
Jana Handrejchová
 
Koordinátorka Zbraslavských jarmarků
 
Rodinné centrum Pexeso, Zbraslav
 
---------------------------------------------------ARCHIV--------------------------------------------------
 
 

Poslední prázdninovou sobotu 27.8. se můžete těšit například na domácí hrušky a švestky.

 

Nováčkem trhu bude paní Helena Šípová s domácími výpěstky ze zahrady u domu ve Střešovicích. Na mimopražské zahradě má velký sortiment květin na sušení a zde také pěstuje ovoce a zeleninu a přebytky nabídne k prodeji.

 Výborný lesní (medovicový) tmavý med a také květový pastovaný i květový tekutý nabídne Anna Mensová. Stanoviště jejích zhruba 20-ti včelstev je na okraji lesa. První jarní květová snůška pochází převážně z luk a pastvin, v okolí se nachází minimum polí. Rodina včelaří v dřevěných úlech, snaží se minimálně do včelstev zasahovat a ponechává je přirozenému rozvoji.

Na trhu se také tentokrát objeví z loňska oblíbený svérázný nadšený pěstitel tradiční i netradiční zeleniny podle zásad ekologického zemědělství Bořek Novák ze Lhotky u Dobříše. Určitě se u jeho stánku zastavte, Bořek vždy nabídne zákazníkům výborné recepty na zpracování jeho výpěstků.

Bohužel budou chybět někteří tentokrát na trhu oblíbení prodejci:

Paní Jalůvková se svým bohatým sortimentem drůbeže, krůt a králíků tentokrát nedorazí. Kapacitně nezvládá trhy pokrývat a proto jsme se dohodli, že k nám bude jezdit jednou do měsíce. Přístě by měla dorazit tedy 10.9. Opět bude možné na email j.handrejchova@pexeso.org dělat do 8.9. objednávky, týden před trhem zveřejníme kompletní sortiment. Snažíme se zároveň najít vhodnéh prodejce stejně kvaltiní drůbeže, který by se s paní Jalůvkovou na trzích střídal.

Kvůli sluníčku se tentokrát omluvila s čokoládou Lucie Gleister a z organizačních důvodů nemůže  bohužel přijet s masem a klobáskami Zefa Volary a vegetariánské občerstvení Góvinda.

Tip pro pivní experimentátory - vyzkoušejte na jarmarcích v sobotu Starokladenský pivovar! Zrání Starokladenského piva není urychlováno, trvá 35 dní – tedy právě tak dlouho, jak má, aby bylo dosaženo nejlepšího propojení chutí. Starokladenský pivovar na konci výrobního procesu neředí pivo vodou. Na rozdíl od jiných pivovarů, které v dnešní době stále častěji používají tzv. HGB technologii, jenž spočívá v uvaření silnějšího piva a jeho následného zředění na požadovanou stupňovitost. Proto je Starokladenská desítka opravdovou desítkou (10,8%) a ležák st. Pavla opravdovou dvanáctkou (12,8%). Při výrobě Starokladenského piva jsou použity výhradně české suroviny,  žádné chemické konzervanty či syntetické přísady. Více na http://kl3.webnode.cz/o-nas/

 

Podrobný seznam prodejců najdete zde:
 
 
PŘIJĎTE S CELOU RODINOU NA ZBRASLAVSKÉ JARMARKY 27.8.! 
 
Posledn
í prázdninovou sobotu se můžete na jarmarcích těšit na bohatý doprovodný program. Začínáme opět s DIVADÉLKY V MĚSTSKÉ ZAHRADĚOd 11.00 zahraje divadelní soubor Kůzle pohádku "O čarovné květině". Slečna Veronika na cestě nachází ztracenou květinu čerta Pletoštejla. Úplně se do ní zamiluje, aniž by byla schopna vidět její skutečnou krásu schovanou uvnitř. Ještěže má čert Pletoštejl dobré srdce, které Veroniku naučí uvidět i věci očím ukryté. Představení je vhodné pro děti od 3 let. Více najdete na http://www.divadelkokuzle.estranky.cz/clanky/z-kuzleci-dilnicky-aneb-nase-divadelni-hry/carovna-kvetina.html. Divadélka budou v zahradě vždy v den jarmarků během září a října, vždy od 11:00.
NA NÁMĚSTÍ mezi 9:30-11:30 zahraje svérázný harmonikář FRANTIŠEK TOMÁŠEK a děti můžete během nákupů zaměstnat ve  TVOŘIVÉ "PLODÍLNĚ" mezi 9:00-11:00, kde vyzkouší malování větvičkami,  bramborovými razítky, brusinkami, vínem a vším možným, co okolo nás ke konci prázdnin roste.
  
Vedle tradičního pestrého sortimentu můžete na trzích ochutnat pivo Starokladenského pivovaru. 
  
 

Tak přijďte na dobrý nákup, jídlo a pití i kus řeči se sousedy! Srdečně zvou Vaše Zbraslavské jarmarky

 
 
 
 

 

Tuto sobotu 6. srpna opět Zbraslavské jarmarky probudí Zbraslavské náměstí.

 

Prázdninové nakupování zpestří  živá i reprodukovaná příjemná prázdninová muzika a pivovar Berounský Medvěd s poctivým lokálním pivem. Výborný tip nejen na prázdninové grilování: na trhu bude k dost ání vynikající chlazená drůbež a králíci "jako od babičky" a za výbornou cenu (jarní kuřátka, kuřata, slepice, kohouti, krůty) od paní Jalůvkové z ekochovu farmy Štěpánovsko.  Paní Jalůvková přiveze také porcované maso z divočáka nebo čerstvé máslo či hustý kravský jogurt "řeckého typu" z mlékárny Opočno.

 

Občerstvení Góvinda nabídne pro zahřátí dýňovou polévku se smetanou, oblíbené bramboráky kofty se zelím a červenou řepou a plněné zeleninové kapsy samosy.
Ve stánku pana Sýkory z Dobré farmy v Máslovicích nakoupíte oblíbených mléčných výrobků nově kefíry, ze zeleniny řepu, rajčata, česnek, brambory, okurky, atd.
Podrobný seznam prodejců najdete zde.
Přijďte na dobrý nákup, jídlo i pití i kus řeči se sousedy! Těšíme se na Vás!

Další trh je plánován 27.8. a dále 10.9., 17.9. a pak již v pravidelných 14-ti denních intervalech až do 10.12.
 

 

 

Provoz o prázdninách 

O prázdninách budou trhy probíhat s nižší frekvencí (2.7., 6.8. 27.8.). 

2.7 a 6.8. budou trhy bez programu a divadélek v Městské zahradě a Pexeso tvořivých dílen na náměstí. Nakupování v té době zpestří živá nebo reprodukované hudba a vždy jeden pivovar s poctivým lokálním pivem.

 

2.7. přijďte na prázdninový PLACKOMAT - děti i dospělí si od 8 do 12 hodin mohou v kreativní dílně Majdy Kobylkové a Ivany Hádkové vytvořit svojí placku s originálním designem. Můžete si donést fotografie svých miláčků, obrázky, noviny na koláž anebo prostě cokoli, co chcete na placce mít. Cena 40,- Kč/ks (3 kusy pak výtvarnice nabízejí za 90,- Kč)

Přijďte před odjezdem na svátky v sobotu 2.7. nakoupit čerstvé potraviny. Kvalitní a levná kuřata chovaná jako u babičky, meruňky nebo domácí marmelády.

Jarní kuřátka, kuřata, krůty, slepice z volného ekochovu levně a poctivě!

 
Konečně se nám podařilo přesvědčit skvělou pani Jalůvkovou, aby přijela prodávat na Zbraslav. Paní Jalůvková má farmu v Týništi nad Orlicí, vše dělá tradičně a poctivě a drůbež běhá venku. Je to opravdu unikátní nabídka, protože i biokuřata jsou často "tovární" produkce. Od paní Jalůvkové jsou proste kuřata "jako od babičky" a navíc certifikovaná.

V nabídce bude francouzská specialita - chlazená jarní kuřátka 0,5 kg, normální kuřata 1,5-2 kg, krůty, slepice na polévku a také kohouti kapouni.

Trhy chce paní Jalůvková zkusit, ale bojí se zároveň, že bude mít na Zbraslavi malý odbyt, tak prosím, přijďte "nacpat" mrazákyJ, i když to je u paní Jalůvkové škoda :-).

Pokud bude zájem, můžete také dělat také objednávky pro 6.8.

 

Pan Macháček už pilně sklízí ze svého zbraslavského a lipeneckého sadu meruňky.

Zahradnictví Salač nabídne neobvyklou kvetoucí pokojovku a sladkou stévii.

Protože počasí neslibuje tolik sluníčka, může dorazit i Lucie Gleister s jejími výbornými čokoládovými bonbóny.

Telecí a hovězí v konvenční i biokvalitě můžete dostat u stánku Zefa Volary. Zefa potvrdila, že tentokrát už se konečně logistické problémy vyřešilya přijedou.

Na trhu se také objeví tři nováčci z řad malých domácích producentů nebo zahrádkářů z okolí. Doufáme, že takových bude na našem trhu přibývat!

Nakupujte lokálně u Petra Šeráka ze Zvole vajíčka a med, Petry Skočdopolové z Hvozdnice bylinky, domácí třešnovou marmeládu, sirupy, domácí olivový olej nebo vinné dřevo na gril a Elišky Kopecké ze Sedlčan zeleninu, česnek, bylinky

 

Tip pro pivní experimentátory - vyzkoušejte nový Únětický pivovar!

Únětické pivo je vyráběno z čistě pivovarských surovin, bez jakýchkoliv náhražek a přídavků, konzervačních a stabilizačních prostředků. Pivo plně vyhovuje nepsanému zákonu o „čistotě piva“, který je mezi pivovarníky znám jako Reinheitsgebot. Při výrobě jsou použity pouze suroviny českého původu. Slad je dodáván malou sladovnou – rodinným podnikem, ve kterém je vyráběn tradičním způsobem na humnech, s velkým podílem ruční práce. Chmel pochází ze žatecké oblasti - jde o světoznámý poloraný červeňák, bohatý na látky tříslovinové povahy. Konečná úprava piva je založena pouze na fyzikálních metodách (filtraci) – tedy bez použití jakékoliv chemie, bez pasterizace a ředění piva vodou.

Podrobný seznam prodejců najdete zde: 

 
 
 

Na co se můžete těšit v sobotu 18.6. Přinášíme několik tipů na sobotní trhy 18.6.

 
 
Nejdříve infomace o pravidelných prodejcích, kteří se nemohou zúčastnit:
 
Bohužel kvůli vysokým teplotám nebude jezdit až do poloviny srpna Lucie Gleister s jejími výbornými čokoládovými bonbóny.
 
Kvůli organizačním problémům se tentokrát nemůže zúčastnit Krůtí farma Druhaz. Namísto toto lze nakoupit telecí na hovězí u Zefy Volary.
 
Výbornou fair trade kávu a jiné výrobky z férového obchodu najdete u stánku Ekumenické akademie Praha.
 
Nováčkem na trhu bude pražská pekárna Café Noir Patrika Mullera, který peče výborné kváskové chleby a vynikající másloví sušenky mnoha tradičních i netradičních příchutí z kvalitních tuzemských surovin z ekologického zemědělství. Prvního trhu se zúčastní pan Muller osobně, a prozradí jak sušenky peče. Přijďte se tedy k jeho stánku inspirovat, jak na to.
 
 
 

Vope Design připravil na léto design letních květin a chrpovou kolekci. Nahlédnout můžete na: www.vope.cz

 
 
 

Zahradnictví Salač přiveze jako novinku vytrvalou majoránku a sladkou stévii.

 
Dobrá farma z Máslovic přiveze sýry, mléko, tvaroh, podmáslí, syrovátku a ze zeleniny již hrášek, saláty, kedlubny a třešně.
 
Martin Kuchař z Poděbrad přiveze také kromě brambor a kořenové zeleniny řezané bylinky, například rozmarýn, několik druhů mát, tymián, estragon, oregáno ale třeba i na netradiční čerstvé wasabi nebo sladkou stévii.
 
Podrobný seznam prodejců najdete zde:

 

 
Na co se můžete těšit tuto sobotu...

Na jarmarky 18.6. jsme před prázdninami připravili pro děti i dospělé bohatý doprovodný program. Srdečně zveme:

 

Na náměstí:

Tvořivé dílny:

8:00 - 12:00 drátkomat Standy Tvrze - přijďte si vytvořit z drátků originální přívěšek se svým jménem. Ukázky najdete na http://www.fler.cz/bst

10:00 - 12:00 Pexeso tvořivá dílna - výroba lodiček z korku. Děti je pak mohou o prázdninách po vodě.

 

Živá muzika:

10:00-12:00 Frmoll Orchestra
- veselá muzika ze všech koutů světa. Ukázky na http://bandzone.cz/frmollorchestra

 

 

 

Divadélko pro děti v Městské zahradě:

11:00 - 11:45 Divadlo Inkognito Praha: Havraní slib. Příběh okradeného, zoufalého komedianta, kterému zpět na nohy pomohou jedině noví přátelé. Mohou jimi být právě malí diváci a ještě se při tom seznámí s tím, jak se dělá divadlo. Vhodné pro děti od 3 let.

 
Foto z posledních jarmarků najdete ZDE.
 
 

Trhy tentokrát komornější

Trhy jsou kvůli jiné akci na náměstí tentokrát již po týdnu a mimo 14ti denní pravidelnou frekvenci. Z tohoto důvodu se omluvila téměř polovina farmářů, kteří již mají nasmlouvanou účast jinde nebo nemají po tak krátké frekvenci sortiment. Tentokrát tedy zveme na komornější trh a prosíme o shovívavost. Kompletní seznam prodejců najdete zde.

Díky za pochopení, Vaše Zbraslavské jarmarky
 

 

Na co se můžete těšit na Zbraslavských jarmarcích 28. května? Podrobný seznam prodejců zde.

Tipy na sobotní jarmarky 4.6.

Přijďte s dětmi na divadélko do Městské zahrady. 4.6. můžete od 11:00 s dětmi shlédnout představení divadélka Zmatlík: "Tři čuníci" pro nejmenší děti. Ukázku představení. 

Délka představení 45 minut.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Na náměstí je pak pro děti od 10:00 do 12:00 připravena dílna na tvoření s vodou. Na dílně bude spolupracovar RC Pexeso s Ekocentrem Zvoneček. 

 
Z lokálních pivovarů tentokrát můžete na jarmarcích ochutnat pivo z nového pivovaru MMX v Letech u Dobřichovichttp://www.mmxpivo.com/cs/restaurace. Tentokrát už pivo jistě dorazí, za neúčast slibovaného Heroldu se omlouváme, doposud jsme nedostali vysvětlení proč pivovar přes předchozí potvrzení nedorazil.
 
Do Kreativária se nám vrací oblíbená Kukinka, která velkou část Zbraslavi vybavila na zimu svými čepicemi. Jana na léto nachystala krásné dětské šátky s korálky a bavlněné čelenky.
 
Pan Kuchař, soukromý zemědělec z Poděbrad, se letos pustil vedle kořenové zeleniny, také do pěstování bylinek, a tak zveme k jeho stánku v jednosměrné ulici mezi cukrárnou a zámkem k nákupu čerstvého wasabi, oregána, tymiánu, máty, estragonu, stévie a jiných bylinek a koření.
 
Těšíme se na Vás, Vaše Zbraslavské jarmarky.
 
 
Změny v zítřejším doprovodném programu 28.5.
 
Bohužel se zítra kvůli onemocnění koordinátorky Ekocentra Zvoneček neuskuteční worskhop pro děti o poznávání půdy a kompostu. Připravena tedy bude pouze Pexeso poznávací a tématická tvořivá dílna s půdou. Kvůli onemocnění herečky se neuskuteční plánované představení "O kohoutkovi a slepičce".
Děti se, pokud nám bude počasí přát, mohou těšit v Městské zahradě od 11:00 - 11:45. hezké loutkové divadélko Olgy Kodymové Pimprle s představením "Dračí pohádky". Představení je vhodné pro děti od 3 let, ale i ty menší jistě draci a princezny pobaví. Těšíme se na Vás, Vaše Zbraslavské jarmarky.
 
 
Na co se můžete těšit na Zbraslavských jarmarcích 28. května? 
 
 
Je sezóna jahod a chřestu. Český chřest pěstuje v Čechách především firma Bohamiae Spargel Kultur z Mělnicka. Tato farma jezdí pouze na jedno pražské tržiště, ostatní nejsou sto pokrýt kapacitně. Aby návštěvníci Zbraslavských jarmarků chřest mohli koupit, rozhodli jsme se, že oslovíme s prodejem chřestu z této farmy některého z našich farmářů, který jej spojí se svými výpěstky. Chřest můžete na trzích koupit za doporučenou prodejní cenu firmy Bohamiae Spargel u pana Brotánka z dýňové farmy Vykos u Berouna (stánek má hned po levé straně u poutače Zbraslavské jarmarky). Podobná situace je u českých jahodáren, v době sklizně preferují zůstávat na jahodnicích, kde mají odbyt. Pan Aujeský z farmy Peseta u Semic nabídne vedle své kořenové zeleniny a salátů výborné jahody z Břežan, kam chodí na samosběr. Jahody se už červenají také panu Kuchařovi ze Semic, takže jich snad několik kilo přiveze. Letos ale pan Kuchař také kromě brambor a kořenové zeleniny začal pěstovat bylinky, takže se můžete těšit na řezaný rozmarýn, několik druhů mát, tymián, estragon, oregáno ale třeba i na netradiční wasabi.
 
 
 
Podrobný seznam prodejců najdete zde:
 
 

Pozor! Změna termínu trhu: Kvůli akci na náměstí 11.6 budou v červnu trhy již 4.6. a dále 18.6. a pak 2.7.

 

Během prázdnin budou trhy pouze jednou měsíčně, protože očekáváme nižší návštěvnost. 

 
Co chystáme na červnové trhy? 
 
Doprovodný program v Městské zahradě
 
10:00-12:00 tvořivé dílny pro děti (mimo prázdniny)

4.6. „vodní“ dílna 

18.6. výroba lodiček z korku  
  
11:00 divadélko pro děti (mimo prázdniny)
 
Hudební produkce na náměstí:
 
18.6. 10:00-12:00 Frmoll Orchestra s veselou muzikou 
 
Farmářské menu ve Škoda lásky
 
Stejně jako vloni, i letos můžete po trzích zajít na oběd z farmářských surovin do Restaurace Škoda Lásky. Podívejte se na víkendové farmářské menu zde
 
 

Jedeme dál - další Zbraslavské jarmarky již 28.5.

Připraven je opět doprovodný program pro děti i dospělé. Náměstí oživí od 10:00 do 11:00 kapela Gwen s veselou muzikou ze všech koutů světa.

 

Informace o Fair Trade, Fair Trade kávu, čaj i jiné výrobky najdete u infostánku Ekumenické Akademie Praha (www.ekumakad.cz). 

 

Košíkářství Král z Mělníka připravilo pro děti dílnu výroby jednoduchého sluníčka z proutí.

Do nedaleké Městské zahrady můžete s dětmi přijít mezi 10:00 – 12:00 na tvořivou dílnu a worskhop na téma Pojďme se podívat na půdu zblízka“ a od 11:00 tu zahraje Amatérský divadelní soubor „Tentočky Votočky“ pohádku “O Kohoutkovi a slepičce.

K tomu všemu poctivé pivo z pivovaru Herold nebo víno farmy Syfany z Vrbic u Břeclavi.

Těšíme se na Vás,

Vaše Zbraslavské jarmarky

---------------------------------------------------ARCHIV---------------------------------------------------
První Zbraslavské jarmarky se vydařily
 
 
 
Počasí nám přálo. Snad je k nám vždy sluníčko vlídné proto, že nedisponujeme stánky :-). 
 
 
Návštěvníkům se omlouváme, že z organizačních důvodů se z trhu ráno omluvil anoncovaný pivovar Berounský Mědvěd a také pan DeMuth s hrnkovými bylinkami.
 
 
Těšíme se na dalším trhu za 14 dní, tedy 28.5.
 
 
Za Rodinné centrum Pexeso,
Jana Handrejchová 
 
 
 
 
 
 
Zbraslavské jarmarky zahajovací
 
 
 
14.5. se můžete těšit na doprovodný program na náměstí a v Městské zahradě. Na děti i dospělé čeká divadélko, přednáška, tvořivá dílna anebo etnomuzicírování s bubny a didjeridoo a malování na bubny Drumbeny.
 
 
Městská zahrada
 
10:00 - 12:00  Tvořivá semínková dílna pro děti
11:00 -11:45   Maňáskové divadélko o Pejskovi 
a kočičce (a trocha tvoření s pejskem a kočičkou)
 
 
 
 
 
Na náměstí:
10:15 - 11:00  Instruktáž výživové poradkyně Hanky Zapletalové o klíčení semen, blahodárných účincích na naše zdraví a dalším využití v kuchyni (stánek Pexeso pekařek naproti cukrárně)
 
8:00 - 12:00 Etnomuzicírování a malování s Drumbeny. Drumben Zdeňka Rollera je originální papírový buben, který výborně zní, může sloužit jako sedátko a děti si ho můžou pomalovat podle své fantazie
 
 
 
 
 
 
 
14.5. 8.00-12.00 hod Zbraslavské jarmarky zahajovací
 
 
Na prvních letošních jarmarcích potkáte nejen oblíbené prodejce z loňska, ale i nové šikovné farmáře a výrobce. Stejně jako vloni, můžete opět v našem “Kreativáriu“ koupit podomácku šité a pletené oblečení nebo doplňky a šperky i keramiku od šikovných lidí ze Zbraslavi a okolí. Na první jarmark jsme přichystali pro děti semínkovou dílnu i divadéko a pro dospělé instruktáž výživové poradkyně Hany Zapletalové o domácím klíčení semínek a jejich dalším použití v kuchyni i blahodárných účincích na naše zdraví. Těšit se můžete také na příjemnou muziku nebo dobré pivo z regionálního domácího pivovaru. 
 
Přijďte s celou rodinou na dobrý nákup, jídlo, pití i kus řeči se sousedy!
 
 
Těšíme se na Vás,
Vaše Zbraslavské jarmarky 
 
<a href="http://sites.google.com/site/zbraslavskejarmarky/</a> on Facebook</div>