Первомайська ГЕС


 Історія Первомайської ГЕС -це складова частина  історії нашого міста і держави.Вона віддзеркалює усі історичні процеси, що мали місце в українській історії ХХ-початку ХХІ століття.Одразу після закінчення громадянської війни, у грудні 1920 р. , відбувся VІІ Всеросійський з'їзд Рад , на якому був прийнятий план електрифікації Росії ( план ГОЕЛРО).На думку  В.Леніна , план ГОЕЛРО мав забезпечити створення економічного фундаменту комунізму.Потужні станції планувалося побудувати і в Україні, серед них -Дніпровська ГЕС. Відбудова зруйнованого під час революції та громадянської війни народного господарства вимагала величезного напруження сил усього суспільства. 
     До 1925 р. в м. Первомайську  в основному була завершена  відбудова усіх промислових підприємств і розпочато будівництво зернового елеватора поблизу залізничної станції Голта.Весь цей час потреби промисловості  в електроенергії забезпечувала дизельна електростанція, яка обслуговувала 450 абонентів.У 1925 р. ця електростанція виробила 17750 кВТ-годин електроенергії, але вона вже неспроможна була  забезпечити зростаючі потреби міста. Тому у Ленінські дні , у квітні 1925р., делегати VІ окружного з'їзду Рад , втілюючи в життя  рішення  VІІ  Всеросійського  з'їзду Рад , заклали перший камінь у фундамент гідроелектростанції на Південному Бузі. У червні цього ж року до Первомайська завітав Всеукраїнський староста  Г.І. Петровський. Виступаючи на багатолюдному мітингу трудящих міста , він закликав: " Нам треба побороти темряву і домогтися, щоб всі робітники і селяни стали культурними будівничими  трудової республіки . Ваше завдання- це непокладаючи рук відбудовувати господарство.Тільки спільними зусиллями ми переможемо злидні і темряву,як перемогли наших ворогів".
     Будівництво станції тривало три роки. З Німеччини привезли два генератори 1925 року випуску,які були встановлені у машинному залі . Урочисте відкриття Первомайської ГЕС відбулося напередодні річниці Жовтневої революції у 1928 році.З 1929 р. ПГЕС введено до експлуатації . На той час це була найперша і найпотужніша на Південному Бузі гідроелектростанція. 

 З серпня 1941 р. по 22 березня 1944 р. Первомайськ був окупований німцями  та румунами. За 986 днів окупації фашисти повністю зруйнували міське господарство , вивезли цінне обладнання , пограбували колгоспи та промислові артілі, краєзнавчий музей. Було зруйновано школи,лікарні, елеватор, мости через ріки Синюху та Південний Буг. Постраждала від німців і гідроелектростанція . Вороги підірвали машинний зал, цілими залишилися лише гребля та водоспускові споруди лівого берега.Після звільнення міста від фашистів, у травні 1944 року, у Первомайську почала діяти державна комісія по обліку збитків , нанесених німецько-фашистськими загарбниками. Після складання акту виконком взявся за відбудову міста.Потреби промислових об'єктів , що були вже відновлені та працювали задля швидкого подолання наслідків війни в усій країні , забезпечував енергопоїзд потужністю 1000 кВт /год , який почав працювати у 1945 р.З кожним роком після закінчення війни місто потроху відбудовувалось.

 
 З різних кінців Радянського Союзу надходила допомога , цінне устаткування , апаратура , різноманітне обладнання, будівельні матеріали. З 1948 року почались роботи по відбудові ГЕС. Робітникам прийшлося нелегко. Спочатку підривали залишки руїн машинного залу, вручну розбирали завали.Три роки тривала відбудова станції,і у 1951 році вона знову почала подавати електричний струм на підприємства та установи міста, у домівки городян. 

Comments