Zarůstající nehet

(Ingrown toe nail, Onychocryptosis, Unguis incarnatus)

Google translator (bad English)

Short version (correct English)

en.wikipedia.org

Pro dotazy využijte Facebook

Vítejte!

Pokud trpíte tímto problémem, tak nyní zřejmě nebude mít chuť číst celou teorii, ale chcete přistoupit ke slibovanému řešení. Skočte tedy rovnou na odstavec Léčebná metoda pomocí náplasti, a zbytek si můžete dočíst později.

Úvod

Mé jméno je Marek Volf, tímto onemocněním jsem sám trpěl (můj případ podrobně popisuji zde) a nakonec jsem se ho zbavil celkem jednoduše, obyčejnou polštářkovou náplastí. Prostřednictvím těchto stránek se nyní snažím šířit léčbu pomocí náplasti, ale také se zde snažím podat ucelený náhled na nemoc. S pomocí návštěvníků těchto stránek sbírám důkazy o tom, že primární příčina zarůstajících nehtů rozhodně nemusí spočívat ve špatném zastřihování nehtů nebo těsné obuv. Ale zároveň samozřejmě nezpochybňuji fatální dopad těchto faktorů na průběh nemoci.

Jsem studentem VUT v Brně. S medicínou jsem se při studiích setkal pouze v rámci předmětů zaměřených na biomechaniku lidského těla. Uvádím to proto, abych zdůraznil, že i blbý strojař je schopen někdy objevit v medicíně lepší věci, než atestovaný lékař - a to především právě díky neznalosti a absenci rutinního přístupu k nemocem. Vnější projev nemoci by samozřejmě bylo možné řešit jako biomechanický problém. Jistě by modelování interakce měkké tkáně s rohovinou nehtové ploténky vydalo na pěknou diplomovou práci, nicméně v tomto případě se laický přístup alá "selský rozum" ukázal jako plně dostačující.

Překvapivě mne tento přístup dovedl k procentuálně velmi úspěšné metodě, která je zároveň spojena s nulovou invazivností. Neinvazivní metody ale bohužel nejsou příliš rozšířené. Jakoby lékaři přehlíželi zdokumentované úspěchy. Přesto jsou preferovány statisticky neúčinné chirurgické zákroky. Navíc, pokud je "odborný" chirurgický zákrok proveden špatně, je zde riziko trvalé estetické újmy. Také díky pomalému dorůstání nehtu nelze efektivně pozorovat účinnost léčby a pacient tak musí čekat i několik měsíců, kdy si může být jistý, že zákrok zabral. Metoda pomocí náplasti v současnosti zřejmě nemá konkurenci. Dle ankety na těchto stránkách je metoda u lidí, kteří ji vyzkoušeli, vyšší než 80%, přičemž invazivnost se blíží nule. Proto by metodě náplasti měla být přikládána zvýšená pozornost nejen ze strany pacientů, ale i lékařů a především zdravotních pojišťoven, které neúčinné chirurgické zákroky zatím ochotně platí.

Motivace autora stránek

Vzhledem k výborným výsledkům některých neinvazivních metod je důležité těmto dát medicínskou formu a prosadit je na oficiální bázi, a to nejen v Čr, ale po celém světě. Hnacím motorem v pokračování mé práce je osobní zkušenost s nemocí a jejími průvodními jevy, což ve mně vzbuzuje morální povinnost informovat o neinvazivních metodách co nejvíce lidí. Nyní se k tomu připojuje i podpora v podobě kladných ohlasům návštěvníků mých stránek (viz. návštěvní kniha a diskuzní fórum). Utužuje mne to v tom, že dělám dobrou věc a motivuje mě to do budoucna.

Proč se běžně nepoužívají neinvazivní metody?

S podivem musím konstatovat, že v současnosti se v lékařské praxi používají metody léčby buď na úrovni babských rad (obklady, masti, lázně v odvarech) nebo chirurgických zákroků (skalpel, laser). Byl zde naprosto potlačen selský přístup k nemoci, který by umožnil nalézt nějakou střední cestu - neinvazivní metodu s prokazatelnými účinky. O této skupině léčebných procedur je v lékařské obci minimální povědomí. Co je toho příčinou?

Hlavním problémem je skutečnost, že v rámci této nemoci většinou pacient neprojde rukama dermatologa. Problém léčby zarůstajících nehtů tedy mnohdy začíná už u praktického lékaře. Ten se pokusí o léčbu mastmi a lázněmi, které povětšinou nezaberou. Tím praktický lékař vyčerpá pacientovu trpělivost a ten následně požaduje okamžité řešení - je tedy odeslán na chirurgii. Na chirurgii mají většinou nulové povědomí o možnostech plastiky nehtového lůžka, proto to řeší stržením nebo částečným odebráním nehtu. Recidiva po tomto zákroku je dle statistik až 80%, tedy je pravděpodobné, že se problém obnoví a pacient se tak ocitá v začarovaném kruhu především díky absenci mezičlánku v podobě dermatologa.

Kouzlo je v tom, že dermatolog na rozdíl od chirurga nemá v ruce skalpel a není zvyklý takto řešit problémy. Z tohoto důvodu si dovolím spekulovat, že kdyby praktičtí lékaři pacienty s touto diagnózou důsledně posílali nejdříve na dermatologii, pak by tu již dávno byla zavedena léčba náplastí či podobné metody jako běžný postup.

Neinvazivních metod léčby se u chirurga nedočkáme - ten je navyklý na postup umrtvit, říznout a zašít. Dále ho chirurgické výkony živí, tak proč by se připravoval o práci? Přesto je v tomto oboru velký prostor pro zlepšení alespoň v podobě osvěty v oblasti plastiky nehtového lůžka. Pokud chirurg tento zákrok nezvládá, měl by pacienta odeslat na odborné pracoviště, kde to umí.

Ekonomické výhody neinvazivních metod

Propagace této metody je přívětivá nejen pro pacienty, ale také pro zdravotní pojišťovny. Je možné ušetřit značné náklady na chirurgických zákrocích, které jsou obecně drahé a v mnoha případech tento problém ani trvale neřeší a proto jsou opakovány. Dále chirurgický zákrok je zpravidla spojen s poměrně dlouhou rekonvalescencí. Tu opět platí pojišťovna nebo zaměstnavatel. Utrpení pacientům zůstává, ale mezitím si chirurgové mastí kapsy. Je to smutné, ale je to tak. V dnešní moderní medicíně se na Hippokratovu přísahu moc nehraje.

Fakta o nemoci a vyvrácení některých mýtů

  • Zarůstající nehty jsou onemocněním, které postiženého obtěžuje v první fázi fyzicky. Bolestivost, nemožnost provozovat některé aktivity kvůli téměř jistému úrazu palce = další bolest a zhoršení stavu. Dále jsou tu společenská omezení. Protože prst se zarůstajícím nehtem nevypadá příliš dobře, tak by bylo ideální, kdyby dotyčný nosil sandále, kdy to jen jde, případně ponožky v sandálech. Ale bohužel ve většině případů člověk podléhá módnímu nátlaku a nosí pouze uzavřené boty, což má fatální důsledek na průběh nemoci. Je to jeden z mnoha případů, kdy móda škodí zdraví jako např. boty na podpatku. Proti těmto věcem dnes ale můžeme alespoň symbolicky bojovat, doporučuji přihlásit se do skupiny na Facebooku s názvem Ponožky v sandálech jsou fajn ... :-)

  • A ve finále je tu psychický press. Bývá běžné, že při návštěvě lékaře dostanete na výběr mezi neúčinnou mastí a neúčinným chirurgickým zákrokem, případně zákrokem natolik drastickým, na který nehodláte přistoupit.

  • Ale co je horší, i když si jsou doktoři dobře vědomi neúspěšnosti a rizika trvalé estetické újmy některých zákroků (např. stržení nehtů), tak je jsou ochotni nadále praktikovat. I když o neúspěšností většinou ví i pacienti, tak ze zoufalosti zákroky podstupují, protože jim nejsou nabídnuty jiné metody léčby a ani si je nejsou schopni sami zjistit.

  • Možné metody léčby lze zjistit na Wikipedii, kde jsem naštěstí už umístil i tu mou (Therapy by Band-Aid).

  • V současné době je výzkum ohledně této nemoci na mrtvém bodě. Má se zato, že příčina je především v těsných botách a špatném zastřihování nehtů. Nicméně má studie opřená nejen o vlastní poznatky, ale i zkušenosti ostatních lidí, prokazatelně říká, že tyto dva důkazy špatné péče nemusí být klíčovými spouštěči nemoci.

  • V lékařské praxi je zažita kupa scestných názorů, které se týkají doplňkové péče. Je prokazatelné, že jakékoliv máchání v roztocích a odvarech příliš neprospívá hojení rány. Dále není vůbec dobré aplikovat jakékoliv masti, ať už jsou sebevíc dezinfekční. Také byť sterilní, ale neprodyšné krytí prstu se ukazuje jako maximálně nevhodné. Je nutné místo udržovat co nejvíce suché a vzdušné. Je nutné nemáčet ránu a nechat vytvořit strup. Neustálé odstraňování strupu totiž podporuje tvorbu granulační tkáně. Palec by měl být taky dobře prokrvovaný, pro to je předpoklad teplé prostředí, ale nikdy na úkor přístupu vzduchu kvůli odvodu vlhkosti.

  • Zánět v nehtovém žlábku většinou pochází z podstaty nemoci, nikoliv nějakou infekcí zvenčí a v podstatě je neodmazatelným průvodním jevem nemoci. Pomoc z vaší strany by měla spočívat v co nejčastějším uvolnění nahromaděného hnisu a nechat tak ránu čistit tímto přirozeným procesem. Dezinfekce není bezpodmínečně nutná, ale většinou pomáhá, pokud je zvolena dobře (popsáno dále).

  • Pamatujte, že lidské tělo je nejdokonalejší regulační systém na světě a kromě akutních případů, jako jsou úrazy, je schopno si poradit s drtivou většinou nemocí samo bez vnějších "regulačních zásahů" v podobě léků, které z dlouhodobého hlediska často věc neřeší nebo i škodí. Ale to už patří jinam.

Projevy nemoci

Nejčastěji dochází k otoku, bolesti a začervenání nehtového valu, obvykle na palci u nohy. Okraje nehtu tlačí na kůži a tím ji rozruší. Později se v místě začne vytvářet zánět, rána krvácí. Strháváním strupu se tkáň obnaží. Tělo na to reaguje tak, že ve snaze zacelit ránu vytváří v místě granulační tkáň (tkáň natáhne tkáňový mok a tím podstatně zvětší svůj objem). Pak to může vypadat i takto (viz. obrázek vpravo). U palce na noze bývá častěji postižena laterální strana nehtové ploténky (ta strana blíže ostatním prstům na noze).

Příčiny nemoci

Onychomykóza

V první řadě je nutné diagnostikovat, jestli netrpíte plísňovým onemocněním nohou - onychomykózou. Ta má prý za následek často pozorovaná zahnutí nehtů dolů po jeho stranách. Navštivte dermatologa.

Doporučuji shlédnout časově nenáročné video, kdy jsou základní informace o zarůstání nehtů a onychomykóze - Domácí lékař aneb nic není jen tak... - Problémy nehtů.

Špatný životní styl

Špatné zastřihování nehtů, či těsnou obuv nelze považovat za tu nejprvotnější příčinu, nicméně tyto věci podstatně přispívají ke zhoršování stavu. Co je tedy ta původní příčina? Někdo si nemyje nohy ani jednou za týden, zastřihuje si špatně nehty, celý den chodí v uzavřených botách, ale problémy nemá. Jiný dodržuje hygienu, o nehty se stará, ale najednou mu začnou nehty zarůstat. Okruh možných pacientů se tedy zúžil. Jak selektovat dále?

Základní podmínkou je jistě fyziologická dispozice, tedy jakým způsobem člověku roste nehet a jak má tvarovaný nehtový val. Často nehet zarůstá, pokud se na okrajích stáčí dolů. Po zhojení jsem došel ke zjištění, že nehet se na postižené straně mírně rozšířil a trochu víc stočil dolů. Byl jsem v období dospívání, takže by se to dalo přisoudit normálnímu vývoji, který mají na starost růstové hormony. Osobně pochybuji, že rozšíření nehtu bylo vlivem již propuknuvšího problému. Pokud máte opačný pocit, prosím, informujte na fóru. Takováto změna růstové ploténky může být okrajově důsledkem těsné obuvi, nicméně např. u lodiček je deformace kloubů a vazů viditelná již po pár letech pravidelného nošení.

Co je naprosto zásadní poznatek, který jsem vypozoroval, že problém se často objevuje lidem při dospívání (např. můj případ).

Dále je zajímavé, že jsem zaznamenal minimálně 5 případů, kdy se tento problém vyskytl ženám po porodu. A vysoce pochybuji, že to je kvůli tomu, že by se žena o nový přírůstek do rodiny starala s takovým nasazením, že by neměla čas si umýt nohy. :-)

Fórum baby-cafe.cz - téma Zarůstající nehet ??

Lamargarita: Nikdy mě to nezlobilo až po porodu a od té doby stačí málo a mám to zpátky

Kde hledat souvislost?

Z pohledu klasické medicíny lze v případě dospívání svést majoritní vliv na růst, ale kde hledat souvislost s těmito obtížemi po porodu? Jak v dospívání, tak po porodu probíhá v lidském těle řada fyziologických změna a hormonálních pochodů, takže jsou velkou měrou zatíženy i vnitřní orgány, a to především játra. Chytněme se tedy této tenké nitky, tak se vodítkem může stát přetěžování nebo špatná funkce jater. Ale jakou toto má souvislost s palcem na noze? Zde už bude záležet, jak moc v pohledu na medicínu zastáváte názor racionálního skepticismu (nevěřím, dokud nevidím), který je základem dnešní moderní medicíny.

Konce prstů jsou dle tradiční východní medicíny zakončením energetických drah (tzv. meridiánů) spojených s dalšími vnitřními i vnějšími orgány. Všeliké vnější projevy (vyrážky, akné, záněty, ekzémy) mohou ukazovat na špatnou funkci některých vnitřních orgánů. Samozřejmě se ovlivňují i vnitřní orgány navzájem. Stojí za povšimnutí, že na palcích u nohou se nachází konec meridiánů jater a sleziny-slinivky. Přesněji na laterální straně (blíže ostatním prstům) je meridián jater. Játra mají na starosti mnoho životně důležitých funkcí, zpracování tuků atd.. Tady nejjednodušší způsob, jak jim odlehčit, je jíst méně tučných výrobků (omezit vejce, maso, sýry) nebo přiměřeně solit či šetřit s alkoholem. Játra se očišťují konzumací zelených výhonků, klíčků či kysané zeleniny. Na mediální straně palce (strana blíže střední ose člověka) ústí meridián sleziny a slinivky břišní, který prochází žaludkem. Tady další analogie se zažíváním. Já konkrétně čerpal z knihy Křižovatka života od Josefa Jonáše, který je dnes guru české alternativní medicíny, ale více o meridiánech lze nalézt všude na internetu. Např. zde nebo zde (odtud náhled na meridián jater a meridián sleziny-slinivky).Je tedy možné, že takto se projevuje nemoc a tělo se takovýmto způsobem snaží očistit nebo upozornit na "vnitřní nepořádek". Zdá se to na první pohled jako nesmysl, ale i v klasická medicíně platí pořekadlo "Jsi to, co jíš." Tímto přístupem se ale většinou omezujeme na vnější projevy - obezita, stav pokožky...

Podstatnou roli zde může hrát i psychika, která samozřejmě ovlivňuje i činnost vnitřních orgánů, na což už také klasická medicína pomalu přichází. A najednou se ocitáme v začarovaném kruhu. Jeden člen mé rodiny měl ten samý problém, žádnou náplast nepoužíval a po roce se to zhojilo.

Skoro nikdo ale nemá sílu a trpělivost začít s léčbou od prvotních příčin. Dnešní doba si žádá pozorovatelné výsledky a chce je nejlépe hned. Proto je tu můj trik s náplastí, který zrovna není v duchu celostní medicíny medicíny. V podstatě vyléčí pouze vnější projev, orgány špatné zůstanou, ale když uvidíte, jak se to hojí, tak se alespoň zlepší vaše psychika.

Metody léčby

Bezbolestné metody (vyzkoušením nic nezkazíte, doporučuji)

Metoda pomocí náplasti

- velmi úspěšná metoda

- bezbolestná a neinvazivní metoda

- založená na odtažení nehtového valu od nehtu (místo pak není tolik drážděno jak v klidu, tak při chůzi)

- je umožněn lepší odtok hnisu z rány, což zásadně přispívá k urychlení hojení

- i když se rána zahojí, nelze do budoucna vyloučit návrat problému, pokud nebudou odstraněny skutečné příčny

- při prvních příznacích návratu stačí preventivně nalepit náplast

(metoda je popsána podrobněji dále)

Zbroušení nehtu uprostřed

Tato metoda sama o sobě není příliš účinná, ale je určitě vhodná jako doplněk k lepení náplasti.

Nehet můžete vprostřed oškrábat ostrou hranou nůžek. Nehet je tak méně tužší, nemá tendenci se tolik zakulacovat a tak méně tlačí na nehtový val.

V podstatě můžete pilovat v co největší ploše, ale vždy dávejte maximální pozor, abyste při pilování nezavadili o ránu a nebo do ní nezanesli piliny.

Někde jsem četl, že vytvořením drážky uprostřed nehtu, se následně tento snaží drážku zacelit a zužuje se. Tato informace není ověřená a příliš jí nevěřím. Nehet je zrohovatělá (mrtvá tkáň), která se po opuštění růstové ploténky nadále nemění.

Pryskyřičný nehet:

Jarka:

na zarůstající nehet na palci a vedlejší jsem si dala v salonu udělat pryskyřičný nehet na začátku léta za 80Kč na obě nohy.Nehet se vytvaruje postupným odrůstáním.Je důležité říci,že tochci ne pro parádu, je ze zdrav.důvodů -podle toho oni pak vytvarují krásný široký nehet,který se postupně piluje pilníkem a pryskyřičný nehet nedovolí zakroucení příp. jiné zakřivení.Funguje jako vodící dlaha.Na podzim jsem skočila do pevných bot, postupně zkracuji pilováním a nehet roste rovně. Můžu všem doporučit.

Správná péče

Jakoukoliv metodu je nutné doplnit o striktní dodržování zásad hygieny, volby vhodné obuvi, udržovat místo v suchu... (popsáno dále)

Metody jakž takž

Podkládání

Sterilní čtvereček nebo vata namočená dezinfekcí se podloží pod roh nehtu, tím se sníží tlak od nehtu na val. Nesnažte se podkládat příliš hluboko. Je to příliš bolestivé. Osobně považuji náplast za účinnější, ale obě metody lze kombinovat.

Oniko Nail Loosener

Tato metoda je principiálně shodná s náplastí. Pouze místo odtahování valu od nehtu, odtahujete nehet od valu. Osobně za fyziologičtější považuji metodu s náplastí, ale posuďte sami - ingrownnail.org

Metody radikální

Chirurgický zákrok v této věci znamená zásah do anatomie a vyžaduje dlouhou rekonvalescenci, ale pokud je proveden dobře, je velice účinný. Každopádně vždy je vhodné nejdřív vyzkoušejte postup odplísnění kombinovaný s náplastí. Pokud se blíží léto (tedy delší období, kdy používáte otevřenou obuv), tak zkuste počkat na operaci až na podzim, pokud předchozí postupy nezaberou.

Když jste se po pečlivém zvážení rozhodli přistoupit na chirurgický zákrok, pak dávejte velký POZOR! Účinný zákrok je pouze ten, při kterém se odstraní okraj zárodečné tkáně - tzv. "matrix", neboli okrajová část "růstové ploténky", kde se nehet vytváří a vyrůstá z ní. Zákrok je často označován jako plastika nehtového lůžka a ploténky. Ploténka se nalézá v kořenu nehtu, který se skrývá cca 0,5 - 1 cm nad místem, kde nehet vyrůstá na povrch palce. Postižený nehet je na okraji většinou zahnutý dolů (v důsledku působení onychomykózy), takže by mělo stačit odstranit část zárodečné tkáně odpovídající tomuto úseku, který zapřičiňuje dráždění valu. V zásadě se zničení části zárodečné tkáně provádí těmito způsoby nebo jejich kombinací:

Laser

Zákrok spočívá v tom, že se příslušné místo ozáří laserem, čímž se vypálí zárodečná tkáň (nebo vzhledem k teplotě laserového paprsku se tkáň spíš vypaří). O tomto zákroku dosud nemám podrobnější informace. Některé zdroje říkají, že se v místě propálí dírka skrz kůži až k nehtové ploténce. Sám bych ale tipoval, že esteticky přijatelnější by bylo místo odhalit, ozářit a pak zašít. Pokud máte víc zkušeností, pak dejte vědět na fóru.

Fenol

Po odstranění kraje nehtu je do matrix vpravena kyselina zvaná Fenol, která zajistí trvalé umrtvení části zárodečné tkáně.

Mechanické odstranění

Část matrix je vyjmuta mechanickou cestou.

Následně se celé místo sešije tak, že se nehtový val trochu posune. Takto nedojde k estetické újmě a nehet vypadá po zhojení normálně, pouze zůstanou drobné jizvy na kůži po chirurgickém zákroku. Každopádně se vyhněte totálnímu odstranění růstové ploténky, účinek je zaručený, ale to by vám pak už nerostl žádný nehet a vypadalo by to podobně jako po stržení nehtu, akorát by Vám už žádný nenarostl, vypadalo by to asi takto.

Pokuste se tedy ve svém okolí vyhledat pracoviště, kde provádějí plastiku dle postupů výše popsaných a nejlépe se od doktora pokuste získat fotky jeho předchozích případů, které prováděl a samozřejmě statistiky recidivy (návratu) problému po zákroku, kterými by měl disponovat. Získáte záruku, že Váš palec bude vypadat po zhojení normálně a že se problém nevrátí. Pokud Vám doktor není schopen poskytnou spolehlivé informace, pak raději vyhledejte jiného. Určitě byste neradi, aby vám např. odstranil příliš velkou část matrixu a vy pak chodili s půlkou nehtu. O těchto a radikálních metodách a jejich úspěšnosti se můžete dočíst na těchto stránkách.

Zde bude list doktorů, kteří provádí plastiku lůžka správně (tedy s minimálním rizikem návratu zarůstání nehtů). Prosím o spolupráci:

    • LLC Olomouc

    • Radek Máša: Ahoj, tak 1.6. jsem navštívil kliniku LLC v Olomouci, oba palce a všechny 4 strany zarostlé, nehty v dezolátním stavu, ani náplasti nepomohli. Následovalo stržení obou nehtů + laserová operace valů. Umrtvení bylo provedeno asi 4 injekcemi do každého palce, pak už jsem nic necítil, prsty přišli k sobě až na druhý den ráno, takže kvalitní umrtvení, konečně !!! Obden jsem jezdil asi tři týdny na převaz a čištění, tak ne úplně příjemná věc, ale šlo to. Teď už mám levý palec kompletně zahojený a nehet do půlky dorostený. Pravý palec byl horší, takže se nějak loudá, nehet žádný a na jedné straně je ještě trochu nezahojená rána. Na klinice jsou moc milí a ochotní, ještě se vám omlouvají, že vás to bolí. Kdybyste měli otázky, najděte si mě podle jména na FB. Zatím

    • (referujte o dalších pracovištích na Facebooku)

Metody neúčinné, bolestivé nebo s trvalými následky (NEPODSTUPOVAT - NIKAM TO NEVEDE)

V každém případě se vyhněte zákrokům jako kompletní stržení nehtu, resekce nehtu, částečná ablace. Toto samozřejmě přinese dočasnou úlevu, nicméně problém se ve více než 2/3 případů vrací. Dokládají to i odborné statistiky recidivy. Citace z těchto stránek: "Myslete také na to, že jen prosté odstranění celého nehtu nepřinese s největší pravděpodobností úlevu. Návrat onemocnění lze očekávat ve 83% případů. O trochu lépe je na tom částečné snesení nehtu, které zhruba u 50% pacientů vede k úzdravě. Pokud si jen necháte zmenšit zvětšený nehtový val, počítejte se zhruba 60% možností návratu onemocnění."

Po dorostení nehtu se problém pravděpodobně vrátí. Naopak riskujete i zhoršení problému. Díky poměrně nevybírávému zákroku "stržení" často dochází k deformaci nehtové ploténky a tím změně způsobu růstu nehtu. S tím souvisí i riziko estetické újmy - nehet bude růst nakřivo nebo již dokonale k nehtu nepřilne.

Stržení nehtu

V drtivé většině případů se problém vrací ihned, jak nehet doroste:

Citace odsud: "Recidiva zarůstání po odborném ošetření je ve skutečnosti velmi vysoká, udává se až 80%)."

A co hůř. Je téměř jisté, že vám po stržení nehtu už nikdy nenaroste nehet takový jako předtím.

Částečné stržení nehtu

To samé jak předchozí

Resekce (ablace) nehtu

Jedná se o hluboké zastřižení nehtu. Méně invazivní než stržení, ale výsledek stejný. Navíc též riziko, že nový nehet dokonale nepřilne k lůžku - může se pod ním hromadit hnis.

Resekce granulační tkáně u nehtového valu

Zbytečné. Tkáň opět po čase doroste. Děje se tak, protože tkáň je zbavena kůže, a je permanentně drážděna. I když tato granulační tkáň trochu brání odtoku hnisu, její odstranění není nutné. Stačí ji náplasti odchlípnout, aby nebyla v přímém styku s nehtem. Tkáň začne splaskávat a po dokonalém zhojení se vrátí přibližně do původního objemu.

Dlahování

Pod nehet v kraji, kde zarůstá, se v lokální narkóze se na hranu nehtu zasune rozstřižená trubička. Pak se do takto vzniklého žlábku může aplikovat dezinfekční roztok. Prý bolí jen ten zákrok a pak už se to jen hojí, a hadička se po nějakém čase odstraní. Pro mne osobně stále vede náplast.

Léčebná metoda pomocí náplasti

Původ metody

Po celou dobu, co se problémem zabývám, jsem pochyboval, že bych byl prvním, kterého napadl ten fígl s náplastí. Opravdu tomu tak není. Jeden z návštěvníků mých stránek mi poslal odkaz na text v jednom lékařském časopise, kde je popsána v podstatě tatáž metoda. Jedná se o článek Schnelle Hilfe für eingewachsene Nägel: Tapen lindert Schmerz sofort z německého časopisu Medical Tribune. Dle další návštěvnice mých stránek, Marcela Mořkovská, přední česká odbornice na manikúru a pedikúru, objevila ještě hlubší kořeny, cituji: "Nevím, kdo vymyslel ten fígl s odtahováním nehtových valů, ale první zmínku jsem zaznamenala v učebnici pro pedikéry, kterou zpracoval Prim. MUDr. Račanský, přednosta ortopedické kliniky pana Bati v r. 1933. Dále tento komplex popsal Prof. MUDr. Kubát DrSc. v knize Péče o nohu."

O co jde?

Cílem je vhodně odtáhnout nehtový val od nehtu a v dané poloze fixovat, což je naprosto klíčová věc k úspěšné léčbě?

Nehtový val tak není tolik drážděn při chůzi a z nehtového žlábku může volně odtékat případný hnis. Pokud je náplast nalepena správně, metoda vykazuje vysokou procentuální účinnost jak při počátečních příznacích, kdy sledujete bolestivost a zarudnutí, tak i ve velmi pokročilém stádiu.

Všude po českém internetu, kde se v diskuzích řešil zarůstající nehet, jsem dával linky na mé stránky.

Toto byla první reakce, která se ke mě donesla a nesmírně mě potěšila:

Fórum baby-cafe.cz - téma Zarůstající nehet ??

uživatelka Ili:

Mám celkem 8x strhávaný nehet, z toho 7x na jednom palci :-( Psala jsem sem prvně asi před dvěma lety, když jsem to absolvovala prvně. Ale teď už jsem rok bez strhávání. Koupila jsem si všechny boty větší o číslo, aby mě NIKDY netlačily a když během dorůstání strženého nehtu zase přišlo zarůstání, použila jsem metodu od Dayslipper a ono to zabralo!!!! Takže doporučuju vyzkoušet, mě díky tomu nehet po letech strhávání konečně dorostl do celé své délky a mám klid. Taky jsem tu metodu popsala kamarádce, taky jí to zabralo. Teď už jsem fakt rok nemusela na chirurgii a pokud by mě to znovu začlo zlobit, první, co vyzkouším, bude zase tahle rada od Dayslipper ;-)

Tímto děkuju!

Víc reakcí naleznete v návštěvní knize zde na stránce

Co bude potřeba?

Polštářková náplastPolštářkovou náplast jsem shledal výhodnější ne hlavně kvůli polštářkům. Ale mám zkušenosti, že kvalita použitého lepidla se velice liší v závislosti na výrobci i typu náplasti.Polštářkové náplasti se bohužel nevyrábějí širší než 8cm (myšlena šířka nerozstříhaného pásu), a tak možná neobtočí celý prst. V tomto případě proveďte zajištění, jak je již popsáno v návodu. V současnosti firma Spofaplast vyrábí tuto náplast s o dost širším polštářkem, ale plocha lepící části by měla pro uchycení stačit. Nejlepší náplast, která je v současnosti na trhu pro tento účel, je Hartmann Cosmos Adhesive Plaster 1mx8cm, je mírně pružná, takže její délka jde ještě trochu prodloužit natažením.

Polštářek má také výhodu při napružení. Ale pokud zrovna není po ruce, použijte širší zdravotnickou pásku. U této můžete veprostřed přelepit lepící plochu, abyste docílili stejného efektu, jako u polštářkové náplasti.

Ještě můžete vyzkoušet dražší Omnifix® elastic ale výsledky zatím neznám, nezkoušel jsem.

Mýdlo

Mýdlo by mělo být čisté (jádrové). Můžete použít i antibakteriální (běžně dostupný Protex). Mýdlo by mělo mít co nejméně hydratačních přísad, aby dobře držela náplast.

Dezinfekce aplikovatelná na živé tkáně

Tedy rozhodně NE kysličník - vice informací v sekci "Péče a prevence".

Gáza nebo sterilní kapesník

Čistý, nejlépe sterilizovaný kapesník nebo gázové polštářky

V žádném případě nepoužívejte vatu!!! Její vlákna by mohla uváznout a působit zánětlivě!!!

PedikúraPopřípadě tenké nůžky, nebo nůžky na nehtyPostup Je nutno odmastit a vysušit blízké okolí rány, aby později nalepená náplast co nejlépe držela. V extrémních případech je možné náplast přichytit vteřinovým lepidlem, ale pokud to není nutné, nečiňte tak (více v odstavci "Těžší případy zarůstajícího nehtu"). Namydlete a omyjte tedy opatrně palec několikrát za sebou (třeba 3x) a důkladně vysušte. Při omývání nerozmáchejte samotnou ránu a nestrhávejte strup (o tom později v odstavci "Péče pro co nejrychlejší hojení").

Ustřihněte náplast, optimální šířka je něco kolem 2-2,5cm, ale je to na vás.

Jednu chlopeň náplasti nalepte těsně vedle okraje živé tkáně, jak je vidět na obrázku dole. Snažte se neochmatat lepící část chlopně (což se mi na následujícím obrázku vpravo zrovna příliš nedaří).

Pak náplast mírně napružit, aby se tkáň odchlípla od nehtu, zde opravdu neplatí čím víc tím líp, protože, když to přeženete, uděláte pár kroků a náplast se odlepí. To, jak náplast správně napnout, časem zjistíte sami.

Náplast obtočte kolem nehtu v mírné spirále a chlopeň nalepte tak, aby překrývala nehet. Konec náplasti by měl alespoň z části překrývat první konec náplasti. Tím se fixuje poloha a napružení náplasti vydrží podstatně déle.

Myslím, že to ani nejde, ale pro jistotu upozorňuji, abyste náplast nedotahovali tak, že by se výrazně zhoršilo krevní zásobování palce. Kdyby vám palec začal modrat, tak je jasné, že to asi tak nenecháte.

Spoj konců náplastí lze navíc fixovat způsobem na obrázku zde:

Nakonec zakápněte kapkou Betadinu (kdo má náladu, může Betadin vpravit i pomocí stříkačky pod nehet) Nijak to navíc neomotávejte, musí to dýchat.

Náplast aplikujte nejlépe 3x denně podle toho, jak během dne povolí. Společně s výměnou náplasti je vždy nutné uvolnit hnis z nehtového žlábku a nohu omýt mýdlem. Doporučená frekvence výměny náplasti:

    • Jednoznačně nejúčinnější je aplikovat novou náplast po večerní hygieně před spaním.

    • Dále ráno před ochodem do práce či školy.

    • A po odpoledním návratu aplikujte další náplast, která vydrží až do večera.

Průběh hojení při aplikaci náplasti

Jakousi úlevu byste měli cítit tentýž den. Celkové zklidnění a viditelné hojení lze pozorovat po pár dnech. U případů, kde je přítomno hodně granulační tkáně, začne tato tkáň celkem rychle splaskávat, pokud tedy nebudete příliš zvědaví a nebudete z ní každý den sloupávat strup, což hojení škodí.

Ne, aby vás tuto tkáň napadlo jakkoliv odstraňovat! Ze začátku se bude zmenšovat velice rychle, po pár týdnech to bude esteticky okolím skoro nepoznatelné. Pokud léčba bude probíhat v pořádku, tak byste tak do 2 měsíců měli sloupnout poslední strup.

Pokud tyto příznaky hojení nepozorujete, náplast dáváte špatně. Buďto ji špatně fixujete nebo ji hodně našponujete. Pak náplast při prvních pár šlápnutích povolí. Případně ji šponujete málo. Chce to nalézt zlatý střed a dobře fixovat, aby to někajou dobu vydrželo.

Možná si myslíte, že nejdůležitější je odstranit zánět a až pak se to začne hojit. Není tomu tak. Zánět je jen důsledek a téměř neoddělitelnou součástí nemoci v těžších případech. Mnohem důležitější, je nutné dbát na co nejčastější uvolnění nahromaděného hnisu v nehtovém žlábku. S postupným hojením zánět sám ustoupí.

I po úplném zhojení budete pravděpodobně muset ještě pár týdnů nebo i měsíců používat preventivně náplast, aby se problém hned nevracel. To, že tam nemáte strup, ještě neznamená, že tkáň již získala svou původní pevnost a odolnost. To potvrzuje i fakt, že místo budete mít ještě dlouhou dobu zarudlé, jak to bývá běžně u jiných rán. Zarudnutí vymizí do několika měsíců. Pozůstatky granulační tkáně zcela vymizí do roku nebo i déle.

Zcela do normálu (tak, že ani vy sami nepoznáte, že na palci něco bylo) se to vrátí tak minimálně za rok, dva.

Když se po čase na již dokonale zhojeném palci objeví náznak návratu (začne pobolívat), tak přitvrďte v hygieně, případně preventivně aplikujte náplast. Neřešte bolavý palec, až se objeví první krev.

Naprosto zásadním faktorem pro úspěšnou léčbu je i správná péče o palac a následně prevence po úplném zahojení. (tomu se věnuji o odstavec dále)

A někdy také trpělivost:

Pavel Kořínek (návštěvní kniha): Chtěl bych také připojit poděkování. Zkusil jsem si opravdu hodně se zarostlým nehtem. Vyzkoušel dvě pedikérky, z toho jedna mi vždy dokázala pomoci od bolesti asi na 14 dní (což jsem v té době považoval za zázrak). Po jejím ujištění, že takhle už to ale mám na doživotí, jsem začal hledat metodu, která by mi pomohla se toho zbavit úplně. Našel jsem tuto metodu a začal lepit. Asi půl roku třikrát denně, dalšího půl roku ráno a večer, a potom jen při náznaku potíží. Zlepšení nastane relativně brzy (bolest přejde asi za dva dny), ale jak usnete na vavřínech třeba po měsíci, tak se to okamžitě vrátí. Teď cca po 15-ti měsících jsem přestal lepit úplně a mám snad klid. Z náplastí se mi nejvíce osvědčila Omnisilk. Tak ještě jednou mnohokrát děkuji autorovi těchto stránek za úlevu od opravdu otravné bolesti a všem doporučuji vyzkoušet tuto geniálně jednoduchou metodu.

Těžší případy - zarůstání nehtu z obou stran

Mnou předem popsaná primitivní metoda je prokazatelně účinná. Nicméně ne úplně dobře použitelná v případech, kdy je palec postižen na obou stranách palce. S nápadem přišel až Zdeněk Lesovský, inspirovaný mou metodou. Pro fixaci náplasti použil vteřinové lepidlo. Požádal jsem ho, aby postup vysvětlil.

Zdeněk Lesovský:

Zasílám fota, možná bych tam ještě měl přihodit současný, zahojený, stav. Posuďte sám. A moje zlepšení je takéto:

Jelikož jsem nikde nesehnal 8cm náplast, použil jsem standardní ale pružnou a na nohu si ji přilepil vteřinovým lepidlem. Zní to drsně ale funguje to, pár dní to trošku svědí, ale když člověk vidí jak se to hojí, oželí a vydrží vše. Po pár dnech to člověku ani nepřijde. Prostě pružná náplast, na oba konce pár malinkých kapiček lepidla (asi 5 ale fakt malinkých) a přiložit v bezpečné vzdálenosti od rány, přitlačit, počkat vteřinku a pak napružit náplast a přilepit druhý konec. Vydrželo to i 12-tihodinové směny v těžkých pracovních botách, případně se to dá během dne předělat.

Toť asi tak vše :-) Ještě jednou díky za pomoc a věřím, že se Vám podaří dostat tuto metodu mezi lidi, je to totiž BOMBA. Moji všichni známí ji znají, a problémy tohoto typu má hooodně lidí.

Já ještě zdůrazním, že v žádném případě nesmíte lepidlo nanést na živou tkáň! Mezi okrajem náplasti a živou tkání nechte dostatečnou mezeru, aby lepidlo nemohlo přijít do kontaktu.

Existuje i speciální medicínské lepidlo na rány (používá se jako náhrada stehů). To by bylo biologicky přijatelnější, nicméně asi nebude nejlevnější. Metoda se může zdát drastická, ale podívejte se na YouTube na klasické chirurgické zákroky jako strhávání nehtu, resekce či laser. Ani já nenašel odvahu.

Pokud se vám podaří objevit nějaký jiný způsob, než vteřinové lepidlo, ihned mě kontaktujte!

Vteřiňák je také možné použít v lehčích případech, pokud chcete, aby vám náplast opravdu vydržela napnutá.

Péče a prevence

Dodržením správné péče lze rekonvalescenci značně urychlit, ale často správná péče může být základní předpoklad úspěšné léčby. Je to případ od případu.

Aktivní přístup

Čekáte, že si dvakrát, třikrát nalepíte náplast a vše bude OK? Pak vše, co jste si tu přečetli, je vám k ničemu. Aktivní přístup a důsledná péče o své zdraví je základním předpokladem k úspěšné léčbě.

Protiplísňová opatření

Mykóza

Vzhledem k tomu, že za jeden z podpůrných příznaků zarůstání nehtů bývá označována onychomykóza. Tou trpí velká část obyvatelstva a přesto se jí nevěnuje příliš pozornosti.

V případě zarůstání by tedy měl léčbě odpovídat i komplexní přístup připouštějící všechny možnosti původu problémů včetně plísňových onemocnění.

Konvenční léčba onychomykózy je sice nesystémová, ale krátkodobě účinná. Používají se antimykotika (např. prý je velmi účinný je Loceryl - nicméně je na předpis), případně i antibiotika.

Systémový přístup pro odstranění plísní představuje nejvíce změna stravovacích návyků (např. především omezení bílého pečiva).

Ať už se k dermatologovi vydáte nebo ne, aby vyloučil přítomnost plísně, tak s nohami zacházejte, jakoby plísní napadené byly

Dobré je se soustředit i na odplísnění nohou jako takových (chodidla a štěrbiny mezi nehty). Na to se už používají jiné prostředky, většinou zásypy, které nejsou na lékařský předpis a koupíte je i v supermarketu. Je doporučováno tyto prostředky aplikovat i do obuvi.

Doporučuji shlédnout časově nenáročné video, kde jsou základní informace o zarůstání nehtů a onychomykóze - Domácí lékař aneb nic není jen tak... - Problémy nehtů.

Protiplísňové přípravky

Na místo aplikujte jen pokud rána není otevřená a je zhojená. Jinak aplikujte jen v blízkém okolí a na celá chodidla.

    • Nailexpert (volně prodejný v lékarně)

    • Clotrimazol (umělá vorvaňovina)

    • Imazol

Dezinfekce otevřené rány

V úvahu připadají:

    • Tea Tree Oil - přírodní antiseptikum - dle zkušeností návštěvníků je velmi účinné

    • Betadine (roztok, NE mast - musí to zaschnout a dýchat) - je to plošně užívaná dezinfekce podobná genciálce, obsahuje Jód, takže v případě, že jste na něj alergičtí, nepoužívat!

    • Jodisol - obsahuje vysoký obsah etanolu, takže bude pálit, ale je to též účinná dezinfekce

    • rozdrcený ostružinový list (t

    • NEPOUŽÍVAT peroxid a podobné kyslíkaté dezinfekce, které živou tkáň popálí, ta pak odumírá a působí zánětlivě. Tímto druhem dezinfekce ránu nezklidníte. Peroxid je použitelný na běžné odřeniny, když je v ráně zadřená špína, ale rozhodně ne na otevřené rány jako je zarůstající nehet!

    • vhodné jsou dezinfekce na bázi alkoholu - např. Cutasept F či Jodisol (95% alkohol), bude to trochu štípat.

    • velice dobrých výsledků lze dosáhnout dezinfekčními prostředky na bázi jódu. Zde však může být problém s přecitlivěním na jód. Konzultujte s lékařem. Např. hojně používaný je Betadine. Používejte výhradně roztok, ne mast! Betadine je podobný jako genciálka, jen tolik nesmrdí. Před použitím pečlivě pročtěte příbalový leták, především pasáž o kontraindikacích. Např. bez lékařského doporučení nelze používat od 4. měsíce těhotenství a během kojení!!! V takovém případě použijte pouze dezinfekci na bázi alkoholu

    • zde jsou další přípravky, které prý pomáhají: ichtyol, tea-tree oil,...

    • Současně nekombinujte více druhů dezinfekcí. Ale je samozřejmě možné ráno použít Betadin a odpoledně po omytí použít Cutasept F.

Hygiena

Pokud přijdete domů a v uzavřených botách jste byli třeba půl dne, nebo se vám zapotily nohy, tak je samozřejmost nohy omýt a aplikovat novou náplast, která už beztak určitě povolila.

Zastřihování nehtů

Za základní chybu bývá označováno zastřihování nehtů do oblouku. To ale není příliš podstatné. Důležitější je nechávat celkově nehet dostatečně dlouhý. V opačném případě se pak hrana okraje nehtu dráždí nehtový žlábek. Také tím, že je nehet kratší, se při chůzi síla rozkládá na menší plochu, což znamená mírné zvýšení tlaku na lůžko v celé délce nehtu. Rozhodně vás nenavádím k udržování dlouhého nevzhledného paznechtu. Nehet vždy nechte dlouhý minimálně tak, aby hrana jeho okraje přečnívala přes nehtový žlábek (byla ve vzduchu). Tuto ostrou hranu můžete sestřihnout nebo zapilovat dokulata, abyste se jimi neškrábli nebo se o ně nezachytily ponožky při jejich navlékáni.

Tedy stříhejte nehty těmito způsoby:

    • do rovna

    • do opačného oblouku - tedy nehet veprostřed kratší než na okrajích.

Další zajímavou metodou je pilovat nehet uprostřed, aby byl slabší a údajně se neměl snahu tolik svisle zakulacovat. V podstatě můžete pilovat v co největší ploše, ale vždy dávejte maximální pozor, abyste při pilování nezavadili o ránu a nebo do ní nezanesli piliny z nehtu.

Čištění štěrbiny pod nehtem

Po umytí je dobré vyčistit o prostor pod nehtem, kde se často usazuje špína a kožní maz (takový bílý sajrajt). Tyto věci tam zůstávají i po koupeli či sprše, pokud na ně nevezmete kartáč. Ale to kvůli zarostlému nehtu možné není.

Co bude potřeba:

    • pedikúra (popř. nůžky na nehty) - vše minimálně dobře omyté mýdlem

    • gáza s jemnou strukturou (popř. čistý kapesník) - v žádném případě nepoužívat vatu, vlákna z vaty mohou v místě zůstat a působit zánětlivě.

Já postup demonstruji s použitím kapesníku a nůžek.

1) Odstraňte starou náplast.

2) Uvolněte hnis z rány odtažením tkáně od nehtu.

3) Pomocí kapesníku na nůžkách odstraňte nečistoty pod nehtem.

Kapesník jednou přeložte, aby měl 2 vrstvy. Překryjte jím špičku nůžek. Dejte pozor, abyste při následujícím postupu nůžkami kapesník nepropíchli!

Nejdříve zasuňte opatrně hrot pod nehet co nejblíže postiženému kraji, maximálně však jen do hloubky, kde se nehet pevně stýká s lůžkem. Rozhodně byste neměli cítit bolest. Pak táhněte směrem ke středu nehtu, abyste netlačil všechny nečistoty do rány. Z pod nehtu zajisté vytřete bílý sajrajt. Nemusí to být nutně hnis. Tato špína se pod nehtem normálně usazuje. Je nutné ji odstranit.

Teprve pak důkladně vytřete i postižený kraj. Při tomto čištění musíte být maximálně opatrní. Pokud to ještě nemáte tolik zhojené, tak pravděpodobně nějaká kapka krve ukápne, ale to není tolik na závadu.

4) Omyjte nohu mýdlem.

5) Znovu kapesníkem vyčistěte prostor pod nehtem (můžete mít kapesník namočený v dezinfekčním prostředku)

7) Důkladně osušte místo a aplikujte náplast dle návodu výše.

Nestrhávat strup!

Pokud chcete co nejvíce urychlit hojení, nestrhávejte příliš často strup z granulované tkáně. Stržení strupu opět poškodí tkáň a znemožňuje její řádné hojení.

Zánět se většinou netvoří na granulační tkáni, ale hlavně ve žlábku, není tedy nutné strup strhávat v místech, kde se pod ním neskrývá zánět. Většinou tedy stačí odtáhnout nehtový val, aby se uvolnil hnis v nehtovém žlábku. Odstraňte pouze zaschlou krev, ale strup, pod kterým není nějaký váček, ponechte.

Strup většinou není potřeba odstraňovat ani po několika dnech. Sám vysychá a zmenšuje se společně s granulační tkání. Pokud vám to nedá a strup chcete dát pryč, tak to nedělejte rozhodně každý den. Např. po čtyřech/pěti dnech nohu odmočte (dejte si vanu místo sprchy), a strup poté odstraňte.

Nenamáčet! Nemazat! Neobvazovat!

Při krátkém pobytu ve sprše se palec tak nerozmáchá, ale kdo chce, může zamezit rozmáchání strupu třeba pomocí igelitového pytlíku a gumičky a palec omýt až potom zvlášť.

Také nepoužívejte žádné formy mokré terapie. Neobvazovat neprodyšně prst. Neaplikovat masti, které viditelně nezabírají. Nemáčet denně v odvarech, pokud viditelně nepomáhají. Přesto zmíním vhodné byliny Řepík lékařský, Šalvěj lékařská.

Klid a chůze

I když za tu dobu, co vás palec trápí, jste si vypracovali podvědomý zvyk ho odlehčovat, tak i přesto postižené místo zásadním způsobem dráždíte. Proto se snažte chůzi, především dlouhé túry a chození po městě, omezit na minimum. Štěstím v neštěstí by pro vás bylo, kdybyste si třeba zlomili nohu a chodili o berlích. Nicméně většinou stačí při chůzi palec mírně odlehčovat, ale kulhat kvůli tomu nemusíte.

Obuv

Obuví ovlivňujete dva aspekty ovlivňující hojení: snížení tlaku na palec a prevence zapářky

Tlak na palec

Je nutné snížit možnost působení tlaku na palec ve všech směrech, tedy ze spoda = při došlapu:

    • Tlak zepředu, ze stran a shora vytvářejí boty s těsnou špičkou. Mezi špičkou a palcem by měl být minimálně 1cm volný prostor.

    • Často se zanedbává možný tlak ze stran, kdy je palec přitlačován směrem k ostatním prstům na noze. Je to v případě bot úzkých a zužujících se ve špičce (jsou to i lodičky a bývají to i střevíce a v neposlední řadě kopačky, a po jejich vzoru střižená a dnes tak moderní městská obuv).

    • Tlak zespoda (při došlapu): Tento tlak je podstatně vyšší při chůzi na sebemenším podpatku (opět lodičky a střevíce + některé polobotky)

    • Také u špatně navržených pantoflů a především u flip-flop sandálů (neboli žabek) musíte při chůzi působit prsty na podložku, abyste je udrželi na noze. Navíc při nasazování žabek člověk často zavadím palcem o prostřední pásek, což jistě nebude příjemné.

Problém zapářky noh

Uzavřené nebo polouzavřené boty nejsou vůbec ideální obuví pro dobré hojení zarůstajícího nehtu. Jedná se např. i o pantofle s uzavřenou špicí - osobně vyzkoušeno. Vlhké teplé prostředí bez cirkulace vzduchu se vyznačuje těmito vlastnostmi:

    • je to ideální prostředí pro tvorbu bakterií

    • vytváří špatné podmínky pro potřebné zasychání rány

    • noha se zpotí a nalepená náplast brzo povolí

Tedy hlavně předcházet zapářce v uzavřených botách! A když už se tak stane, při nejbližší příležitosti nohu po zutí umýt a osušit.

Nejlépe se po všech stránkách jeví jakékoliv páskové sandále. Pokud bude teď v létě trochu chladněji, vemte si do sandálů ponožky, než uzavřené boty.

V zimě použijte zimní boty pouze na přesun do zaměstnání a v práci choďte opět v sandálech, jestli vám to dovoluje její náplň.

Pokud už musíte delší čas chodit v uzavřených botách...

Pokud vám pracovní poměr přikazuje pracovní obuv, existuje i vzdušnější obuv s pevnou špičkou.

Dále můžete o polední přestávce boty zout, umýt si nohy a nasadit čisté suché ponožky.

Domácí obuv

Nejlépe choďte naboso, pokud vám to nevadí a nemrznou vám nohy. Studené nohy mají horší cirkulaci krve, tedy i horší prokrvení palce, což je na škodu. V tomto případě choďte v dostatečně prodyšných ponožkách. Fajnšmekři si mohou vyhradit pár starých ponožek a prostřihnout u palce díru, aby prst dýchal.

Nenoste pantofle s uzavřenou špičkou. Případně noste sandále s koženou nebo semišovou podložkou, která na chodidle příjemně hřeje.

Boty na podpatku, lodičky

To, že tato módní "obuv" způsobuje patologické změny kloubů v chodidle, pozná na obnaženém dámském chodidle i naprostý laik. Milé dámy, varujte se těchto bot, jako čert kříže. Pokud toto nejste schopny udělat alespoň pro svůj pale, tak jste naprosté blbky a další četba těchto stránek pro vás nemá smysl.

Ochrana před úrazy

Toto příliš nejde v ruce s otevřenou obuví. Nezbývá vám nic jiného než si prostě dávat na palec pozor. Jen si spočítejte, kolikrát jste si palec nakopli, nešikovně s ním o něco zavadili a kolikrát vám na něj někdo šlápnul. Předcházet úrazům můžete třeba tak, že na koncertech nebudete chodit do kotle. :-)

Sport

Po dobu rekonvalescence uděláte nejlépe, když zcela omezíte sport. Jestli toto nejste schopni udělat, tak hojení bude hodně komplikované, jestli vůbec bude. To už musíte zvážit sami, jestli oželíte např. měsíc pohybových aktivit, nebo se budete trápit čtvrt roku.

Studenti, kteří mají povinný tělocvik, by od něj měli být odproštěni. Obstarejte sobě nebo svému dítěti trpícímu touto nemocí absolutní omluvenku z tělocviku u svého praktického lékaře absolutní omluvenku z tělocviku. Nechápu, proč mě to tehdy nenapadlo. Takto jsem musel čekat celkem dlouhou dobu do letních prázdnin, než se mi palec zahojil. Ověřte, jestli nemáte těsné boty i na tělocvik.

V případě dvou sportů pravděpodobně budete muset učinit nepříjemné rozhodnutí.

Pokud hrajete fotbal, tak se s ním alespoň na čas rozlučte, abyste zjistili, jestli metoda zabírá. Problém je nejen v kopání, ale i samotná fotbalová obuv musí být těsnější, aby v ní byl cit. Pokud se po zhojení stav díky fotbalu bude opět zhoršovat, tak zkuste zauvažovat o jiném sportu. S fotbalem nebudete mít nikdy pokoj, vím to z vlastní zkušenosti, a to jsem ho hrál jen 1-2 týdně v rámci tělocviku na ZŠ, kde jsem si za celou dobu pořádně kopl do balonu tak 2x-3x, ale i to na zmasakrování palce stačilo.

Pokud plavete, také plavání na čas vynechejte. Že chlór dezinfikuje? To ano, ale opět z vlastní zkušenosti vím, že plavání zarůstajícímu nehtu nedělá dobrotu a to nejen kvůli namáčení. Udržování hygieny podlah ve sprchách a bazénech je obecně známým problémem. Tedy choďte alespoň v sandálích a nohy si umyjte i po příchodu domů.

Strava

Vzhledem k předem uvedeným spojitostem s vnitřními orgány lze doporučit jaterní dietu, popřípadě i slinivkovou dietu.

Nenutím Vás demagogicky dodržovat všechny uvedené zásady, nicméně jejich dodržením lze rekonvalescenci značně urychlit.

Závěr

Jsem rád, že vám mohu takovýmto způsobem pomoci. Také mě nesmírně těší, že se zde hlásíte s novými nápady ohledně metody s náplastí a dalšími vylepšeními, které průběžně na stránky doplňuji. Děkuji moc! Budu velice rád, když se zúčastníte ankety nebo se vyjádříte v návštěvní knize, která je dole na stránce.

Co bude dál?

Kromě těchto stránek jsem zatím zmínil metodu na anglické Wikipedii. Jediné, co může bránit i rozšíření v lékařských kruzích, je fakt, že metoda je naprosto primitivní a zároveň vysoce účinná. Ostatní dosud známé a používané vědecko-řeznické praktiky v podání skalpelu a laseru se v daném kontextu jeví, se vší objektivností, zcela tragikomicky. Ať už chci nebo ne, je možné, že metoda bude působit jako zesměšnění lékařské obce, která se tímto problémem zabývá a nebyla v celé své historii schopna objevit podobnou metodu a dostat ji do širšího povědomí. Je pravděpodobné, že se v budoucnu můžeme dočkat žalob od pacientů na doktory, kteří jim zbytečně zhyzdili dolní končetiny.

Usměvně bych svou práci shrnul tak, že jsem v podstatě objevil dermatologický kosmodisk. Nicméně se do budoucna zatím nehodlám uchylovat k jakékoliv komercionalizaci, čemuž nasvědčuje i licence Creatove Comons, pod kterou tyto stránky uvolňuji. Nemusíte mne žádat o můj souhlas s použitím díla, pokud:

    • Uvedete tento zdroj.

    • Dále nesmíte využít dílo pro komerční účely

    • Musíte jej uvolnit pod stejnou licencí jako já, pokud se se mnou osobně nedomluvíte na něčem jiném.

Každopádně se pokusím zasadit o obnovení výroby polštářkové náplasti, která je širší než 8cm. Pokud to bude mít smysl, tak bych se nebránil spolupráci na vývoji speciální náplasti pro řešení tohoto problému. Nicméně pod podmínkou, že její cenové ohodnocení nebude využívat nouze pacientů a bude odpovídat výrobním nákladům a běžným obchodním přirážkám.

Nechtěl bych zde až tak propagovat alternativní medicínu, ale spíš lidi přimět, aby slepě nevěřili doktorům a sami se aktivně zajímali o své zdraví a zjišťovali a objevovali vlastní léčebné metody. Dnešní klasická medicína a dogmatizující styl výuky na lékařských univerzitách, kdy pak ve výsledku doktoři v ordinaci nehledí na pacienty jako na lidské bytosti, kde vše souvisí se vším, ale jako na diagnózu v knize, popř. v databázi. Není zde pak žádný prostor pro zdravý rozum a invenci, hledání těch jednodušších řešení, když již existuje řešení částečně uspokojivé.

Pokud budete mít nějaké nejasnosti, další poznatky, ihned pište do návštěvní knihy nebo na mail. Potřebné informace následně doplním i sem.

Tyto poznatky bych chtěl také dát na českou Wikipedii. Prosím, pokud máte chuť založte ji již nyní - klidně čerpejte z těchto stránek.

Creative Commons License