Ziņas


Vietne uz laiku slēgta

Publicēja 2011. gada 4. okt. 09:09edmunds@lob.lv

Latvijas zaļo vārnu ziņām veltītā mājas lapa jau kopš 2011. gada maija ir palikusi bez papildinājumiem vai izmaiņām, un tāda, visticamāk, būs vismaz līdz 2012. gada pavasarim. Ar Garkalnes novada domes un vairāku brīvprātīgo palīgu atbalstu šogad esam paveikuši sezonas minimālo darbu apjomu, lai būtu droši, ka ligzdojošās zaļās vārnas Pierīgas mežos ir aprūpētas un to gaitām esam izsekojuši pietiekami labi. Paldies visiem! Šī gada lauka darbu kopsavilkums drīzumā tiks publicēts portālā DabasDati.lv. Līdz jaunai vasarai!

Ar cieņu,
Edmunds Račinskis

Zaļās vārnas ir klāt!

Publicēja 2011. gada 20. maijs 03:37edmunds@lob.lv   [ atjaunināts 2011. gada 20. maijs 04:30 ]

Vēlu, taču viņas atkal ir atgriezušās! 2011. gada 19. maijā Garkalnes mežos beidzot izdevās ieraudzīt pirmās šīgada zaļās vārnas. Divās pērn apdzīvotās teritorijās uzturējās pa vienam putnam. Ticami, ka tikai tagad tās sāk atgriezties, jo vēl 16. maijā turpat un citās vietās pie Garkalnes un Silakroga neizdevās atrast nevienu zaļo vārnu, tāpat bez rezultātiem palika visi Garkalnes mežu apmeklējumi 12., 13. un 14. maijā. Tikai 1999. gadā pirmās zaļās vārnas šajā apkārtnē redzētas vēl vēlāk - 22. maijā. Parastais atlidošanas laiks šai sugai Latvijā ir maija sākums.

Edmunds Račinskis

Saites uz saistītām ziņām: 


Zaļā vārna Garkalnes mežos. Foto (c): Aivars Petriņš.

Tikšanās ar kolēģiem no Lietuvas

Publicēja 2010. gada 12. sept. 01:02edmunds@lob.lv

Sestdien, 11. septembrī Garkalnes mežu dabas liegumā viesojās Lietuvas zaļo vārnu projekta vadītāji Laimonas Šniaukšta un Milda Šniaukštienė. Nevienu zaļo vārnu tik vēlu rudenī, protams, neredzējām, taču apskatījām vairākas šovasar apdzīvotas zaļo vārnu teritorijas un būrus. 

Kolēģi atzina, ka biotopi Garkalnes mežos ir ļoti līdzīgi vienai no divām galvenajām zaļo vārnu ligzdošanas vietām Lietuvā - valsts dienvidos pie Druskininkiem, kur 2010. gadā jau otro gadu ligzdoja viena Latvijā gredzenota zaļā vārna (sk. agrākās ziņās zemāk). Lietuviešus interesēja gan būru izmēri un uzbūve, gan aizsardzība pret postītājiem. Apspriedām arī zaļo vārnu uzskaites, ligzdu pārbaudes un gredzenošanu, un - protams - turpmāku starptautisko sadarbību šīs sugas izpētē un populāciju saglabāšanā.

Edmunds Račinskis

Saruna par zaļo vārnu barības paliekām izvestās ligzdās. Foto: I. Mārdega.

Latvijas zaļā vārna noķerta Polijā

Publicēja 2010. gada 10. sept. 07:07edmunds@lob.lv   [ atjaunināts 2010. gada 10. sept. 07:52 ]

Viens no šogad Garkalnes mežos gredzenotajiem zaļvārnēniem 30. augustā noķerts Polijas dienvidos, Karpatu kalnu ziemeļos pie Beskid Niski, kur notiek putnu ķeršana gredzenošanas nolūkos (sk. Carpatica.org). Pēc maniem pirmajiem aprēķiniem, šis putns paveicis apmēram 880 km dienvidu-dienvidrietumu virzienā no dzimtā būra. Poļu ornitologi ziņo, ka šī zaļā vārna noķeršanas vietā, iespējams, uzturējusies arī 23. un 29. augustā, un pēc noķeršanas palaista brīvībā. 

Šis ir nozīmīgs notikums, jo Latvijā gredzenotās zaļās vārnas ārzemēs atrod ļoti reti, un katrs iezīmēto putnu sastapšanas gadījums papildina pagaidām vēl gaužām aptuveno priekšstatu par šīs sugas migrāciju ceļiem. Diemžēl no ziemošanas vietām DA Āfrikā līdz šim nav saņemta neviena ziņa par mūsu zaļo vārnu atrašanu vai novērošanu. 

Tālākais punkts uz dienvidiem, kur atrasta Latvijā gredzenota zaļā vārna, ir Ēģiptes ziemeļi Nīlas deltas apkārtnē. Jāpiebilst, ka minētais atradums ir vēsturisks gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Putns bija gredzenots 1934. gada 17. jūlijā un gāja bojā Ēģiptē nākamajā rudenī - 1935. gada 15. septembrī 3000 km uz D-DA no gredzenošanas vietas pie Lejasciema.

Edmunds Račinskis

Zaļā vārna ar Latvijas gredzeniem poļu ornitologu rokās 2010. gada 30. augustā. (Grzegorz Cierlik, AKCJA CARPATICA, www.carpatica.org)

Divi gredzenotu zaļo vārnu atradumi

Publicēja 2010. gada 3. aug. 03:18edmunds@lob.lv

Vienu mirušu zaļo vārnu 2. augustā Ādažu poligona dienvidu daļā atrada Gints Mālkalnietis un Ilze Melne. Tas izrādījās jaunais putns, kas gredzenots  šogad 14. jūlijā kā mazulis vienā no būriem Garkalnes mežos, trīs kilometrus uz dienvidiem no atrašanas vietas. Acīmredzot, putnu pavisam nesen bija notriekusi automašīna. Šis atradums papildina Latvijā uz autoceļiem bojā gājušo zaļo vārnu sarakstu un lieku reizi rāda, ka sadursmes ar transporta līdzekļiem mūsdienās ir regulārs šīs sugas putnu nedabiskās mirstības cēlonis.

Savukārt 31. jūlijā divas zaļās vārnas Babītes novadā uz rietumiem no Cenas tīreļa novēroja un nofotografēja Sintija un Didzis Elferti. Attēlos redzams, ka abi putni ir viengadnieki, šķīlušies pagājušajā gadā. Pie tam vienam no putniem fotouzņēmumā ir labi saskatāmi krāsu gredzeni - zils virs sarkana uz labās kājas. Šo putnu gredzenojām pērn kā mazuli vienā no Garkalnes mežu būriem, un divas reizes redzējām arī šogad, 10. un 19. jūlijā turpat netālu kā neligzdotāju. Tagad tas uzturējās 52 km attālumā uz dienvidrietumiem no gredzenošanas vietas. Iespējams, arī otra Babītes novadā redzētā zaļā vārna ir Pierīgas putns, un abi kopā tie ir devušies vasaras noslēguma klejojumos. Jau augustā zaļās vārnas  parasti sāk aizceļot uz ziemošanas vietām DA Āfrikā. 

Abi gredzenoto zaļo vārnu sastapšanas gadījumi uzskatāmi parāda, cik svarīgi pievērst uzmanību katrai novērotai vai atrastai zaļajai vārnai. Vismaz Pierīgā lielākā daļa no vietējām zaļajām vārnām ir gredzenotas, un ir īpaši interesanti mēģināt saskatīt gredzenus citur Latvijā sastaptiem putniem - to izcelsme var izrādīties zināma.

Paldies novērotājiem par ļoti savlaicīgajām un labi dokumentētajām ziņām!

Edmunds Račinskis

Automašīnas notriekta zaļā vārna pie Ādažu poligona 2.08.2010.
Foto (c): Gints Mālkalnietis

Pirmie sezonas rezultāti

Publicēja 2010. gada 29. jūl. 08:17edmunds@lob.lv   [ atjaunināts 2010. gada 29. jūl. 09:13 ]

Šodien, 29. jūlijā apgredzenojām šīgada pēdējos zaļo vārnu mazuļus no divām ligzdām, līdz ar to var sākt apkopot 2010. gada ligzdošanas sezonas rādītājus.

Zaļo vārnu vasara Pierīgas mežos ir bijusi kopumā veiksmīga. Sasniegti vismaz četri rekordi, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem:

1) vislielākais zināmais apdzīvoto ligzdu skaits (24, par vienu vairāk nekā 2008. gadā, kad atradām 23 zaļo vārnu ligzdas);

2) vislielākais apgredzenoto mazuļu skaits (62, par vienu vairāk nekā 2008. gadā);

3) visvairāk individuāli atpazītu ligzdojošo putnu ar krāsu gredzeniem (28, par pieciem vairāk nekā pērn; vēl viena pieaugusī zaļā vārna redzēta ligzdojam Lietuvā);

4) vislielākais ligzdu skaits Silakrogā (astoņas; 2008. un 2009. gadā bija sešas).

Garkalnes mežos, kur zaļo vārnu pētījumi veikti visilgāk - jau 12. gadu, atradām 13 apdzīvotas ligzdas. Tas ir tikpat, cik 2007. gadā, un par vienu mazāk nekā līdzšinējais rekords divos iepriekšējos gados. 

Četras no visām 24 zināmajām Pierīgas zaļo vārnu ligzdām izrādījās nesekmīgas (trijās pamestas olas, vienā beigti mazuļi), taču nevienā gadījumā nav pamata domāt, ka vainojamas caunas. Tas ļauj piesardzīgi izdarīt pirmos secinājumus, ka ligzdu aizsardzībai šogad izmēģinātās plēvju uzlikas ap kokiem var būt cerīgs risinājums. 

Ligzdošanas produktivitātes rādītāji ir labi - vidēji 3,1 mazulis sekmīgā ligzdā. Labākās sekmes bijušas Garkalnes mežos (3,4 mazuļi), bet zemākās - Ādažu poligonā (tikai 2 mazuļi sekmīgā ligzdā). 

Tātad zaļo vārnu skaits Pierīgā joprojām ir stabils vai mazliet pieaug, ligzdošanas sekmes ir visai labas, šeit turpina atgriezties un ligzdot daudzi vietējie putni, un nākotnes izredzes šai sugai ir pamatoti optimistiskas. Vismaz tik ilgi, kamēr turpināsim labi iesāktos darbus zaļo vārnu populācijas uzturēšanai. 

Liels paldies visiem, kas šogad palīdzējuši ar savu laiku un darbu! Izvērsts apkopojums par 2010. gadā paveikto un izpētīto sekos.

Edmunds Račinskis 

Viens no četriem Ādažu poligonā apgredzenotajiem zaļvārnēniem. 20.07.2010. (c) E. Račinskis

"Latviete" otro gadu Lietuvā

Publicēja 2010. gada 20. jūl. 10:34edmunds@lob.lv

Kolēģi no Lietuvas Ornitoloģijas biedrības ziņo, ka pie viena no zaļo vārnu apdzīvotajiem būriem Lietuvas dienvidos, Druskininku apkaimē šogad atkal redzējuši Latvijā gredzenotu pieaugušo putnu!

Zaļā vārna ar diviem melniem plastmasas gredzeniem uz kreisās kājas un ar metāla gredzenu uz labās ir gredzenota kā mazulis 2006. gada 15. jūlijā būrī pie Silakroga un jau otro gadu ligzdo Lietuvā. Līdz pērnā gada jūlijam par šo putnu mums nebija nekādu ziņu - to varēja uzskatīt vienlīdz par mirušu vai izceļojušu. Par laimi, putns izrādījās tikai "izceļojis" un ieprecējies leišu zaļvārnās, kur joprojām ligzdo sveiks un vesels. 

Šis ir pirmais gadījums, kad Latvijā gredzenota zaļā vārna ar krāsu gredzeniem ir atrasta dzīva un ligzdojoša ārzemēs. Leišu ornitologi iesaukuši šo putnu par "Latvieti". Savu zaļo vārnu mazuļus viņi plāno sākt gredzenot nākamajā gadā.

Edmunds Račinskis

"Latviete" ar barību mazuļiem Lietuvas dienvidos, attēls uzņemts 2009. gada jūlijā. (c) Jonas Bilinskas?


Sākusies mazuļu gredzenošana

Publicēja 2010. gada 6. jūl. 10:57edmunds@lob.lv

Garkalnes mežos 6. jūlijā apgredzenojām pirmos lielākos šīgada zaļo vārnu mazuļus no viena būra. Četri jau krietni apspalvoti cāļi saņēma jaunos krāsu gredzenus ar iegravētu burtu kodiem. 

Līdz šim sešus gadus gredzenojām zaļo vārnu mazuļus ar vienkāršiem krāsu gredzeniem, bet tā kā to individuālās kombinācijas jau ir izsmeltas, pārejam uz jauniem un no attāluma nolasīšanas ziņā grūtākiem gredzeniem. Sākot ar šo gadu, Pierīgas zaļvārnēni nēsās dzeltenu gredzenu ar diviem melniem lielajiem burtiem uz kreisās kājas un standarta numurēto metāla gredzenu - uz labās. 

No agrāk individuāli iezīmētajiem putniem šogad kā ligzdotājas esam atpazinuši jau 23 zaļās vārnas. Katram no tiem ir precīzi zināms vecums, dzimtās ligzdas vieta un nereti arī turpmākās dzīves pieturas, piemēram, iepriekšējos gados apdzīvotās ligzdas. Vairāk par šīs sezonas pieaugušo putnu gredzenu nolasīšanas rezultātiem ziņošu jūlija otrajā pusē.

Edmunds Račinskis

Sestajā jūlijā apgredzenots zaļvārnēns ar gredzenu [AC].
Foto: ER

Zaļā vārna pie Kalnišķiem

Publicēja 2010. gada 28. jūn. 10:16edmunds@lob.lv

Vienu zaļo vārnu Liepājas pusē, Nīcas novada Kalnišķos 27. jūnijā redzēja Ints Mednis. Putns tupēja neliela bērza galotnē un barojās tikko nopļautā pļavā. 

Šis ir šīgada pirmais zaļās vārnas novērojums citur Latvijā, ārpus trīs zināmajām ligzdošanas vietām Pierīgas mežos. Šodien gan saņemta vēl viena ziņa par it kā zaļo vārnu Burtnieku apkārtnē, taču tās ticamība vēl ir jāpārbauda.

Edmunds Račinskis  

Zaļā vārna Kalnišķu apkārtnē 27.06.2010. (c) Ints Mednis.

Zaļās vārnas izlido sabiedrībā

Publicēja 2010. gada 23. jūn. 06:47edmunds@lob.lv   [ atjaunināts 2010. gada 23. jūn. 07:22 ]

Latvijas pasts 18. jūnijā laida klajā divas jaunas pastmarkas ar putniem - ūpi un zaļo vārnu. Markas ar zaļo vārnu izdotas pusmiljonu lielā tirāžā, kas ir astronomiski liels daudzums, ne tikai salīdzinot ar Latvijā mūsdienās sastopamo zaļo vārnu skaitu (šobrīd zināmi 22 pāri), bet pat ar kopējo šīs sugas putnu skaita vērtējumu visā Eiropā kopā - 53 līdz 110 tūkstošiem pāru. Jāvēl neskaitāmus laimīgus ceļojumus arī šīm mazajām papīra zaļvārniņām! 
http://www2.pasts.lv/lv/privatpersonas/filatelija/first.html?news_id=1153

Pēc zaļo vārnu būru pārbaudes un putnu vērošanas dabā 11. jūnijā, Garkalnes novada vēstu (GNV) redaktore Elīna Bauze-Krastiņa iepazīstina šī laikraksta lasītājus ar plašu ziņojumu GNV jaunākā izdevuma pirmajā lappusē. Tas lasāms arī internetā, atverot PDF failu šeit: 

Savukārt meža nozares portālā meži.lv nupat publicēts ornitoloģes Ilzes Vilkas sagatavots materiāls, kas veltīts zaļajai vārnai:


Pirmās dienas aploksne ar zaļās vārnas pastmarku Ls 0,35 vērtībā.

1-10 of 15

Comments