KalDer Bursa Şubesi
Gıda Uzmanlık Gurubu
İşbirliği 

Sürekli İyileştirme Faaliyetleri..

 
 
27.11.2006 Tarihinde, KalDer Bursa Şubesi, Gıda Uzmanlık Gurubu Lideri, Uludağ Ün.Öğr. Gör. Dr.Nejlet FİLİZ ve Bursa KalDer BKÖ ve UKH Sor. Ebru YALÇIN okulumuza ziyaret gerçekleştirmiş, ziyaret kapsamında okul kantinlerimiz ve yemekhanemizdeki iyileştirmeye açık yanları tesbit edilerek sorumlularına bildirilmiştir.
 
Öğr. Gör. Dr.Nejlet FİLİZ'e katkılarından dolayı okulumuz adına teşekkür ederiz.
 
Yüksel GÜNGÖR
Kalite Güvence Sorumlusu 
27.11.2006
 
27.11.2006 Resimler:

 

 

******************************************************************************************************* 

16.01.2007 Tarihinde, KalDer Bursa Şubesi, Gıda Uzmanlık Gurubu, okulumuzun konferans salonunda saat 13:00-14:00 arasında, Rehberlik dersi olan sınıflara "Sağlıklı Beslenme ve Yaşam Kalitesi" adlı konferans düzenlemiştir.

Okulumuzu Kalite Güvence Sorumlusu Yüksel GÜNGÖR'ün açılış konuşmaları ile başlayan konferans, Gıda Uzmanlık Gurubu Lideri, Uludağ Ün.Öğr. Gör. Dr.Nejlet FİLİZ'in, KalDer ve Gıda Uzmanlık Gurubunun Misyon, Vizyon ve Hedeflerini dinleyicilere aktarmasıyla devam etmiştir. U.Ü. Veteriner Fak. Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalından Prof.Dr. Mustafa TAYAR "Sağlıklı Beslenme ve Yaşam Kalitesi" adlı konferans vermiş, öğrencilerimize sağlıklı yaşam hakkında bilgilendirme yapmıştır. Md.Yrd. Rıdvan AKBAY'ın teşekkür konuşmasıyla konferans sona ermiştir.

Konferans sonunda Gıda Sağlık Gurubu üyeleri ile Okul Müdürümüz İsmail BAŞARAN ile toplantı düzenlenmiş, Gıda Hijyeni ve okulumuzun bursadaki 450 devlet okulu içerisinde TSE-ISO-EN 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi ile yönetilen ilk ve tek devlet okul olması ve Bursa'ya yaptığı olumlu yankılar toplantı içeriğinin bir kısmını oluşturmuştur.

Konferansın düzenlenmesinde yardımları olan Bursa KalDer ve Gıda Sağlık Gurubundaki üyelere okulumuz adına teşekkür ederiz.

Yüksel GÜNGÖR

Kalite Güvence Sorumlusu

16.01.2007

16.01.2007 Konferans ve Toplantıdan resimler..

 

 Not: Resimler tıklanarak daha büyük halde görülebilir.
 
 
Bursa KalDer GUG Üyeleri:
 
Ayla ETÇİ (SÜTAŞ)
Ahmet UYSAL (ULUDAĞ GAZOZ)
Çiğdem KIZILAY (BANVİT)
Engin KOBAN (İNOKSAN)
M. Ertan GÜNEŞ (U.Ü. TEKNİK BİLİMLER MYO)
Mehmet GÜNDÜZ (ALARA TARIM)
Mustafa TAYAR (U.Ü. VETERİNER FAK.)
Nejlet FİLİZ (U.Ü. TEKNİK BİLİMLER MYO)
Seçil DEMİR (ÜLKER GOLF DONDURMA)
Uğur GÜNŞEN (Gıda Kont. ve Mrk. Araş. Ens.)
 
 
 
-----------------------------------------------------------------------------------
Ayrıca; toplantı salonunun aktif halde tutulması için gösterdikleri gayretlerden dolayı Md.Yrd.Oktay GÜLLÜ, Elektronik Böl.Şefi Ümit Cesur ve Elektronik Bölümü Öğrencileri ile Organizasyonun yapılmasında, öğrencilerin organizze edilmesinde emeği geçen Md.Yrd. Rıdvan AKBAY ile misafirlerin karşılanmasında ve günün belgelenmesinde  emeği geçen Yapı Ressamlığı Bölümü TL12F öğrencileri, Rehberlik saatinde öğrencilere gıda hijyeni, sağlıklı besin konusunda bilgilendirilmeleri için gayret sarfeden Rehber Öğretmenlerine teşekkür ediyoruz.
 
 
-----------------------------------------------------------------------------------
 
Bursa KalDer E-Bülten Şubat 2007

 

PİLOT OKULLARDA “SAĞLIKLI BESLENME VE YAŞAM KALİTESİ”

EĞİTİMLERİ BAŞLADI

 

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) Bursa Şubesi bünyesinde, 2006 yılının Temmuz ayında “gıda sağlığı, güveni ve hijyeni” konusunda toplumsal bilinci ve duyarlılığı artırmak amacıyla kurulan Gıdada Kalite Uzmanlık Grubu; 16 Ocak 2007’de Hürriyet Endüstri Meslek Lisesi’nde, 19 Ocak 2007’de Osmangazi Kız Meslek Lisesi’nde  "Sağlıklı Beslenme ve Yaşam Kalitesi" adlı eğitimler düzenledi.

 

Hürriyet Endüstri Meslek Lisesi’nde Kalite Güvence Sorumlusu Yüksel GÜNGÖR'ün açılış konuşmaları ile başlayan konferans, Gıda Uzmanlık Gurubu Lideri U. Ü. Öğr. Gör. Dr. Nejlet FİLİZ'in, KalDer ve Gıda Uzmanlık Gurubunun Misyon, Vizyon ve Hedeflerini dinleyicilere aktarmasıyla devam etti. U.Ü. Veteriner Fak. Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalından Prof. Dr. Mustafa TAYAR "Sağlıklı Beslenme ve Yaşam Kalitesi" adlı sunum gerçekleştirerek; eğitime katılan öğretmen ve öğrencilerden oluşan 200 kişilik gruba “sağlıklı yaşam” hakkında bilgilendirmede bulundu. Okul Md.Yrd. Rıdvan AKBAY'ın teşekkür konuşmasıyla eğitim sona erdi. Osmangazi Kız Meslek Lisesi’nde Öğretmen Fatma TERİM’in açılış konuşmaları ile başlayan eğitime 100 kişilik bir grup katılmış olup, eğitim Dr. Nejlet FİLİZ’in sunumuyla devam etti. Gıda Uzmanlık Grubu üyesi Seçil DEMİR’in soruları cevaplamasıyla sona erdi.

 

Eğitimler sonunda Gıda Sağlık Gurubu üyeleri ile Hürriyet Endüstri Meslek Lisesi Okul Müdürü İsmail BAŞARAN ve Osmangazi Kız Meslek Lisesi Müdürü Türkan CANER, bu çalışmaların önemi ve devamı konusunda fikir alışverişinde bulunmuştur.