02.04.2007
Bursa Hürriyet Endüstri Meslek Lisesi
Tanıtım Filmi

Okulumuzun tanıtımı..

 
 
 

Yüksel GÜNGÖR

Hürriyet Endüstri Meslek Lisesi

Kalite Güvence Sorumlusu

 

Jenerik

Ülkemiz için mesleki eğitim konusunda engin ufuklar açan ulu önder M. Kemal Atatürk bir konuşmasında şöyle diyor:  

“Bir yandan bilgisizliği ortadan kaldırmaya uğraşırken bir yandan da ülke çocuğunu toplumsal ve iktisadi hayatta etkili ve verimli kılabilmek için zorunlu olan ilk bilgileri uygulamalı bir biçimde vermek yolu eğitimimizin temelini oluşturmalıdır.”  

Bu sorumluluğunun farkında olan Hürriyet Anadolu Teknik, Anadolu Meslek, Teknik Lise Ve Endüstri Meslek Lisesi  eğitim ve öğretim anlayışı, sanayi okul işbirliği konusundaki örnek girişimleri ve kalite çalışmalarıyla ülkemizin sayılı meslek liseleri arasında yer alıyor.

1979 yılında 3.Endüstri Meslek Lisesi adıyla kurulduğu günden itibaren hızla gelişmekte ve büyümekte olan okulun 7 meslek alanı ve alt dalları bulunuyor. Okulda meslek yüksek okulları ve sanayi kursları da dâhil olmak üzere  230 öğretmen ile toplam 4213 öğrenciye  eğitim- öğretim veriliyor.

Bugün toplam 46.000m2 alan üzerine kurulu 3 ana öğretim binası, 6  atölye, kapalı ve açık  Spor tesisleri, lojman,  yemekhane, kafeterya ve  kantinler ile kampüs anlayışı içerisinde çalışmalar sürdürülüyor.

Eğitim Öğretim verilen ana alanlar ise :

ü      Elektrik-Elektronik

ü      Endüstriyel Otomasyon

ü      İnşaat Teknolojisi

ü      Uçak Bakım

ü      Motorlu Araçlar Teknolojisi

ü      Makine Teknolojisi Alanı

ü      Tesisat ve İklimlendirme Teknolojisi olarak sıralanıyor.

Ülke endüstrisi kuruluşlarına kendini taşıyan, sorgulayan, fikir üreten, beraberce çalışabilen yüksek öğrenimde hedefini belirlemiş, bu hedeflere varmada stratejiler geliştiren öğrenciler yetiştirmeyi misyon edinen okul emin adımlarla yoluna devam ediyor.

Son dört yıldır kendi kategorisinde Bursa’da en fazla üniversiteye öğrenci gönderen okul  olan hürriyet endüstri meslek  lisesi Bursa da ki sanayi kuruluşlarının en çok tercih ettiği, teknik elemanları yetiştiren okul olma vizyonunu da da başarıyla taşımaktadır.

Okul ayrıca sanayiye yönelik düzenlemiş olduğu kursları ile de önemli bir açılım yakalamıştır.

Kardeş okul ilişkileri, AB’nin Leonardo Projelerine katılım da gençlere yeni ufuklar açmaktadır.

Öğrencileri sosyal, kültürel  ve sportif çalışmalar ile de etkin olarak buluşturan Hürriyet Endüstri Meslek Lisesi, Dünya Liseler arası futbol şampiyonasında Dünya üçüncülüğü gibi  uluslararası başarılara da imza atmıştır.

Hürriyet Endüstri Meslek lisesi öğrencilerini iş hayatına ve yaşama hazırlarken kalite çalışmalarını yol haritası yaptı ve kalite konusundaki başarılarıyla da kendini kanıtladı.

Bursa da ki devlet okulları içerisinde  TS-EN-ISO 9001:2000 belgesini alan ilk okul Hürriyet Endüstri Meslek Lisesidir.

2006-2007 döneminde MEB Yılın Kaliteli Okulu Kategorisinde Hürriyet Endüstri Meslek Lisesi Osmangazi ilçe birincisi,Bursa il üçüncüsü oldu.

Hürriyet Endüstri Meslek Lisesi, Kalder’in ‘İyi niyet Bildirgesi’ni 2006’da imzalayarak ‘Ulusal Kalite Hareketine de katıldı.

EFQM ‘Mükemmellik Modeli’ Çalışmaları da Hürriyet Endüstri Meslek Lisesinin kalite çalışmalarında gelinen son nokta olmuştur.

 

http://www.youtube.com/watch?v=LjWL9qI14Kk