Всеукраїнський тиждень дитячого читання-2018

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

Традиційно кінець березня – це час, що об’єднує усіх шанувальників дитячої книги: юних читачів, письменників, бібліотекарів… Для письменників ці дні  – нагода безпосереднього контакту з читачами, для бібліотекарів – популяризація найкращих зразків національної та світової дитячої та юнацької літератури, для читачів – зустрічі з авторами та героями нових і вже давно відомих улюблених книг. Тиждень дитячого читання має давні традиції, які в рамках його проведення передбачають добре знайомі та інноваційні форми масової роботи з дітьми, а саме: презентації новинок дитячої літератури, привернення уваги читачів до творчості письменників-ювілярів тощо.

Зважаючи на те, що цьогорічний Всеукраїнський тиждень дитячого читання у Національній бібліотеці України для дітей позиціонований як тиждень книжкових викликів та екстрім-читання  рекомендуємо провести його в шкільних бібліотеках міста Вінниці під гаслом: "Ми читаємо завзято, а читати нам – це свято", адже кожний його день буде сповнений змістовними, цікавими, корисними зустрічами із новими та давно знайомими  книгами.

Плануючи програму Тижня, пропонуємо врахувати успішні власні традиції його проведення, а також звернути увагу на:

-  план заходів Тижня дитячого читання Національної бібліотеки України для дітей на 2018 рік (http://www.chl.kiev.ua/Default.aspx?id=8314);

-  план заходів на березень 2018 року Вінницької обласної бібліотеки для дітей ім. І.Я. Франка (drive.google.com/file/d/12INECJhaey8Gq5fuOOPwWe8mZWp2H7tJ/view)

У підготовчій роботі рекомендуємо використовувати інформацію про:

-  події, які відзначатимуться на державному рівні:

ü      2018 рік оголошено роком німецької мови в Україні, а в Німеччині – рік української мови

ü      2018 – рік охорони культурної спадщини в Україні

ü      2018 рік – рік продовження розвитку української освіти;

-  пам'ятні літературні дати (http://www.chl.kiev.ua/default.aspx?id=8116);

-  дитячі книги України: нові надходження (розміщено на сторінці «Нові книги України» сайту НБУ для дітей http://www.chl.kiev.ua/Default.aspx?id=4662)

-  книги-ювіляри 2018 року (презентація: https://www.slideshare.net/nbkidskiev/2018-86689063);

-  письменники-ювіляри 2018 року:

ü      390 років від дня народження Шарля Перро (1628–1703), французького поета, письменника-казкаря, критика

ü      235 від дня народження Стендаля (23.01.1783), французького прозаїка

ü      230 років від дня народження Джорджа Ноела Гордона Байрона (1788–1824), англійського поета

ü      215 років від дня народження Проспера Меріме (28.09.1803) – французького письменника, новеліста і перекладача

ü      200 років від дня народження Томаса Майна Ріда (1818–1883), англійського письменника

ü      190 років від дня народження Жуля Верна (1828–1905), французького письменника

ü      170 років від дня народження Ганса Гофмана (27.07.1848) німецького письменника, поета, педагога

ü      135 років від дня народження Франца Кафки (03.07.1883) – німецького письменника австро-угорського походження

ü      120 років від дня народження Еріха Марії Ремарка (22.06.1898) – німецького прозаїка XX ст.

ü      140 років від дня народження Януша Корчака (22.07.1878) – польського письменника, педагога, лікаря, суспільного діяча

ü      160 років від дня народження Сельми Лагерлеф (20.11.1858)  – шведської письменниці

ü      100 років від дня народження  Олеся Гончара (03.04.1918) – українського письменника, критика, громадського діяча

ü      140 років від дня народження  Олександра Олеся (05.12.1878) – українського письменника, драматурга

ü      120 років від дня народження  Володимира Сосюри (06.12.1898) – українського письменника та поета

ü      80 років від дня народження  Василя Стуса (06.12.1938) – українського поета, прозаїка, перекладача

ü      100 років від дня народження  Василя Сухомлинського (28.09.1918) – українського педагога, письменника, поета, публіциста

ü      85 років від дня народження  Віктора Близнеця (10.04.1933) – українського письменника

ü      110 років від дня народження  Марії Пригари (20.02.1908) – українська поетеса, перекладач

ü      105 років від дня народження  Платона Воронька (01.12.1913) – українського письменника, поета, публіциста, перекладача

ü      50 років від дня народження  Івана Андрусяка (28.12.1968) – українського поета, письменника, критика, перекладача.

        Важливо пам’ятати, що провідним завданням Тижня є стимулювання у дітей інтересу до читання та самостійного вибору книг, підвищення інтелектуального та духовного потенціалу, посилення  ролі книги в безперервному освітньому процесі. 

        Ігрові форми популяризації літератури посідають пріоритетне місце серед різноманітних заходів, які пропонує шкільна бібліотека своїм читачам. В рамках проведення Тижня-2018 читачам-учням 1-4 класів радимо провести книжкову виставку-вікторину "Великі пригоди малих чоловічків" (Додаток 1), вечір поетичного настрою за віршами українських дитячих поетів-ювілярів (Юрія Бердника, Платона Воронька, Марії Пригари, Наталі Забіли), казковий квест «Вам і казка, і бубликів в’язка» (за українськими народними казками) (Додаток 2), майстер-клас «Майструємо!» за книжками чеського письменника Мартіна Содомки (вікова категорія 1-4 кл.) та ін. Також можна провести ігрові заходи, орієнтовані на читачів-учнів 5-9 класів: літературне змагання «Врятуємо академію!» за книгою Я. Бжехви «Академія Пана Ляпки» (вікова категорія: 5-7 кл.), конкурс ерудитів за творчістю Жуля Верна "Клуб знаменитих Капітанів" (Додаток 3) (5-8 класи), інтернет-вікторину «Європа: питання і відповіді» для читачів-учнів 8-9 класів, під час якої учасники змагатимуться на найкраще запитання та якнайшвидшу відповідь з історії, географії, літератури європейських країн, користуючись при цьому Інтернетом. Під час такої гри ігрова форма заходів доповнюється ще й пізнавальним елементом, а «вороги» книжки (якими небезпідставно вважають гаджети, смартфони, планшети та й саму мережу Інтернет) перетворюються на її союзників. 

        Шкільна бібліотека – це не та установа, яка повинна хворіти на консерватизм, навпаки – для своєї успішної діяльності вона має активно впроваджувати нові форми роботи із дітьми, шукати і наповнювати новим змістом як звичні, так і незаслужено забуті, органічно і цікаво поєднувати їх між собою. Бібліотечні кафе та ярмарки, бібліомарафони та буккросинги, книжкове дефіле та поетичний зорепад – те, що було новинкою ще декілька років тому, зараз впевнено займає своє місце у масових заходах шкільних бібліотек. У рамках заходів Тижня-2018 пропонуємо, об’єднавши форми різних масових заходів, провести «Поетичне кафе», де відвідувачам можна запропонувати «страви» на будь-який смак: погратися у буріме (скласти вірш на задані рими-слова), взяти участь у поетичному зорепаді (читання віршів вголос) або майстер-класі «Для тих, хто взяв перо до рук», ознайомитися із цікавими фактами життя того чи іншого поета або історії його вірша під час «Бесід із віршоманом» (його роль може виконувати бібліотекар).

        Логічним завершенням Тижня буде проведення Дня лауреатів премії ім. Г.К. Андерсена (до дня народження великого казкаря (02.04.), в честь якого в 1967 році за рішенням ЮНЕСКО було започатковане свято Міжнародного дня дитячої книги, напередодні якого традиційно проходить Тиждень дитячого читання). Багато імен добре знайомі не одному поколінню українських дітей (Астрід Ліндгрен, Джанні Родарі, Джеймс Крюс, Туве Янссон), дехто  – не дуже відомі  (Крістина Нестлінгер, Еріх Кестнер), деякі твори з’явилися в українському перекладі нещодавно (Марія Гріппе, Турмуд Гауген). Об’єднати усіх лауреатів малої Нобелівської премії можна, оформивши виставку-відгук «Золота медаль казкаря: лауреати премії ім.Г. К. Андерсена». Гарним доповненням до неї буде карта Європи, на яку можна нанести прізвища письменників, імена та зображення їхніх героїв. Щоб ознайомити читачів-учнів 5-6 класів з маловідомими творами лауреатів, радимо провести  літературний вечір «Дитинство  – одне на всіх» (Додаток 4), використавши твори Крістини Нестлінгер (Австрія), Еріха Кестнера (Німеччина), Марії Гріппе (Швеція), Турмуда Гауген (Норвегія). У своїх творах ці письменники не бояться говорити з дітьми на рівних, розуміючи, що дитячі проблеми аж ніяк не менші за проблеми дорослих. Гадаємо, дітям будуть близькими і зрозумілими і біль героя Турмуда Гаугена  – хлопчика без імені, який втік із дому через чвари між батьками, і пригоди вихованців школи-інтернату з повісті Еріха Кестнера «Летючий клас». Звернення до таких захоплюючих і, водночас, глибинних творів буде цікавим і корисним як для дітей, так і для дорослих.

Також в останній день Тижня слід підбити підсумки усіх конкурсів, що проходили протягом семи днів, визначити найактивніших читачів, найкращих акторів, художників, костюмерів тощо.

Варто нагадати, що протягом Тижня традиційно проводиться акція «Подаруй бібліотеці книгу!», яка надає змогу усім бажаючим не тільки познайомитись з новими книгами та періодикою, а й подарувати принесену з дому книгу шкільній бібліотеці.

З метою популяризації книги та підняття престижу читання, задля формування позитивного іміджу шкільної бібліотеки найяскравіші події Тижня рекомендуємо висвітлювати у засобах масової інформації – на шпальтах шкільних газет, учнівських радіоефірах, власних бібліотечних сторінках, сайтах і блогах.

                                                                                                                                                                                                            Підготувала методист з бібліотечних фондів КУ «ММК» Нарольська К.В.

Ċ
Екатерина Нарольская,
20 серп. 2018 р., 06:48
Ċ
Екатерина Нарольская,
13 бер. 2018 р., 08:40
Comments