YAHYALI
 Rakamlarla YAHYALI 
Kuruluş Yılı 
 1954
Rakım 
 1330 mt
 Yüzölçümü (km2)
 1.546
 İl Merkezine Uzaklığı
 87 km.
 Toplam Nüfus
 37.834
 İlçe Nüfusu
 20.227
 Belediye Sayısı
 2
 Köy Sayısı
 28
 Posta kodu
38500
 İlçe Haritası
 KAYMAKAMLIK 
 İlçe Kaymakamı
 İdris AKBIYIK
 Santral
 (352) 611 30 11
 Fax
 611 34 94 - 3018
 e-posta
 
 web
 BELEDİYE 
 Başkan
 Yakup TEZCAN
 Santral
 0 352 611 30 07
 Fax
 0 352 611 99 11
 e-posta
 yahyalibld@ttnet.net.tr
 web
  İLÇEDEKİ BELEDİYELER, MAHALLELER VE MUHTARLARI
  Yahyalı (Merkez)
Mahalle Muhtar Telefon
CAMİKEBİR Kenan EKİNCİ 6119047
ÇİĞİLLİ Yusuf KONT 6118992
FETHULLAH İbrahim AYDIN 6117977
FEVZİ ÇAKMAK Mustafa İGAN 6117998
GAZİBEYLİ Neşet ŞİMŞEK 6113624
İSMET İbrahim TÜFEKÇİ 6119832
KAVACIK Abdullah KILIÇ 6118070
MADAZI Nebi AKKUŞ 6118587
SEYDİLİ D. Ali KIRILMAZ 6118361
100.YIL Ahmet GÜNDOĞAN 6112649
YENİCE H. Baba LALE 6112355
75.YIL İhsan EROĞLU 6112233
  Derebağı
Mahalle Muhtar Telefon
AKTAŞ Ramazan CENGİZ 6154370
BAHÇELİ EVLER Hayri ELMA 6154005
CAMİKEBİR Halil KILIÇKAYA 6154042
ÇAĞLAYAN İsmail ÇAĞLAYAN 6154514

 

 

YAHYALI İlçesine Bağlı Köyler

 AĞCAŞAR  AVLAĞA  BALCIÇAKIRI  BURHANİYE  BÜYÜKÇAKIR  ÇAMLICA  ÇAVDARUŞAĞI  ÇUBUKHARMANI  ÇUBUKLU  DELİALİUŞAĞI  DENİZOVASI  DİKME  İLYASLI  KAPUZBAŞI  KARAKÖY  KİRAZLI  KOCAHACILI  KOPÇU  KUZOLUK  MUSTAFABEYLİ  SAZAK  SENİRKÖY  SÜLEYMANFAKILI  TAŞHAN  ULUPINAR  YERKÖY  YEŞİLKÖY  YULARI

YAHYALI İLÇESİ

Yahyalı, İç Anadolu Bölgesinde Kayseri'ye bağlı, güney Toroslar eteğinde Kayseri'ye 107 km. uzaklıkta olan, yer altı ve yerüstü zenginlikleriyle meşhurdur. 25.000 nüfusu sahip ilçe meyvecilikten hayvancılığa, maden yataklarından yerüstü zenginliklerinle kendini her alanda ispatlayan ve coğrafi konumu nedeniyle denizden yüksekliği 1210 m. olan ilçenin yüzölçümü 8.000 km. karedir... Yahyalı' nın Anadolu'nun Türkleşmesinde, Anadolu'ya gelen Türk göçlerinde ve onların önderliğini yapan Seydi Ali , Yahya Ali, Yahya Gazi ve Benli Ali tarafından kurulduğu bilinmektedir. 1913 yılında belediye statüsüyle Niğde'ye bağlı iken. Cumhuriyet döneminde Develiye, 1954 yılında da ilçe statüsüne geçerek Kayseri'ye   bağlanmıştır.
Yahyalı, Anadolu Selçuklu dönemi mimari özelliklerini taşıyan tarih miraslarımızdan Ulucami, yanında bulunan Yahya Gazi türbesi, şimdiki devlet hastanesi bahçesi içerisinde yer alan Seydi Ali türbesi bunlardan biri olarak görülmeye değer tarihi miraslarımızdır. Yine ilçenin 7 km. güneyinde maden yolu üzerinde, millî mücadele döneminde ilçe savunmasında önemli fayda sağlayan kale de tarihi eserlerimiz   arasında     sayılabilir.
İlçede yetiştirilen başlıca meyveler: Kiraz, Armut, vişne, elma, kayısı, şeftali, ceviz, fındık ve çilek başlıca yetiştirilen meyvelerdendir. Son zamanlarda elma üretimi 100.000 ton rekolteye ulaşırken, son teknolojiyle donatılmış soğuk hava depolarında iç ve dış ticarete sunulmak üzere hazır hale getirilmiştir. Başlıca çeşitleri Amasya, Starkin ve Goldendir. Elma ile satışı ekonomiye küçümsenmeyecek derecede ekonomik fayda sağlanmaktadır.
Yahyalı ve köylerinde halı dokumacılığı son zamanlarda azalmış olsa, da yöre halkı için önemli geçim kaynakları arasında yer almaktadır. Tamamı yüzden hazırlanarak tabii boyalarla boyanıp, yaklaşık 7.500 tezgahta el emeği, göz nuru dökülerek halı dokunmaktadır. Yahyalı halısının en önemlisi özelliği ise, kullandıkça açılıp daha güzel bir görünüm sergilemesi ve kullanım ömrünün daha uzun olmasıdır. Burada dokunan halılarımız gerek yurt içi ve gerekse yurt dışında pazarlanarak, yöre halkına küçümsenmeyecek derecede ekonomik fayda sağlamaktadır.
Yahyalı, yerüstü zenginliklerinin yanı sıra yer altı zengin maden yataklarına sahiptir. Yörede bakır, krom, demir madenleri çıkarılmaktadır. Özellikle demir madeni yaklaşık 1200 nakliyecimize iş istihdamı sağlamakla birlikte, İskenderun Demir Çelik fabrikasının hamadde ihtiyacının % 80 ni de bu bölgemizden çıkarılan demir madenlerinden karşılanmaktadır. Yahyalı'ya önemli ekonomik girdisi olan madenlerimiz yöremiz için vazgeçilmez, bir yer altı       hazinesidir.

KAPUZBAŞI ŞELALERİ


Dünyanın en yüksek ikinci şelalesi durumunda olan Kapuzbaşı şelalesi, görenleri adeta büyülemektedir. İrtifa akışı itibari ile Uganda'da bulunan Victoria çağlayanı (100 mt.) hariç, ABD'de bulunan Niagara'dan 55 m., Finlandiya'da bulunan İmatra'dan 25 m., Erzurum'daki Tortum'dan 50 m., Antalya'daki Düdenden 25 m. ve Manavgat'tan 5. m. daha büyük olan Kapuz başı şelalesinin aktığı yerin rakımı ise 700 m. dir. Aladağ'ın zirvesinde bulunan kar ve buzullardan beslenmekte ve yeşilköye 3 km. uzaklıkta olup, ziyaretçilerini yazın sıcaklığında buz gibi çağlayan sularının serinliği ile karşılamaktadır. Zamantı ırmağının iki yanında ve ırmağın üzerini kapatan tabii bir köprünün baş kısmında yer alan biri 20 m. diğeri 10 m., yükseklik de iki şelale vardır. Yine Kapuz Başı Köyü yakınında tepenin doğu ve güneyindeki derin vadi yamaçlarından irili ufaklı büyük bir gürültü ile akan ve görenleri hayrete düşüren vadinin yamacından, Voklüz ayna şeklinde çıkan sular büyük şelale halinde Suarisi deresine dökülerek oradan da Zamantı ırmağına karışmaktadır. Yörede 5 tanesi büyük, iki tanesi küçük olmak üzere yükseklikleri 40 ile 80 m'yi bulan ve her biri dereyi besleyecek güçte olan 7 şelale vardır. Ayrıca ilçeye 7 km. uzaklıkta Derebağ Kesteliç Şelalesi de görenleri büyüleyecek derecede bir görkeme sahip oluşuyla, görmek isteyenleri etkileyecek bir doğa harikasıdır.

ZAMANTI IRMAĞI


Zamantı ırmağı, Pınarbaşı ilçesi sınırlarından doğarak 100 km. bir yol kat edip, Adana Seyhan nehrine dökülen küçümsenmeyecek derecede büyüklükte, izlediği güzergâh nedeniyle görenleri büyüleyen harikası görkemiyle çağlayarak akan ve ülkemizin sayılı rafting yerlerinden biridir.

YEDİGÖLLER VE HACER ORMANLARI


Yahyalı'ya 80 km. uzaklıkta olan Hacer Ormanları 18000 hektar alanı kaplamaktadır. Demirkazık dağında bulunan ormanlarda, 600 ve 2000 m. rakımlarda her mevsim kar bulunmaktadır. Yedigöller adıyla bilinen mevkide irili ufaklı 7 adet göl bulunmakta olup, Yahyalı'ya uzaklığı ise 80 km. dir. Bunların en büyüğü 315 m. rakımda yer alırken, derinliği hakkında kesin bir bilgi yoktur. Ve yine 7 göllerin 10 km. doğusunda Soğuk pınar ise 1700 m. rakıma sahip olup, görmeye değer tabiat harikalarımızdandır.

SULTAN SAZLIĞI MİLLİ KUŞ CENNETİ


Orta Anadolu'nun en yüksek dağı olan Erciyes' in (3916 m.) güney eteklerinde dünyaca ünlü bir kuş cennetidir. 17200 hektarlık bir alanı kaplayan büyüklüğüyle Develi, Yahyalı ve Yeşilhisar üçgeninde yer alan Sultan Sazlığı Kayseri'ye 70 km. Yahyalı’ya ise 27 km. uzaklıktadır. Su kuşlarının yoğun olduğu Sultan Sazlığı uluslararası Ramsar sözleşmesiyle A sınıfı suluk alanlar sınıfına alınmış, Marmara da ki Manyas Kuş cennetinden sonra 2. büyük kuş cenneti havzası olarak kabul edilmiştir. Göl alanı büyüklüğü itibariyle 3650 hektar bir alana ve yeşil saha alanı 8350 hektar ve sazlık alan olarak da 5200 hektarlık bir sahaya sahiptir. 1993 te Kültür ve Tabii Varlıkları koruma kurulunca, birinci dereceden doğal sit alanı ilan edilmiş olan sazlığın almış olduğu yıllık yağış miktarı ise 363 mm. dir. Göl kıyısında bulunan Ova Çiftliği sakinlerinin de önemli geçim kaynağını oluşturan, gölden kamış ve kındıradan turistik eşya yaparak iç ve dış pazarlarda satıp ekonomilerine önemli katkıda bulunmaktadırlar. Köyün çeşitli yerlerine kurulan gözetleme kulelerinden izleme olanağına da sahip olan gölün, görülmeye değer güzellikleri açıkça ortaya çıkmaktadır. Ayrıca göl içerisinde 50 ye yakın çiçek türü olduğu da tespit edilmiştir. Bunlardan bazıları ise şunlardır. Gelincik, Nilüfer, Düğünçiçeği, Bileşikgiller, İpekli tohumgiller, Sarmaşık, Çuhaçiçeği, Kızılkant, Arongil ve Küskütgiller burada bulunan bazı çiçek         türlerindendir.
Dünyanın ve Türkiye'nin ender yerlerinden bir köşe olan Yahyalı görmek isteyenleri çok etkileyecek doğa harikası turistik bir bölgemizdir. Ayrıca ulaşımından konaklamasına, haberleşmesinden alışverişine kadar her türlü imkana sahip olan ilçe ve onun sıcak, güler yüzlü, misafirperver halkıyla, doğa harikası bu güzellikleri görmek isteyenleri her fırsatta beklemekte ve onları güler yüzlü insanlarıyla, gizemli dünyanın harika köşesinde ağırlamak için beklemektedir.

YAHYALININ MİLLİ MÜCADELEDEKİ YERİ

 

Coğrafi konumu itibariyle Niğde, Akdeniz bölgesini Orta Anadolu''ya ve Sivas baş yaylasına dolayısıyla Doğu Anadolu''ya, Ereğli ve Ankara yolları ile de Batı ve Karadeniz bölgelerine bağlayan iki çok önemli boğazı kontrol altında tutmakta idi. Bunlardan birincisi Gülek Boğazı, ikincisi ise Zamantı-Yahyalı yolu idi.

Çukurova bölgesi işgale başlanır başlanmaz Niğde’de bulunan 41 nci Tümen’in mevcut askerleri ve Niğde, Bor ve Pozantı gönüllülerinin oluşturdukları Kuvayı Milliye, Pozantı’nın olası bir işgale karşı muhafazası için bölgeye yerleşti. Stratejik noktaları kontrol altına aldı ve buradan gelecek herhangi bir düşman saldırısını bertaraf etmeye hazır bir konuma geldi. Bu iyi tahkimat ve konuşlanma sayesinde bu bölgeden düşman girememiştir.

Pozantı’da alınan bu tedbirlerin diğer bir geçiş yolu olan Zamantı-Yahyalı yolu üzerinde de alınması gerekiyordu. Fransızların Kozan’ı ele geçirdikten sonra yukarıdaki yol ile Aladağlar’ı aşıp Orta Anadolu’ya girecekleri anlaşılınca, hemen bu bölgede faaliyetler başladı. Aladağlar’ın gerek güneyi, gerekse kuzeyinde hızlı bir harekete girişildi.

1920 yılı Kasım ayı başlarında Yahyalı’da adı geçen yolu kontrol altında tutacak 50 kişilik bir birlik oluşturuldu. Bu birliğin komuta kademesi, askerinin bir kısmı ile silah ve mühimmatını Niğde ‘den temin ediyordu.

Fransızların ilerleme ihtimalleri arttıkça bu yoldaki tahkimat ve alınan tedbirlerde artıyordu. Nitekim 20 nci Kolordu Komutanı A.Fuad Bey’in Çukurova Bölge Komutanı Kemal Bey’e verdiği emirde;

“Niğde Bölgesinde tertip edilen müfrezeler, kararlaştırıldığı gibi Karaisalı bölgesine gideceklerdir. Yahyalı’da bir nizamiye bölüğü ile milli müfrezeler, Sis dolaylarına hareket edeceklerdir...”Alınan bu tedbirlere rağmen, bazı Ermenilerin öncülük ettiği bir grup Fransız öncü birliği Ulupınar Köyü yakınlarındaki bir mağraya kadar ulaşabildiler ve burayı karakol yaparak bir müddet burada kalmaya çalıştılar. Bunu haber alan 41 nci Tümen Komutanlığı, Şükrü Efendi komutasındaki bir taburu bölgeye gönderdi. Anılan birlik Yahyalı’ya ulaşınca Ulucami yanındaki medreseyi kendisine karargah yaptı, çevre köyler, aşiretler ve Yahyalı ahalisini teşkilatlandırarak bir strateji hazırlamaya başladı. 41 nci Tümen Komutan Yardımcısı Yarbay Mümtaz Bey’in bölgeye gelip komutayı ele almasından hemen sonra başlayan çatışma kısa sürede başarıya ulaştı, düşman askeri imha edilmişti. Fransızlara yardım eden Ermenilerin pek çoğu bu çatışmada Fransızlarla birlikte muamele gördüler, geriye kalanlar ise bölgeyi terk ettiler.

Stratejik olarak bu askeri tedbirleri başarıyla uygulayan Niğde teşkilatı aynı zamanda bölgede meydana gelebilecek anarşik eşkıya hareketlerine karşı da icabeden tedbirleri aldı. Bu suretle Niğde ve civarında Türkiye geneli itibariyle yüksek bir ortalamada bulunan gayr-i müslimlerin olası taşkınlıkları ve iç isyanlarına karşı da gereken tedbirler alınmıştı.

Bilindiği üzere bu dönemde cephede eksikliği hissedilen yeğane şey, mühimmat ve erzak idi. Bunların temini hususunda Büyük Millet Meclisi tarafından ilan edilen Tekalif-i Milliye Kanunu herkesin malumudur. Bu büyük ihtiyaç, bütün yurt çapında hamiyet perver insanlarımız tarafından karşılanmaya çalışıldı. Bu hususta da Niğde üzerine düşen vazifeyi hakkıyla yerine getirdi. Gıda maddeleri olarak özellikle buğday, arpa, baklagiller, soğan vs. gibi temel besin maddeleri ihtiyaç duyulan yerlere gönderildi. Niğde’den yapılan bu hayati destek Mustafa Kemal tarafından yollanan takdirnamelerle ödüllendirilmiştir.

Niğde’den yapılan lojistik destek sadece gıda maddeleriyle sınırlı kalmadı. Nakil Vasıtaları, araç-gereç ve giyecek maddeleriyle de devam etti. Niğde’nin yetiştirdiği emekli veya terhis olmuş subay, er vs. askerlerde gönüllü birlikler olarak Batı ve Adana cephelerinde vuruşmuşlardır. Niğde, gerek Heyet-i Temsili ye döneminde, gerekse Büyük Millet Meclisi döneminde Anadolu hareketini gönülden desteklemiş ve bu desteğini Sivas ve Ankara’ya gönderdiği delegelerle de ispatlamıştır.