Gry karciane LCG - czym się różnią od kolekcjonerskich gier karcianych?

opublikowane: 18 kwi 2012, 14:01 przez Marcin Chełchowski   [ zaktualizowane 1 lip 2012, 00:08 ]
Dużym problemem dla wielu ludzi grających w kolekcjonerskie gry karciane (Collectible Card Game CCG lub inaczej Trading Card Game TCG) są spore koszty zdobycia karty do wymarzonej talii lub zebrania wszystkich kart z dodatku. Wielu graczy kupuje karty za tysiące złotych, aby zebrać pełną kolekcje a niepotrzebne sprzedać lub wymienić na inne, ale i tak zostaje dużo niepotrzebnych kart, które zalegają w pudłach. Oczywiście jeśli ktoś ma dużo czasu może kupić mniej kart i próbować się wymieniać z innymi, ale chyba lepiej ten czas przeznaczyć na rozgrywkę lub konstruowanie własnych talii. Dodatkowo jeśli ktoś chce regularnie grać na turniejach musi się liczyć, że po pewnym czasie stare dodatki wypadają z typu i aby móc grać dalej trzeba zainwestować w karty z nowo wychodzących dodatków.
    Dla graczy, którzy nie mają czasu na wymiany lub nie chcą wydawać sporych sum na kolekcjonowanie, ale z drugiej strony chcą, aby gra cały czas się rozwijała firma Fantasy Flight Games (FFG) przygotowała ofertę Living Card Games (LCG - żywa gra karciana), gdzie nacisk położono nie na handel i wymianę, ale na radość z tworzenia talii i gry.

Jak to wygląda w praktyce?
Najczęściej w paczce kart kolekcjonerskiej gry karcianej znajdziemy losowe karty z danego dodatku, z których tylko 1 jest rzadką, najcenniejszą kartą, a pozostałe są mniej lub bardziej powszechne. Oczywiście mając szczęście mamy szansę na wylosowanie wartościowej karty natomiast nie mając go, karta może być nie wiele warta.
W paczce kart LCG zestaw kart jest zawsze taki sam - wiemy dokładnie co kupujemy. Oczywiście dla hazardzisty będzie to wadą, ale czy na prawdę chodzi o kupowanie kota w worku?

Każda z gier LCG firmy Fantasy Flight Games składa się z:
 • zestawu podstawowego (core set), który praktycznie musimy zawsze nabyć gdyż są tam karty wchodzące w skład wielu talii, instrukcja, tokeny;
 • specjalnych rozszerzeń (deluxe expansion) wprowadzających nowe frakcje lub zasady;
 • zestawów dodatkowych kart (pack) rozszerzających możliwości tworzonych talii. Wchodzą one w skład tematycznie grupujących je rozszerzeń po 6 paczek z różnymi zestawami kart.


Na rynku są dostępne obecnie 4 gry karciane LCG firmy Fantasy Flight Games: A Game of Thrones, Call of Cthulhu, Warhammer: Invasion, The Lord of the Rings, a piąta, Star Wars ma wyjść w 3 kwartale 2012.

Wszystkie wspomniane gry są oparte na popularnym cyklu fantastyki, co niewątpliwie uatrakcyjnia rozrywkę, a przepisy każdej z nich są skonstruowane tak, aby oddać specyfikę i klimat świata w którym zostały osadzone. Jakość wykonania każdej z gier jest bardzo wysoka, a karty posiadają wspaniałą oprawę graficzną na najwyższym poziomie.

Firma Galakta wydaje polskojęzyczne Warhammer: Inwazja i Władca Pierścieni natomiast  A Game of Thrones i Call of Cthulhu są dostępne w angielskiej wersji.

Pewne podstawowe cechy są wspólne dla praktycznie większości gier karcianych LCG i CCG:

 • wybór kart i konstrukcja talii przed grą - optymalizacja talii to bardzo ważna część tego typu gier
 • ręka, czyli dobrane karty, które gracz może zagrywać;
 • stosy kart dobieranych, odrzuconych i usuniętych z gry;
 • podział kart na te, które po zagraniu pozostają na stole: jednostki (postacie), lokacje (wsparcia), rozszerzenia (dodatki), oraz wydarzenia, które po zagraniu i rozstrzygnięciu efektu są odrzucane;
 • karty dzielą się na frakcje, wizualnie różniące się kolorem lub ikonami. Dodatkowo frakcje różnią się taktyką gry, np.: zdolności specjalne są znacznie tańsze lub unikalne. Mieszanie w talii kart z różnych frakcji zazwyczaj jest zalecane bardziej zaawansowanym graczom, gdyż powoduje zwiększenie trudności lub kosztu zagrania kart
 • karty posiadają koszt zagrania, który zazwyczaj jest wyższy im karta ma silniejszy efekt;
 • każda rozgrywka składa się z tur , które często wykonywane są na przemian przez graczy. Każda z tur składa się z następujących po sobie faz np.: generowania (odświeżenia) zasobów, doboru kart, wykonywania akcji itd.;
 • warunkiem zwycięstwa jest osiągnięcie celu przed przeciwnikiem np. zabranie lub pozbawienie przeciwnika punktów; zagranie lub zebranie określonej ilości kart itp. Czasem możliwa jest przegrana gdy skończą się karty do dobrania.

W następnych postach pokrótce omówię każdą z gier, dzięki czemu będzie można zobaczyć główne różnice pomiędzy nimi i ewentualnie wybrać tą, która najbardziej będzie nam odpowiadać.

Comments