Strona główna‎ > ‎

Alleluja

Posterunek mocno obstawiony

opublikowane: 14 paź 2017, 10:05 przez Xiadz Grzegorz   [ zaktualizowane 14 paź 2017, 10:05 ]

Pełny kościół ludzi. Przybyli z Bielska-Białej, Bystrej, Wilkowic, Zabrzega, Zabrza, Rudy Śląskiej, Gliwic, Katowic, Krakowa, Dąbrowy Górniczej, a nawet z Piotrkowa Trybunalskiego i Niemiec. Oczywiście, byli też i miejscowi Parafianie. Jeden cel: razem się modlić. A właściwie obstawić tylko jeden z wielu posterunków, a razem otoczyć modlitwą Polskę, czego był widzialny znak: obstawione przez ludzi modlitwy granice. Modlitwa za Ojczyznę i modlitwa za świat. Potężny zryw narodowy. W Istebnej prawie tysiąc. W całej Polsce około miliona. Wszyscy w tym samym momencie przeżywali Eucharystię, wszyscy w tym samym momencie adorowali Jezusa w Najświętszym Sakramencie, wszyscy w tym samym momencie modlili się różańcem - wszystkie cztery części. Czuło się niezwykłą walkę. Walkę, w której mogło uczestniczyć nawet maleńkie dziecko.
Punktualnie o 10.30 wszystkie miejsca w istebniańskim kościele były zajęty, gdy rozpoczynaliśmy modlitwą i słowem wstępnym niezwykłe wydarzenie. W trakcie konferencji dochodzili jeszcze - niektórzy już mieli za sobą batalię dojazdu nawet z środka Polski - kilka godzin. Po smacznych istebniańskich kołoczach czas na wyciągnięcie tajnej broni z koralików. Niektórzy z przerwy posiłkowej wyruszyli wcześniej, by obstawić granice - z 200 osób. A tymczasem na różańcu było jeszcze więcej modlących się niż wcześniej.
Od tej modlitwy ziemia musiała zadrżeć, a Niebo rozradowało się. Odczuł to zły i został mocno upokorzony. My byliśmy zwycięzcami. Nie dało się tego wydarzenia nie zauważyć. Pisały i mówiły o tym media: i te, które na co dzień głoszą tudzież wspierają głoszenie Dobrej Nowiny, jak i te, które są na co dzień nie zainteresowane tym. Było to wydarzenie narodowe: tylu ludzi równocześnie na modlitwie.
Zauważyły to inne narody. Wielu Włochów usłyszawszy o tej inicjatywie włączyło się w modlitwę za Polskę tego dnia, ale też skrzyknęli się do podobnego dzieła. Może nie w takiej ilości, ale ostatecznie chodzi o Boże działanie, a nie o liczbę. Zostali poruszeni i 13 października to oni modlili się za swoją ojczyznę, a myśmy ich wspierali. Który naród będzie następny?

At 7th October we all nation prayed the whole rosary standing along the border of our country. Italy was praying at 13th October. Which county will be next?

Prawdziwie męskie

opublikowane: 26 wrz 2017, 13:19 przez Xiadz Grzegorz   [ zaktualizowane 26 wrz 2017, 13:19 ]

Lew czy Baranek? Który obraz określający Jezusa jest Ci bliższy? Jeśli lew, to pewnie dlatego, że czujesz, co to znaczy walczyć i stawać na wysokości zadania. Wszak Bóg stworzył Adama w taki sposób, by panował nad przyrodą. A Ty nad czym panujesz? Czy tylko nad telefonem i facebookiem?
Inicjatywa ta rodziła się, dojrzewała, wreszcie ujrzała światło dzienne. Pierwsza próba końcem lipca, teraz czas na wersję beta. Męskie towarzystwo z Trójwsi, i nie tylko, postanowiło przeżyć ten czas w męskim gronie, zmagając się z wyzwaniami. Wyprawa męska to nie tylko chodzenie po górach, choć to był pierwszy element. Choć szlak był znany i przez wielu wielokrotnie uczęszczany, to jednak była to wyprawa w nieznane, jak Abrahama z ziemi chaldejskiej. Co Bóg przygotował dla mężczyzn rządnych prawdy o sobie? Dał deszcz, oj kapryśna pogoda, w dodatku to już kolejny dzień deszczu, więc i błota więcej. Ta jedenastka się nie zlękła, mimo że była perspektywa mokrego biwakowania. Bóg przygotował Słowo - to czytane i rozważane osobiście, i to przepracowane ludzkim doświadczeniem. Bóg już mieszkał w pragnieniach. Przy wieczornym dzieleniu się wyszła prawda o głębokich i bardzo rzeczowych pragnieniach na jaw. Bóg przygotował sposób na nocleg: nie brakło dachu pod wojskowym namiotem na Gańczorce w blasku ogniska. Ta szczycie owej góry szczególnie doniosłe było męskie uwielbienie, szczególnie Eucharystia w nocnym klimacie.
Oto spotkały się męskie pragnienia wspólnego działania. Najpierw to w swoich rodzinach: budowania na Chrystusie wszystkich relacji. Nabrały siły i entuzjazmu pragnienia budowania również wokół, w środowisku. Zatem zapraszamy kolejnych mężczyzn, tym razem do kościoła: męska Msza i Różaniec w czwarty piątek października wieczorem. Poczuć siłę modlitwy mężczyzn to doświadczenie walki, zadziorności i skuteczności.

12 jak Apostołów

opublikowane: 2 wrz 2017, 12:03 przez Xiadz Grzegorz   [ zaktualizowane 2 wrz 2017, 12:07 ]

Czyż nie zebrałem was dwunastu? - zabrzmiało słowo poznania w czasie Kursu Jezus w 4 Ewangeliach. Faktem jest, tylko 12 uczestników, a może właśnie 12, bo przecież Jezus, jak czytamy w Ewangelii, wybrał taką szczególną Dwunastkę, żeby z Nim byli, a potem by posłać ich do głoszenia Ewangelii.
Ewangelię słyszałeś nieraz: niezwykłe wydarzenia, obrazowe przypowieści, znaki w uzdrowieniach. Treść znana każdemu chrześcijaninowi. Co nowego można jeszcze dowiedzieć się o zapisie czterech Ewangelistów? A może lepiej: jak rozpoznać i spotkać Tego, o którym te teksty mówią? Właśnie taki jest zamysł i cel kursu, w którego nazwie nawet w centrum jest żywy Jezus. opisywany na różne sposoby, a dzięki temu możemy Go poznać dokładniej. A potem? Może napisać, a na pewno ogłosić innym Ewangelię w swoim przekładzie... tą samą, o tym samym Jezusie, ale z własnego doświadczenia Jezusa...
Posługa na tym kursie w Cieszynie była dla mnie zwieńczeniem wakacji. Choć trochę rwana, przeplatana posługą na parafii, a jednak z nowym odkryciem i żywym spotkaniem nie z tekstem, ale z Jezusem, którego to Słowo obwieszcza. Istotnie: Słowo stało się Ciałem i zamieszkało pośród nas.

Żywa Korona

opublikowane: 26 sie 2017, 13:53 przez Xiadz Grzegorz   [ zaktualizowane 2 wrz 2017, 11:53 ]

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej w tym roku jest obchodzona szczególnie. Często niezauważalna w końcówce sierpnia osadzona, ale tym razem powód do świętowania jest szczególny. 300-lecie koronacji Cudownego Wizerunku Jasnogórskiego stało się powodem, że tego dnia do Częstochowy zmierzają kroki i myśli mnóstwa Polaków. Dzień wypełniony modlitwą, a wieczorem niesamowite widowisko Polska Kana.
Tego dnia dziękuję Ci, Maryjo, za Twoją obecność i troskę o mój naród, mój dom i mnie.
Choć nie było mi dane być bezpośrednio na Jasnej Górze, ten dzień był rzeczywiście świętowaniem. Radością świętowania naszej Matki dzieliliśmy się z naszymi sąsiadami Czechami i Słowakami coroczną Mszą na Trójstyku.
Do tego świętowania przygotowywaliśmy się, a znakiem tego stała się niezwykła Korona Maryi: mozaika Jasnogórskiej Ikony utworzona z półtora tysiąca twarzy. Znalazłem się tuż przy prawym policzku Maryi ukryty w aureoli.

Pamięć o wydarzeniu sprzed 300 lat, a właściwie trwającym od 300 lat, została udekorowany niezwykłym koncertem na wałach jasnogórskich:

Nogi świętują

opublikowane: 15 sie 2017, 11:20 przez Xiadz Grzegorz   [ zaktualizowane 15 sie 2017, 11:20 ]

Tegoroczna piesza pielgrzymka na Jasną Górę była naznaczona wieloma jubileuszami. Jasna Góra świętuje doniosły jubileusz 300-lecia koronacji Ikony Jasnogórskiej. W pielgrzymce diecezjalnej pamiętaliśmy o 25-leciu powstania naszej diecezji bielsko-żywieckiej. Co za tym idzie, pierwszy raz diecezjalna pielgrzymka wyruszyła również 25 lat temu. Nasza grupa dekanatu istebniańskiego szła na Jasną Górę pod patronatem św. Matki Teresy po raz 10. A mi się zdarzyło wyruszyć na pielgrzymi szlak po raz 25. Z tej okazji przedłużyłem swoje osobiste pielgrzymowanie od Trójstyku, a także trochę pielgrzymowania na Północ do Świnic Warckich i Swarzewa.
Wędrówka wywarła sporo zmęczenia. Ale zmęczenia, które ma sens i pozwoliło pokonać wiele innych ludzkich ograniczeń. Wejście na Jasną Górę po tylu kilometrach jak zawsze wywołało wzruszenie. Ufamy, że poniesiony trud przyniesie obfite owoce.
Pielgrzymkę diecezjalną po raz pierwszy poprowadził ks. Damian. Na Jasnej Górze powitali nas Bp Piotr i pochodzący z Cieszyna Bp Tadeusz duszpasterzujący w Afryce.

Film o powitaniu na Jasnej Górze

Panama bliżej

opublikowane: 15 sie 2017, 10:40 przez Xiadz Grzegorz   [ zaktualizowane 15 sie 2017, 10:42 ]

Choć tak niedawno przeżywaliśmy największe święto młodości w Krakowie, bardzo zaawansowane są już przygotowania do Światowego Dnia Młodzieży w Panamie. Kilka miesięcy temu zostało zaprezentowane logo i hymn, działa portal internetowy ŚDM w Panamie.
Tymczasem w ostatnich dniach dotarły do nas 2 wiadomości, dzięki którym poczuliśmy bliskość następnych ŚDM-ów. Pierwsza z nich to wieść o tym, że pragnienie organizacji kolejnych po Panamie Światowych Dni Młodzieży wyrazili nasi południowi sąsiedzi Czesi. Jeśli by taka opcja doszła do skutku, to na pewno atmosfera ŚDM ponownie w bardzo mocno wyleje się również na naszą Ojczyznę. Watykan bardzo życzliwie przyjął tą propozycję. Do organizacji Dni w Diecezjach włączyły by się również Słowacja i Węgry.
Panama stała się nam bliższa przez drugie zdarzenie z ostatnich dni. Mianowicie nuncjuszem w Panamie został Polak abp Mirosław Adamczyk pochodzący z archidiecezji gdańskiej, wcześniej duszpasterzował w Afryce.
Więc kto jedzie do Panamy? Od września do grudnia 2017 zbieram zgłoszenia.

Roczek ŚDM

opublikowane: 15 sie 2017, 10:03 przez Xiadz Grzegorz   [ zaktualizowane 15 sie 2017, 10:24 ]

Już rok minął od czasu, gdy gościliśmy na polskiej ziemi młodzież z całego świata. Był to czas obfity w Boże działanie i błogosławieństwa. Ale rocznica jest wezwaniem, by budować to dzieło dalej, a nie zatrzymywać się na tym, co było. Są środowiska, która zainspirowały się tamtym wydarzeniem i podejmują różne dzieła, by nie przywiązać się do kanapy. Inicjatywy podejmowane przez wspólnoty, stowarzyszenia czy osoby prywatne - zjednoczone w jednym celu budując wspólnotę wierzących dla Chrystusa. Przykład z Siedlec: zaproszenie do podjęcia wyczynów o określonych parametrach (modlitwa, droga pieszo, dzieła miłosierdzia) przez kolejne dni. Takie inicjatywy zostały docenione w Tauron Arenie w czasie koncertu rocznicowego.
Na koncercie rocznicowym wystąpili m.in. chór i orkiestra ŚDM, niemaGOtu, TGD, soliści z ŚDM. Spotkanie uzupełniła prelekcja o trzech zasadniczych czynach pomagających podejmować wyzwania: wytrwałość, konsekwencja i odkrywanie swoich możliwości jako sfery większej od swoich lęków. Wzięliśmy również udział w nagraniu okrzyków, które zostaną wkomponowane w superprodukcję Biblia audio.
Centralnym momentem przeżywania rocznicy była niedzielna Eucharystia w Sanktuarium św. Jana Pawła II, której przewodniczył metropolita krakowski, arcybiskup Marek. Nawiązał do wezwania Jana Pawła II z Częstochowy, by nie zatrzymać się na łatwo pojętej, a przez to zakłamanej, łatwej wolności, gdzie nie ma odpowiedzialności za czyny.
Świętowanie rocznicy miało miejsce również przez dwa wieczory na Campus Misericordiae. W niedzielę wieczorem po prezentacji młodych zespołów przedstawione zostało oratorium o św. Kindze "Największa jest miłość", a potem koncert zespołu z bogatą historią New Life M z Agnieszką i Natalią na czele. Niespodzianką był ognisty pokaz - wywijanie ogniem na wszystkie możliwe sposoby przez czterech młodych ludzi zapierało dech w piersiach. Zwieńczeniem wieczoru było przejście przez Bramę Miłosierdzia - tą, która pozostała w tym miejscu po Światowych Dniach Młodzieży. Zapewniam, że zachód słońca na Campus Misericordiae znowu był cudowny.


Bieg za Słowem

opublikowane: 12 sie 2017, 08:10 przez Xiadz Grzegorz   [ zaktualizowane 12 sie 2017, 08:16 ]

Czy Paweł był dobrym sportowcem? Nie mamy zapisu o żadnym udziale jego w jakichkolwiek zawodach, ale niektóre jego teksty, a w ich kontekście cały jego zapis, możemy określić jako podręcznik treningowy Bożego sportowca. Nie będzie to przepis, ile powinien sportowiec zrobić przysiadów czy pompek, ale będzie mobilizował do biegnięcia za Słowem Bożym i ze Słowem Bożym.
Właśnie taką tematykę nosi w sobie kurs SESA Sekret Pawła. Kurs ten to czas odkrywania sekretu, a właściwie sekrety, które Paweł wyjawia swoim przyjaciołom, którzy podejmują dalej to samo dzieło ewangelizacji.
Kurs Sekret Pawła dał mi pragnienie, by Słowo Boże cały czas biegło, czy to ze mną czy z moimi podopiecznymi, ale biegło. Powstało pragnienie na nowo odczytania (nie tylko przeczytania) listów świętego Pawła. Na nowo odkrywałem relację wobec Słowa Bożego w Osobie Jezusa. Święty Paweł podpowiedział mi kilka istotnych wątków odnośnie relacji we wspólnocie. A całość wszystkiego daje największe pragnienie: tak przebiec bieg, by wygrać zawody w drużynie żywego Słowa Bożego, a wcześniej, kiedy tylko potrzeba, przyznać: jestem chrześcijaninem, jak chrześcijanie prześladowani.
Kurs był prowadzony przez pallotyńską SNE i miał miejsce w Czarnej koło Skarżyska Kamiennej. Towarzyszyła nam Maryja Wychowawczyni. W czasie kursu było dużo czasu na Adorację, do której posłużył nam ołtarz "Światło Pojednania i Pokoju" - ten sam, w którym adorowaliśmy Jezusa w Najświętszym Sakramencie na Campus Misericordiae w czasie Światowego Dnia Młodzieży. Właśnie w tych dniach ołtarz ten znajdował się w Czarnej, a docelowo ma trafić do sanktuarium narodowego Ruandy w Kibeho.

Modlić się jak Daniel

opublikowane: 12 sie 2017, 07:45 przez Xiadz Grzegorz   [ zaktualizowane 2 wrz 2017, 12:09 ]

Biblijny Daniel oprócz tego, że jego imieniem została nazwana jedna z ksiąg prorockich, znany jest jako człowiek modlitwy. Modlitwa w takiej ufności, że głodne lwy nie potrafiły się na niego targnąć. Modlitwa jego i jego przyjaciół, że ogień nie potrafił ich trawić, a nawet sparzyć.
Właśnie taki tytuł miał kurs ewangelizacyjny o modlitwie osobistej. Jest to kurs autorski SNE Galilea w duchu szkół ewangelizacji św. Andrzeja.
Kurs ten pozwolił mi na nowo zapragnąć modlitwy w ciszy, jak również zaprosił mnie do bliższej relacji z Bogiem Ojcem.
P.S. Piękne były poranki i zachody słońca nad bałtycką plażą. Ośrodek Orlinki jest zaledwie 300 metrów przed wydmowy lasek do plaży.

Światełka telefonu i wielki stadion

opublikowane: 12 sie 2017, 07:35 przez Xiadz Grzegorz   [ zaktualizowane 12 sie 2017, 07:35 ]

Stadion to miejsce, gdzie zwykle wznosi się okrzyki kibicowania swojej drużynie. Tym razem był czas kibicowania Jezusowi. Jezus na stadionie to kolejne spotkani mające na celu łączyć cały polski naród w wielkim uwielbieniu. Na trybunach i płycie stadionu zasiadło około 35 tysięcy ludzi.
Szczęśliwy naród, który wielki Pana - to myśl przewodnia spotkania z psalmu 89, która przyświecała pragnieniom i wielkiemu wielbieniu. W organizację spotkała były zaangażowane liczebne zespoły uwielbienia śpiewem i tańcem, wstawiennicy i mnóstwo wolontariuszy porządkowych.
Uwielbieniu towarzyszyła wprowadzona niesamowitym śpiewem Magnificat kopia Ikony Jasnogórskiej z okazji 300-lecia koronacji. To takie wprowadzenie w peregrynację tej Ikony, która niedługo będzie miała miejsce w parafiach diecezji warszawsko-praskiej. Spotkanie to było również okazją do świętowania 50-lecia Odnowy w Duchu Świętym w Polsce. Szczególnym gościem spotkania był o. John Bashobora. Pośród mówców był również Marcin Zieliński.
Choć nie wypełniliśmy stadionu doszczętnie, Bóg przypomniał nam obietnicę z Psalmu 2, w której mobilizuje, byśmy mieli wielkie pragnienia, aspiracje i żądania, większe niż sobie to potrafimy wyobrazić: żądaj, a dam ci narody.
Zwieńczeniem spotkania była Eucharystia i Adoracja z uwielbieniem. Szczególny moment uwielbienia i zawierzenia podkreśliliśmy światełkami... telefonów. Cóż za pomysł? Efekt niesamowity. W końcu nowoczesnymi formami ekspresji też możemy się modlić.
Prezbiterium, na którym była sprawowana Msza Święta miało kształt Polski, z której wyrastał krzyż.
Nasza delegacja z Trójwsi liczyła sobie 14 osób, ale górali z tego uroczego zakątka Polski było więcej.

1-10 of 524