Угорчак Андріян-Юрій


Андріян-Юрій Михайлович Угорчак (*24 лютого 1944 року, Заболотів) — український краєзнавець, публіцист, громадський діяч. Упорядник і завідувач Музеєм освіти Прикарпаття, лауреат премії ім. І. Вагилевича (1996).

Коротка біографія

   Адріян-Юрій Угорчак народився в 1944 році в містечку Заболотів, що на берегах Прута. Успішно закінчивши школу, Угорчак подався до Чернівців на науку. В столиці Буковини Андріян-Юрій закінчив Медичний інститут, а пізніше й чернівецький університет ім. Федьковича.
    Після набуття фаху, Андріян-Юрій Угорчак почав учителювати. А пізніше ще й став членом обласної організації Охорони пам`яток історії та культури. З 1990 року Угорчак стає упорядником і завідувач Музеєм освіти Прикарпаття. Ініціатор та автор історичних довідок на встановлення більше 20 меморіальних дощок видатним українським громадським та культурним діячам Прикарпаття, зокрема: Тарасові Шевченку в м. Івано-Франківську, Михайлові Пачовському в м. Долині, Володимирові Гнатюку і Михайлові Коцюбинському в селі Криворівні, Юрієві Федьковичу в селі Розтоках та іншим діячам.
      Та головне захоплення пана Андріяна - краєзнавство і він є автором численних публукацій та розвідок на історико-краєзнавчу тематику. Учасник краєзнавчих конференцій, організатор понад 150 краєзнавчих, документальних і художніх виставок у Музеї «Освіта Прикарпаття». Лауреат обласних премій: пам’яткознавчої ім. І. Вагилевича (1997), краєзнавчої ім. В. Полєка (2011), «За кращу краєзнавчу книгу» (2012).

Творчі набутки

     Адріян-Юрій Угорчак автор книг, путівників, багатьох статей у часописах і збірниках. Він є автором і співавтором понад 20 окремих видань краєзнавчого характеру: путівників, біографічних довідників, бібліографічних покажчиків, буклетів, науково-методичних матеріалів, листівок; оповідань на побутову та історичну тематику; понад 100 краєзнавчих публікацій в збірниках та обласній пресі, які частково представлені на ювілейній виставці. Зокрема, він є співавтором ґрунтовної праці „Відомі педагоги Прикарпаття”, автором розділу „Освітнє життя міста” у фундаментальному виданні „Станиславів-Станіслав-Івано-Франківськ”, брав участь у підготовці низки книг серії „Моє місто”.
     Наразі репрезентуємо декотрі творчі набутки Угорчака Андріяна-Юрія:
* «Чорнолицька легенда» — донці Оленці присвячена книжка історичних оповідань, видрукована в 1994 році:
:: «Чорнолицька легенда»
:: «Помста»
:: «Викрадення»
:: «Облога Раківця»
:: «Опришківська сопілка»
:: «Витоки»
:: «З таємною місією»
:: «Юрко з Покуття» Фрагменти з життя Прикарпаття середини XVII століття.
       Краєзнавчі довідники-путівники:
* «Літературно-меморіальний музей Марка Черемшини в селі Кобаках» (1989)
* «Літературно-художні місця Івано-Франківська, Покуття и Гуцульщини» (1989)
* «Музей Івана Франко в Лолині» (1987)
* «Музей Мирослава Ірчана в П`ядиках» (1989)