Невестюк Яків


Яків Іванович Невестюк  (*1 січня 1868 ймовірно в Городенці - †1934) — український письменник-драматург, лікар, громадський діяч радикального спрямування. В Кракові разом з Василем Стефаником організував українське студентське товариство “Академічна громада”, довгі роки очолював його, був приятелем багатьох видних діячів тогочасся: М.Драгомановим, І.Франком, М.Павликом, В. Стефаником, М.Коцюбинськом. Навіть був арештований російською царською поліцією за українську літературу і відсидів у Петербурзьких казематах.

Біографічна замальовка
«За Невестюком дуже мені банно, ото душа булла!
Гай! Гай! Чи бачив-єсь ся з ним?»
(з листування Василя Стефаника)

   Син службовця Івана Невестюка (ймовірно що з Городенківщини) народився взимку - 1 січня 1868 року. Навчався в Городенці (1874-1879) у школі. яку закінчив з відзнакою. Відтак, ймовірність народження Якова Невестюка на Городенківщині - безперечна, адже не могла шести-семилітня дитина, за тих часів, навчатися впродовж 5 років в Городенці - не мешкаючи там.
   Потім була Коломийська гімназія (1879-1887) де молодик запізнався з українськими просвітницькими ідеями (входив до кола гімназистів, якими верховодили Стефаник та Мартович) навчання було тривалим, оскільки бунтар-веселун Невестюк бував в опалі керівництва закладу й кілька разів полишав його. Та таки скінчивши гімназію Яків Іванович подався до Кракова і поступив до Краківського університету, навчаючись там впродовж 1887-1894 років він здобув фах медика (доктора). Та найбільшим краківським набутком Якова Невестюка стали побратимські зносини з відомими українськими сподвижниками тогочасся і, невдовзі, у Кракові він разом з Василем Стефаником організував українське студентське товариство “Академічна громада”, довгі роки очолював його. Як голова цього товариства та член української радикальної партії підтримував зв’язки з Михайлом Драгомановим, Іваном Франком, Михайлом Павликом, займався перевезенням через кордон до Росії їхніх видань та іншої прогресивної літератури.
   У травні 1892 року царські жандарми на кордоні у Волочинську його спіймали і вийняли близько 30 видань, що підбурювали до бунту і скинення верховної влади. Невестюка протримали 5 місяців Під слідством у Києві, після 6 місяців відсидів в Петербурзі в одиночному ув’язненні. Про це описав у повісті “Спомини з моєї пригоди в Росії”.
      20 січня 1894 р. одержав ступінь доктора всіх лікарських наук і працював в Мостах Великих, а потім у Жаб’єму, де надавав медичну допомогу Іванові Франкові і Михайлові Коцюбинському під час їхнього перебування на Гуцульщині.

Творчі надбання

    На заклик Франка збирав фолькльорно-етнографічні матеріали. Написав ряд статей на медичну, громадсько-політичну і культурно-освітню тематику, автор багатьох драматичних творів. Разом з віденським медиком М.Олійником працював над українським словником лікарських термінів.
Наразі, відомі декотрі з творів автора (якіотримали найбільшого розголосу):
* «Бродяга» начерк Якова Невестюка. - Львів. Накладом автора. 1895 - 15,1с. Передрук з часопису «Діло»
* «Кандидат» комедія в 3-х актах. - Львів. накладом Україно-Руської видавничої спілки. Друк Наукового Товариства ім. Шевченка 1911 році. Передмова В. М. Гнатюка.
* «Як ходилди коло хорих» начерк Якова Невестюка (під зарядом К.Беднарського). - Львів. Коштом і заходом Товариства «Просвіта». 1897 - 15,1с. рук Наукового Товариства ім. Шевченка.
* «Спомини з моєї пригоди в Росії» повістування Якова Невестюка видруковане в 1893 році у виданні "Нарорд" № 17
* «Супруги» драма Якова Невестюка.
* «Несамовиті» драма Якова Невестюка.
* «Жид» драма Якова Невестюка.
* «Запорізьке сватання» комедія Якова Невестюка.

Comments