Колцуняк Марія


Колцуняк Марія Миколаївна псевдонім Марія Кузьмова (*6 грудня 1884, Яворів —†23 вересня 1922, Коломия) — українська письменниця, перекладачка, публіцист.

Біографічна замальовка

   Колцуняк Марія народилася в сім`ї сільських інтелігентів Колцуняків 6 грудня 1884 року в селі Яворів (тепер це Івано-Франківська область, Косівський район). Батько, Микола Колцуняк, будучи вчителем та етнографом-фольклористом, зумів прищепити доньці любов до знань та рідного краю. Сумлінна учениця довре вивчилася і подалася на науко до Львова. А вже в 1905 році Марія закінчила Львівську учительську семінарію і продовжила сімейну педагогічну ниву. Вчителювала в селах Покуття та в Коломиї.
     Окрім навчання краян, Марія, яка захоплювалася літературою, спробувала себе на письменницькій ниві. Відтак її перші твори були надруковані в журналі «Літературно-науковий вісник» (оповідки «Проти хвиль» та повість з учительського життя «На стрічу сонцю золотому»). Як більшість тогочасних письменників вона, вона вважала за необхідним знайомити краян з кращими взірцями світової літератури, тому захоплювалася перекладами (віднайдені її переклади з російської мови).
   Відомо, що Марія Колцуняк не цуралася й суспільно-громадської праці, підтримуючи українські громадські студії та товариства. Виступала з публіцистичними статтями, рефератами про роль жінок у громадському та культурному житті краю. В своїх працях вона піднімала й педагогічні питання та виховні теми, відтак, нею була складена Українська читанка для народної школи.
  Через постійні переслідування польської влади Марія Колцуняк занедужала і, невдовзі, померла 23 вересня 1922 року в Коломиї, там і була похована на міському кладовищі.

Творчі набутки
*  «Проти хвиль» → збірка оповідань → 1920 року
*  «Українська читанка для народної школи» → 1920 року
*  «На стрічу сонцю золотому» → повість
*  «Чутлива совість» → переклад Маміна-Сибіряка → оповідання
*  «Татко» → переклад Маміна-Сибіряка → оповідання

Корисні лінки
* Про Колцуняк Марію  Миколаївну (коротка довідочка)
* Переклад Мамина-Сибіряка
Comments