Антін Вартовий (Стефанишин)


Антін Вартовий (Стефанишин)  ( *1897, Долина —†18 січня 1972, Чікаго) —  український письменник,  педагог, громадський діяч.  На жаль, творчість та  біографія Вартового не відома широкому колу громадськості.


Коротка біографія

   Антін Стефанишин народився в 1897 році в Долині, де успішно закінчив початкову школу та поступив в гімназію. Після здобуття наук він повернувся додому та продовжив вчителювати в місцевій початковій школі товариства “Рідна школа”.
   І саме так трапилося, що на його молоді літа припав час великих післявоєнних народних зрушень (революцій, національновизвольних українських змагань), тому Антін з запалом перейнявся всіма тими українськими державотворчими процесами. На жаль тоді українській державі не судилося встояти, її поглинули сусідські режими, які встановили свої порядки на захоплених теренах. Але Антін не полишив своєї борні й згодом став членом УВО (Української Військової Організації), а саме її найрадикальнішої й найконспіративнішої частини - «Летючої бригади» — спеціального підрозділу, створеного у складі групи спеціально підготовлених і законспірованих бойовиків для здобуття грошових коштів шляхом вчинення ексів (експропріаційних актів — нападів на державні установи із метою заволодіння коштами, які в умовах польської окупації вважалися українським національним здобутком і тому повинні бути повернені на благо української нації). Але в 1925 році, після числених успішних акцій, групу було розкрито і Вартового було засуджено (як і більшість його побратимів).
   Часи, що настали після відбуття покарання проходили в злиднях та постійних перевірках, тому Антін подався в еміграцію й переправився за океан. Оселившись в США він продовжив свої громадські проукраїнські звитяги та писав книжки. До нас дійшла одна з них - історична драма “У сумерках віків” – історична оповідка у 3-ох діях про заснування Долини.  Видана у Львові в 1936 році книжечка на 56 сторінок.
   Та впершу чергу він став знаним, як автор збірки віршів “Клекоче дзвін”, що ви­йшла у Львові в 1926 році. 25 сторінок ще потім двічі перевидавалися, остання в 1929 році.
    Помер Антін Вартовий (Стефанишин) в Чікаго в 1972 році.

Корисні посилання
* Про Антіна Вартового (Стефанишина)
Comments