Wakacje w Płocku - Kalendarz imprez kulturowych

CZERWIEC:

Dni Historii Płocka - Dzień Chemika
W czasie trzydniowych uroczystości tradycyjnie odbywających się w pierwszy weekend czerwca prezentowana jest nie tylko historia, ale i teraźniejszość Płocka. Odbywają się festyny, wystawy, pokazy, koncerty, w których biorą udział płoccy plastycy, muzycy, aktorzy, literaci. Na Wzgórzu Tumskim prezentowane są dawne rzemiosła,odbywają się turnieje rycerskie i koncerty muzyki dawnej. Muzeum Mazowieckim zaprasza na wieczorne, nieodpłatne zwiedzanie („Noc w muzeum”).
Podczas Dni Historii Płocka gościł Jerzy Hoffman z filmem Stara Baśń”, na Starym Rynku  prezentowany był „Skrzypek na dachu” i oratorium „Tu es Petrus”. Od kilku lat impreza odbywa się we współpracy z PKN ORLEN, a wśród  gwiazd koncertujących na Starym Rynku byli m.in.: Lutricia Mc'Neal, Alphaville, Brainstorm, Kim Wilde, Blackmores Night. W 2009 roku w amfiteatrze odbył się spektakl muzyczny „Grek Zorba”a następnego dnia zaprezentował się Teatr Buffo.

Piknik Lotniczy
Płocki Piknik Lotniczy jest wyjątkowym tego typu wydarzeniem w skali całego kraju. Tylko w Płocku strefę dla publiczności stanowi ciąg nadwiślańskich wzgórz, wznoszących się na wysokość około 50 m ponad poziom szerokiej na blisko kilometr Wisły. Ten naturalny taras widokowy o długość ponad 2000m, bogaty w architektoniczne zabytki, umożliwia komfortowe oglądanie akrobacji lotniczych przez kilkadziesiąt tysięcy widzów jednocześnie.
W pokazach uczestniczą zarówno historyczne jak i współczesne samoloty i śmigłowce wykorzystywane w sporcie, rekreacji, transporcie, ratownictwie oraz użytkowane przez siły zbrojne. Każdego roku organizatorzy starają się zwiększyć moc atrakcji i liczbę imprez towarzyszących, dbając przy tym o to, by piknik miał charakter rodzinny.

 
LIPIEC:


Rockowe Ogródki
Festiwal startował w 1997 roku, dziś jest uznanym ogólnopolskim przeglądem artystycznym młodych muzyków. Stałym elementem są warsztaty muzyczne, które prowadzi znany płocki gitarzysta i kompozytor  Krzysztof Misiak oraz warsztaty realizacji dźwięku. Koncerty odbywają się przez całe wakacje w piątki i soboty w klubie ‶Rock 69”.

Letni Festiwal Muzyczny
Od czerwca do sierpnia w Płocku melomani mają okazję wysłuchać cyklu koncertów organizowanych w ramach Letniego Festiwalu Muzycznego. Zainicjowana w 1999 r. impreza pozwala zaprezentować różnorodne dzieła muzyczne - od skocznych utworów amerykańskich do muzyki Chopina czy symfonii Brahmsa. W ramach corocznego festiwalu odbywają się koncerty symfoniczne, oratoryjne, prezentowana jest muzyka jazzowa i popularna głównie w zabytkowych częściach miasta. Koncerty, w szczególności na Starym Rynku, cieszą się od lat niesłabnącym powodzeniem. Podczas poprzednich festiwali można było obejrzeć widowisko plenerowe „Sen nocy letniej” w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego w Płocku i Płockiej Orkiestry Symfonicznej, posłuchać muzyki szkockiej i walijskiej, wysłuchać popularnych przebojów muzyki operetkowej. W 2008 r. z Płocką Orkiestrą Symfoniczną zagrał Jon Lord, słynny klawiszowiec zespołu „Deep Purple”, w 2009 roku wirtuoz instrumentów klawiszowych Rick Wakeman.

Piknik Cygański „Cygańska Noc”
Międzynarodowa prezentacja kultury Romów na nadwiślańskiej plaży. Niepowtarzalna atmosfera cygańskiego wieczoru, na który co roku zjeżdżają najlepsze cygańskie zespoły polskie i zagraniczne. Gospodarzem wieczoru jest płocki zespół cygański ROMEN m.in. laureat pierwszej nagrody i Grand Prix  Festiwalu Romów w Ciechocinku.

AUDIORIVER Festiwal Świata Niezależnego
Festiwal muzyki elektronicznej, który pod różnymi nazwami organizowany jest w Płocku od 2003r. W 2009 r. zajął 3 miejsce na liście najważniejszych światowych festiwali wg prestiżowego serwisu internetowego „Resident Advisor”. Fani z Polski i zagranicy spotykają się na nadwiślańskiej plaży w Płocku i przez dwa dni non – stop uczestniczą w koncertach i pokazach didżejskich. Forma festiwalu jest bardzo pojemna: od muzyki klubowej przez brzmienie hip-hopowe, do eksperymentalnej muzyki budowanej na kanwie dubu i abstrakcyjnych laptopowych brzmień. W koncertach w Płocku udział wzięły największe gwiazdy tej muzyki m.in. Carl Craig - protoplasta współczesnej muzyki elektronicznej i twórca legendarnego Detroit Electronic Music Festiwal, Burnt Friedman and Nu Dub Players, zespół Jazzanowa, Karl Bartos, Louie Austen, zespół UNKLE, Roni Size Reprazent, Ricardo Villalobos i wielu innych. W 2008 roku impreza była po raz pierwszy biletowana i zgromadziła 10 tysięcy osób. W 2009 roku na Audioriver przybyło ponad 12 tysięcy osób aby posłuchać m.in. Richie Hawtina, Dj Hell'a czy Telefon Tel Aviv.
W czasie imprezy działa kilka scen muzycznych oraz kino i teatr festiwalowy.

 

SIERPIEŃ:

Rynek Sztuki
Na malowniczym Starym Rynku przez kilka dni prezentowane są  różnego typu artystyczne przedsięwzięcia, które kiedyś funkcjonowały niezależnie: Jazz na Starówce, Nadwiślański Festiwal Teatrów Ulicznych, Kino Letnie. Można posłuchać polskich i zagranicznych muzyków jazzowych, zobaczyć  czołówkę teatrów ulicznych, obejrzeć pokazy kina plenerowego. W 2009 roku wystąpił m. in. TEATR AKT (Polska), Teatr NOVOGO FRONTA(Czechy), THEATERLABOR (Niemcy), bluesman LESZEK CICHOŃSKI z zespołem GUITAR WORKSHOP, rok wcześniej gwiazdą był Mark de Clive (Wielka Brytania) z zespołem.

WRZESIEŃ:

Festiwal Piękna. Wybory Miss Polski
Od 2008 roku finał wyborów najpiękniejszej Polki, która reprezentuje Polskę na wyborach Miss World odbywa się w płockim amfiteatrze. Od 2009 roku podczas Festiwalu Piękna odbywają się także wybory Miss Polski Nastolatek i  międzynarodowy konkurs piękności - Miss Supranational. Gwiazdą festiwalu była m.in. Sophie Ellis Bextor.

Pożegnanie Lata -  Cover Festival
Podczas festiwalu coverowego w 2008 r. na nadwiślańskiej plaży gościł m.in. legendarny zespół THERION, a w 2009 r. gwiazda tzw. symphonic metalu - niemiecki BLIND GUARDIAN.