پاستا


 

 

من عاشق بازی کردن با ادویه و طعم ها هستم. وقتی آشپزی می کنم ذهنم مرتب می شود و اعصابم آرام تر. دوست دارم آشپزخانه ام بهترین قسمت خانه باشد. تمیز و مرتب و باسلیقه و البته پر از گل و گیاه و نور. هرغذایی که اختراع کنم یا یاد بگیرم و خوش مزه شود برایتان اینجا تعریف می کنم.

 

پاستا با نخود


یک شب با سانلی و پاسکواله رفتیم به شهری در نزدیکی پیزا به اسم لوکّا. شب موقع برگشتن از کنار پارک قشنگ کوچکی رد شدیم که تاب و چرخ و فلک داشت. من که سالها بود تاب بازی نکرده بودم، از خلوتی پارک سو استفاده کردم و سوار یکی از تابهای بچگانه شدم. پاسکواله سوار چرخ و فلک شد و سانلی به مزمت هر دوی ما مشغول. قدری که گذشت پاسکواله وسوسه ام کرد که چرخ و فلک را هم امتحان کنم. حسی در درونم می گفـت سرگیجه وحشتناکی خواهی گرفت. برحذر باش! بی توجه به حس درون و گوشزدهای سانلی پریدم روی چرخ و فلک و...تا عمر دارم آن لحظات را فراموش نمی کنم. همین حالا هم که دارم این چند خط را می نویسم گیج گاهم گروپ گروپ می کوبد! القصه وقتی با حال خراب از زمین بازی بیرون آمدم چشمم خورد به تابلویی که در آن هشدار داده شده بود بزرگسالانی که با این وسایل بازی کنند پنجاه یورو جریمه می شوند. شانس آوردیم که کسی ما را ضمن سواستفاده از تاب و چرخ و فلک دستگیر نکرده بود وگرنه گل بود به سبزه هم آراسته می شد!
اینها به کنار؛ آن شب پاسکواله غذای ساده و بسیار راحتی درست کرد که می خواهم دستورش را (با اندکی تغییر) اینجا بنویسم.

مواد لازم:
پاستای گوش فیلی کوچک
نخود پخته شده (کنسرو نخود) و کنسرو ذرت شیرین
یک دانه پیاز درشت و دو سه حبه سیر
آب یا رب گوجه فرنگی
نمک و فلفل سیاه و فرمز، کاری و زردچوبه
یک قاشق غذاخوری روغن زیتون

پختن پاستا به کنار؛ توی تابه روغن می ریزیم و پیاز را که ریز خرد کرده ایم تفت می دهیم. بعد سیر خرد شده را اضافه می کنم و ادویه می زنیم. حالا نخود و ذرت و آب یا رب گوجه را اضافه می کنیم و در تابه را می گذاریم و حرارت اجاق را کم می کنیم تا طعم مواد با هم قاطی شود.
پاستا که پخت، می ریزیم توی صافی تا آبش کشیده شود بعد با این مواد مخلوط می کنیم و می گذاریم سر سفره. نوش جان.
Tuesday، November 13، 2007

پاستا با فلفل قرمز و بروکلی


بهترین نوع پاستا برای این غذا از پاستای با شکل کلاه است. بسیار خوشمزه و ساده است.

مواد لازم برای دو نفر:

نصف بسته پاستای کلاهی
یک دانه فلفل قرمز شیرین
یک دانه کلم بروکلی کوچک
دو قاشق غذاخوری پستو
یک قاشق چایخوری روغن زیتون
نمک و فلفل سیاه هرچقدر که می پسندید

هیچی، آب را می گذاریم جوش بیاید. در عین حال فلفل قرمز را ریز خرد می کنیم و قدری در روغن زیتون تفت می دهیم. آب که جوش آمد، پاستا را می ریزیم توی آب و صبر می کنیم تا پاستا نیم پز شود. حالا کلم بروکلی هایی که به قطعات کوچک خرد کردیم توی آب پاستا می ریزیم. دو دقیقه بیشتر صبر نمی کنیم. چون هم پاستا بیش از حد نرم می شود و هم بروکلی ها له می شوند. سریع پاستا و بروکلی ها را در آب کش خالی می کنیم. قدری تکان می دهیم تا آبش برود. بعد آنها را برمی گردانیم توی قابلمه، فلفل قرمز ها را می ریزیم رویش دو قاشق پستو می زنیم و قدری نمک و فلفل سیاه و مواد را با هم مخلوط می کنیم.
Monday، October 15، 2007

پاستا با کدو


ایتالیا بروی و پاستا نخری؟ اصلا می شود؟ با یک کوله پشتی پاستا و پنیر آمده ایم خانه! امشب اولین سری برنامه پاستاپزی را اجرا کردم که به شرح زیر می باشد:

مواد لازم برای دو نفر:
کدوی سبز دوتا
دوتا حبه سیر
یک قاشق غذاخوری روغن زیتون
دوتا فلفل سبز تند
نمک و فلفل سیاه و فلفل قرمز و زردچوبه
نصف بسته پاستا
پنیر اسکامورزای دودی یا هر پنیر دلخواه خودتان

تابه ووک را می گذاریم روی آتش و یک قاشق روغن زیتون می ریزیم تویش. این کلک استفاده از تابه ووک برای درست کردن سس پاستا را از یکی از دوستان ایتالیایی یاد گرفتم. اینطوری هم زدن پاستا و مخلوط کردنش با سس خیلی راحت تر است. خلاصه سیرها را ریز ریز می کنیم و می ریزیم توی روغن. یک ذره که سرخ شدند، کدوها را که ریز خرد کرده ایم به همراه فلفل های خرد شده به سیرها اضافه می کنیم، قدری تفت می دهیم، نمک و ادویه را می زنیم و دری روی تابه می گذاریم تا کدوها با آبی که پس می دهند بپزند.

برای پاستا، قابلمه را آب می کنیم و می گذاریم بجوشد. بعد پاستای گوش فیلی را می ریزیم تا با آب در حال جوش بپزد. قبل از اینکه پاستا کاملا بپزد، آن را در آب کش می ریزیم. بعد پاستا را با کدوها قاطی می کنیم و پنیرها را به آن اضافه می کنیم.
نوش جان.
Sunday، June 24، 2007

پاستا با چوریسو
این چوریسوست. یک جور گوشت بوداده با ادویه و بسیار خوش عطر و خوش طعم.
این موجود را به تازگی کشف کرده ام و می خواهم نتیجه کشفیاتم را برای شما هم تعریف کنم. باشد که شما هم دوست بدارید.

مواد لازم برای چهار نفر

یک بسته پاستای گوش فیلی
دویست و پنجاه گرم کلم بروکلی
دویست و پنجاه گرم زیتون سیاه
دویست و پنجاه گرم قارچ
یک بسته پنیر ریکوتا : این پنیر، خیلی نرم و تازه است. یک چیزی بین خامه و پنیر
شکل و شمایلش را در عکس سمت راست می بینید.
یک قاشق غذاخوری کره
نمک و فلفل سیاه هرچقدر که لازم می دانید.
دو- سه حبه سیر
پستو: دو- سه قاشق غذاخوری

آب را بگذارید جوش بیاید و پاستا را بریزید درقابلمه تا بپزد.
کره را در یک تابه آب کنید سیر را خرد کنید و در کره سرخ کنید. قارچ ها را اضافه کنید و با حرارت کم قدری تاب بدهید. همین که قارچ ها آب انداختند، پنیر را اضافه کنید و حسابی هم بزنید تا سسی یکنواخت از آب دربیاید.
چوریسو را همانطور که درشکل می بینید خرد کنید.
پاستا که آماده شد، کلم ها راه که به قطعات بزرگ خرد کرده اید بریزید توی آب پاستا و دو سه دقیقه بگذارید با آب بجوشد. یادتان باشد که بیشتر از این اگر بگذارید هم کلم ها و هم پاستا بیشتر از حد می پزند و از مزه می افتند.
حالا پاستا و کلم را در ظرفی آبکش کنید و دوباره برگردانید توی قابلمه. چوریسو، پستو، زیتون و سس را رویش بریزید و با دقت هم بزنید.
نوش جان
سراغ عکس غذا را از این بانوی تنبل نگیرید که فایده ای ندارد.
Monday، April 02، 2007

آشپزخانه در دار را ترجیح می دهم

سلام عید همه مبارک
تصمیم گرفته بودم آشپزخانه را اپن کنم اما خیلی با این کار راحت نبودم. دوباره برگشتم سر آشپزخانه خودم!

امروز سیزده به در بود. آش رشته پخته بودم و با خودم بردم موسسه که دست کم نهار سیزده به در آش رشته بخوریم! و چه چسبید. جای همه خالی...

امروز عصر یک پاستای خیلی ساده گیاه خواری درست کردم که خوش مزه شد. با خودم گفتم بیایم آشپزخانه به بهانه پاستا دوباره به نوشتن ادامه بدهم.

مواد لازم برای دو نفر و نصفی ( نصفی یعنی یک وعده اضافه برای نهار فردای یکی از آن دو نفر)

یک دانه پیاز متوسط ریز شده
یک دانه بادمجان خرد شده
یک دانه کدوی خرد شده
یک دانه فلفل سبز خرد شده
نمک و زردچوبه و آویشن
دو قاشق غذاخوری پستوی سبز
چهار قاشق غذاخوری زیتون سیاه
یک قالب پنیر بز
مقداری کره یا روغن برای سرخ کردن مواد
نصف بسته ماکارونی

خب آب را بگذارید بجوشد. تا آب بجوشد و ماکارونی بپزد، پیاز و بادمجان و کدو و فلفل سبز را سرخ کنید. پنیرها را هم خرد کنید و با زیتون ها رویش بریزید. وقتی ماکارونی در آب پخت، مایع را با پستو هم بزنید و بعد از آب کش کردن ماکارونی با هم مخلوط کنید.
نوش جان
Sunday، October 08، 2006

گشنه پاستا

امروز می خواستم دستور ته چین را اینجا بنویسم. برای اینکه دی روز یک عالمه ته چین درست کردم. کلی هم یاد مامان دلارام افتادم. مامان دلارام ته چین را با قطعات بزرگ مرغ می پزد و خیلی هم خوشمزه می شود. ته چین از آن غذاهایی ست که آدم را از پختشان می ترساند ( به نظر می آید غذای اعیان است و باید خیلی وقت گیر و هزینه بر باشد) اما مثل فسنجان گول زنک است. به نظر من که از درست کردن پلو مرغ خیلی ساده تر است. خلاصه... تو تکه ازته چین ها ماند برای امروز نهار. اما کم بود. یعنی من بعد از خوردن سهم توی بشقابم احساس کردم هنوز خیلی به حس گرسنگی نزدیک ترم تا به حس سیری! برای همین رفتم سراغ پاستا و یخچال. دیدم یک دانه بادمجان و یک بسته نخود فرنگی شیرین، یک ته سوسیس و یک بسته پنیر موتزارللا داریم. توی گلدان سبزیجات هم پیازچه و جعفری. برای همین با سانلی دست به کار شدیم

مواد لازم برای دو نفر

پاستا
یک بسته پنیر موتزارللا
یک دانه بادمجان
نخود فرنگی شیرین (درسته و از غلاف درنیامده) با نخود فرنگی های ایران فرق می کند
یک دانه پیاز متوسط
یک فنجان سس پاستا یا آب گوجه فرنگی
پیازچه و جعفری خرد شده به اندازه یک نعلبکی کوچک
یک نعلبکی کوچک سوسیس
کمی روغن
نمک و فلفل و ادویه هر چه قدر که دوست داشتید

تا پاستا بپزد، پیاز را ریز می کنیم، بادمجان را هم مثل سیب زمینی سوپی خرد می کنیم، نخود فرنگی ها را با چاقو به سه - چهار قسمت می بریم، پنیر را هم ورقه ورقه می بریم. حالا پیاز را توی تابه قدری تفت می دهیم، بعد بادمجان را اضافه می کنیم. یک کم که بادمجان ها سرخ شدند، نخود فرنگی ها را اضافه می کنیم. بعد سوسیس ها را که خرد کرده ایم با این مواد تفت می دهیم. دست آخر هم آب گوجه و پیازچه و جعفری خرد شده را می ریزیم روی این مواد. نمک و ادویه هرچه دوست داشتید بزنید و پنیرها را اضافه کنید. پاستا هم تا این کار ها را بکنید، پخته است. آن را آب کش کنید و با این مواد قاطی کنید و نوش جان کنید
Monday، October 02، 2006

بازهم پاستا!

عجب! یادم نبود این دستور را قبلاً نوشته بودم! با عرض معذرت به خاطر تکراری بودن دستور غذا باید اضافه کنم که : بابا جان مگر شما هیچ وقت غذای تکراری نمی خورید؟ خب حالا دستور غذای تکراری دیدن را هم بگذارید به حساب غذای تکراری خوردن! شوخی می کنم. خوش حالم که اینقدر پایه آشپزخانه ام هستید که یادتان مانده بود این غذا تکراری است و اقرار می کنم از این که یادم نبود این غذا تکراری است شرمنده ام. به جایش دستور یک جور پاستا اینجا می نویسم که هم خوشمزه است و هم راحت ( مثل هر پاستایی ). فقط بدیش این است که مواد اولیه اش در ایران پیدا نمی شود. جایگزین هایش را می گذارم به عهده خودتان

مواد لازم برای دو نفر

پاستا: از نوع ماکارونی
روغن زیتون
سالامی خرد شده قدر یک زیر دستی
سه- چهار حبه سیر
کلم بروکلی یک دانه کوچک
آب گوچه فرنگی یک لیوان
پنیر ریکوتاRicotta
کره یک قاشق چایخوری
زعفران یک نوک قاشق

آب را جوش می آوریم و پاستا را می ریزیم توی آب جوش . نمک و کره و زعفران را هم اضافه می کنیم. از آن طرف، سیرها را خرد می کنیم و توی تابه تفت می دهیم. سالامی ها را به سیر اضافه می کنیم و چند دقیقه بعد کلم بروکلی ها را که خرد کرده ایم می ریزیم توی تابه و آب گوجه و ادویه ای را که دوست داریم اضافه می کنیم . زیر تابه را کم می کنیم و ده دقیقه صبر می کنیم تا کلم بروکلی ها بپزند. پنیر ریکوتا، مثل کشک می ماند. آن را توی یک کاسه بریزید و یک سوم استکان آب ( گرم یا سرد فرقی نمی کند) بریزید رویش و حسابی هم بزنید تا یک سس یکنواخت بدست بیاید. وقتی مطمئن شدید پاستا و کلم بروکلی پخته، آب پاستا را خالی کنید. ( آب کش نکنید) بعد مواد توی تابه و پنیر را با پاستا مخلوط کنید. هم بزنید و نوش جان کنید. باز هم بابت غذای تکراری عذر می خواهم
Monday، June 19، 2006

پاستا با اسفناج

از مزایای این آشپزخانه یکی هم این است که خودمان (من و سانلی) هم به عنوان کتاب آشپزی از آن استفاده می کنیم. پاستا با اسفناج را از یکی دیگر از بچه های ایتالیایی اینجا یاد گرفتم. سر جمع، ایتالیایی ها خیلی راحت تر از ما ماکارونی درست می کنند. این یکی را امتحان کنید ببینید نظرتان چیست؟ راستی نمی دانم در مورد نوت موسکات ( انگار همان جوز هندی خودمان است) قبلاً اینجا چیزی نوشته ام یا نه؟ اما از آن غافل نشوید. من تازه کشف اش کرده ام. به نظر من تاثیر خیلی خوبی در طعم غذا دارد.

مواد لازم:
پاستا : نصف بسته حدوداً به اندازه دو نفر می شود
گوجه فرنگی - ترجیحاً خشک شده اما اگر نبود، همان تازه خرد شده اش هم خوب است: یک فنجان
سیر : دو- سه حبه که باید ریز ریز خرد کنیم
اسفناج که درشت درشت خرد شده باشد: یک کاسه بزرگ سرپُر
نمک، فلفل سیاه و فلفل قرمز، کاری، نوت موسکات و زردچوبه: هر چقدر که دلتان می خواهد.
یک قاشق غذاخوری کره و دو- سه قاشق غذاخوری روغن زیتون

خب، یک قابلمه متوسط را تا نیمه بیشتر آب کنید درآن نمک بریزید ، یک قاشق غذا خوری کره به آن اضافه کنید و درش را بگذارید .شعله را زیاد کنید تا آب بجوشد. بعد پاستا ها را به آب در حال جوش اضافه کنید. در قابلمه را باز بگذارید. صبر کنید تا پاستا ها حسابی بپزند. موقع پخت پاستا می توانید به آب قدری زردچوبه ( این اختراع سانلی است ) یا زعفران اضافه کنید. از آن طرف اسفناج ها را بشورید، درشت درشت خرد کنید، توی تابه روغن زیتون بریزید و اسفناج ها را با روغن تفت بدهید. فقط به اندازه ای که قدری روغن به خُرد اسفناج ها برود. گوجه ها را به اسفناج اضافه کنید. دست آخر سیر را هم که ریز ریز خرد کرده اید به این مخلوط اضافه کنید. بگذارید همه مواد با هم یک تفت کوتاه داده شوند و زیر تابه را خاموش کنید. پاستا را که حسابی پخته است، آب کش کنید. در یک کاسه بریزید و این مخلوط را به آن اضافه کنید و خوب به هم بزنید. همین
.....................................................................................................................................................................
 
پاستا با پِستو
آخر هفته تولد پاسکوله بود. کلی غذاهای ایتالیایی درست کرده بود. از همه بیشتر ازیک نوع پاستا خوشم آمد. چون خیلی ساده و در عین حال خوشمزه بود، دستورش را یاد گرفتم و تصمیم گرفتم اینجا بگذارم. فقط یک ایراد دارد: این غذا نیاز به پِستو دارد که در ایران نمی دانم پیدا می شود یا نه؟ اما تجربه من می گوید، به جای پستو می شود از گشنیز و جعفری و زیتون وسیر استفاده کرد. حالا امتحان کنید

مواد لازم برای دو نفر:
ماکارونی پیچ پیچی یا هر شکل دیگری، به غیر از ماکارونی های رشته ای ( که ایتالیایی ها با آن می گویند پاستا): اندازه یک وعده
پستو: چهار قاشق غذاخوری،
یا جعفری و گشنیز و سیر خرد شده و زیتون : یک بشقاب میوه خوری
روغن زیتون : دو قاشق غذاخوری
نمک و فلفل و زردچوبه و کاری: هر چقدر که می پسندید
گوجه فرنگی: سه تا درشت

آب و نمک را در قابلمه بگذارید تا بجوشد. پاستا را بریزید در قابلمه و دیگر درِ آن را نگذارید. می توانید یک مقدار خیلی کم زعفران در آب بریزید که پاستاها یتان خوش رنگ و خوش مزه تر بشوند. بگذارید پاستاها حسابی بپزند.
بعد آن ها را آب کش کنید و دریک کاسه بریزید. سبزی خرد شده یا پستو و گوجه فرنگی خرد شده را با ادویه ای که دوست دارید، به آن اضافه کنید. روغن زیتون را روی مخلوط بریزید و آن را هم بزنید. همین. امیدوارم خوشتان بیاید.
Sunday، May 14، 2006

اسپاگتی با لوبیا چیتی

هفته پیش کنسرو لوبیا چیتی گرفته بودیم. نیمی از آن را مصرف کردیم و نیم دیگرش ماند. فردای آن روز می خواستم ماکارونی درست کنم. اما گوشت چرخ کرده نداشتیم. قوه ابتکارم گل کرد و مایع ماکارونی را با لوبیا چیتی ها درست کردم. خوش مزه شد. همین حالا هم که تصمیم گرفتم دستور پخت آن را برایتان بنویسم، باز هم نتوانستم جلوی این قوه را بگیرم! به نظرم آمد که اگربه این مجموعه قارچ هم اضافه کنیم، خوشمزه تر می شود. ما بدون قارچ اش را خوردیم. شما با قارچ اش را امتحان کنید

مواد لازم برای دو نفر

لوبیا چیتی پخته شده: یک لیوان
یک دانه فلفل دلمه ای یا پاپریکای سرخ رنگ یا ده تا فلفل رشتی
سس پاستا یا آب گوجه فرنگی یک استکان، یا رب گوجه فرنگی سه قاشق غذاخوری
فلفل قرمز و کاری : هرچه بیشتر، بهتر
زردچوبه، فلفل سیاه، نمک و آویشن: هرمقدار که دوست دارید
پیاز: یک دانه متوسط
ماکارونی: هر شکل و هر مقداری که دوست دارید
هویج: یک دانه
قارچ خرد شده: ده تا دانه
کره: یک قاشق چای خوری
زعفران: خیلی کم

پیاز را خرد می کنیم. همین طور که پیاز را داریم سرخ می کنیم، قابلمه ای را که می خواهیم ماکارونی را در آن بپزیم، آب می کنیم و نمک اضافه می کنیم و درش را می گذاریم تا بجوشد. پیاز ها که سرخ شد، هویج را که رنده کرده ایم و فلفل سبزهای خرد شده را به آن اضافه می کنیم و می گذاریم قدری سرخ شوند. در یک تابه دیگر قدری کره آب می کنیم و قارچ های خرد شده را آن می ریزیم. قدری که قارچ ها آب انداختند، نمک و فلفل سیاه به قارچ ها می زنیم و به تابه محتوی پیازو هویج و فلفل اضافه می کنیم. لوبیا چیتی پخته شده را هم به این مواد اضافه می کنیم. ادویه و فلفل تند می زنیم، آب گوجه یا رب را اضافه می کنیم، در صورتی که از رب استفاده کرده ایم، یک استکان آب اضافه می کنیم و در تابه را می بندیم و می گذاریم محتویات آن با حرارت کم بپزند و مزه ها با هم ترکیب شوند.
ماکارونی را به آب درحال جوش قابلمه اضافه می کنیم و قدری زعفران هم به آب می زنیم تا رنگ و طعم ماکارونی ها بهتر شود. اگر دوست دارید، ماکارونی که پخت، آن را آب کشی کنید و با مایع بگذارید تا مثل ماکارونی معمولی دم بکشد. اگر هم خواستید می توانید این غذا را مثل اسپاگتی مصرف کنید.