Цікава інформація

Кажуть, рослини реагують на слова господаря і на музику, яка грає в приміщенні, - все це настільки незвично, що свого часу заінтригувало вчених, і так появилися фітопсихологи, що досліджують психологію рослин.

ЗДАТНІСТЬ ВІДЧУВАТИ
Найновіші результати досліджень показали, що деякі припущення, які раніше вважалися неймовірними, підтвердилися. До того, як з'явилися результати цих досліджень, ніхто не вірив, що рослиниможуть відчувати біль чи задоволення. Зараз вже ніхто не сумнівається в тому, що рослини мають високорівневу емоційну активність. Раніше це вважалося неймовірним. Проте до цих пір точно невідомо, яким є рівень реактивності рецепторів рослин, але з упевненістю можна сказати, що реагують вони досить імпульсивно.

НОВІ ГОРИЗОНТИ
Незважаючи на наше переконання, що рослини - це досить статичні організми, відзняті кадри, показані в прискореному темпі, демонструють, що рослини повертаються у бік світла, випускають вусики, за допомогою яких закріплюються на поверхні, і миттєво реагують на розростання сусідніх рослин. Новітні дослідження показали, що дерева деяких видів можуть відбивати атаки комах-шкідників. Виявляється, що рослини, на які напали шкідники, виділяють хімічні субстанції, що нагадують феромони (субстанції, що дають сигнал представникам свого ж виду і відлякують інші організми). Листя сусідніх дерев того самого виду, "прочитавши" таке хімічне послання, починають виробляти отруйні речовини, що знищують комах-шкідників. Цей незвичайний спосіб самозахисту демонструє усвідомлений зв'язок між деревами одного виду.

ВЗАЄМОДІЯ З ОТОЧЕННЯМ
Рослини впливають на оточення і дуже субтильно реагують на отримані ззовні імпульси. Запах, зовнішній вигляд або забарвлення - це дуже важливі сигнали, які приваблюють або відлякують інші організми. Одні рослини приваблюють метеликів і бджіл своїм солодким ароматом, інші боряться з сусідами, виробляючи сильнодіючі речовини, наприклад, нікотин. Видатний селекціонер Лютер Бурбанк вивів безліч нових гібридів у результаті вдалого схрещування різних видів. Він стверджував, що найважливішим фактором успіху під час роботи з селекції було лагідне поводження з рослинами. Він впливав на рослини за допомогою ніжних слів і відповідної музики. Лютер Бурбанк вмів розмовляти з рослинами.

РЕАКЦІЯ РОСЛИН
Дослідники підключали кімнатні рослини до детектора брехні, щоб спостерігати їхню емоційну активність, ставлення до добра чи зла. Досліди показали, що кімнатні рослини відрізняють «добрих» людей, які ставляться до них гарно, від «злих», що зривають з них листя. Коли така «зла» людина входила до кімнати, детектор брехні фіксував зигзагоподібні лінії високої амплітуди, якщо ж у кімнату заходила «добра» людина, то про це сигналізувала злегка вигнута лінія. Відомо, що на тварин позитивно впливає музика. Це давно використовують люди, що займаються тваринництвом, оскільки тварини, «які слухають музику», швидше ростуть. У 1968 році одна американська вчена вивчала вплив музики на кімнатні рослини. Вона з'ясувала, що музика Баха і Шуберта має позитивний вплив на рослини: їхнє листя і пагони під час сеансу тягнулися в сторону джерела звуків. Рок-музика не сподобалася рослинам, викликала у них негативну реакцію. Вона не тільки гальмувала ріст кімнатних рослин: їхні пагони і листя відхилялися від джерела звуків, немов хотіли уникнути його. Експеримент також показав, що якщо в приміщенні протягом 8 годин без перерви грає рок-музика, то незабаром це призводить до в'янення та загибелі кімнатних рослин. І навпаки, якщо в один і той же час включати в приміщенні класичну музику, то це спричиняє прискорення росту рослин.
  
Рослини спілкуються між собою
Китайські вчені змогли доказати, що рослини спілкуються між собою через грибну мережу, яка об'єднує їхнє коріння, - мікоризу, - повідомляє портал R&D. 

Відомо, що вищі рослиниутворюють симбіотичні пари з грибами. При цьому рослиниотримують частину води і мікроелементів, що поглинаються грибами, а натомість віддають фітогормони, вуглеводи та амінокислоти. Але, як виявилося, грибна мережа також є засобом зв'язку, за допомогою якого рослини здатні дізнаватися про небезпеку від сусідів. 

У своїх експериментах учені використовували пари томатів. На коренях однієї пари була сформована мікориза, а на іншій парі - ні. Далі одну з рослин кожної пари заражали хвороботворними грибками, а через 65 годин цю ж операцію проводили з іншою рослиною

З'ясувалося, що у випадку, коли була присутня грибна мережа, рослина легше переносила захворювання, що, як припускають вчені, є результатом сигналів тривоги, отриманих від іншої рослини

Тепер дослідникам залишається з'ясувати, чи можуть таким чином попереджувати один одного про небезпеку рослини різних видів.


Рослини мають нервову систему
Польські вчені з Варшавського університету стверджують, щорослини здатні пам'ятати і реагувати на світло за допомогою своєрідної нервової системи.

Автор дослідження Станіслав Карпінський і його колеги вивчали реакцію на світло у рослин роду резуховидок. Вони виявили, що хімічні реакції, викликані світлом, тривали і в темряві, а на випромінювання, що потрапляло на один листок, реагувала вся рослина.

"Ми освітлювали тільки нижню частину рослини, але спостерегли зміни і у верхній. Ці зміни тривали і після того, як ми вимикали світло. Для нас це стало великим сюрпризом", - сказав Карпінський.

Згідно з результатами дослідження, коли світло викликає хімічні реакції в клітині листка, електричні та хімічні сигнали про це миттєво поширюються особливим типом клітин, клітинами обкладки судинних пучків.

Вчені порівнюють цей механізм з нервовою системою у тварин.

"Реакція рослини змінювалася залежно від кольору випромінювання: в експерименті спостерігалися різні сигнали для червоного, синього і білого світла", - зазначив Карпінський.

Вчені вважають, що рослини можуть використовувати інформацію, яку отримують зі світлом, для запуску захисних хімічних реакцій. Оскільки світло в різні дні або тижні року має різні властивості, рослини таким чином можуть підлаштовувати власні захисні системи проти сезонних шкідників і хвороб.

"Коли ми світили на рослину протягом години, а потім через 24 години заражали бактерією або вірусом, вона успішно чинила опір їм. Але якщо ми спочатку заражали рослину і лише потім направляли світло, вона не могла захиститися", - сказав Карпінський.

Як заявив незалежний експерт з університету Лідса Крістін Фойер, це дослідження стало кроком вперед для науки, оскільки показало, як саме рослини адаптуються до ситуації і передають сигнали про її зміни. 


Кімнатні рослини: у чому їхня користь?

Без зелених супутників будь-яке приміщення буде виглядати холодним, незатишним і непривітним. Домашні квітивідчувають енергетику приміщення і людей. Цей енергетичний зв’язок між людиною і рослиною відбувається на тонкому рівні. У будинках, де є конфлікти між чоловіком та дружиною, квіти погано ростуть і хворіють.

Зелені супутники допомагають нам зволожувати повітря. А також поліпшують склад повітря квартири або офісу й очищають від шкідливих речовин. В атмосфері сучасних квартир присутні небезпечні хімічні сполуки. Меблі з ДСП ще довгий час виділяють пари формальдегіду, так само як і старіючий поролон у диванах і ліжках. Килимові покриття виділяють радіонукліди. Аміак, формальдегід, ацетон і все інше доводиться щодня вдихати сучасній міській людині. І найефективнішим очисником нашого простору є зелені супутники — домашні квіти.

Хлорофітум, драцену, сансев’єру, бамбук, півонію, орхідею, лимон та інші цитрусові, аспарагус відносять до рослин із твердою (янською) енергетикою.Товстянка (грошове дерево), бегонія, гарденія, цикламен, фіалка належать до рослин з м’якою (іньською) енергетикою.

У вітальні можна тримати рослини з твердою енергетикою. Для кімнат з м’якою енергетикою підійдуть невеликі рослини. Що стосується спальні, то зрізані квіти не рекомендують тримати в ній. Найкраще підійдуть рослини, які виділяють у нічний час доби кисень. Це — каланхое, алое, сансев’єра.

Сансев’єра може інактивувати шкідливі речовини і бактерії, які є в атмосфері приміщення. Королівська бегонія теж активно бореться з отруйними речовинами, а також є символом матеріального добробуту. Філодендрон для дитячої буде дуже доречним. Хлорофітум виконує функції кондиціонера в приміщенні. Він негативну енергію перетворює в позитивну. Поселяючись у новій квартирі, посадіть там хлорофітум. Підходящим місцем для нього буде кухня. Герань теж є корисною рослиною, що оберігає будинок від негативних впливів.

Хризантема є символом щастя, а разом з геранню і м’ятою захистить ваш дім від негативної енергетики. У кімнаті з поганою енергією герань буде активно цвісти.

Є рослини, з якими варто поводитись дуже обережно. Наприклад, сік олеандра, листя, стебел, а іноді і квіток отруйний. Молочний сік молочаю, потрапляючи в рот, може викликати нудоту, а сідендрон може сильно обпекти шкіру.

Для людей, які страждають на гіпертонію або порушення мозкового кровообігу, цитрусові рослини тримати не рекомендується. Апельсинове і мандаринове дерево сприятливо впливає на дітей, розслаблюючи їх психічно і фізично.

Традесканція, плющ і ліана є барометрами. Вони починають хворіти, коли виникає енергетичний дисбаланс у приміщенні. Вони поглинають не тільки негативну енергію, але й електромагнітне випромінювання від побутових електроприладів.

Є рослини, які не рекомендують для житлових приміщень, це — монстера, дифенбахія, пуансетія, папороть і т.д. Наприклад, папороть, якщо поставити її біля ліжка, може викликати неспокійний сон. Необхідно вчасно видаляти сухе листя і хворі гілки.

Багато народів світу шанують троянду. Вона виробляє позитивні енергетичні кругові імпульси і заповнює простір доброю енергетикою. Але троянда не любить сусідства з іншими квітами.Comments