Home‎ > ‎

State Individual Rankings 2016-17

2016-2017   (Updated 3/8)  
Week 10 

-Records as recorded in TrackWrestling 
-Wrestlers listed at lowest weight wrestled  
 
Bold = Returning Place Winner
 
** Status unknown for names in gray
** Green=Freshman
** Red=Injured
** Black=Eliminated during Regions
 
106:  
1. Anthony Clark (Fr), Delbarton  37-2 
2.
Sammy Alvarez (So), St Joes Montvale  30-3 
3.
Nick Kayal (Fr), Bergen Catholic  37-9
4. Dante Mininno (Jr), Gateway  42-2 
5. Hunter Gutierrez (So), Lacey  42-2 
6. Nick Schutzenhofer (Sr), Christians Brothers Academy  40-5 
7. Justin Bierdumpfel (Fr), Don Bosco  30-8 
8. Nick DeNora (Sr), Passaic Valley  40-4 

Others:
Dylan Cedeno (Fr), Fair Lawn  40-3 
Andy Clark (Fr), Collingswood  38-8 
Nick Babin (Fr), Emerson Park  37-7 
Will Grater (Fr), Queen of Peace  27-9
Joe Lamparelli (Fr), Allentown  38-4 
Cullen Day (Jr), Phillipsburg

Tyler Klinsky (Fr),
Middletown North  37-7
CJ Composto (Fr), Westfield  35-5
Chase Mullarkey (Jr), Holy Cross  18-3
Ryan Zimmerman (Fr), Long Branch  32-10
Brandon LaRue (So), High Point  33-5
McKenzie Bell (Fr), Kingsway  32-11
Nick Digiacomo (So), Timber Creek  32-7
Joseph Pacheco (Jr), Perth Amboy  29-7
Tyler Pepe (Fr), St John Vianney  37-5 
Georgio Mazzeo (Fr), Paulsboro  31-10 
Nico Messina (Fr), Freehold Boro  34-4
Xhelal Lleshi (Jr), Colts Neck  9-1 

 
113:
1. Antonio Mininno (Jr), Gateway  42-1 
2. Robert Howard (Fr), Bergen Catholic  32-3 
3. Mitchell Polito (Jr), East Brunswick  39-1 
4. Enrique Sanchez (Jr), Queen of Peace  35-8
5. Seth Henry (Sr), Highland  32-7  
6. Colin Wickramaratna (Jr), Cherokee  38-6
7. Eddie Ventresca (Fr), Pope John  36-7
8. Joe Manchio (Jr), Seneca  43-4 

Others:
Jack Prendergast (Fr), Woodstown  37-6
Richie Koehler (Jr), Christians Brothers  40-3   
Joe King (Jr), Colts Neck  37-5  
Victor Lopez (Sr), West Orange  34-3 
Mark Montgomery (So), Roselle Park  37-3
Justin Carifi (Sr), Parsippany Hills  39-5
Anthony Capece (Sr), Cranford  28-5
Devin Flannery (So), High Point  28-7

Dom Difrancescantonio (So), Hanover Park  34-12  
Kyle Kaiser (Jr), Paramus  35-10 
Jake Wiatroski (Jr), Old Bridge  20-5  
Anthony Petrillo (Jr), Livingston  27-2

 
120:     
1. Patrick Glory (Jr), Delbarton  43-0  
2. Joe Aragona (So), Pope John  34-3 
3. Joe Heilmann (Jr), South Plainfield  44-2 
4. Edison Echevarria (Jr), Delsea  40-8 
5. Lucas Revano (So), Camden Catholic
  44-4   
   
6. Chris Caban (Sr), Lodi  39-7
7. Michael Kelly (Jr), St Peters Prep  24-5
8.
Darby Deidrich (So), Howell  41-5   
  
Others: 
Mark Schleifer (Sr), East Brunswick  39-4
Hunter Graf (Jr), Hunterdon Central  39-4  
Sabri Murray (Jr) Rahway  37-4
Norberto Torres (Sr), Perth Amboy  39-6
Matt Armamento (Jr), Queen of Peace  29-8
Yousef Salem (Jr), North Bergen  34-5 
Shamun Smith (Jr), Williamstown  31-7 
Jacob Falleni (Sr), Lenape Valley  35-8  
Terrell Coleman (Sr), Egg Harbor  32-7
Connor O'Neill (Fr), DePaul  28-7 
Jacob Perez (Fr), Paulsboro  28-12  
Jordan Pinette (Sr), Eastern  24-5 


126:
1. Nick Raimo (So), Hanover Park  37-1  
2. Kyle Slendorn (Jr), Howell  42-2
3. Carmen Ferrante (Jr), Bergen Catholic  34-10
4. Anthony Duca (Sr), Paulsboro  40-5
5. Alec Gleason (Sr), East Brunswick  42-5
6. Daniel Percelay (Jr), DePaul  32-13
7. Shane Metzler (Sr), West Morris Central  39-5
8. Cody Harrison (So), Phillipsburg  26-8   
 
Others:
Rhise Royster (So), Rahway  35-2
Jake Rotunda (Jr), Pope John  33-5
Anthony Clarizio (Jr), Cedar Grove  37-5
Jake Giordano (Sr), South Plainfield  39-5  
Domenic Augello (Sr), Timber Creek  28-6
Ryan Manahan (Sr), Cherokee  36-4
Justin Cariss (So), Highland  33-5
Luke Mazzeo (So), Emerson Pk  31-6 
Peter Nace (Sr), Hunterdon Central  30-9
Connor Kraus (So), St Augustine  31-8
Dylan O'Connor (Sr), Bishop Ahr  38-9
Alex Pruszinski (Sr), Lower Cape May  30-7
Alec Bobchin (So), Princeton  35-4
Anthony Mastroeni (Jr), Hopatcong  35-6
Bryan Miraglia (So), Delran  31-4 


132:   
1. Quinn Kinner (Jr), Kingsway  43-2  
2. John Burger (Sr), New Milford  40-2 
3. Giovanni Ghione (Sr), Brick Memorial  37-1  
4. Robert Garcia (So), Pope John  35-8
5. Ray Wetzel (Sr), Queen of Peace  30-7
6. PJ Gohn (Sr), Parsippany  21-5  
7. Chris Scorese (Sr), Cranford  38-3
8. Andrew Gapas (Sr), North Hunterdon  34-7

Others:
Jordan Robinson (Sr), Garfield  34-6
Russell Benson (Jr), Raritan  38-3
Joey Perez (Sr), Paulsboro  36-7
Anthony Croce (So), Camden Catholic  38-7
Matt Valli (Sr), Warren Hills  35-8
Matt McGowan (Sr), Jackson  35-6  
Daniel Esposito (Sr), Howell  37-6  
Gabriel Onorato (Fr), Collingswood  21-8
Lou Raimo (Sr), Hanover Park  33-11
Dan Fongaro (Sr), Boonton  34-8 
Chris Fuschetto (Jr), AI Johnson  39-5
Matt Beyer (So), Pascack Valley  37-4
Aaron Coleman (Jr), JFK Iselin  35-4
Jason DalCortivo (Jr), Hasbrouck Heights  35-6
Frank Gabriele (Jr), Verona  38-5
Nick Cabanillas (So), DePaul  24-7
Alex Jones (Fr), Caldwell  27-4 


138:                      
1. Jake Benner (Jr), Ocean  42-1 
2. Gerard Angelo (Jr), Bergen Catholic  30-4  
3. Rob Cleary (Sr), Bound Brook  39-4  
4. Trace Kinner (Sr), Kingsway  40-8
5. Travis Layton (Sr), Woodstown  43-2
6. Tom DiGiovanni (Sr), Cranford  36-6
7. Matt Kolonia (Sr), Delaware Valley  42-4 
8. Phillip Angelo (Sr), Summitt  33-7

Others:
Travis Tavoso (Sr), Delbarton  26-14
Evan DeLuise (Sr), Don Bosco  28-6
Alex Carida (Jr), Hackettstown  38-4 
Joe Sacco (So), South Plainfield  40-8  
Richard Reimers (Sr), Roxbury  32-8
Connor Meytrott (Jr), Montville  38-6   
Bob Dinger (Sr), Middlesex  43-5
Sean Conley (Jr), Hanover Park  29-8
Nick Wagner (Sr), Wall  33-7  
Ray Smaha (Sr), Lenape Valley  31-7 
Dylan Fischer (Sr), West Deptford  38-5 
Damian Maver (Sr), DePaul  5-2 
Reggie Davis (Jr), Gateway  34-4


145:
1. Nick Palumbo (Sr), Lenape Valley  46-0 
2. Ricky Cabanillas (So), DePaul  32-10  
3. Bryan Meyer (Jr), Phillipsburg  39-8
4. Nick Santos (Sr), St Peters Prep  34-7 
5. Nick Lombard (Sr), Monroe  38-3   
6. Joe Casey (Jr), Bound Brook  31-9 
7. Andrew Solomon (Sr), Gateway  42-4   
8. Nick O'Connell (So), Southern  33-10     

Others:
Cole Corrigan (Jr), Toms River South  35-2 
Jeff Johnson (Jr), Middlesex  41-4 
James Murdoch (Sr), Clifton  30-5
Garrett Bilgrav (So), Robbinsville  37-5
Garrett Beam (Jr), Queen of Peace  27-6  
Kyle Bythell (Sr), South Plainfield  37-10 
John Poznanski (Fr), Colonia  33-7 
Wyatt McCarthy (So), Newton  36-6
Corey Fischer (So), West Deptford  35-7
Jack Kelly (Sr), Wall  30-5
Stanley Wojdylak (Jr), Middletown North  39-5 
Evan Fisler (Sr), Washington Twp  32-5   
Tim Suter (Sr), Buena  19-5 
Chris Zaccaria (Sr), West Essex  33-7
Wade Unger (So), Bergen Catholic  13-5 
AJ Lonski (So), Delbarton  24-11 
Michael Acitelli (Sr), Summit  30-4


152:
1. Stephan Glasgow (Sr), Bound Brook  36-1 
2. Shane Griffith (Jr), Bergen Catholic  36-3
3. Michael O'Malley (Jr), Hasbrouck Heights  38-4
4. Robert Kanniard (So), Wall  40-3
5. Omar Abdelhamid (Sr), Rutherford  44-2 
6. Avery DiNardi (Sr), Holy Cross  29-6
7. Dillan Taylor (Sr), St Augustine  33-9
8. Dominic Fano (Sr), Montville  40-5

Others:     
Chris Bolletino (Jr), Haddonfield  39-4 
TJ Calas (Sr), Seton Hall  35-3
Joe Hatcher (So), Piscataway  36-4
Ronny Ghaida (Sr), Manalapan  35-6
Yousef Yilmaz (Sr), Vineland  26-7  38-10
Kade Loughney (Sr), West Morris Central
Scott DuPont (Jr), Holmdel  39-6
Gerald Jones (Jr), Caldwell  28-9
Brandon Green (Fr), Paulsboro  36-7  


160:
1. Mekhi Lewis (Sr), Bound Brook  43-0 
2. Kyle Cochran (Sr), Paramus  40-2
3. Chris Foca (So), Bergen Catholic  36-7 
4. Michael Petite (Jr), Piscataway  37-5
5. Andrew Meyers (Sr), Toms River East  33-3
6. Jake Maxwell (Sr), Buena  42-4
7. Tim Fitzpatrick (Jr), Holy Spirit  38-9
8. Santino Morina (So), Paulsboro  39-8 

Others: 
Matt Dallara (Jr), Hasbrouck Heights   22-5
Michael Fernandes (Sr), Voorhees  41-3
Blaine Shade (Sr), Timber Creek  33-5 
Nick Cofone (Jr), Middletown North  34-7
Marquan Payne (Sr), Woodbridge  37-7
Troy Navarino (Sr), West Morris Mendham  40-3 
Matt Garritty (Sr), Lacey  34-6
Reece Mulddun (Jr), Pope John  24-9
Alec Corrao (Sr), Don Bosco  25-9
Joe Napoleone (Jr), St Joes Montvale  27-8
Matt Liberato (Jr), Hanover Park  26-12 


170:
1. Billy Janzer (Jr), Delsea  44-2   
2. Dominick Mandarino (Sr), Don Bosco  24-2   
3. Bryan McLaughlin (Sr), Woodbridge  45-2  
4. Aidan Monteverdi (Sr), Seton Hall  40-3  
5. Vince Concina (Sr), Cranford  38-5 
6. Cole Kreshpane (Jr), Delbarton  28-11 
7. Joey Schiele (Sr), Morris Hills  44-3 
8. Jacquan McPherson (Sr), Penns Grove  29-9 

Others:  
Shane Reitsma (Fr), Howell  41-2
Marco Gaita (So), West Morris Central  41-4
Liam McDermott (Jr), Allentown  30-5
Nick Carracappa (Jr), St John Vianney  35-6
Anthony Asatrian (So), Bergen Catholic  22-8
Drew Bowker (So), Rancocas Valley  40-5  
Jacob Cardenas (So), Queen of Peace  30-10
Joe McCarthey (Sr), Cedar Grove  34-5 
Sebastian Rawls (Jr), West Orange  30-7
Phil Rogers (Sr), Delran  38-1 


182: 
   
 
1. George Walton (Sr), Bound Brook  39-2  
2. Sam Wustefeld (Jr), Scotch Plains Fanwood  42-4   
3. Dominic Maniero (Sr), Queen of Peace  33-2  
4. LJ Castellano (Sr), Delbarton  33-10  
5. Tom Anderson (Sr), Middletown North  40-7
6. Mike Iodice (Sr), Hunterdon Central  38-9
7.
Dan Surich (Sr), Mahwah  39-5  
  
8. Chris Nielsen (Sr), Pinelands  35-4

Others:
Shane Sosinsky (Sr), Northern Highlands  41-2  
Michael Illic (Sr), Parsippany  34-6
Christian Dalla Riva (Sr), Caldwell  34-7 
Sean Aston (Sr), JFK Iselin  36-9
Dean Helstowski (Sr), Brick Twp 
 32-5   
Seon Bowker (Sr), Rancocas Valley  35-6  

Michael Waszen (Jr), Holy Spirit  34-6  
Jack Baker (Sr), Point Pleasant Beach  35-3  
Turner Haddad (Sr), Governor Livingston  33-6 

Sean Davilla (Sr), Cinnaminson  16-5
Josh McKenzie (So), Bergen Catholic  3-1 
Brandon Kui (Sr), DePaul  24-3 


195:
1.
Kyle Lightner (Jr), Delaware Valley  42-2
2. 
Michael Taulane (Sr), Collingswood  38-3 
3. 
Brian Bonino (Sr), Paramus  43-6 
4. Chad Watt (Sr), Woodstown  42-2   

5. 
Jack Miller (Sr), Westfield  42-5 
6. 
Sean Lenzsch (Jr), St Augustine  21-9
  
7. Matt McKenzie (Sr), Wall  39-2  
8. 
Tommy Maxwell (Jr), Delsea  40-8
 
Others: 
Josh Lewis (Sr), Emerson Park Ridge  36-6
Nick Faber (Sr), Neptune  27-4
Lewis Fernandes (So), Voorhess  35-11
Nick Trani (So), Wayne Valley  33-8
Van Miller (Sr), Bridgewater  21-3  
Theo Addison (Sr), Rumson Fair-Haven  35-5
Thomas Rigas (Sr), Whippany Park  37-4  
Josh Lewis (Sr), Emerson Park Ridge  33-4
Andrew Brazicki (Sr), Bishop Ahr  34-6  
Connor Agostino (Sr), Lower Cape May  33-6
Luke Niemeyer (So), South Plainfield  36-7  


220:
1. 
Eric Keosseian (Sr), Howell  42-2
2. Pete Acciardi (Jr), Don Bosco  33-3  
3. 
Victor Lacombe (Sr), Hunterdon Central  41-3  
4. Zach DelVecchio (So), South Plainfield  44-3   
5. 
Robert Melise (Sr), Phillipsburg  38-4  
6. Sean O'Malley (Sr), Hasbrouck Heights  37-4 
7. Joe Soreco (Sr), DePaul  36-8
 
8. Will
 Ortman (Sr), Hopewell Valley  39-6

Others:
Sam Mellow (Sr), Montclair  35-4
Michael Mascioli (Sr), St Joes Hammonton  38-2
Devon Starks (Jr), Highland  34-3

Farhan Khan (Sr), Carteret  35-4  
Liridon Leka (Jr), Montville  38-7 
Jake Brown (Jr), Pope John  24-4  
 


285:

1. Eric Chakonis (Sr), Don Bosco  36-1    
2. Alex LaGrippo (Sr), Woodbridge  40-7  
3. Dylan D'Amore (Sr), Montgomery  40-2  
4. Parker Fox (Sr), Montville  43-3    
5. 
Elyezer Oliviery (Sr), Union City  37-2
6. Michael Porcaro (Sr), Sayreville  38-5  
7. Alex Esposito (Sr), Cranford  33-2 
8. Keith Swartley (Sr), Cinnaminson  35-3  

Others:   
Antonio Mercado (Jr), Camden  22-8
Drew Flynn (Jr), Pompton Lakes  26-3
Nasir Moore (Jr), Clayton  31-7
Lorenzo Hernandez (Sr), Cherry Hill West  36-5
Danny Petrela (Sr), Summitt  34-4
Jervey Sistrunk (So), Bound Brook  32-11
Charles Tordik (Sr), North Hunterdon  27-4 
Michael Tyle (Jr), Manville  34-8  
Nick Rivera (Sr), Brick Memorial  28-0 







 































































Comments