راديو صداي آلمان
دویچه ‌وله  (Deutsche Welle).

شبکه‌ی برون‌مرزی آلمان است. این شبکه‌ی برون‌مرزی به زبان‌های گوناگون به تولید و پخش برنامه‌های رادیویی، تلویزیونی و اینترنتی می‌پردازد. تلویزیون، رادیو، وبگاه (سایت اینترنتی) و دانشکده‌ی دویچه ‌وله مسئول نمایاندن چهره‌ی رسانه‌ای آلمان در سراسر جهان هستند.

دویچه ‌وله که هم اکنون دست‌اندرکار تولید و پخش برنامه‌های برون‌مرزی تلویزیونی، رادیویی و اینترنتی به زبان آلمانی و ۳۰ زبان‌ دیگر است، بر پایه‌ی اصل استقلال در امر خبررسانی، خط مشی و هدف‌های خود را چنین تعریف می‌کند:

  • ارائه‌ی دیدگاه‌های آلمان در کنار دیگر دیدگاه‌ها
  •  پشتیبانی از گفتگوی فرهنگ‌ها، کمک به تفاهم بین ملّت‌های گوناگون و تلاش در راستای گسترش رواداری
  • انتقال ارزش‌های دموکراتیک، ارزش‌های مبتنی بر اصول آزادی‌خواهانه و حقوق بشر
  •   خبررسانی مستقل، گسترده، صادقانه و کثرت‌گرا
  • خبررسانی جامع و بدون سانسور برای کشورهای بدون آزادی مطبوعات، به ویژه برای مناطق جنگی و بحران‌زده
  • آشنا ساختن مردم دیگر کشورها با فرهنگ آلمان و اروپا
  • انتقال دانسته‌ها درباره‌ی دانش و اسلوب کار رسانه‌ای، به طرف‌های قرارداد دویچه وله در سراسر دنیا
  • تلاش برای نگهداری منزلت و اعتبار آلمان در صحنه‌ی بین‌المللی از راه خبررسانی درست و بی‌طرفانه‌
  •  شرکت در مباحث اجتماعی در آلمان

 برای آشنایی بیشتر با دویچه ‌وله می‌توانید www.dw-world.de مراجعه کنید

 

نگاهی کوتاه به بخش‌های گوناگون شبکه‌ی برون‌مرزی چندرسانه‌ای دویچه ‌وله:

  

وبگاه دویچه ‌وله DW-WORLD.DE

 

وبگاه (وب سایت) دویچه ‌وله، یکی از سه رسانه‌ی تشکیل‌دهنده‌ی شبکه‌ی برون‌مرزی چند رسانه‌ای آلمان است. دو رسانه‌ی دیگر رادیو و تلویزیون دویچه ‌وله هستند.

وبگاه جدید دویچه ‌وله در تابستان سال ۲۰۰۱ راه‌اندازی شد. این وبگاه خبرها، گزارش‌ها و تجزیه و تحلیل‌های بروز خود را به ۳۰ زبان در اختیار کاربرانی قرارمی‌دهد که در سراسر جهان مشتاق دریافت اطّلاعاتی به‌ویژه درباره‌ی آلمان و اروپا هستند. افزون بر محتوای مطالب که با دقّت‌نظر ویژه‌ای برگزیده می‌شوند، تلاش شده که با بهره‌گیری صحیح از رسانه‌های دیداری، شنیداری و نوشتاری، این وبگاه برای کاربران جذاب باشد.

از میان ۳۰ زبان در بخش آن‌لاین ، ۸ زبان دارای هیأت تحریریه‌ی مستقل می‌باشند. این زبان‌ها عبارت اند از:  عربی، چینی، انگلیسی، آلمانی، اسپانیایی، زبان پرتقالی برای برزیل، روسی و فارسی. بخش فارسی عضو نوپای این گروه است. تا تاریخ  دوم آوریل ۲۰۰۷  سرپرستی و چگونگی عرضه‌ی مطالب در صفحه‌های گوناگون وبگاه فارسی بر عهده‌ی هیأت تحریریه‌ی رادیوی فارسی دویچه‌وله بود. این هیأت تحریریه‌  اکنون سرپرستی صفحه‌هایی را که برروی وبگاه فارسی برای برنامه‌های رادیویی درنظر گرفته‌شده‌اند بر عهده دارد.

سردبیر بخش آن‌لاین دویچه ‌وله خانم اوتا تُفِرن Uta Thofern است.

 سایت فارسی دویچه ‌وله

کارهای مقدّماتی راه‌اندازی سایت جدید فارسی دویچه ‌وله از سال ۲۰۰۶ آغاز شد و در تاریخ دوم آوریل سال ۲۰۰۷ این سایت رسماً آغاز به‌کار کرد.

 سایت فارسی در بخش "موضوع‌ها و گزارش‌های روز" به خبررسانی، اطّلاع‌رسانی و تجزیه و تحلیل‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، علمی، اقتصادی و ورزشی از ایران، آلمان، اروپا و سایر کشورهای جهان می‌پردازد. نشان دادن موضع و دیدگاه آلمان و اروپا در رابطه با رخدادهای مهم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ّ بین‌المللی یکی از هدف‌های این بخش است. به عبارت دیگردر این بخش تلاش بر شناساندن نحوه‌ی برخورد آلمان و ارورپا با رویدادهای تازه به خواننده‌ی ایرانی است. در صفحه‌های دیگر این سایت می‌توان  مطالب گوناگونی با موضوع‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و هنری پیداکرد.

در بخش آلمان‌شناسی کاربر ایرانی اطّلاعات سودمندی درباره‌ی کشور آلمان به‌دست می‌آورد: از جغرافی گرفته تا نگاهی به نظام سیاسی آلمان. در این بخش می‌توان همچنین به دستور غذاهای آلمانی هم سرک کشید. علاقه‌مندان به تحصیل در آلمان تقریباً پاسخ تمام پرسش‌های خود را در صفحه‌ای به این نام خواهند گرفت. از سوی دیگر سایت فارسی دویچه ‌وله با عرضه‌ی کلاس‌های آموزش زبان آلمانی، راه یادگیری زبان را برای علاقه‌مندان هموار کرده‌است.

این سایت در بخش "ما و شما" خدمات گوناگونی به کاربران ارائه می‌دهد، از جمله:

 این سایت به کاربران خود امکان می‌دهد که با شرکت درهمه‌پرسی‌ها مستقیماً با بخش فارسی در تماس باشند. کاربران همچنین می‌توانند با اظهار نظر خود درباره‌ی مطالب وبگاه، نقش فعّالی در روند تولید داشته‌باشند. با بهره‌گیری از" آراس‌اس" کاربر امکان دسترسی سریع و آسان به مطالب دلخواه خود را دارد. همچنین به کاربران این امکان داده شده که با استفاده از "موبایل" همیشه و همه‌جا به اطّلاعات و اخبار دسترسی داشته باشند. به این مجموعه می‌توان "خبرنامه"‌های فارسی دویچه ‌وله را افزود که بر اساس موضوع‌های گوناگون تدوین شده‌اند و به‌وسیله‌ی آنها خواننده می‌تواند مطالب برگزیده‌ی خود را از نظر بگذراند.

از این گذشته می‌توان گه‌گاه گشت و گذاری داشت در فضای "وبلاگستان" و از تازه‌های این دنیا دید وشنید.

  منابع سایت فارسی دویچه ‌وله

گزارشگران سایت فارسی دویچه‌ وله به طور مستقل به تهیّه و نگارش خبر و  گزارش‌های گوناگون می‌پردازند.

سایت فارسی دویچه ‌وله از مجموعه‌‌ای از مطالب و مصاحبه‌های هم  رادیو  استفاده می‌کند.

یکی دیگر از منابع این سایت، تحریریه‌ی مرکزی دویچه ‌وله است که   هرروز مطالب زیرین را در اختیار هیأت  تحریریه  قرار می‌دهد:

·  مطالب برگزیده‌ای از تمام هیأت‌تحریریه‌های دویچه‌وله

·  مجموعه‌ای از مطالب خبرنگاران رادیو تلویزیون سراسری آلمان ARD  که در   تمام دنیا پراکنده‌اند

· آژانس‌های گوناگون خبری 

 

رادیو دویچه ‌وله DW-RADIO:

برنامه‌های رادیویی دویچه ‌وله به ۳۰ زبان گوناگون تولید و پخش می‌شوند: از آلبانیایی گرفته تا چینی و روسی و اردو. در این میان برنامه‌های رادیویی دویچه ‌وله در دو زبان آلمانی و انگلیسی به‌طور شبانه‌روزی است.

 برنامه‌های رادیویی دویچه ‌وله به زبان فارسی (راديو صداى آلمان)

 نخستین برنامه راديو دويچه وله به زبان فارسى ( رادیو صداى آلمان)، در ماه مارس سال ۱۹۶۲ پخش شد. علت اين اقدام در درجه اول، مناسبات دوستانه ديرينه ميان دو كشور آلمان و ايران و همچنين علاقه شديد مردم ايران به كسب اطلاعات درباره وقايع و اوضاع ايران بود.

برنامه‌ی بخش فارسی صداى آلمان  شامل اخبار و گزارش‌هاى گوناگون و به‌روز درباره‌ی رخدادهای مهم جهان در عرصه‌های سیاسی، اقتصادى، فرهنگى، علمى و ورزشى است. این برنامه هم چنین شامل مجله‌های رادیویی گوناگونی چون بررسى مسائل حقوق بشر، زنان، جوانان، موسيقى، اروپا ، اندیشه و گزارش از پایتخت است. از دیگر بخش‌های برنامه‌های فارسی دویچه ‌وله، پاسخ به نامه‌ها است که در میان شنوندگان از محبوبیّت ویژه‌ای برخورداراست  . برنامه‌ی  آموزش زبان آلمانى نيز روزهاى شنبه و يكشنبه در بخش دوم برنامه عرضه ميشود.

 تلویزیون دویچه ‌وله

 برنامه‌های تلویزیون دویچه ‌وله به زبان‌های انگلیسی، عربی، آلمانی و اسپانیایی پخش می‌شود.

 دانشکده‌ی دویچه ‌وله

 در این آموزشکده نیروهای جوان از کشورهای در حال توسعه و همچنین کشورهای شرق و جنوب اروپا در زمینه‌ی رسانه‌های گروهی آموزش داده می‌شوند. یکی دیگر از زمینه‌های فعالیّت این دانشکده، گذاشتن کلاس‌های ویژه برای کارکنانی است که مأموریتی در خارج از کشور در پیش رو دارند.

  تماس با دويچه وله

 امیدواریم با استقبال شما از وبگاه فارسی دویچه‌وله (DW)، عرصه‌ی حضور اینترنتی‌مان، پهنه‌ی گسترده‌‌ای باشد برای عرضه‌ی مطالبی به‌روز، عینی، آموختنی و جذاب.

 آرزوی ما این است که در جریان فعالیت خود همچنان از پیشنهادها و انتقادهای شما عزیزان بهره‌مند باشیم.

 نشانی پستی ما: 

Deutsche Welle

Multi-Media-Redaktion Farsi

Kurt-Schumacher-Str. 3

53113 Bonn

Germany

 

تلفن و نمابر:

Tel. +49-228-429-4834

Fax +49-228-429-4839

 آدرس الکترونیکی:

 persian@dw-world.de

 آدرس وبسايت:

www.dw-world.de/persian

 

فرکانس و ساعات پخش رادیو دویچه وله به زبان فارسی

 با شروع وقت تابستانی در آلمان، یعنی از روز بیست و نهم مارس که برابر با نهم فروردین‌ماه است، زمان و فرکانس‌های پخش برنامه فارسی دویچه وله تغییر می‌کند.

ما همه روزه، دو برنامه نیم‌ ساعته داریم.

برنامه بامدادی

دویچه وله، ساعت 7 صبح تهران (برابر با ساعت 2 و 30 دقیقه به وقت جهانی، برابر با ساعت 4 و 30 دقیقه به وقت اروپای مرکزی) بر روی موج کوتاه ردیف 31 متر، برابر با 9845 کیلوهرتس، و ردیف 49 متر، برابر با 5990 کیلوهرتس پخش می‌شود.

پخش برنامه شام گاهی

دویچه وله در ساعت 22 به وقت تهران (برابر با ساعت 17 و 30 دقیقه به وقت جهانی، برابر با ساعت 19 و 30 دقیقه به وقت اروپای مرکزی) بر روی موج کوتاه ردیف 41 متر برابر با 7510کیلوهرتس و 49 متر برابر با 5945 کیلوهرتس است.

برنامه‌های بخش فارسی در کابل از طریق موج FM ردیف 90/50 مگاهرتس نیز پخش می‌شوند.

شما همچنین می‌توانید برنامه‌های بخش فارسی دویچه وله را از طریق ماهواره‌های زیر بشنوید:

 

Hotbird 8

(Radio: DW 9/DW5)

 

Atlantic Bird 3

(Radio: DW5 / DW9)

 

Asiasat 3S

(Radio: DW5 / DW9)

 

 خواهشمندیم زمان و فرکانس‌های پخش برنامه فارسی دویچه وله را به اطلاع سایر دوستان و علاقمندان برسانید.

 

رادیو دویچه وله
بوقت برلين
free counters
Comments