נדאל הוכתר בשישית בפאריז – השווה שיאו של בורג

נדאל הוכתר בשישית בפאריז – השווה שיאו של בורג

=================================

לי נה –  אלופת גראנד סלאם ראשונה מאסיה ביחידות

=================================

מאת חגי קרן-צבי

===========

    המדורג 1 בעולם הטניס, רפאל נדאל, זכה בפעם השישית באליפות צרפת ברולאן גארוס, כשגבר על יריבו המושבע רוג'ר פדרר 5:7, 6:7 (3:7), 7:5, 1:6, בגמר בפאריז.

    בכך הצטרף נדאל לביורן בורג, כטניסאי השני בהיסטוריה, הזוכה בשישה  כתרים באליפות החימר בפאריז. נדאל זכה בארבעה כתרים רצופים בין 2005 ל-2008. הוא ניצח את פדרר בגמרים של 2006 עד 2008. (ב-2005 ניצח נדאל בגמר את מריאנו פוארטה). בנצחון הנוכחי על פדרר שמר הספרדי על הכתר בו זכה אשתקד, אחרי שגבר בגמר על רובין סודרלינג. גם בורג זכה בארבעה כתרים רצופים בפאריז. בשני הנותרים הוכתר אחרי הפסקה בת שנתיים.

   הזכייה של נדאל הבטיחה לו את המקום ה-1 בעולם, בדירוג שהתפרסם למחרת הנצחון. אילו ניצח פדרר את נדאל בגמר, היה נובאק דיוקוביץ, אלוף אוסטרליה, מעפיל למקום ה-1.

   שלושה ימים אחרי יום הולדתו ה-25, זכה נדאל בתואר הגראנד סלאם ה-10 בקריירה. וזאת הוא ביצע בגמר ה-12 שלו. נוסף לששת הכתרים ברולאן גארוס, זכה נדאל פעמיים בווימבלדון (2008, 2010). ב-2009 זכה במלבורן ואשתקד השלים את הגראנד סלאם האישי, כשהוכתר בניו יורק. שני הפסדיו בגמרים של גראנד סלאם היו מול פדרר, בווימבלדון, ב-2006 וב-2007.

   נדאל הוא הטניסאי הצעיר, אחרי ביורן בורג, המשלים עשר זכיות בתוארי גראנד סלאם. בורג היה גם צעיר מנדאל ביום אחד כשזכה בתוארו השישי ברולאן גארוס ב-1981.

   עם הזכייה ברולאן גארוס השווה נדאל גם השג אחר: את שיאו של ביל טילדן, שצבר בשנות ה-30 של המאה הקודמת עשרה תוארי גראנד סלאם. נדאל וטילדן מדורגים עתה יחד במקום השישי בדירוג צוברי הגראנד סלאם, אחרי: פדרר 16, סמפראס 14, אמרסון 12, לייבר ובורג 11 כ"א. אחריהם מדורגים חמישה טניסאים שזכו כ"א בשמונה תוארי גראנד סלאם: פרי, אגאסי, קונורס, לנדל ורוזוואל. 

    בגמר, שנמשך שלוש שעות ו-40 דקות, קיווה פדרר לזכות בשנית ברולאן גארוס. הוא לא היה רחוק מכך: בשתי המערכות הראשונות הוביל רוג'ר עם יתרון לזכייה במערכה: 4:5 בראשונה, 5:6 בשנייה. בשני המיקרים השווה נדאל וזכה במערכות.  

   השוויצרי הוכתר בפאריז בפעם האחת והיחידה אשתקד, כשגבר בגמר על סודרלינג. ההפסד לנדאל בגמר היה הפסדו הרביעי של פדרר בגמר ברולאן גארוס והפסד הגמר השביעי שלו בגראנד סלאם – כולם מידי נדאל.

   בחצי הגמר קטע פדרר – באחד ממשחקיו הטובים - את הרצף של דיוקוביץ, השנה בטניס העולמי – 41 נצחונות. בכך מנע פדרר מהסרבי שלושה השגים: להשוות את שיאו של ג'ון מקנרו – 42 נצחונות מתחילת שנה, לנסות ולזכות במקום ה-1 בעולם ולהמשיך בדרך לזכייה ראשונה ברולאן גארוס. לפדרר הייתה זו העפלה ראשונה לגמר גראנד סלאם, מאז גבר על אנדי מארי בגמר במלבורן ב-2010. עם הנצחון על פדרר עלה נדאל למאזן של 8-17 מול השוויצרי.   

 

הסינית לי נה – אלופת גראנד סלאם ראשונה מאסיה ביחידות

=====================================

   הטניסאית הסינית ני לה בת ה-29 נכנסה להיסטוריה, כשהייתה לאסיאנית ולסינית הראשונה – בין הגברים ובין הנשים - שזכתה בתואר גראנד סלאם בטניס ביחידות. בגמר דרמטי ברולאן גארוס, גברה ני לה על האלופה היוצאת, פרנצ'סקה סקיאבונה 4:6, 6:7 (0:7), כשהיא מציבה את סין ואת אסיה על מפת הזכיות ביחידות בגראנד סלאם

   עם הזכייה, מתקדמת ני לה מהמקום ה-7 ל-4 בדירוג העולמי, כשהיא חולפת על פני סקיאבונה, שנסוגה מהמקום ה-5 ל-7. בכך קבעה ני לה שיא סיני והשוותה את השיא האסיאני של קימיקו דאטה מיפן, שדורגה במקום ה-4 ב-1995. ההצלחה של לי נה היא המשך לתנופה של הטניס הסיני בעשור האחרון. ז'נג הגיעה לחצי הגמר באליפויות אוסטרליה ווימבלדון וזכתה פעמיים בתארי גראנד סלאם לזוגות. טניסאית סינית אחרת, פנג שואיי מתקדמת למקום ה-20 בדירוג החדש. לי טינג וסון טיאן טיאן זכו במדליית הזהב בזוגות באולימיפיאדת אתונה  ב-2004.

   לפני תואר הגראנד סלאם של לי נה ברולאן גארוס, זכו טניסאיות בשלושה תוארי גראנד סלאם לזוגות:  פעמיים זכו טניסאיות סיניות, יאן זי וז'נג זי בתוארי גראנד סלאם לזוגות – במלבורן ובווימבלדון (שתי הזכיות היו ב-2006). בפעם נוספת הוכתרה סון טיאן טיאן (יחד עם ננאד זימוניץ מסרביה) באליפות אוסטרליה לזוגות מעורבים ב-2008.

   לי נה גילתה יתרון ברור כמעט לאורכן של שתי מערכות הגמר מול סקיאבונה, שגברה אשתקד באותו מעמד על סאמנתה סטוסור מאוסטרליה. גם בשלבים שקדמו לגמר הכניעה לי נה שתי טניסאיות צמרת, את מריה שראפובה וויקטוריה אזארנקה. "היא הייתה פנטסטית", אמרה סקיאבונה על יריבתה.

    תוך ריכוז מרשים הנהיגה לי נה את המשחק מקו הבסיס ועם שבירה אחת, זכתה במערכה הראשונה. לי נה כבר הובילה 2:4 במערכה השנייה. סקיאבונה התעשתה והובילה 4:5. כשנדמה היה כי יחול מהפך במשחק,  הגיעו הטניסאיות לשובר שוויון. לי נה זכתה בו בצורה שאיפיינה את כל משחקה – 0:7.

                                                                                         נתונים: אי.ס.פ.נ.

 

 

   

Comments