Schedule

The tournament is over. The dates, times, and results of all matches are provided below. All times are Warsaw times; the matches are listed in the chronological order, i.e., earlier matches first.


Monday, 12th February

21:00 - Zoltán László (wbczoli) vs Hajnalka Kovács (wbchajnal) 11-0


Tuesday, 13th February

18:00 - Ádám Beer (wbcsird) vs Matheus dos Santos de Oliveira (wbcthatsume) 9-11

20:00 - Kamil Pawela (wbcallman) vs Kjetil Nossum (wbckjetil) 11-1


Wednesday, 14th February

16:00 - Andrei Matei (wbcandy) vs Gasan Babaev (wbcgasan) 6-11

19:00 - Georg-Romet Topkin (wbcsakitgigi) vs Mark Heidmets (wbchatemets) 11-1


Thursday, 15th February

19:00 - Denis Osipov (wbcnirvana) vs Zoltán Sonkoly (wbczotyo96) 11-2

20:00 - Oleg Eremin (wbcmonster) vs Mark Heidmets (wbchatemets) 11-0

20:30 - Jakub Horák (wbc3ifndef) vs Łukasz Majksner (wbcusiek) 2-11

21:00 - Bogdan Brachaczek (wbcbbj) vs Mark Heidmets (wbchatemets) 11-0


Friday, 16th February

10:20 - Gasan Babaev (wbcgasan) vs Lê Chí Thịnh 11-5

18:00 - Štěpán Tesařík (wbcperoxid) vs Hajnalka Kovács (wbchajnal) 11-4

20:00 - Márk Horváth (wbcmark) vs Nemanja Jakovljević (wbcserbiaaa) 11-3

21:00 - Márk Horváth (wbcmark) vs Attila Kelemen (wbcfebruar29) 11-4


Saturday, 17th February

9:20 - Kristóf Ménesi (wbcpeking) vs Gasan Babaev (wbcgasan) 11-2

10:00 - Gergő Tóth (wbcgergo) vs Vladimir Sinitsyn (wbcvladimirs) 11-4

10:00 - Kristóf Ménesi (wbcpeking) vs Lê Chí Thịnh (wbctakaki) 11-2

11:00 - Kristóf Ménesi (wbcpeking) vs Andrei Matei (wbcandy) 11-6

18:00 - Piotr Bieniek (wbcgacul) vs Anton Efremov (wbcbogimp) 11-2

18:00 - Adam Wacławik (wbctiger) vs Luis Diaz (wbcwuicho97) 4-11

19:00 - Ádám Varga (wbcsongoku) vs Ibrahim Kaan Aslan (wbcibo) 5-11

19:00 - Georg-Romet Topkin (wbcsakitgigi) vs Oleg Eremin (wbcmonster) 8-11

20:00 - Zoltán László (wbczoli) vs Dmitry Gorbachev (wbcpamp) 11-2


Sunday, 18th February

12:00 - Márk Horváth (wbcmark) vs Timo Ilu (wbcrentimo) 11-10

14:00 - Andrei Matei (wbcandy) vs Lê Chí Thịnh (wbctakaki) 11-7 (with a 40 min delay due to  coming late; Andrei was still available)

15:00 - Gergő Tóth (wbcgergo) vs Miroslav Kováč (wbcmiro76) no-show by Miroslav; the match was re-scheduled and played later (see below)

15:20 - Vladimir Nipoti (wbcb) vs Gábor Sokorai (wbcpeisz) 11-1

16:00 - Vladimir Nipoti (wbcb) vs Ly Nguyen (wbcanhngheo) 11-0

17:00 - Łukasz Majksner (wbcusiek) vs Vladimir Mokeev (wbchampion) 11-1

18:00 - Dmitry Gorbachev (wbcpamp) vs Hajnalka Kovács (wbchajnal) 11-7

21:00 - Adam Wacławik (wbctiger) vs Piotr Małowiejski (wbcangst) 9-11

21:00 - Bogdan Brachaczek (wbcbbj) vs Oleg Eremin (wbcmonster) 11-4


Monday, 19th February

10:00 - Lukáš Souček (wbciwbtc) vs Anton Efremov (wbcbogimp11-6 

18:00 - Ibrahim Kaan Aslan (wbcibo) vs Tomáš Sviták (wbceskon) no-show by Tomášthe match was later rescheduled, but Tomáš again did not appear and later was excluded from the competition (see Section "Decisions"), so the match is a technical win of Inrahim

18:30 - Štěpán Tesařík (wbcperoxid) vs Dmitry Gorbachev (wbcpamp) 11-0

20:00 - Piotr Bieniek (wbcgacul) vs Lukáš Souček (wbciwbtc) 11-1

20:00 - Michał Zajk (wbcpuholek) vs Madli Mirme (wbcmadli) 11-1

21:00 -  Piotr Małowiejski (wbcangst) vs Luis Diaz (wbcwuicho) no-show by Luis; the match was re-scheduled and played later (see below)

21:15 - Mateusz Rędzioch (wbcjimmy) vs Vladimir Nipoti (wbcb) no-show by Mateusz; the match was rescheduled to 23:45, but Mateusz again did not appear and later was excluded from the competition (see Section "Decisions"), so the match is a technical win of Vladimir


Tuesday, 20th February

18:30 - Markus Ikla (wbciglu) vs Michał Zajk (wbcpuholek) 2-11

20:00 - Michał Pietrusiak (wbcsiwer) vs Zsolt Szabó (wbclightw) 9-11

20:00 - Szczepan Łukasik (wbckremufka) vs Madli Mirme (wbcmadli) 11-1

20:30 - Denis Osipov (wbcnirvana) vs Michał Pietrusiak (wbcsiwer) 11-6

23:00 - Adrian Czychowski (wbcadrian) vs Łukasz Majksner (wbcusiek) 11-9


Wednesday, 21st February 

10:00 - Gábor Sokorai (wbcpeisz) vs Ly Nguyen (wbcanhngheore-scheduled and played later (see below) because of a time conversion mistake in communication

16:30 - Markus Ikla (wbciglu) vs Szczepan Łukasik (wbckremufka) 1-11

19:00 - Denis Osipov (wbcnirvana) vs Zsolt Szabó (wbclightw) 11-1

19:00 - Madli Mirme (wbcmadli) vs Markus Ikla (wbciglu) 1-11


Thursday, 22nd February 

19:30 - Michał Pietrusiak (wbcsiwer) vs Zoltán Sonkoly (wbczotyo96) no-show by Michał; the match was re-scheduled and played later (see below)

21:00 - Ádám Beer (wbcsird) vs Adrian Fitzermann (wbcadif) 1-11

21:30 - Gergő Tóth (wbcgergo) vs Miroslav Kováč (wbcmiro76) 11-1


Thursday, 23rd February 

19:30 - Michał Pietrusiak (wbcsiwer) vs Zoltán Sonkoly (wbczotyo96) 11-4

18:30 - Zoltán László (wbczoli) vs Štěpán Tesařík (wbcperoxid) 11-1

21:00 - Ibrahim Aslan Kaan (wbcibo) vs Tomáš Sviták (wbceskon) no-show by Tomáš; he was later excluded from the competition (see Section "Decisions"), so the match is a technical win of Ibrahim

22:20 - Piotr Małowiejski (wbcangst) vs Luis Diaz (wbcwuicho) 7-11

23:00 - Matiss Riherts (wbcmatiss) vs Ibrahim Kaan Aslan (wbcibo) 11-5


Saturday, 24th February

17:00 - Jan Kopecký (wbcdeafbat) vs Tauri Purk (wbceuro) 11-8

18:00 - Tauri Purk (wbceuro) vs Anatoly Smirnov (wbcbarbos) 11-3

21:30 - Rudolf Dupszki (wbcgomotaku) vs Piotr Małowiejski (wbcangst) 11-8

22:00 - Igor Eged (wbcg3m) vs Matheus dos Santos de Oliveira (wbcthatsume) 11-4


Sunday, 25th February

14:00 - Ádám Beer (wbcsird) vs Igor Eged (wbcg3m) 5-11

16:00 - Gábor Sokorai (wbcpeisz) vs Ly Nguyen (wbcanhngheo) 11-8

18:00 - Jan Kopecký (wbcdeafbat) vs Kuno Kolk (wbcquaqua) 11-6

19:00 - Jakub Horák (wbc3ifndef) vs Adrian Czychowski (wbcadrian) 6-11

20:00 - Timo Ilu (rentimo) vs Nemanja Jakovljevic (wbcserbiaaa) 11-0

21:00 - Timo Ilu (rentimo) vs Attila Kelemen (wbcfebruar29) 11-0


Monday, 26th February

18:00 - Gábor Gyenes (wbcgabor) vs Gábor Simon (wbcsimigab) 11-7

20:00 - Piotr Bieniek (wbcgacul) vs Sergey Andronov (wbcmalbilli) 11-2 (played one hour earlier, i.e., at 19:00)

21:00 - Adam Horváth (wbcanakinn) vs Vladimir Sinitsyn (wbcvladimirs) 11-8


Tuesday, 27th February

18:00 - Anatoly Smirnov (wbcbarbos) vs Jan Kopecký (wbcdeafbat) 11-6

18:00 - Jaír Damian Martinez (wbcnestea) vs Kamil Pawela (wbcallman) 1-11

18:00 - Rudolf Dupszki (wbcgomotaku) vs Adam Wacławik (wbctiger) 11-7

19:00 - Kuno Kolk (wbcquaqua) vs Anatoly Smirnov (wbcbarbos) 10-11

20:00 - Bogdan Brachaczek (wbcbbj) vs Georg-Romet Topkin (wbcsakitgigi) 11-6

20:00 - Kamil Pawela (wbcallman) vs Pavel Laube (wbckedlub) 11-0


Wednesday, 28th February

19:00 - Kjetil Nossum (wbckjetil) vs Pavel Laube (wbckedlub) 0-11

20:00 - Pavel Laube (wbckedlub) vs Jaír Damian Martinez (wbcnestea) 11-2

20:00 - Adam Horváth (wbcanakinn) vs Miroslav Kováč (wbcmiro76) 11-0

21:30 - Gergő Tóth (wbcgergo) vs Adam Horvath (wbcanakinn) 11-2


Thursday, 1st March 

19:00 - Lukáš Souček (wbciwbtc) vs Sergey Andronov (wbcmalbilli) 11-8 (rescheduled from 20:00)

20:00 - Kjetil Nossum (wbckjetil) vs Jaír Damian Martinez (wbcnestea) 4-11

20:00 - Vladimir Sinitsyn (wbcvladimirs) vs Miroslav Kováč (wbcmiro76) 8-11

22:00 - Adrian Fitzermann (wbcadif) vs Matheus dos Santos de Oliveira (wbcthatsume) 11-1


Friday, 2nd March

16:00 - Tauri Purk (wbceuro) vs Kuno Kolk (wbcquaqua) 11-0

20:00 - Zoltán Sonkoly (wbczotyo96) vs Zsolt Szabó (wbclightw) 11-5

20:00 - Attila Kelemen (wbcfebruar29) vs Nemanja Jakovljević (wbcserbiaaa) 11-4

20:00 - Rudolf Dupszki (wbcgomotaku) vs Luis Diaz (wbcwuicho) 11-4

21:00 - Adrian Fitzermann (wbcadif) vs Igor Eged (wbcg3m) 11-1


Saturday, 3rd March

10:30 - Sergey Andronov (wbcmalbilli) vs Anton Efremov (wbcbogimp) 5-11

19:00 - Matiss Riherts (wbcmatiss) vs Ádám Varga (wbcsongoku) 11-4

21:00 - Michał Zajk (wbcpuholek) vs Szczepan Łukasik (wbckremufka) 11-6


Sunday, 4th March

18:00 - Jakub Horák (wbc3ifndef) vs Vladimir Mokeev (wbcampion) 11-3

19:00 - Ondřej Nykl (wbcondik) vs Gábor Simon (wbcsimigab) 11-3

19:00 - Adrian Czychowski (wbcadrian) vs Vladimir Mokeev (wbchampion) 11-1

20:00 - Ondřej Nykl (wbcondik) vs Gábor Gyenes (wbcgabor) 11-2


Tuesday, 6th March

18:00 - Vladimir Nipoti (wbcb) vs Štěpán Tesařík (wbcperoxid) 16-5


Friday, 9th March

20:00 - Márk Horváth (wbcmark) vs Ibrahim Kaan Aslan (wbcibo) 16-8


Sunday, 11th March

10:00 - Ádám Varga (wbcsongoku) vs Zsolt Szabó (wbclightw) 16-9

10:00 - Gergő Tóth (wbcgergo) vs Gasan Babaev (wbcgasan) 16-4

16:30 - Ly Nguyen (wbcanhngheo) vs Kuno Kolk (wbcquaqua) 18-16

18:00 - Adrian Czychowski (wbcadrian) vs Jan Kopecký (wbcdeafbat) 14-16


Monday, 12th March

20:00 - Ádám Beer (wbcsird) vs Anton Efremov (wbcbogimp) 16-11

20:00 - Jakub Horák (wbc3ifndef) vs Nemanja Jakovljević (wbcserbiaaa) 16-3

21:00 - Ondřej Nykl (wbcondik) vs Adam Horvath (wbcanakinn) 16-14

23:00 - Bogdan Brachaczek (wbcbbj) vs Lukáš Souček (wbciwbtc) 16-8


Tuesday, 13th March

18:00 - Rudolf Dupszki (wbcgomotaku) vs Timo Ilu (wbcrentimo) 16-10

20:00 - Michał Zajk (wbcpuholek) vs Gábor Gyenes (wbcgabor) 16-8

21:00 - Zoltán László (wbczoli) vs Pavel Laube (wbckedlub) 16-1


Wednesday, 14th March

23:00 - Kamil Pawela (wbcallman) vs Łukasz Majksner (wbcusiek) 16-1


Thursday, 15th March

18:00 - Dmitry Gorbachev (wbcpamp) vs Sergey Andronov (wbcmalbilli) 16-4

19:00 - Andrei Matei (wbcandy) vs Adam Wacławik (wbctiger) 16-6

19:30 - Attila Kelemen (wbcfebruar29) vs Mark Heidmets (wbchatemets) 16-2

21:00 - Piotr Małowiejski (wbcangst) vs Vladimir Sinitsyn (wbcvladimirs) 16-9

22:00 - Denis Osipov (wbcnirvana) vs Szczepan Łukasik (wbckremufka) 16-6

23:00 - Adrian Fitzermann (wbcadif) vs Michał Pietrusiak (wbcsiwer) 16-4


Friday, 16th March

15:00 - Tauri Purk (wbceuro) vs Gábor Sokorai (wbcpeisz) 16-11

19:00 - Matheus dos Santos de Oliveira (wbcthatsume) vs Kjetil Nossum (wbckjetil) 16-10


Saturday, 17th March

12:00 - Jaír D. Martinez (wbcnestea) vs Jan Purkrábek (wbcpurkys) 16-11

21:00 - Zoltán Sonkoly (wbczotyo96) vs Vladimir Mokeev (wbchampion) 16-3

21:00 - Piotr Bieniek (wbcgacul) vs Igor Eged (wbcg3m) 16-6


Sunday, 18th March

8:00 - Kristóf Ménesi (wbcpeking) vs Oleg Eremin (wbcmonster) 16-3

12:00 - Miroslav Kováč (wbcmiro76) vs Madli Mirme (wbcmadli) 16-7

14:00 - Anatoly Smirnov (wbcbarbos) vs Lê Chí Thịnh (wbctakaki) no-show by Anatoly; exceptionally re-scheduled

21:00 - Georg-Romet Topkin (wbcsakitgigi) vs Hajnalka Kovács (wbchajnal) 16-3

23:00 - Matīss Riherts (wbcmatiss) vs Luis Diaz (wbcwuicho97) 16-9


Monday, 19th March

14:00 - Anatoly Smirnov (wbcbarbos) vs Lê Chí Thịnh (wbctakaki) 16-10


Tuesday, 20th March

19:00 - Lukáš Souček (wbciwbtc) vs Jakub Horák (wbc3ifndef) 19-17


Wednesday, 21st March

18:00 - Pavel Laube (wbckedlub) vs Anatoly Smirnov (wbcbarbos) 16-10


Thursday, 22nd March

3:00 - Łukasz Majksner (wbcusiek) vs Ly Nguyen (wbcanhngheo) 16-3

21:00 - Oleg Eremin (wbcmonster) vs Matheus dos Santos de Oliveira (wbcthatsume) 16-10


Friday, 23rd March

18:00 - Štěpán Tesařík (wbcperoxid) vs Gábor Simon (wbcsimigab) 16-7

21:00 - Luis Diaz (wbcwuicho97) vs Zoltán Sonkoly (wbczotyo96) 16-14


Saturday, 24th March

12:00 - Szczepan Łukasik (wbckremufka) vs Ádám Varga (wbcsongoku) 16-6


Sunday, 25th March

10:00 - Gasan Babaev (wbcgasan) vs Attila Kelemen (wbcfebruar29) no-show by Attila, technical win by Gasan (see Section "Decisions")

18:00 - Ibrahim Kaan Aslan (wbcibo) vs Georg-Romet Topkin (wbcsakitgigi) 16-6

18:00 - Timo Ilu (wbcrentimo) vs Ádám Beer (wbcsird) 16-4

19:00 - Michał Pietrusiak (wbcsiwer) vs Andrei Matei (wbcandy) 16-7


Monday, 26th March

20:00 - Adrian Czychowski (wbcadrian) vs Dmitry Gorbachev (wbcpamp) was re-scheduled and played later, see below

21:30 - Adam Horvath (wbcanakinn) vs Piotr Małowiejski (wbcangst) 16-6


Saturday, 31st March

15:00 - Igor Eged (wbcg3m) vs Markus Ikla (wbciglu) 16-2

19:00 - Gábor Sokorai (wbcpeisz) vs Jaír D. Martinez (wbcnestea) 14-16


Sunday, 1st April

19:00 - Gábor Gyenes (wbcgabor) vs Miroslav Kováč (wbcmiro76) 16-8

22:30 - Adrian Czychowski (wbcadrian) vs Dmitry Gorbachev (wbcpamp) 16-4


Tuesday, 3rd April

11:30 - Gasan Babaev (wbcgasan) vs Szczepan Łukasik (wbckremufka) 4-16


Wednesday, 4th April

20:00 - Zoltán László (wbczoli) vs Michał Zajk (wbcpuholek) 16-1


Saturday, 7th April

19:00 - Adrian Czychowski (wbcadrian) vs Oleg Eremin (wbcmonster) 16-6


Sunday, 8th April

9:00 - Jan Kopecký (wbcdeafbat) vs Kristóf Ménesi (wbcpeking) 9-16

19:00 - Pavel Laube (wbckedlub) vs Gábor Gyenes (wbcgabor) 16-11


Monday, 9th April

21:00 - Adrian Fitzermann (wbcadif) vs Tauri Purk (wbceuro) 16-7


Wednesday, 11th April

20:00 - Štěpán Tesařík (wbcperoxid) vs Adam Horvath (wbcanakinn) 6-16

21:00 - Łukasz Majksner (wbcusiek) vs Timo Ilu (wbcrentimo) 7-16

21:00 - Vladimir Nipoti (wbcb) vs Ondřej Nykl (wbcondik) 16-5


Thursday, 12th April

13:00 - Kamil Pawela (wbcallman) vs Rudolf Dupszki (wbcgomotaku) 16-7

20:00 - Bogdan Brachaczek (wbcbbj) vs Piotr Bieniek (wbcgacul) 0-16

20:00 - Gergő Tóth (wbcgergo) vs Denis Osipov (wbcnirvana) 17-19


Saturday, 14th April

20:00 - Márk Horváth (wbcmark) vs Matīss Riherts (wbcmatiss) 16-9

22:00 - Lukáš Souček (wbciwbtc) vs Igor Eged (wbcg3m) 7-16

22:00 - Ibrahim Kaan Aslan (wbcibo) vs Luis Diaz (wbcwuicho97) 16-10


Sunday, 15th April

12:30 - Michał Pietrusiak (wbcsiwer) vs Jaír D. Martinez (wbcnestea) 16-6


Tuesday, 17th April

20:00 - Bogdan Brachaczek (wbcbbj) vs Ibrahim Kaan Aslan (wbcibo) 16-12


Monday, 23rd April

20:00 - Tauri Purk (wbceuro) vs Timo Ilu (wbcrentimo) 3-16

21:00 - Michał Zajk (wbcpuholek) vs Adam Horvath (wbcanakinn) 16-7


Tuesday, 24th April

21:00 - Gergő Tóth (wbcgergo) vs Adrian Czychowski (wbcadrian) 16-10


Thursday, 26th April

22:30 - Rudolf Dupszki (wbcgomotaku) vs Michał Pietrusiak (wbcsiwer) 16-12


Friday, 27th April

20:00 - Ondřej Nykl (wbcondik) vs Pavel Laube (wbckedlub) 16-8


Saturday, 28th April

20:00 - Jan Kopecký (wbcdeafbat) vs Szczepan Łukasik (wbckremufka) 16-9


Sunday, 29th April

20:00 - Matīss Riherts (wbcmatiss) vs Igor Eged (wbcg3m) 16-10


Wednesday, 2nd May

18:00 - Zoltán László (wbczoli) vs Piotr Bieniek (wbcgacul) cancelled by Piotr and re-scheduled to another day (see below)

20:00 - Timo Ilu (wbcrentimo) vs Jan Kopecký (wbcdeafbat) 10-16


Thursday, 3rd May

15:00 - Rudolf Dupszki (wbcgomotaku) vs Gergő Tóth (wbcgergo) 15-17

21:00 - Zoltán László (wbczoli) vs Piotr Bieniek (wbcgacul) 16-5


Sunday, 6th May

23:30 - Vladimir Nipoti (wbcb) vs Márk Horváth (wbcmark) 16-8


Monday, 7th May

19:00 - Michał Zajk (wbcpuholek) vs Bogdan Brachaczek (wbcbbj) 16-14


Thursday, 10th May

20:30 - Adrian Fitzermann (wbcadif) vs Kristóf Ménesi (wbcpeking) 16-1


Friday, 11th May

19:00 - Kamil Pawela (wbcallman) vs Denis Osipov (wbcnirvana) 16-9


Sunday, 13th May

22:30 - Ondřej Nykl (wbcondik) vs Matīss Riherts (wbcmatiss) 16-9 


Sunday, 20th May

14:00 - Gergő Tóth (wbcgergo) vs Márk Horváth (wbcmark) 16-9


Thursday, 24th May

21:00 - Michał Zajk (wbcpuholek) vs Kristóf Ménesi (wbcpeking) 12-16


Saturday, 26th May

21:00 - Jan Kopecký (wbcdeafbat) vs Piotr Bieniek (wbcgacul) 7-16


Sunday, 27th May

16:00 - Ondřej Nykl (wbcondik) vs Denis Osipov (wbcnirvana) 4-16 


Wednesday, 30th May

23:15 - Zoltán László (wbczoli) vs Kamil Pawela (wbcallman) 16-10


Friday, 1st June

20:00 - Denis Osipov (wbcnirvana) vs Piotr Bieniek (wbcgacul) 16-11


Sunday, 3rd June

15:00 - Gergő Tóth (wbcgergo) vs Kristóf Ménesi (wbcpeking) 16-12


Thursday, 7th June

22:15 - Adrian Fitzermann (wbcadif) vs Vladimir Nipoti (wbcb) 16-13


Saturday, 23rd June

14:30 - Vladimir Nipoti (wbcb) vs Denis Osipov (wbcnirvana) 19-17


Sunday, 1st July

10:30 - Vladimir Nipoti (wbcb) vs Gergő Tóth (wbcgergo) 10-16


Thursday, 5th July

21:00 - Zoltán László (wbczoli) vs Adrian Fitzermann (wbcadif) 16-11


Monday, 16th July

11:00 - Adrian Fitzermann (wbcadif) vs Gergő Tóth (wbcgergo) 16-10


Monday, 23rd July

21:00 - Zoltán László (wbczoli) vs Adrian Fitzermann (wbcadif) 22-10