Miejsce:

Podmokle Małe

Skład Wolontariuszy:

 Andrzej Sitkiewicz

Joanna Kawecka

Alicja Krawczyńska

Patrycja Koniecka

Marcin Maicki

Krótki Opis:

Wohin gehst du, wohin? Ich geh mit mir von Ost nach West! (Dokąd zmierzasz, dokąd? Idę sobie ze wschodu na zachód!) Tak brzmiałby fragment utworu Mein Land niemieckiego zespołu Rammstein, gdyby jego głównym bohaterem było któreś z naszych wolontariuszy. Piątka młodszych i nieco starszych chemików wyruszyła w upalny dzień, rozgrzanym pociągiem z Warszawy do Podmokli Małych, wypełniając swój fundacyjny obowiązek nauczania. Tym razem celem była miejscowa szkoła podstawowa, która zaskoczyła całą drużynę swoim wyglądem oraz otoczeniem, ale miała też inne niewątpliwe walory. Otóż ogromną radość sprawił wolontariuszom żółw o imieniu Kajtek, akwarium, które w pewnym momencie stało się przedmiotem badań zachowań rybek w walce o samicę, a także miejscowa fauna, na czele z gargantuiczną ćmą, ochrzczoną przez dwóch studentów biorących udział w wyjeździe Pszenicą.

Przechodząc do naukowego aspektu naszego pobytu, trzeba zaznaczyć,  że grupa uczniów, (w końcu szkoły podstawowej), popisała się naprawdę solidną wiedzą, kreatywnością, giętkim językiem, a także… zręcznością. Dzieci poradziły sobie ze wszystkimi, nawet najbardziej wymyślnymi zadaniami, przygotowanymi dla nich przez wolontariuszy, włączając w to łamańce językowe oraz strącanie naelektryzowanego balonu z sufitu.

Po zajęciach z dziećmi, przyszła pora na wspólną naukę, po których nadeszły… otrzęsiny! Autorka niniejszego tekstu wraz z koleżanką z Mławy stoczyły wyczerpującą walkę z kwaskiem cytrynowym, co skutkowało serią nadzwyczaj interesujących zdjęć.

Projekt był naprawdę niesamowicie pomyślny, więc trudno się dziwić, że na obietnicę ponownego zaproszenia za rok złożoną przez panią dyrektor drużyna wolontariuszy zareagowała radością. Co tu dużo mówić, współpraca naszej Fundacji i Szkoły Podstawowej w Podmoklach Małych na pewno jeszcze nie dobiegła końca…

Alicja Krawczyńska