Miejsce:

Górzno - Katolickie Liceum Ogólnokształcące

Krótki Opis:

W dniach 14-16 czerwca najmłodsi stażem chemicy wzięli udział w Laboratorium Wstępnym które tym razem miało miejsce w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Górznie. Grupa nowych wolontariuszy Fundacji „PRZYSZŁOŚĆ W NAUCE” liczyła 18 osób, pochodzą oni z takich miast jak Pułtusk, Mława, Koło czy miasto gospodarzy - Górzno. Uczestnicy Laboratorium Wstępnego, a więc uczniowie zarówno gimnazjum jak i liceum, mogli liczyć na wsparcie finansowe Kolegium Międzywydziałowych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych, którego celem jest umożliwienie swoim studentom tworzenie indywidualnych programów studiów, zgodnych z ich zainteresowaniami. Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy. Jestem przekonana, że wśród wolontariuszy Fundacji znajdują się przyszli studenci Kolegium MISMaP.

Program Laboratorium Wstępnego został wcześniej dokładnie zaplanowany przez wolontariuszy Fundacji „PRZYSZŁOŚĆ W NAUCE”. Pierwszego dnia, po przyjeździe i rozpakowaniu się, uczestnicy zapoznali się z regulaminem oraz statutem Fundacji, a także celami jej działalności. Kolejnego dnia odbywały się zajęcia praktyczne podczas których młodzi adepci chemii poznali między innymi zasadę działania amylazy ślinowej, reakcje pozwalające zidentyfikować wybrane kationy i aniony czy też badali czystość wody z miejscowego jeziorka oraz produkowali własne barwniki. Wszystko odbywało się pod bacznym okiem absolwentów liceów oraz studentów kierunków chemicznych. Natomiast trzeciego dnia uczestnicy Laboratorium Wstępnego przygotowali pokaz dla mieszkańców Górzna i okolic. Młodzi wolontariusze zaprezentowali swoim gościom wiele ciekawych doświadczeń, wykorzystując zagadnienia zarówno związane z chemią jak i z fizyką. Wśród najmłodszych największym zainteresowaniem cieszyły się wybuchowe doświadczenia (między innymi z widowiskowym karbidem), a także stanowisko z atramentem sympatycznym oraz „cieczą nienewtonowską”, którą nawet wolontariusze radośnie się bawili. Starszych uczestników zainteresował ogród chemiczny, efektowne doświadczenia z ciekłym azotem (na przykład rozbijanie zamrożonych kwiatków), doświadczenia fizyczne (takie jak na przykład „nurek”) oraz zastosowanie lampy ultrafioletowej do sprawdzania autentyczności banknotów i dokumentów.

Zarówno zajęcia jak i pokaz miały na celu przedstawienie innej, praktycznej i ciekawej strony chemii. Ponadto ważne było, aby zainteresować nie tylko młodych wolontariuszy, ale również mieszkańców Górzna naukami ścisłymi. Mogę z całą pewnością stwierdzić, że misję tę udało się wypełnić w 100%! Wiedza wolontariuszy Fundacji trafiła na przyjazny grunt i już teraz, te kilka dni po wyjeździe kiełkuje. Wróciłam szczęśliwa i bogatsza w nowe doświadczenia.

Laboratorium Wstępne wraz z pokazem przeprowadzili: Tomasz Deptuła, Kamil Lisiecki, Karolina Kowalska, Alicja Otrembska, Andrzej Sitkiewicz

 

Alicja Krawczyńska