Czym jest wegetarianizm?Ogólnie rzecz biorąc, wegetarianin jest osobą która nie je mięsa, drobiu, ryb lub produktów ubocznych, takich jak mączka kostna, tłuszcze zwierzęce i żelatyna. Wegetarianie żyją na diecie która jest oparta na ziarnach, roślinach strączkowych, orzechach, nasionach, warzywach i owocach - niektórzy wegetarianie jedzą jajka, przetwory mleczne i piją mleko. Wegetarianie, którzy unikają mięsa i produktów mięsnych i jedzą tylko żywność na bazie roślin, nazywani są weganami.

Bez wątpienia wegetarianizm jest coraz bardziej popularny, czy to w Polsce czy na całym świecie. Wielu znanych ludzi przeszło na ten typ diety. Jest wiele powodów dlaczego ludzie przechodzą na tą dietę, główne z nich to względy estetyczne oraz świadomość że nie przyczyniamy się do krzywdzenia zwierząt.


Poznaj Dietę wegetariańską. Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę że fastfoody oraz kaloryczne tłuste jedzenie źle wpływa na organizm.
Wegetarianie wykluczają ze swojej diety wszelkie rodzaje mięsa i ryb, a także produkty zawierajace substancje odzwierzęce. Ludzie stosujący tą dietę żyją dłużej, rzadziej zapadają na choroby serca i układu krążenia. Z czego składa się dieta wegetariańska ? Głównie bazuje na składnikach pokarmowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. A więc: białko, żelazo, wapń, cynk, witaminy. Istnieją przepisy wegetariańskie które ułatwią tobie przyrządzenie wartościowych posiłków.


Jakie są zalety wegetarianizmu ?

Istnieje pewien problem z określeniem dokładnych zalet wegetarianizmu, nie z powodu ich braku, ale dlatego ponieważ nie było żadnych poważnych badań naukowych w tej dziedzinie. W zależności od wstępnych założeń badaczy, rezultaty różnią się od "umrzesz jeśli kiedykolwiek spróbujesz zakończyć jedzenie mięsa" do "jedz tylko owoce, cała reszta jest trucizną". Jednakże oczywiste jest, że istnieje kilka niekwestionowanych korzyści wegetarianizmu - potwierdzonych nawet przez przeciwników tej diety.


Niższy BMI (wskaźnik masy ciała)

Ponieważ większość diet wegetariańskich jest o niskiej zawartości tłuszczu (średnio wegetarianin zjada o 25% mniej tłuszczu niż typowy zjadacz mięsa) dlatego przeciętny wegetarianin ma mniejszy BMI. Jest to prawdopodobnie najbardziej widoczna korzyść ze wszystkich innych oraz główny powód dla ludzi by zostać wegetarianinem.

Niższy poziom cholesterolu

Inną zauważalną korzyścią wegetarianizmu jest zmniejszenie poziomu cholesterolu z związku z czym występuje zmniejszenie szansy na zawał serca.

Średnia długość życia

Jednym z najbardziej znanych korzyści wegetarianizmu jest jednak, nie małe prawdopodobieństwo ataku serca, ale średnia długość życia. Wegetarianie średnio żyją nieco dłużej niż reszta.


Czy wegetarianizm jest zdrowy?       

Tak. Tak długo, jak będziesz przestrzegał zrównoważoną dietę wegetariańską, będziesz całkowicie zdrowy. Prawda jest taka, że zrównoważone wegetariańskie jedzenie jest istotnie zdrowsze od diety bazującej na mięsie.  Dlatego tak się mówi o tym, że wegetarianie rzadziej cierpią na takie schorzenia jak choroby serca, rak, cukrzyca, otyłość i nadciśnienie tętnicze.


Czy trudno zostać wegetarianinem ?

Nie do końca. Wegetariańskie jedzenie jest powszechnie dostępne w większości sklepach i punktach gastronomicznych. Jedzenie jest łatwe do gotowania - wiele przekąsek może być już "wegetariańskie". Istnieje wiele przepisów kulinarnych i jest wiele smaków do wyboru. Ponieważ mięso dostarcza wielu różnych minerałów i witamin, jedzenie wegetariańskie oznacza korzystanie z znacznie szerszej gamy produktów spożywczych niż zjadacze mięsa. Bo tylko różne wegetariańskie produkty spożywcze mogą dostarczyć składniki odżywcze dla zdrowej diety. Decydując się na wegetarianizm, automatycznie przechodzisz na zdrowe odżywianie.

Jeżeli chcesz zagłębić się w temat wegetarianizmu, poznać mity i fakty związane z wegetarianizmem oraz przekonać się do tego zdrowego sposobu na życie polecam e-book Wegetarianizm w praktyce. Dowiesz się m.in jak zmienić dietę mięsną na wegetariańską, poznasz zamienniki mięsa i jaj, które dodatki do żywności są pochodzenia zwierzęcego. Są to bezcenne informacje, ponieważ jak już wspomniałem, by cieszyć się zdrową wegetariańską dietą należy ją odpowiednio dobrać! Wszystkie składniki odżywcze które są niezbędne dla naszego organizmu, można uzyskać z zamienników mięsa. Ponadto warto też wiedzieć jakie robić codzienne zakupy oraz jak przyrządzać codzienne posiłki.
Natomiast jeżeli chciałbyś dowiedzieć się w jaki sposób możesz łatwo zmienić tradycyjne potrawy na wegańskie oraz poznać ogromną ilość potraw wegańskich polecił bym Tobie e-book Kuchnia weganki. Czyli co i jak powinniśmy jadać ? Jak skomponować potrawy służące zdrowiu ? Czego możesz użyć zamiast jajka? Poznasz przyrządzanie ogromną ilość potraw.
Surówki np. z cykorii, selera, włoszczyzny, kalafiora i pomidorów, kapusty pekińskiej, kiszonych ogórków, papryki, a także surówki z roślin dzikich
Drugie dania np. gołąbki, bigos jarski lub z kostką sojową, fasolka „po bretońsku”, ciasto naleśnikowe, krokiety, pierogi, kasza jaglana z brokułami
Wegańskie ciasta i desery np. makowiec, ciasto pomarańczowe, szarlotka, ciasto pieczone na patyku, ciasteczka słone, lody.


 


Comments