Türkçe

Etkinlik verileri için Veri İşaretleyici'nin tanıtımı


[web yöneticisi düzeyi: tümü]

[etiketler: arama sonuçları, yapılandırılmış veriler, web yöneticisi araçları]

 

 

Google olarak, kullanıcıların içeriklerinizi bulmasına yardımcı olmak üzere gelişmiş arama sonuçları sağlamak için, zengin snippet'ler ve etkinlik takvimleri gibi yapılandırılmış verilerden gittikçe daha fazla oranda yararlanmaktayız. Şimdiye kadar, yapılandırılmış verileri Google'ın görmesi için belirtmenin tek yolu sitenizin HTML kodunu işaretlemekti. Ancak bazı web siteleri tarafından işaretleme yönteminin kullanmasının zor olabileceğini de biliyoruz.

 

Bugün, web yöneticilerine daha basit bir alternatif sunuyoruz: Veri İşaretleyici. Başlangıçta, sadece İngilizce olarak ve yalnızca konserler, spor etkinlikleri, sergiler, gösteriler ve festivaller gibi etkinlikler ile ilgili yapılandırılmış veriler için kullanılabilecektir. Veri İşaretleyici biçimlendirilmiş veri türleri için Web Yöneticisi Araçları'ndaki tüm dillerde kullanıma sunulmuş bulunmaktadır.

 

Veri İşaretleyici, Google Web Yöneticisi Araçları'nda siteniz için yetkilendirilmiş herkes tarafından kullanılabilen bir "işaretle ve tıkla" aracıdır. HTML kodunda değişiklik yapılmasını gerektirmez. Bunun yerine, web sitenizdeki tipik bir etkinlik sayfasında bulunan her önemli veri parçasını işaretlemek ve “etiketlemek” için sadece farenizi kullanırsınız:

  

Sayfanızda birden fazla etkinlik tutarlı bir biçimde listelenmişse, siz etiketleri uygularken Veri İşaretleyici kullanılan biçimi “öğrenir” ve diğer etiketleri otomatik bir şekilde önererek çalışmanızı hızlandırmaya yardımcı olur. Aynı şekilde, tutarlı bir biçim içeren çok sayıda etkinlik sayfanız varsa, Veri İşaretleyici biçim farklılıklarını öğrenebilmek için birkaç örnek sayfayı etiketlemenizde size yol gösterir. Gelişmiş makine öğrenme algoritmalarımızın sitenizdeki diğer benzer sayfaları anlaması için genellikle 5-10 sayfayı el ile etiketlemek yeterlidir.

 

Bitirdiğinizde, Veri İşaretleyici'nin artık anladığı tüm etkinlik verilerine ait bir örneği inceleyebilirsiniz. Doğru ise “Yayınla”yı tıklarsınız.

 

Bundan sonra Google sitenizi tararken, en son etkinlik listelerinizi tanıyacak ve bu etkinliklerin gelişmiş arama sonuçlarında kullanılabilmesini sağlayacaktır. Taranan verileri Yapılandırılmış Veri Hesap Özeti'nde inceleyebilir ve sonuçlardan memnun olmazsanız istediğiniz zaman yayından kaldırabilirsiniz.

 

Burada işlemin nasıl olduğunu açıklayan kısa bir video sunulmaktadır:

  

Veri İşaretleyici'yi kullanmaya başlamak için Web Yöneticisi Araçları'nı ziyaret edin, sitenizi seçin, sol taraftaki kenar çubuğundan “Optimizasyon” bağlantısını tıklayın ve “Veri İşaretleyici”yi seçin.

 

Sorularınız varsa lütfen Yardım Merkezi makalemizi okuyun veya Web Yöneticisi Yardım Forumu'nu kullanarak bize sorun. Mutlu İşaretlemeler!

 

Gönderen: Justin Boyan, Ürün Müdürü

Hazırlayan: Murat Yatağan, Arama Kalitesi Uzmanı

Comments