مبارزه علیه آب


هالند کشوری است که در آن آب فراوان وجود دارد. علاوه بر این، قسمت های زیاد هالند از سطح بحر پایین تر است. اگر به نام کشور هالند یا نیدرلیند فکرنماییم، معنی سرزمین "پایین" را میدهد. اگر سد ها و تپه های ریگی نباشند زیاد تر از نصف سرزمین هالند زیر آب میشود.

در گذشته ها مردم هالند از سیل آسیب فروان دیده اند، بنابرین مردم شروع به ساختن سد های مختلف برای جلو گيری از نفوذ آب به خشكه نمودند. زمانيكه سد ها ساخته شدند، كانال ها و پمپ ها جهت تخليه  آب از اراضي بكار گرفته شده و بدين ترتيب اراضي خشك مي شوند. آسياب هاي بادي براي تخليه آب اضافي از اراضي حاصلخيز بكار گرفته مي شد؛ امروز آسياب هاي بادي جاي خود را به پمپ هاي برقی و ديزلي داده اند. به این ترتیب هالند از طریق خشک نمودن آب، زمین های زیاد تر را بدست می آورد. بطور مثال ایالت فلیوولاند بطور مصنوعی و بدست انسان از دریا خشک شده است.

   برای بار اول در سال ١٩٣٢پروژۀ Afsluitdijk ( به معنای سد بسته کننده) اعمار شد و بعداً سد های دیگر یکی پی دیگر اعمار شده و زمین های زیاد از آب خشک شدن. ایالت فلیوولاند یا فلولند (Flevoland) زمین های حاصلخیز دارد که مردم هالند به آن افتخار می نمایند. آخرین سیلاب بزرگ در سال ١٩٥٣ رخ داد. زیاده از ١٨٠٠ نفر جان خود را از دست دادند. این سیلاب باعث تلفات و آسیب های فراوان در ایالت زیلانت نیز شد. دولت هلند بعد از این واقعه بزرگترین عملیات عمرانی دلتا را  برای مقابله با سیل روی دست گرفت، تا از بروز چنین حوادث جلوگیری بعمل آید. این طرح در سال ١٩٩٧ به پایان رسید

در حال حاضر هم خاکریزهای این طرح هر ساله برای مقابله با افزایش سطح آب بلندتر میشوند.

درنتیجه اعمار پروژه دلتا، هالندی ها تجربه های زیادی را در این زمینه به دست آوردند. بنابراین بسیاری از کشورها برای اعمار چنین پروژه ها در کشور شان از هلند کمک میخواهند. به طور مثال در اعمار سد ها، احیای زمین از آب وغیره.

در توسعه جزایر معروف نخل در دبی، هالندی ها کمک شایان نمودند. حتی پس از سیل در نیواورلئان (ایالات متحده آمریکا، ٢٠٠٥)، برای اعمار سد ها از کارشناسان هالندی کمک خواستند.  

STRIJD TEGEN HET WATER