فوتبال هالند

هالندیان علاقه زیاد به ورزش دارند. محبوب ترین ورزش ها در هالند عبارتند از:  فوتبال، اسکی روی یخ، هاکی، بایسکل سواری، شنا، کشتی سواری و اسب دوانی است. به خصوص فوتبال نزد هالندی ها بسیار محبوب است. اگر یک بازی دلچسب  باشد حتماً ازطریق تلویزیون پخش میشود، از اینکه تقریباً همه مردم بازی فوتبال را  تماشا می نمایند در سرک ها ازدحام موتر ها نمی باشد. اگر تیم ملی هالند در خارج از کشور بازی نماید، هزاران نفر از طرفداران فوتبال به آن کشور سفر می نمایند. شما آنها را از کلاه نارنجی و لباس های نارنجی شان می شناسید. معروف ترین کلب های فوتبال هالند عبارتند از: آياكس، فينورد و پ . اس . فی ايندهوفن است. اگرچه بازیکنان تیم ملی هالند در سطح بالا فوتبال می نمایند ولی تنها یک بار تیم ملی موفق به کسب جام اروپا شد. در سال ١٩٨٨ در آلمان غرب هالند در مرحله نهایی مقابل اتحاد جماهیر شوروی وقت قرار گرفت. گل هایی که در این بازی به ثمررسیدند، از جملۀ زیبا ترین گل های تاریخ فوتبال جهان به حساب می آیند. 

فوتبالیست های مشهور هالند:

یوهان کرویف
یکی از فوتبالیست های حرفه ای هالند بود. کرویف در سال ۱۹۸۴ به فعالیت حرفهاىاش بهعنوان بازیکن پایان داد. او البته همچنان به فوتبال وفادار ماند او  سرمربیگرى تیمهاى نامى چون آژاکس و بارسلونا را برعهده گرفت. او به همراه این تیمها موفقیتهاى بسیاری، از جمله ۴ دوره قهرمانى پیاپى در لیگ دسته اول اسپانیا، را در کارنامهی خود ثبت کرد. او در سال ۱۹۹۹ به عنوان بهترین فوتبالیست اروپا در قرن بیستم انتخاب شد.

مارکو فن باستن فان باستن
در بین سپتامبر ١٩٨٣ تا اکتبر ١٩٩٢، ٥٨ بار پیراهن تیم ملی فوتبال هالند را به تن کرد و ٢٤ گل نیز وارد دروازه تیم حریفان نمود. او با  تیم نارنجی در سال 1988 به قهرمانی جام ملتهای اروپا رسید وی درین دیدار نهایی مقابل تیم ملی شوروی، زیباترین گل تمام تاریخ فوتبال را به ثمر رساند. او توپ را از زاویهای کاملا بسته، در کنار خط عرضی زمین، از بالای سر رینات داسایف،یکی از بهترین دروازه بانهای آن زمان دنیا وارد نمود.

رود گولیت
با نام مستعار لاله سیاه مشهوراست. او کاپیتان تیم هالند در مسابقات قهرمانی اروپا در سال 1988 بود. او موفق به کسب چند جایزه بزرگ شده است. او دوبار بهترین فوتبالیست جهان انتخاب شده. او در سال 1996، به عنوان فوتبالیست  به کار خود پایان داد و به عنوان یک مربی حرفه ای کار خود را آغاز کرد.

گرتزکی
بزرگترین موفقیت  او در تیم های آژاکس  و اف .سی. بارسلونا شد. او در تیم  آژاکس  بیشترین جوایز را به دست آورد. در اف .سی.  بارسلونا، او 122 گل در شش فصل وارد نمود، و او ازبهترین بازیکن ها در کلب اسپانیا در دهه پنجاه بود. او 79 بار در تیم هالند بازی نموده است که با 40 گل به ثمر رساندن یکی از بهترین گلزن های این تیم بود

سایر فوتبالیست معروف هالند: رود فان نيستل روی، رونالد دی بور، رونالد كومان، وادوين فان در سار.

Nederlandse voetbal