کشاورزی و مالداری

هالند یکی از صادر کننده گان عمده محصولات زراعتی است. هالند پس از ایالات متحده امریکا و فرانسه، در صادرات زراعتی و باغ داری در جهان مقام سوم را دارا میباشد.  در منطقۀ   وستلند (در دلفت / لاهه) فارم های زیادی وجود دارند که در آن ها به مقدار زیاد بادنجان رومی و بادرنگ کشت می کنند و  حاصل زیاد میگیرند. هالند در کشت گل لاله  در جهان معروف است.  در هلند 2.3 میلیون هکتار زمین برای زراعت اختصاص داده شده است.

گاو در هالند:
هالند در داشتن گاو های شیری خود معروف است. درحدود  نیم میلیون رأس گاو شیری در هالند وجود دارد. هر سال تعداد گاو های شیری کمی افزایش می یابد که بر افزایش تولید شیر تاثیر مستقیم دارد. در سال 1950، یک گاو به طور متوسط ​​3500 لیترشیر تولید می نمود. اما در سال ٢٠٠٠ میلادی تولید شیر یک گاو در سال از ٣٥٠٠ به تقریباً 7000  لیتر شیر در سال  افزایش یافت.  این بدان معناست که هر گاو شیری به طور متوسط روزانه ​​23 لیترشیر تولید می کند. ایالت  فریس لاند زیاد ترین گاوهای شیری را دارد. به خصوص گاو های فریس هالندی در جهان معروف است. بسیاری از  مالدران هالندی به این معتقد اند که شرایط خوب برای رشد مالداری در هالند وجود ندارد. آنها نیز بر این باورند که قوانین بسیار سختگیرانه در هالند وجود دارد که مانع پیشرفت مالداری میشود. بنابراین تعداد زیاد مالداران هالندی، کشور را  ترک می نمایند  و به  کشور های دیگر مانند: کانادا، دانمارک و آلمان  سرمایه گذاری می نمایند.
در هالند ١٢ ملیون خوک و ١.٢ ملیون گوسفند وجود دارد. قابل تذکر است، در گذشته تعداد قلیل مالداران به تربیه بز مصروف بودن، اما در سال های اخیر تعداد آنها افزایش یافته است. اکنون٣٥٥٠٠٠راس بز در هالند وجود دارد. همچنین درهالند به تعداد
یک میلیارد قطعه مرغ  وجو دارد. از خوک و گوسفند  از گوشت آن ها استفاده میشود، ولی از بزها اغلباً از شیر آنها استفاده میگردد و از آن پنیر تهیه می کنند.  از مرغ از گوشت و تخم آن استفاده میشود.

ماهیگیری:
سکتورماهیگری در هالند مشکلات بخصوص خود را دارد. برای ماهیگیران قوانین سختگیرانۀ نافذ شده است که این قوانین مربوط  به صید ماهی در بحیرۀ شمال می باشد. اتحادیه اروپا،  سهمیه سالانه  را برای صید ماهی به  ماهیگیران تعیین نموده است.  وقتیکه ماهیگیران سهمیۀ داده شدۀ ماهیگیری خود را تکمیل می کنند دیگر تا آخر سال حق ندارند ماهی صید نمایند. زیرا اگر از سهمیه داده شده زیادتر ماهی صید نمایند، احتمال آن میرود برای سال آینده به اندازۀ کافی ماهی در بحر نباشد.
روستاهای مشهور ماهیگیری سنتی درهالند شامل:
فولیندام ماركن ، یورک ، سپا کین بیورخ و کات وایک می باشند. در برخی از این روستا ها، زنان هنوز هم لباس های محلی  می پوشند. تعداد زیاد توریستان برای دیدن این مناطق می آیند.

حیوانات خانگی و تازی افغانی

مردم هالند به سگ علاقه دارند . در حدود ٥،١ میلیون سگ در هالند وجود دارد. گربه یا پشک در حدود ٣.٦ ملیون در هالند وجود دارد که یکی از حیوانات دوست داشتنی هالندی ها میباشد. یکی از قدیمی ترین نژادهای سگ در جهان، سگ شکاری افغانستان بنام تازی میباشد. در سال ١٩٢٧م تازی افغانی را از انگلستان به هالند آوردند. هر دو نوع تازی هم تازی دشتی و تازی کوهی در شکار استفاده میشود. تازی افغان یک سگ با ظاهر بسیار زیبا می باشد.سگ تازی افغان بلندقد است و نسبت سرعت دوش آن در شکار از استفاده میشود. در هالند یک انجمن است که مسابقات تازی ها را به راه اندازی مینماید. این انجمن مخصوص تازی های افغانی و تازی های شرقی میباشد.